Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

AM vazut ca a-ti discutat de sistemul sanitar,
aici e gratis tot la stat,si i-ti face controlul ginecologic gand vrei tu,te duci la doctorul tau de familie si moasa se ocupa de tine ,dupa analize,daca se vede ceva suspect te trimite la ginecolog.
Va spun din propie ex.am fost operata de 3 ori; papiloma virus;
Am nascut aici.

Aici te poti duce la urgenta doar cu pasaportul,fara importanta daca ai cotizat la stat sau nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mai referotir la sistemul de sanatate de stat de aici eu gandescasa: aici primesc ceva gratis, test papanicolau la 3 ani, nasteri gratuite, asitenta medicala gratuita de urgenta, medicamente gratis pentru copil. Daca vreau mai mult ori imi fac o asigurare privata ori platesc pe loc la privat.

In Romania sistemul de stat nu mi-a oferit niciodata nimic gratuit, ma costa orice ecografie, orice control nu mai vorbesc de nastere. Deci nu ma plang, cand va fi ceva ce ma va deranja la stat merg la privat si cu asta basta.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Mai referotir la sistemul de sanatate de stat de aici eu gandescasa: aici primesc ceva gratis, test papanicolau la 3 ani, nasteri gratuite, asitenta medicala gratuita de urgenta, medicamente gratis pentru copil. Daca vreau mai mult ori imi fac o asigurare privata ori platesc pe loc la privat.

In Romania sistemul de stat nu mi-a oferit niciodata nimic gratuit, ma costa orice ecografie, orice control nu mai vorbesc de nastere. Deci nu ma plang, cand va fi ceva ce ma va deranja la stat merg la privat si cu asta basta.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Luna, imi pare rau ca te contrazic aici, dar si in Romania sistemul de sanatate e gratuit(pt angajati/studenti/elevi/pensionari)ca romanii aleg sa dea spaga e alta poveste.
Eu as fi dat oricat spaga cand am ajuns la urgenet in UK cu hemoragie, insarcinata in 8 sapt si dupa ore de asteptare mi-au spus 3 medici ca am pierdut sarcina si mi-au recomandat calduroas chiuretaj...noroc ca am insistat ca nu as avea la cine sa ma uit cum se joaca acum.Stii cum au fost orele alea de asteptare pana sa imi faca o echografie?Preferam sa platesc oricat.Cu ce ma ajuta asig privata la 2 noaptea?Tot la urgente ma duceam.
Cat despre nastere...da e gratuita....pacat ca am ramas cu sindrom de soc postraumatic...tot gratuit.Motiv pt care nu voi mai naste niciodata aici nici daca va tb sa platesc mii de lire/euro/dolari sau yeni..
Ce crezi ca ar avea de spus fetele din Olanda care au pierdut sarcini?Yuppi...a fost gratis!!!
Chiar nu imi tb sa primesc nimic gratis.


Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

n-am citit toate 9 paginile asa ca raspund scurt din ce am remarcat eu:
- obisnuiam sa comand produse alimentare (lapte formula, dulciuri, sucuri, budinci, fructe/legume la borcanel) de pe un site din germania...la inceput, in urma cu 2 ani preturile eram f bune fata de cele din romania, acum insa de cateva luni preturile de pe site au depasit net pe cele din romania, o cutie de lapte o iau acum din kaufland de exemplu cu 10 lei mai ieftin fata de cat costa pe site, in urma cu 2 ani si pana acum cateva luni era invers :(

acuma nu stiu, poate voi va refereati la cumparaturile facute la fata locului? pt ca daca ar fi asa...stiu sigur si din sursa sigura ca preturile la ceea ce ma intereseaxza pe mine de exemplu, sunt muuuult mai mici in germania. mi-a adus fratele meu ocazional produse pt copii la juma de pret fata de pretul de pe site, iar fata de pretul din magazinele din romania....ohohooooo, mult mai scazut


PS- vreti va rog sa va informati, sa studiati de ce laptele milumil junior e asa ieftin in Romania? ca scrie ca e produs in germania totusi. iar pe situl de care vbeam eu ca mai comand costa cum ziceam mai mult cu 10 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lara imi pare rau sa aud ca ai avut probleme cu NHS si cu nasterea. Eu am nascut de doua ori o data in Romania si o data aici. Amandoua nasterile super insa in special cea de aici pentru ca sotul a putut sa stea cu mine, pentru ca am nascut in camera mea(de spital dar eram singura ca asa erau camerele, pt o singura persoana si cu dus, wc en suite) in pat nu pe "capra" cu picioarele in tavan, am avut posibilitatea de a naste in apa (insa nu am apucat) si s-au purtat cu mine ca cu o regina. In fine povestea nasterii a doua a fost fantastica, desi la niciuna dintre nasteri nu am avut calmante ci au fost total naturale.

Cat despre sistemul din Romania, da e gratuit dar stim cu totii ca daca nu dai nu esti bagat in seama. Eu am primit un tratament f bun in Romania (acum 7 ani au lasat-o pe mama sa asiste la nastere ceea ce era eveniment pe atunci) insa cu spaga de rigoare, aici experienta mi-a fost mult mai frumoasa fara a da un ban.

Deci personal cum ziceam ,eu n-am de ce sa plang, ba din contra am invatat cum sa obtin cat mai multe de la sistemul lor.

Insa cum ziceam imi pare rau sa aud ca tu ai avut o experienta proasta.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Iris2002 de ce nu i-ai raspuns lui pepene, ti-e frica sa nu strici "imaginea roz a olandei" ca am dreptate in ceea ce am scris?

Tu faci control ginecologic pe masa ginecologica, colposcopie nu ecografie ca aia e pe "dinafara"? Faci testul papa-nicolau anual?

Ce legatura are viata roz, sac, sac,sac, cu sistemul medical al olandei?

Hahaha, si eu am nascut natural de 3 ori(in olanda oricum nici sa vrei nu-ti fac cezariana, asta ia citeste pe DC s-au scris tone de mesaje), ce are face faptul ca aia din romania ti-au recomandat cezariana cu faptul ca sunt buni medici ginecologi astia, crezi ca prin asta se masoara capacitatea unui medic ginecolog?

Crezi ca in nspe ani de olanda nu am incercat si asta?


Noroc cu Romania, unde da, dai banul dar te poti duce la control ginecologic d-ala pe masa ginecologica, ca altfel cum sa stie nea georgica ce am eu, crezi ca daca pune stetoscopul vede cumva ceva.

Si bine ca nu stau prin vreo tara super-indepartata sa nu am parte nici de asta.




eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Ilse, nu mi-e frica de asa ceva, nu iti face probleme. Nu raspunsesem pentru ca nu am citit tot si pentru ca nu am mai venit la computer. Believe it or not am o viata plina inafara computerului si ajung aici doar de citeva ori pe saptamina, timpul mi-l ocup cu familia. Oricum am citit ce ti s-a intimplat, nu imi pot imagina cit de greu ti-a fost si iti inteleg resentimentele si frustrarea.
Iti raspund si tie si lui Dantje aici, am intrat pe acest subiect din intamplare si practic am timp limitat (de mine) pe internet si e posibil sa nu mai intru la acest subiect.
Asa e, in Olanda primesti o data la cinci ani control pt testul respectiv. Ce are a face recomandarea de cezariana? Ca si recomandarile de un milion de controale si teste, si vaccinuri in plus pentru copii, inseamna pentru mine doar o incercare de a-ti lua bani din buzunar...inteleg ca iti convine Romania, daca mergi acolo cu bani, insa daca nu ai avea ti-ar mai conveni?
Din ce spune Dantje ar reiesi ca eu nu am avut gine care mi-a controlat sarcina, ci doar am vrut???? sau am citit eu repede si am inteles gresit. Referitor la toate celelalte, mai e norocul si cum ti-l faci. Eu mi-am aranjat sa am gine, daca are prunca febra nu stau sigur trei zile, nici doua nu stau, merg la doctor cit se poate de repede. Da, sun si spun ca are febra de mai mult timp, so what? Nu stau sa imi plang de mila ci rezolv problema. Daca la kraamzorg nu imi placea cine mi-a venit, mai zicea cineva ca i-a venit o femeie racita, sunam si ceream sa fie altcineva trimis. Poate de aceea sunt eu cu viziunea in roz, pentru ca nu accept nu, ci ma lupt pentru ceea ce vreau, si pina acum am si obtinut ce am vrut. Si nu mi se pare situatia ideala in Romania, mai ales pentru cei care nu au bani sa plateasca controalele acestea si, mai ales, putin respect de la personalul medical. Sau vaccinurile la copii. Tu ai avut aici experiente negative, eu in Romania. De aceea eu apreciez ce am aici.
Enfin, prunca mica imi plange si zbor la ea.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Iris2002 treaba ta ce faci cu timpul tau, asa cum e treaba mea daca am chef sa scriu pe net sau nu...nu inseamna ca nu-mi petrec timp cu copiii...se pare ca nu intelegi la ce ma refer!

Oh da si eu am avut 3 nasteri ok, dar asta nu presupune automat ca sistemul medical din Olanda este bun, "in fact" este varza ca sa zic asa...nu inseamna ca nu poti prin tertipuri sa ajungi, dar trebuie sa faci teatru si asta e marea diferenta daca pricepi ce spun chestii care nu sunt normale intr-o tara care se considera cu 500000000000 de ani inaintea romaniei...pe scurt: vrajeli spuse de oameni care n-au trait aici sau au asteptari de la sistem scazute.

Ca tu personal n-ai nicio problema cu faptul ca se face un test pap din 5 in 5 ani, asta iarasi n-are nicio relevanta, atata timp cat sunt femei care vor asta anual asa cum e normal pentru a preveni cancerul de col.

Ca tu n-ai nicio problema cu faptul ca totul e gratis, dar accesul e foarte restrictionat la tot ce ni s-ar cuveni e iarasi irelevant, caci eu as prefera sa existe un sistem medical privat ca intr-o tara occidentala cum se considera Olanda, dar nu este, asta e adevarul.

"Poate de aceea sunt eu cu viziunea in roz, pentru ca nu accept nu, ci ma lupt pentru ceea ce vreau, si pina acum am si obtinut ce am vrut. Si nu mi se pare situatia ideala in Romania, mai ales pentru cei care nu au bani sa plateasca controalele acestea si, mai ales, putin respect de la personalul medical. Sau vaccinurile la copii. Tu ai avut aici experiente negative, eu in Romania. De aceea eu apreciez ce am aici."

Ca ai tu viziunea roz asupra Olandei nu sterge evidenta ca Olanda nu este perfecta si are lacune grave in ceea ce priveste sistemul medical...Si nu e cazul sa le prezinti celorlalti o imagine defrmata, doar asa ca s-a "stabilit" mitul de: vai ce frumoasa e strainatatea si perfecta...Ce te face sa afirmi asa non-salant ca noi astea de am scris aici nu am incercat tot ce se poate?

E ca si cum ne jignesti ca vezi Doamne numai tu ai dreptate.
Eu chiar n-am facut nicio paralela cu sistemul medical de stat din Romania, dar thanks God inca il mai are p-ala privat, adica alternativa, asta am afirmat.

Si cu asta chiar ca nu mai continui ca a inteles lumea ca de fapt realitatea nu e asa roz nici prin alte tari cu toata propaganda de se face special.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Una ''proaspata'' : cat se cere la o croitorie de cartier pt. schimbat fermoar pantalon (fermoarul lor) ? 220.000 lei vechi in conditiile in care pantalonii au costat 400.000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Jennifer ca si mine am cumparat un ceas de mana Kookai cu 35 de euro si acum cand sa-i schimb bateria 15 euro cica..Asa ca voi astepta cumintica cand ajung in tara ca acolo e 60 mii lei vechi..

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Una ''proaspata'' : cat se cere la o croitorie de cartier pt. schimbat fermoar pantalon (fermoarul lor) ? 220.000 lei vechi in conditiile in care pantalonii au costat 400.000

Lasa, nu te da prea tare cu capul de pereti. Asculta aici: Cumparat geaca: 15 lire, pus fermoar la geaca: 30 de lire. Cumparat alta geaca.
Ca sa nu-ti mai spun ce preturi sint daca vrei sa dai covoarele la curatat. Mai bine iti cumperi altele noi.

Mergi la inceput