retete cu peste

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

Am o intrebare: cum se gateste scrumbia?
Am primit azi cativa astfel de pesti, dar nu am gatit vreodata asa ceva, iar pe acest subiect nu am gasit retete cu scrumbie.
Asa ca va rog sa-mi spuneti si mie o reteta doua (simple, fie-va mila de mine!) sau spuneti-mi ca se gateste ca pestele "cutare".
Va multumesc si va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Draga danis, eu am vrut sa-ti raspund ieri, dar am renuntat. Avand in vedere totusi ca nu ti-a scris nimeni nici o reteta, iti scriu astazi. Motivul ezitarii mele: am mancat marinata de scrumbie, foarte buna! Dar nu am pregatit-o eu!!! Am o reteta, dar nu am incercat-o! Eu ti-o scriu totusi, poate ai mai facut asa ceva sau poate mai intrebi pe cineva...

MARINATA DE SCRUMBIE
Se ia scrumbia, se spala, se portioneaza, se sareaza cu sare grunjoasa si se lasa asa 1-2 zile la rece, timp in care se va mai intoarce. Apoi se spala si se lasa la zvantat cam o ora. Se aseaza in borcan cu foi de dafin si boabe de piper (facultativ masline, ceapa taiata pestisori si morcov felii).
Se face o compozitie din otet si apa (jumatate-jumatate). Pentru consum curent, solutia nu se fierbe. Pentru iarna, se fierbe si se lasa sa se raceasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

multumesc mult pentru reteta, draga milia, si astept in continuare si alte retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Drob de peste

1,5 kg peste,2 morcovi,3 cartofi, 1 ceapa, ciuperci, 4 oua, 1 pahar ulei, 3 linguri cascaval ras, marar, 1 lingura pesmet.

aluat: 250 gr faina, 1 lingura unt, apa , sare.

Se prajeste pestele, se da deoparte, se calesc legumele cubulete in acelasi ulei, se amesteca cu pestele bucatele, cu ouale batute, cascavalul si pesmetul.Separat se framanta aluatul, se intinde, se pune umplutura, se impacheteaza, se unge cu ulei, se da la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

scrumbia se face de obicei la gratar . e destul de grasa si la gratar mai pierde din grasime. mare atentie ca gratarul ia foc f repede din cauza asta si nu se stinge cu apa din contra . daca imi aduc bine aminte cei din Delta o invelesc in pergament inainte de a o pune pe gratar. Sper ca nu spun o prostie. Cineva din zona Deltei poate are mai multe info. E foarte gustoasa si nu necesita cine stie ce condimentari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Am facut duminica urmatoare reteta din Formula AS. Merita incercata: fff usor de preparat si gustoasa.

Peste „mediteranean”

Ingrediente (pentru 4 persoane): 1 dovlecel, 1 vanata, 1 ardei gras galben, 2 cepe, 3 catei de usturoi, 2 crengute rozmarin, 4 linguri masline negre fara samburi, sare, piper, 600 g peste alb (fileuri), 4 linguri sos picant, 200 ml vin alb.

Mod de preparare:
Se incinge cuptorul la 200°.
Se curata legumele, se spala si se taie marunt. Ceapa curatata se taie in spalturi, cateii de usturoi, in feliute. Se aleg frunzulitele de rozmarin si se pun maslinele intr-o strecuratoare, sa se scurga. Se amesteca toate, se condimenteaza si se rastoarna intr-o tava adanca.
Se sareaza pestele, se pipereaza, se unge cu sosul picant si se aseaza peste legume. Se adauga vinul si se dau 15 minute la cuptor sa se patrunda. Se servesc fierbinti, cu bagheta proaspata.

PS Eu am pus doar o lingura de sos picant. Se poate folosi si rozmarin uscat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:


O reteta pentru persoane cu foarte putin timp liber.

Salata de ton

Ton fiert, bucati (eventual la conserva, in apa)
Fasole boabe, fiarta (canellini)
Ceapa (verde, ca e sezonul)
Masline
Ulei de masline
Porumb boabe (conserva)


Se amesteca toate cele de mai sus si...
...acum ma duc sa fac si eu!

Mergi la inceput