Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ina, si eu am ris la mesajul tau, esti mortala! Cel mai amuzant mesaj scris in ultimul timp pe DC. Si noi facem economii, sotul mai multe, eu mai putine... dar ce ma bucur cel mai mult este ca am devenit foarte responsabili cu resursele si ne invatam si copiii la fel. Si nu neaparat din cauza crizei, ci pentru ca ne-am dat seama ca noi, oamenii, sintem mari consumatori. Muncim 10-12 ore ca sa consumam banii produsi in 16 ore... cind am putea munci doar 7 ore si consuma banii produsi in 4 pe produse necesare si cu restul sa ne hranim sufletul (calatorii, carti, filme, activitati sportive, culturale etc.). Nu economia in sine m-ar intereseaza pe mine, ci mai degraba sa devenim niste muncitori eficienti si apoi niste consumatori inteligenti.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

ce tare...faza cu servetelele m-a amuzat teribil...

La noi in familie criza se simte mai mult asa ... ca nu mai putem sa investim la fel de mult ca inainte, ca economii faceam oricum.
Totusi, faza cu pasta de dinti stoarsa pana la ultimul strop sau taiata cu foarfeca pentru a culege tot... ma cam depaseste, apropos' v-ati gandit cat sampon si balsam ati putea reduce cu o tunsoare stil Luminita Anghel? ca madam Udrea nu e tocmai econoama la faza asta
Surprinzator, in ianuarie am gasit ceva de economisit si anume factura de telefoane: mi-am sunat operatorul si i-am cerut oferta speciala, sa vorbesc la fel de mult dar sa platesc jumate, dupa niste caraieli cu mai multe tipe de la call center mi-au facut o oferta cu alt tip de abonament si mi-am redus factura cam de la 230 roni la 110-120 roni lunar pe doua telefoane (adevarul este ca si vorbim ca la balamuc... cred ca as mai putea aconomisi si aici). Internetul o sa il reduc la jumatate doar in septembrie, ca eu am abonament broadband in niste conditii speciale si numai in septembrie pot sa renegociez. Cu banca mai pot sa rediscut in iunie parca...sigur mai scot si de acolo ceva, ceva....macar cat sa mai atenuez cresterea euro.

Mai am un coleg care si-a renegociat chiria la apartament cu 50 de euro in minus!!

Si nu mai spal masina atat de des... e cam jegoasa ea dar la 30 de roni spalatul interior plus exterior...plus ca sunt bani aruncati pe geam, in juma de zi e la fel de prafuita!! Totusi...cand mergi la client si intri in parcarea lui...parca se impune sa nu fie masina ca de pe santier.

De cand a aparut cel mic cu probleme la mancare (alergie la conservanti mai ales) a trebuit sa schimb aproape radical obiceiurile de mic dejun si cina... au disparut iaurturi cu fructe, budinci, tot felul de biscuiti umpluti, etc...dar nu pot sa spun ca e o economie mare deoarece mancarea sanatoasa e mai scumpa decat cea masiv industrializata.

Aaaa si mai am una tare: nu mai calc pijamalele si cearceafurile, dar sincer nu stiu cati kw economisesc dar asta s-a intamplat mai ales pentru ca a reusit mama sa se certe cu menajera pana la punctul in care si-a dat doamna demisia si alta nu am mai angajat!! Economie substantiala: la 80 de roni sedinta, minim de 4 ori pe luna inseamna 320-400 roni lunar...si cu asta a disparut si orice tentativa de manichiura!! (alta economie la buget). Ce folos insa; copilul cel mare vrea sa participe la competitii sportive, deci echipamentul si orele de antrenament lunare mi-am redus la zero economiile mai sus mentionate.

Eu cred ca economiile majore le faci din renegocierea de contracte, daca rata la banca putini o pot renegocia pentru ca majoritatea contractelor semnate sunt catastrofale, macar la telefoane, internet, chirii se poate incerca.




Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Mda. Am citit ceva raspunsuri. N-as putea nicicum sa fac economie la pasta de dinti, sampon sau apa. Dimpotriva, cumpar mereu pasta de dinti cea mai buna ( si mai scumpa evident). Din bun simt nu suntem mari cheltuitori si nici nu ma simt mai bine cheltuind. Cheltuim pentru a trai nu traiesc pentru a cheltui cat mai mult.
Am preferat mereu sa imi strofoc creierii gandindu-ma cum sa castig mai mult in loc sa ma gandesc cum sa economisesc. Pana acum a functionat.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby




asta-i cea mai tare!

io sincer va spun, ca niciodata nu m-am gandit sa fac economii. adica de gandit, m-am mai gandit...dar ca sa si pun in practica....
eu, nu folosesc produse cosmetice (machiaje, farduri etc), doar o crema de fata iarna, ma duc la manechiura/pedichiura periodic.
de gatit, gatesc foarte rar, adica prepar mancaruri acasa dar nu multe....(cam de trei ori pe saptamana mancam in oras) nu cumpar lucruri care nu-mi/ne trebuiesc in casa. avem becuri economice in toata casa. cu masina circul mai putin in oras, am descoperit placerea de a merge cu u-bahnul. nu fumam, nu consumam alcool. (cei care fumeaza cheltuiesc foarte multi bani pe tigari).
fac cumparaturi de doua ori pe saptamana, cat avem nevoie pentru trei, patru zile. recunosc, cumpar multe produse bio, care sunt cam scumpe dar merita.



*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby
a venit toata familia sa vada de ce ma prapadesc de ras
esti tare cred ca fac si eu asa

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU
teodora





http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=20 ri1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Radem radem dar am o colega care ia pliculetele de mustar si pasta de tomate cand mergem in self pentru prietenul ei la munca ca sa nu mai ia de acasa tubul intreb si sa se serveasca si ceilalti.
Deci in perioada de criza masuri extreme.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Eu am recurs la urmatoarele "trucuri":

- planific meniul zilnic, pe o saptamana intreaga, asa ca atunci cand mergem la cumparaturi luam strict alimentele de care avem nevoie pentru toata saptamana, si pe care stim sigur ca o sa le consumam. As prefera legume si fructe din piata ( mai bune si mai ieftine ) insa piata se tine doar de cateva ori pe saptamana dimineata, si eu nu ajung niciodata.

- pregatesc pachetele pentru servici. Amandoi lucram intr-o zona foarte scumpa din Atena, unde cel mai ieftin sendvis e la 4.90 Euro mai adaugi si ceva de baut si nu iese prea rentabil. E adevarat, am primit cateva priviri cu subinteles de la colegii care comanda, dar de aia nu mai pot eu.

- ne-am cumparat un scooter. La ambuteiajele de aici e cea mai buna solutie. Masina o folosim la drumuri lungi, mers la cumparaturi... In plus consuma mult mai putin si mai ales gasim locuri de parcare, cu masina era un chin sa o parchezi, ori o lasam in garage care iau o avere.

- filtru de apa la robinet, becuri ecologice, oprit apa in timp ce te speli pe dinti, samponezi...

- din pacate amandorura ni se cere o tinuta impecabila la serviciile noastre, asa ca masina de spalat si fierul de calcat sunt folosite cam zilnic sau cel mult la 2 zile. Si tot din acesta cauza cheltuim cam mult pe garderoba si produse cosmetice, coafor... Tot ce putem face este sa cumparam produse de calitate si eventual cu un stil mai clasic, asta e singura solutie pe care am gasit-o, si mai ales pentru costumele si camasile lui mai folosim si outleturile marilor firme, perioadele de solduri...

Cu cateva prietene organizam la fiecare sfarsit de sezon un " bazar" la care fiecare aduce ce nu mai poarta dar este inca in stare buna, si le schimbam intre noi. Cred ca aceeasi solutie poate di folosita si pentru jucariile copiilor, echimapent electro-menajer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello,
am ceva de spus..nu in emisiunea Cristinei Cioran insa ci aici :)

stiati ca va puteti menaja finantele daca:

-tineti post negru in fiecare miercuri si vineri tot anul?
-invitati prietenii la ceai si nu la masa?
-faceti numai dusuri reci ? sunt bune si ca metoda contraceptiva..in criza cine-si mai permite largirea familiei?!
-beti numai apa de robinet?
-cumparati haine ce nu necesita calcare nici macar dupa spalare?
-vizitati numai second handurile, evitand mallul
-va instalati panouri solare pe bloc?
-puneti becuri economice in toata casa cu detector de miscare, a.I cand parasiti camera sa se stinga ?
-aruncati mochete, covoare ca sa nu mai aveti nevoie de aspirator?
etcetera, atcetera
(desigur glumesc)

sigur ca se stiu trucurile de economisire, ca doar nu e nimeni si-n criza de neuroni, pe langa criza financiara :)

Nu mi se pare asa de original subiectul asta, cata vreme e logic ca fiecare isi draia o pauzaste banii in functie de cat de cumpatat sau necumpatat este. Doar nu citeste cineva pe aici si-si zice "wow, uite ca nu stiam ca pot economisi daca spal cu apa rece mai mult decat cu apa calda, sau daca imi pun pachet de acasa in loc sa mananc in oras sau sa-mi comand din oras".
Aici pe DC am citit subiecte cu adevarat interesante si originale, acesta este insa ...banal...dar pt obtinerea raspunsurilor mucalite ale I ..chiar a meritat :)
Vad altfel lucrurile...dar nu pretind ca asa cum vad eu e si varianta perfecta:
Sunt cei care dispun de finante din belsug si pot sa-si permita fie sa cheltuie la liber fie sa fie calculati, rezervati, sa economiseasca in continuu, dupa cum este si categoria celor ce nu dispun de prea multi bani, care traiesc sa zicem de la salariu la salariu. Si aici insa sunt unii care aleg sa cheltuie napraznic si sa traiasca clipa, la limita mereu, refinantandu-si imprumuturile, iar la polul opus sunt cei cumpatati care se "intind cat le e plapuma".

o zi buna
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillian

In vremurile astea financiar atat de nesigure, ma gandesc ca ne-ar prinde bine sa schimbam idei, solutii, trucuri pt a ne proteja bugetul cat putem de mult, chiar daca nu cu sume imense, dar diferenta se vede si din sume mici adunate. Este greu, traim intr-o societate care ne indeamna sa cumparam azi, ca platim peste un an... ce faceti sa traiti "frugal?
Nu sunt cea mai economa si cumpatata persoana, dar imi doresc sa ma schimb. Am sa va spun cateva din "secretele" mele. Multe din ele nu sunt neaparat sfaturi pt a face economii, ci si pt a ne usura viata sau a trai mai sanatos. Nu le pot separa f bine, asa ca sper sa fie binevenite toate.
- orice tub cu crema (de fata, de maini etc), cand nu mai iese nimic din el il tai si continutul il pun in alt recipient, am ramas foarte surprinsa cata crema ramane acolo, cam un sfert.
- diluez samponul/gelul de dus cu putina apa, sfat primit de la multe coafeze de-a lungul timpului
- pun otet sau bicarbonat de sodiu in masina de spalat vase (pe langa detergent)
- inlocuiesc uneori curatatoria chimica cu spalat de mana cu detergent pt rufe delicate ( de ex. casmirul isi schimba forma si textura daca e curatat chimic)
- incerc sa folosesc masinile de spalat vase/rufe cand sunt pline
- spal rufele cu apa rece sau calduta, exceptand lenjeria intima, prosoape
- nu folosesc uscatorul de rufe decat 10-15 min pt camasi, prosoape si lenjerie de pat, apoi le usuc pe suport
- imi iau snackuri si apa cu mine oriunde ma duc, asa stiu ce mananc si nu cumpar de oriunde imi iese in cale, "orbita" de foame sau sete:))
- imi fac piata cu lista si incerc sa o respect; merg singura cand pot ca sa nu imi umple si tati sau copilul coshul
- de multe ori imi place provocarea de a gati cu ce am in casa, fara sa fie nevoie sa ma duc la magazin, de obicei atunci, nu stiu cum, fac cea mai gustoasa mancare
- imi iau pachetel pt pranzul la serviciu si aici vad cel mai bine diferenta la buget
- conduc economic de cate ori e posibil
-recicleaz hartia si as recicla si altele, dar nu am spatiu
Stiu ca unele dintre ele par de bun simt, mai ales ca parintii sigur ne-au tot repetat multe din ele. Multa vreme nu am tinut cont de nimic, acum insa mi-am schimbat parerile si vreau sa fac cat mai putina risipa, mai ales cand ajut si mediul inconjurator cu mai putine deseuri etc.




felicitari!!!sincer, imi vine sa te iau acasa ca sa imi exemplifici ce sa gatesc cu ce am in frigider!!!apreciez sfatul cu bicarbonatul in masina de spalat vase dar, cum conduci economic?

M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui melina34

felicitari!!!sincer, imi vine sa te iau acasa ca sa imi exemplifici ce sa gatesc cu ce am in frigider!!!apreciez sfatul cu bicarbonatul in masina de spalat vase dar, cum conduci economic?

M.
dev xero ellinika...



Opreste motoru cand vine la vale si umfla cauciucurile la maxim ca sa castige 2-3 centimetri la o rotatie completa a rotii

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput