Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu zic asa...in timpuri de criza sa reducem pauzele de cafea, de tigara, de stat la povesti cu colegele, de messenger si alte activitati placute cu care ne umplem plictisitoarele ore din timpul serviciului Oare, daca suntem atat de productivi, de ce nu ne mai ajung banii castigati ptr pasta de dinti si apa calda ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Sa nu opriti fetelor motorul la vale ca se blocheaza si volanul si se face buba.In cel mai rau caz lasata masina "pe liber".
Ina,stiu ca a fost o ironie din partea ta,insa ma gandeam sa nu o ia cineva ad literam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

constat ca sint o econoama din fire (desi rufus nu ar fi 100% de acord)
epilat, manichiura, pedichiura mi le fac singura de cind ma stiu.. si nu atit din economie cit mai ales ca-s fitzoasa si nimeni nu reuseste sa ma satisfaca!
economie la apa... stau mereu cu gura pe fete sa limiteze lafaiala la dus, ori sa inchida apa cit isi freaca coltii..
lumina se stinge cind se iese din camera (uneori se intimpla ca ana sa o uite, dar are o scuza: virsta si inaltimea) becurile s economice
la cumparaturi, rufusu se pricepe tare bine sa le faca in stil economic!
si tot asa...
mi ar mai ramine
-sa reduc mersul cu masina la sv, apelez la bicla.. nu mi trebuie abonament sau bilete
-sa spal vasele "la lighean"
-sa folosesc matura in locul aspiratorului
-sa calc rufele DOAR ce mi trebuie si cind imi trebuie
-sa spal rufe "la mina" (sapunul de casa revine la putere) daaaar sa folosesc masina de spalat la stors (astfel nu va tb sa folosesc m multa apa la clatit)
-iar cind spal la masina sa refolosesc apa cu detergent si cea rezultata in urma clatirii
-sa nu mai cumpar NICIO revista (nici macar cele bilunare)si NICIO carte (nici macar cele de la Adevarul)
-sa mai punem o vesta pe noi si sa coborim temperatura din apartament
-sa ne spalam de 2 ori pe saptamina, in rest pot folosi un burete si doar sa ne stergem
-sa ne tundem "periuta" (facem economie la sampon si apa)
-vorba inei.. hirtie igienica si sapun lichid de la toaleta de la sv
-cind spal pe jos... pot pastra apa pt o saptamina 2 s o refolosesc
-pt ca rup ciorapii o pereche pe zi, as putea sa nu mai folosesc acest articol, ci sa aplic metoda din anii 40... imi vopsesc picioarele...
-nu mai dau 3,4 fis uri cind ma dau cu parfum... 1, maxim 2 sint suficiente
-rufus sa si lase barba
-renuntam la tel ul fix, cablu, si am putea pastra doar 2 abonamente de tel mobil...unu acasa, unu la rufus
-fara meditatii si cursurile fetelor
-fara bona, fara gradi (ana poate merge cu mine la sv, sau sta cu fetel mari acasa)

si am sa ma mai gindesc unde as putea face o economie mai economica!



TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui nona_denis

Are cineva idee ce se poate folosi in loc de Calgon, pentru masina de spalat rufe, ca-i tare scump....?

Mami de Denisache


Eu am masina de spalat de 10 ani. Si in 10 ani daca am folosit Calgon de 4-5 ori. Si n-a patit nimic masina. Si apa e pe dura conform analizelor. Eu cred ca sunt basme ca daca dai cu Calgon te tine masina mai mult. Cat sa ma tina o masina de spalat? 10 ani mie mi se pare destul...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

a!
Ideea e ca produsul ala e mai ieftin, dar ca sa fie asa producatorul trebuie sa fi economisit si el cumva. Si asta ma pune pe ganduri de multe ori. Nu vorbesc aici de produse de firma care au un pret nejustificat. Vorbesc de produse din etajul mediu dpdv al raportului pret/calitate.

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


Ai foarte mare dreptate. Eu am cumparat de la Selgross miere de salcam la reducere (pretul era ciudat de mic) si am descoperit acasa ca era contrafacuta (nu era dulce (pentru a indulci o ceasca de cafea era nevoie de cam 4 linguri mari de "chestie"), nu avea nici un gust, nici miros, nu se dizolva intr-un lichid caldut, nu curgea de pe lingura la temperatura camerei). Si am cumparat si doua borcane mari, ca gamanu'.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui tora97
-rufus sa si lase barba


Gata, i-ai trasat si lui Rufus sarcini . De fapt cred ca el e cel mai risipitor din casa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra.C spune:

Una dintre metodele de a face economii, mai ales in perioada asta de criza, este sa ma las de fumat, DAR NU POOOOT

Andreea, mami de Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Nu stiu cit se aplica asta in Ro dar aici pe vreme de iarna se pot face economii punind reostatul cu 2 grade mai jos si folosing un humidifeir. este stiut ca umezeala face ca temperatura sa fie perceputa mai calda decit este. oricum umezeala e buna pt ca pe timp de iarna se usuca pielea din cauza incalzirii cu aer suflat (nu stiu sa traduc asta in romaneste corect)

de asemena tin boilerul sa incalzeasca apa nu pe very hot ci pe hot pt ca nu are sens sa imi incalzeasca apa in bolier pna aproape de fierbere cind sint la servici de ex... Il pun pe hot cind vreau sa fac dus. In felul asta fac economie la gaze caci boilerul nu mai tb sa inca;zeasca apa atit de frecvent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

- sunt de 6 ani pe DC si n-am ras niciodata in halul asta la citirea unui mesaj. Cel mai tare mesaj al tuturor timpurilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu am redus din iesirile zilnice la restaurant. Si cumpar doar ce folosim, nu mai dau asa multi bani nici la supermarket. Fac mai des paste fainoase, iar prietenii care vin in fiecare weekend la masa primesc mai rar T-bone steaks si au fost redusi la cotlete de porc Nu fac economie la caldura sau la apa, nici la creme, nici la pasta de dinti. De spalat spal odata pe saptamana ca atunci am timp, in rest mi-e lene. Nu calc aproape niciodata, deh, aci e America, nu ne trebe asa patru ace.

Mergi la inceput