Instilatii dupa HSG

Instilatii dupa HSG | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Fetelor, tocmai m-am intors de la prof. Ancar, m-am dus sa-mi "citeasca" rezultatul la HSG. Asa cum am zis, tipul e tare, inainte de histero m-a consultat si mi-a spus ca este foarte probabil sa am infundata trompa stanga. Ei bine, asa e! Din pacate mai am si alte probleme, uterul este latero-deviat spre dreapta si in loc sa aiba o forma de para, numai partea de jos arata normal, in sus are 2 forme ca 2 coarne Ancar a zis ca se poate sa fie malformatie congenitala sau poate am un nodul, nu se stie. Numai la histeroscopie poate sa-si dea seama... Fetelor histeroscopie=laparoscopie? Trompa stanga e infundata complet, cea dreapta este fooooarte putin permeabila Mi-a dat sa fac instilatii la spitalul Sf. Pantelimon (se pare ca nu scap de locul acela).. 3 luni si daca nu apare bb, atunci fac histeroscopie. Fetelor, care ati facut instilatii!! Povestiti-mi si mie cum stau lucrurile. Cat dureaza? Este dureros? Cat trebuie sa "cotizez" la spital? Si cui, mai ales?

Va pup si sa auzim de

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Tia, nu te speria de instilatii! Ai un e-mail de la mine.
Te-am pupat. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Stai usor.Nu te speria asa tare.
Eu am facut instilatii,tot 3 luni si tot dupa HSG.Nu e chiar asa de rau.Te doare cam ca la ciclu si partea buna e ca dureaza maxim 5 minute.Iti introduce lichidul ala cu o anumita presiune si masoara cat a intrat pe trompe.Daca totul e OK,rezultatul e "permeabilitate 1".Pe masura ce faci instilatiile astea,trompele se mai desfunda.Eu le-am facut la Giulesti.Erau acolo fete la care la prima instilatie n-a intrat nici un pic de lichid pt ca trompele erau obturate.La sfarsit,dupa cele 3 luni de tratament,au fost OK.
Ceea ce vreau sa subliniez e ca nu e o tragedie.Vezi daca te interneaza sau nu.Instilatiile astea se fac o zi da una nu.Incepi cam in ziua a 8-a sau a 9-a.
Nu stiu cat sa cotizezi dar vei afla de la fetele care vor fi acolo.Vor fi o gramada.Eu n-am dat mai mult de 500000 la Giulesti.
Histeroscopia nu e totuna cu laparoscopia.Laparo e o operatie iar histeroscopia e o analiza.Stiu ca se introduce un gaz si se uita inauntru cu o camera,ceva special,cu care vede diverse probleme ale uterului.Din cate am vazut eu la fetele de la Giulesti care facusera histeroscopie,e cam dureroasa.
Hai,fruntea sus,o sa vezi ca nu e cine stie ce.Si mie mi-a fost o fricaaaaa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Furnicutza spune:

Tia,

Uite ce am gasit pentru tine: "Histeroscopia reprezintå o metodå modernå de diagnostic si tratament în ginecologie care cu ajutorul unor dispozitive speciale si al unui sistem optic prevåzut cu surså de luminå rece, prin fibre optice, este posibilå vizualizarea directå a interiorului uterului. In tårile dezvoltate, histeroscopia este una dintre cele mai folosite metode de investigatie si tratament, metodå care permite cresterea calitåtii actului terapeutic si,nu în ultimul rând, o mai mare precizie a diagnosticului."
Ce pot adauga din experienta proprie este ca la mine a fost o histeroscopie+chiuretaj bioptic/biopsic, nu o analiza (in sensul ca am fost anesteziata general)--mi-a fost extras din uter un polip endometrial. Ea mea a durat 1/2 ora si evident n-am simtit nimic. Am fost internata 2 zile. Metoda este extraordinara pentru afectiunile interne ale uterului, fibroame, polipi si altele probleme (descoperite din timp) care se pot inlatura, slava Domnului, fara incizie, cu ajutorul laserului introdus in uter. Este posibil ca la tine sa fie doar o interventie/analiza care sa nu necesite anestezie, pentru a observa interiorul mult mai bine decat o eco transvaginala.

Cu drag,

Furnicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Furnicutza,unde ai facut interventia si la ce medic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Offff Doamne Tia......ai de luptat..dar nu dispera bine ca s-a gasit cauza.
Eu am facut o instilatie anul trecut la Giulesti.....asta in loc de HSg, pt ca nu aveam voie in fine....nu m-a durut f tare..e ca in prima zi de menstruatie.

Ancar cand ti-a zis sa le incepi?

In ceea ce ma priveste am fost azi la eco, asa cum mi-a zis Ancar imediat dupa menstra.Asa ca in ziua a 7-a endometru e de 6 mm, Od:folicul de 6mm si OS:MPC. O sa ma duc si luni la eco, marti fac HSG...de abia pe la sfarsitul saptamanii voi stii ce si cum.

Tia..nu dispera...e bine ca ai aflat de ce.....si stii cu ce sa lupti.....

Pupici



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Furnicutza, fetelor, va multumesc ca sunteti alaturi de mine

Anis,

Luna asta merg sa fac dozarile hormonale pentru zilele 14 si 21, iar luna viitoare dupa menstra (pana in ziua 10) incep instilatiile... brrrr. ma bate gandul sa mai merg o data la Ancar cu rezultatul pe care il voi avea la dozarile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Furnicutza spune:

Spreranta,

Interventia a fost facuta la Polizu de catre Dr. Herghelegiu, el fiind si cel care-mi descoperise polipul, in urma unei eco transvaginale. Totul a fost destul de simplu, desi emotiile sunt inerente.
Ai probleme asemanatoare?

Furnicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Fetelor, readuc acest subiect in actualitate pentru a va ruga - pe cele care ati facut instilatii - sa-mi spuneti din experienta voastra: de cate ori pe luna se fac aceste instilatii? v-a recomandat dr. inainte sau vi s-a spus dupa prima sedinta de cate sedinte mai aveti nevoie?

va pup si sa auzim de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Buna fetelor!
Eu am facut instilatiile la Giulesti. Se fac (intr-o luna) cate o serie de trei, la o zi pauza intre ele, imediat dupa ciclu si pana in ziua a 14. Le-am facut luna urmatoare dupa operatia laparoscopica si fiind permeabilitatea 1 nu am mai facut urmatoarea luna. Le-am reluat dupa o perioada de 6 luni, cu o luna inainte de a incepe monitoriazarea. Oricum, erau fete care au facut si 2 sau 3 luni la rand. Depinde de permeabilitate si in functie de ea, ti le prescrie doctorul. Daca sangerezi ( e posibil sa se intample) se intrerup si te cheama dupa ciclu urmator. Ce mai stiu, este ca dupa ziua 14 nu se fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Multumesc Bety..

Mergi la inceput