Tzeapa Radacini Giurgiului

Tzeapa Radacini Giurgiului | Autor: eunice78

Link direct la acest mesaj

Saptamana trecuta am dus masina sa ii fac o revizie si sa ii schimbe uleiul, ca stiam ca e timpul, o duc mereu preventiv, ca eu nu ma pricep la ea si prefer sa stiu ca e in regula decat sa astept sa se strice. Am dus-o la Radacini pe Giurgiului, ca am un Cielo si de vreo 4 ani tot acolo am dus masina. Inainte am avut o Dacie pe care o reparam intr-un service pentru Dacie, cu care nu am avut nicioadata probleme.
Intotdeauna mi s-a parut ca facturile de la Radacini erau ff mari..dar am zis ca asa o fi normal.
Bun, imi fac aia revizia, trec pe factura o gramada de piulitze si chestii numa de ei stiute (ca eu nu ma intersectez cu tehnica pe nicaieri, dar sunt om de buna credinta) si platesc..17 milioane.
Asta se intampla vineri.
Luni mi se aprinde beculetzul de ulei pe bord. O duc inapoi. O baga sa ii faca o analiza: vine inginerul si imi zice ca e arsa garnitura de chiuloasa, si alte chestii tehnice si ca reparatia ma costa..40 milioane. Sa lesin si alta nu. Il intreb de ce vineri masina era ok (nu am folosit-o deloc de vineri de cand am luat-o si pana luni dimineata cand am scos-o din garaj) si acum imi zice ca are atatea. Raspuns: Eu nu sunt Mafalda. Si o sa stea 2 saptamani in service.
L-am anuntat ca m-a pierdut de client. A zis ca nu e nici o paguba.
Chiar nu imi permit sa stau atat fara masina.
Am luat-o si am plecat la service-ul unde reparam Dacia. Raspuns acolo: Doamna, daca era garnitura de chiuloasa, vi se aprindea beculetzul de la apa, nu de la ulei. Masina nu are nimic , e ff bine doar ca trebuie sa ii schimb pompa de ulei ( care costa 11 Ron). Pana la urma i-a mai schimbat un far parca si am platit 1700.000 (un milion saptesutemiilei) cu spaga cu tot (factura a fost 120). AA, si m-a informat ca pentru garnitura de chiuloasa as fi platit max 15 milioane.
Tot la acelasi service Radacini in vara mi s-a cerut 50 RON pentru codul de la casetofon (ca uitasem farurile aprinse si s-a descarcat bateria) si pe factura a trecut la timp lucrat 0.5 ore!!!in conditiile in care iti ia cel mult cateva min sa tastezi acel cod de 4 cifre.
Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre asta..dar eu am scris..aviz amatorilor. Cand ma gandesc ca am platit saptamana trecuta 17 milioane..


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Eni, eu n-as lasa-o asa.

As ruga pe cineva care are habar de masini sa se uite pe factura si sa-si dea cu parerea.

Daca e ceva strigator la cer pe factura as suna la service si as cere sa vorbesc cu cineva din conducere - i-as ruga sa refaca factura.

Si daca n-ar fi de acord i-as reclama la protectia consumatorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Astia adopta solutii de criza, pesemne .

La service-ul unde ducem noi masina si unde trebuia programare cu 2 luni inainte pt. un schimbat de ulei, te programeaza mai nou in ziua in care suni .
Si, nu numai atat. Primesti a doua zi un telefon si esti intrebat daca ai fost multumit de serviciile oferite si daca ai vreo sugestie :)).

Nu pot sa spun decat ca mi-e groaza de razbunarea lor cand o trece criza asta :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pai ala care mi-a zis ca nu e nici o paguba ca ma pierd ca si client era seful de acolo.. Dar sunt furioada pe exprimarea aia, auzi la el, ca nu e Mafalda sa stie ce are masina.Iar eu am facturile..dar pot sa dovedesc eu ca pivotii si ce mi+a mai trecut el acolo sunt aiurea. Evident ca nu.
Si sa ceara 40 milioane..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Ma uitam la factura de vineri: mi-au trecut la manopera ff multe, la articole schimbate ff putine. Si chestii de gen schimbat ornament bara fata manopera 60 Ron iar ornamentul in sine era 12 Ron. Si zau ca habar nu am care e oranemntul ala care a costat 72 ron.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de cand se schimba ornamentele la revizie? alea le puteai pune pe casco, daca ai ceva nu sunt consumabile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

de cand se schimba ornamentele la revizie? alea le puteai pune pe casco, daca ai ceva nu sunt consumabile

Marina


Pai, nu ca ei nu te intreaba ce vrei tu. Eu am dus-o pentru revizie si schimb ulei si ei au facut ce le-a trecut prin cap..daca or fi facut barem.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

ce client bun au pierdut.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anisiap

ce client bun au pierdut.....


Daa "bun" .
Da, chiar ma intreb, ca presupun ca n-oi fi singura atehnica de pe aici, voi celelalte fete specializate ca si mine in ale mecanicii auto..cum faceti cand duceti masina in service si factura pare a fi scrisa in alta limba ?? Sau doar sotzii se ocupa de chestiile astea?

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui anisiap

ce client bun au pierdut.....


Daa "bun" .



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)





Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mda, radem, radem.., da zau ca nu e rasul meu, da ceva solutzii..pentru viitor..ca eu duc periodic masina in service sa fiu sigura ca e in regula, decat sa raman undeva cu ea...chiar daca nu suna nimic ciudat la ea. Preventiv,va dati seama ce client bun sunt. Si cum probabil aia s-au prins ca nu ma intersectez pe nicaieri cu ce e sub capota..si precum nu exista sau nu prea exista (nici eu nu stiu) negustori cu bun simt..care e solutia? Sa merg doar cu metroul ?

Chiar nici una nu isi mai duce masina in service si nu are "ganduri" de astea?

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput