Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Autismul este in mare masura transmis genetic. Evident ca pentru parinti este devastator sa aibe un copil diagnosticat cu autism si vor cauta vinovati in alta parte. E mai usor sa spui ca vaccinul a fost de vina decat sa accepti ca sotul (in general) este mai 'ciudat' si poate ca are o forma usoara de Asperger's dar este perfect functional. Dar ceea ce la tata pare doar putin ciudat la copil poate sa apara ca autism sever. Am avut de-a face cu familii cu copii autisti si cu Asperger's si nu am intalnit inca o familie care sa nu aibe rude de gradul 1 sau 2 pe cineva cu autism, Asperger's sau sa nu aibe pe cineva 'ciudat' care indeplineste criteriile de diagnostic dar este foarte functional si nu a fost diagnosticat oficial.


Bird, as dori si eu sa citesc sursa care spune ca autismul este transmis genetic; in seara asta intr-un reportaj pe CNN (-nu ca ar avea o mult mai mare relevanta decit o afirmatie individuala pe un forum, dar oricum n-am gasit nicaieri -si sunt asa vreo sase ani buni de cind caut o informatie care categoriseste o cauza sau alta) se vehicula 15% proportia cazurilor transmise genetic; altfel inca nu exista nici o concluzie stiintifica in legatura cu cauzele autismului (cum nu exista nici tratament inca);
nu sustin campania total antivaccinare( am continuat sa vaccinez copilul si dupa diagnosticare pentru ca intre o boala mortala si autismul prefer ultima varianta, si pentru ca nu m-am considerat destul de competenta sa decid singura asta), dar linsajul asta la adresa Feliciei nu face onoare nimanui; continui sa cred ca nu un topic pe un forum NU determina o decizie sau alta a parintelui, dar in schimb pareri contradictorii lasa loc de informare poli si nu unidirectionala;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

Citat:
sunteti femei inteligente si cultivate, aveti deci 'arme' pasnice sa combateti ideile la care nu subscrieti cu argumente, in civilitate.

La un moment dat te saturi sa combati mereu aceleasi tampenii. Si cum periodic apare cate o persoana care face campanie anti-vaccin, "inteligentii si cultivatii" trebuie sa apara la "n" subiecte de acest gen si sa aduca la nesfarsit aceleasi argumente, pana obosesc si o lasa balta, pt ca cei anti-vaccin sunt si imposibil de convins ca se inseala, indiferent ce argumente le aduci, ei stiu mai bine ca cineva vrea sa se imbogateasca otravindu-le copiii.



sunt intr-un club "Mama si eu" prin zona si am vorbit cu destule mame, si nu numai din clubul asta, de-a lungul anilor. cunosc suficiente la numar care nu-si vaccineaza copiii dupa sfatul medicului. ceea ce inseamna ca sunt si medici care nu recomanda vaccinarea. nu stiu cine sunt "medicii de familie" din linkul Feliciei, dar medici inseamna medici. prin urmare, parerile sunt impartite pana si in lumea celor de specialitate. sunt unii medici mai tampiti ca altii? probabil, dar e la latitudinea fiecarui pacient sa decida care, in sensul ca inca nu s-a dat lege care e tampit si care nu.

concluzia e ca nu puteti trage in mesager, e barbaric. nu Felicia a descoperit informatiile respective, ea doar le transmite mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Ana.

Bird bleah..... Adica cascati ochii cu cine-i faceti ca va pacalesc autistii care devin integrati in societate si propagati o boala.

Studii genetice au aratat ca un numar de gene favorizeaza un risc crecut de autism. Dar cum apar aceste mutatii, daca exista conditii de mediu ce le favorizeaza. Nu se stie inca. Se cerceteaza. Asa ca shttt.

Daca vrei un up to date de calitate fundatia asta

http://sfari.org/

are news cu referire la articole serioase legate de autism si genetica. Si Comitetul stiintific care da granturile este "the finest" si fondatorii au un copil din cei cinci cu autism. O fata in facultate. Si ei cred in ceva genetic dar nimic atat de simplu ca verificare si invinuirea partenerului.

Ca medic ar trebui sa stii ca deja un parinte cu un copil bolnav se invinuieste. Spune-i tu unei mame ca e de vina ea ca n-a ales bine sotul. Macar de ar fi adevarat.

Legat de MissParker nu e prima care a facut o campanie anti-vaccinare. Au fost altele mai virulente chiar. Si e normal sa revina.
A nu face un vaccin este un risc major asumat contra naturii a lui D-zeu... a soartei. Daca da poliomielita peste el s-a ras. Dar daca-i singurul intr-o masa de vaccinati si ramane in .de la caldurica are sanse sa scape.

A face un vaccin este un risc asumat de mama. Daca ceva iese prost si devii statistica aceea minuscula de pe cutie... tu i-ai facut-o copilului tau asa direct fara implicarea soartei. Tu ai semnat da faceti-i vaccinul, nu poti da vina pe vecinul care a adus ceva din calatoria din Zambia sau Amazon sau ceva mult mai putin exotic.
E pentru asta trebuie sa-ti asumi direct responsabilitatea. Si-ti trebuie luciditate sa judeci la rece care-i cel mai mic rau si ce are cea mai mare probabilitate. Si dupa ce ai judecat ca si cum ai vorbi de alt copil sa-nchizi ochii si sa te rogi sa se termine bine pentru al tau.

Daca pleci cu ideea "do no harm" nu faci vaccin. Activ nu esti vinovat de nimic, dar pasiv prin neadministrare esti la fel de vinovat. Dar se pare ca e mai usor de trait cu lipsa de vina directa in cazul unui pericol invizibil.

Dar eu cred ca demonizarea si luarea in raspar a anti-vaccinistilor duce doar la intarirea lor. Cine are rabdare sa raspunda pas cu pas. Numai asa poti ajuta ca cei care-s nehotarati sa ia o decizie vazand argumente pro si contra.
Eu ca (AC si AB) am incercat aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=64708

Eh si chestia cu luatul hotararilor o treaba de societate mai noua. La urma urmei legea te lasa sa hotarasti, nu? E al naibii de stresant sa incerci sa o iei in cunostinta de cauza. Te omoara lipsa de cunostinte si si lipsa de onestitate a multor institutii care-si urmaresc intai profitul si apoi sanatatea ta.

Despre thimerosal am aflat prima oara aici, un an mai tarziu citisem n-spe mii de articole pe pubmed. Bine ca-l scosesera ei din tarile dezvoltate ca sa ma simt mai sigura pe hotararile luate.

Dar daca chiar vreti sa aflati ceva nu va infundati in informatii neoficiale . Faceti macar un an sau doi de medicina sau faceti toti+specializarea pediatrie si veti putea judeca mult mai usor ceea ce cititi si brusc veti deveni mult mai modesti in da sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Bird, as dori si eu sa citesc sursa care spune ca autismul este transmis genetic; in seara asta intr-un reportaj pe CNN (-nu ca ar avea o mult mai mare relevanta decit o afirmatie individuala pe un forum, dar oricum n-am gasit nicaieri -si sunt asa vreo sase ani buni de cind caut o informatie care categoriseste o cauza sau alta) se vehicula 15% proportia cazurilor transmise genetic; altfel inca nu exista nici o concluzie stiintifica in legatura cu cauzele autismului (cum nu exista nici tratament inca);

Nu s-a stabilit o cauza unica, probabil ca nici nu exista. Dar predispozitia genetica este cel mai important factor, acesta combinat cu factori de mediu. Informatiile vin din diverse surse care toate par sa fie de acord. Eu le-am gasit in Oxford Textbook of Psychiatry in DSM IV dar si pe siturile diverselor asociatii legate de autism. Este destul de detailat pe situl Behavioural Neurotherapy Clinic din Australia http://www.autism.net.au/Autism_Causes.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Bird bleah..... Adica cascati ochii cu cine-i faceti ca va pacalesc autistii care devin integrati in societate si propagati o boala.

Te rog sa nu gasesti intelesuri ascunse acolo unde nu sunt. Ceea ce spui este extrem de jignitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Bird, dar cel mai comun "factor de mediu" in cazul autismului este, statistic vorbind, vaccinul.

AB, uf, rasuflu usurata, credeam ca iar m-am asezat singura contra vantului. deci nu e normal sa-i linsam pe cei care au alta parere!

repet, eu mi-am vaccinat copila si o s-o vaccinez in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Bird, dar cel mai comun "factor de mediu" in cazul autismului este, statistic vorbind, vaccinul.

Se pare ca cel mai comun factor de mediu sunt carentele in anumite elemente in perioada dinainte si in timpul sarcinii. Factorii de mediu asociati cu autismul sunt foarte diversi si nu se stie foarte clar cine si cat influenteaza. Dar NU EXISTA dovezi stintifice ca vaccinurile fac parte din acesti factori de mediu.
A randomised controlled trial conducted by the Medical Research Council of the United Kingdom demonstrated a 72% reduction in risk of recurrence by periconceptional (i.e. before and after conception) folic acid supplementation (4mg daily).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

[AB, uf, rasuflu usurata, credeam ca iar m-am asezat singura contra vantului. deci nu e normal sa-i linsam pe cei care au alta parere!

O, daaa, induiosator.
pentru deschidere si toleranta, numa' ca nu despre asta e vorba aici. Linsaj & stuff.
Conchita, AB, pozitia asta a voastra e teribil de "corecta politic" insa in realitate e doar un fel de neimplicare (superioara, ce-i drept) si spalare pe miini.

Aici nu mai e vorba de a ingadui puncte de vedere exotice pe forum.
Cind Miss P ajunge sa pindeasca pe la colturi mamicile care au indoieli pentru a le bombarda cu mesaje private pentru a le aduce, mai cu vorba buna mai cu amenintari mascate, pe ceea ce ea considera calea cea dreapta, e deja vorba de a incerca limitarea unei propagande potential periculoase pe un forum citit de mamici de toate felurile.

Citat:
citat din mesajul lui conchita

si mie mi-ai scris pe PM, ca am mai recunoscut asta, despre vaccinuri, dar decicia am luat-o singura, sa-mi vaccinez copila.

Asta nu e un argument. Acuma ii voi face indirect un compliment Conchitei, dar, sincer, am mari rezerve cu privire la cit de mare e procentul de mame de pe DC, beneficiare ale misionarismului miss.parkerian anti-vaccin, care sa aiba discernamintul Conchitei de a sti cum sa ia o decizie si cum sa puna lucrurile in balanta.


Dap, cel mai simplu e sa-ti bagi capul in nisip si sa nu-ti pese de ceea ce se intimpla (si se poate intimpla) in jur. Mamicile alea de primesc PM-uri au responsabilitatea alegerii, MissP care le baga in cap prostii n-are vina, noi, care stam pe margine si privim cu superioritate spectacolul (ca noi oricum ne vaccinam copiii), nici atita. Dormim linistite noaptea, ca am aparat libertatea de expresie pe DC. .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
[Aici nu mai e vorba de a ingadui puncte de vedere exotice pe forum.
Cind Miss P ajunge sa pindeasca pe la colturi mamicile care au indoieli pentru a le bombarda cu mesaje private pentru a le aduce, mai cu vorba buna mai cu amenintari mascate, pe ceea ce ea considera calea cea dreapta, e deja vorba de a incerca limitarea unei propagande potential periculoase pe un forum citit de mamici de toate felurile.


stai putin, Ileana, despre ce vorbim noi aici? ai tu PM-uri cu amenintari semnate de Miss Parker pentru alte mamici? amenintari? esti sigura ca ai ales corect cuvantul? ce fel de amenintari, sunt curioasa acuma?

nu stiam ca netul are colturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui iileana
[Aici nu mai e vorba de a ingadui puncte de vedere exotice pe forum.
Cind Miss P ajunge sa pindeasca pe la colturi mamicile care au indoieli pentru a le bombarda cu mesaje private pentru a le aduce, mai cu vorba buna mai cu amenintari mascate, pe ceea ce ea considera calea cea dreapta, e deja vorba de a incerca limitarea unei propagande potential periculoase pe un forum citit de mamici de toate felurile.


stai putin, Ileana, despre ce vorbim noi aici? ai tu PM-uri cu amenintari semnate de Miss Parker pentru alte mamici? amenintari? esti sigura ca ai ales corect cuvantul? ce fel de amenintari, sunt curioasa acuma?

nu stiam ca netul are colturi.

Noi aicea vorbim despre PM-uri nesolicitate trimise de MissP mamicilor care isi exprima pe forum cea mai mica nedumerire sau indoiala cu privire la vaccinuri.
Daca apasai pe "mesaje private" din postarea mea, ti-ai fi reamintit la ce ma refer. Dar cum tu detesti link-urile ascunse sub cuvint pentru ca destructureaza comunicarea, voi copia aicea sample-ul pe care ni l-a pus la dispozitie Anca:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui mihaela77O

nu cred ca Miss Paker,v-a spus sa nu va vaccinati copilul,ci doar v-a expus niste situatii in legatura cu vaccinurile....



MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA




Mihaela, tocmai asta e problema.
MissParker nu se multumeste doar sa expuna niste teorii, ci, trimite mamicilor PM-uri in care le sperie si le spune ca inca nu e prea tarziu sa repare raul facut.
Raul = vaccinarea copiilor

Asa ceva este inacceptabil!!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Mihaela, in primul capitol Miss Parker ma rugase sa postez PM-ul de la ea ca dovada a bunelor sale intentii in contrast cu tendentiozitatea afirmatiilor mele. Am spus ca n-as face-o, imi parea inutil si penibil sa-i alimentez mascarada vaccinurilor si m-am bucurat cand s-a lasat linistea pe subiect si a fost inchis.

Apoi am vazut acest al doilea capitol si am realizat ca circul era departe de a fi gata.

Asta impreuna cu afirmatia ta de mai sus m-au determinat sa postez PM-ul.

Citat:
Anca, ia-ti in serios temerile pe care le ai atunci cand citesti ce postez eu, aceste temeri sunt semnalul ca ceva in tine isi pune semne de intrebare si se teme sa nu cumva sa afle ca a gresit. Dar orice greseala e reparabila, mai ales daca alegi sa nu mai vaccinezi. si flaviutza spunea ca a vaccinat, pana i-a deschis ochii un medic care era anti-vaccinare (si asemenea medici sunt tot mai multi, desi poate nu in Romania).

Eu sunt vehementa si patimasa fiindca asa mi-e firea cand ma implic si vreau sa fac bine. Si ajung la esenta: tu chiar crezi ca eu vreau raul copilului meu sau al altor copii? Nu iti dai seama ca sunt manata de intentii bune si vreau sa-i ajut si pe altii sa realizeze ca intr-adevar vaccinurile fac mai mult rau decat bine? Eu cred cu toata fiinta mea lucrul asta, de aceea ma implic asa vehement, dau linkuri, postez informatii, spre deosebire de altii care doar ma ataca pe mine cu mistouri sau cu scene "morale"... Citeste linkurile postate de mine, citeste si cartile, vei vedea ce multi sunt oamenii care se trezesc la realitate.

Crezi ca-mi face placere sa ma vad amenintata cu poze de cimitir din cauza ca nu vaccinez? Eu ma implic cu sufletul, asa cum m-am implicat in toate de cand sunt pe forumul asta, de aceea multi ma respecta, fiindca respectul asta mi l-am castigat, Anca, nu mi-a cazut in poala. Am credibilitate pentru ca am dovedit ca sunt un om bun, cu inteligenta si caracter, am ajutat foarte multe persoane pe forumul asta (mailuri cu sfaturi, recomandari de carti, traduceri, recomandari la terapie), eu nu ma implic de dragul polemicii, ci pentru ca mi-e important sa ajut.

Daca te decizi sa ma crezi si sa-ti asculti temerile, bine. Daca nu, crede-o pe denizel.

Iti doresc din suflet numai bine, multa clarviziune si mult curaj,
Felicia






Somnul ratiunii naste monstri.


Despre asta vorbim.
Despre "munca de voluntariat" a lui missP, care nu se multumeste sa-si expuna parerile pe forum, dar insista sa dea raspunsuri si pe privat, chiar cind n-o intreaba nimeni.



Mergi la inceput