Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Ba inseamna, Simona. Cand poti sa iei 2000 de ani de civilizatie si, DE BUNA VOIE SI NESILITA DE NIMENI sa-i arunci la cos... asta e chiar o chestie. Mie mi-a placut de Spinoza, care s-a dus in desert sa slefuiasca lentile si sa se gandeasca la menirea omului pe Pamant si la sufletul lui. Pe de alta parte colectia de primavara-vara de la Stefanel ma cheama seducatoare...

Ceea ce este adevarat este ca nu poti impune si altora asa alegeri. Deci mamicile nu-si permit asemenea luxuri... Dar pot visa macar?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Spinoza nu s-a dus sa slefuiasca lentile din cauza de prea multa informatie bulversanta

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Xeno, imi pare rau, eu nu am linkuri pentru chiar fiecare propozitie pe care am citit-o vreodata

Uite, am scanat referintele de la primele doua capitole ale cartii lui Martin Hirte si ti le-am pus AICI. Feel free sa le parcurgi si eventual sa le si citesti pentru a combate in continuare.

Dupa cum spuneam, nu e cazul sa muriti de grija mea.

Imi inchei aici pledoaria pentru informatie, pentru discernamant individual si impotriva tutelarii


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Deci as adauga la lista de control propusa de doruletz pentru depistarea fraudei si:
- ceea ce cunsoc eu foarte bine, prin simturi proprii si nu ma poate de animeni la intors.



Simali asa ceva nu poate fi pe lista "stiintifica"desi e nedrept uman vorbind. Ceea ce cunosti tu prin simturi proprii se numeste in stiinta o statistica "testimoniala". Ca sa poti trage concluzii trebuie sa le tragi pe baza unor elemente statistic semnificative. Trebuie sa fie mai multi "nefericiti similari" ca sa poti trage o concluzie. Cele mai puternice teste statistice functioneaza de la zeci cel mult.
De aceea si stiinta nu pare empatica si pare insensibila la durerea individuala. Un caz se poate studia doar in sine pentru a intelege mecanisme care ar trebui investigate in po****tia mai mare. Cautand numai bucati din intreg se poate spera ca acelea se intalnesc mai des si deci pe acele cazuri mai numeroase se poate incerca detectia unei cauzalitati.
Legat de gardasil, eu personal nu sfatuiesc pe nimeni care nu-i disperat sa folosesca produse farmaceutice noi. Datele se aduna incet si concluziile nu se trag peste noapte.

Dimpotriva imediat ce vezi o persoana care trage concluzii din cateva cazuri individuale stiute de el, sau care te pune sa apelezi la experienta ta pentru a decide pe cine sa crezi.... trebuie sa-ti pui un mare semn de intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Doruletz Codex-ul era destinat DC-ului , nu? Pe forumul DC suntem in majoritate mamici. Imi cer scuze de generalizare. Mamicile si taticii de pe DC si mamicile in asteptare si simpatizantii... si toate celelate categorii "socio-profesionale" sunt tinta Codex-ului, nu? Pe ei ii invata Codex-ul cum sa gandeasca, nu?

Pe mine una plictiseste teribil discutia despre cum ar gandi userul X ca si speculatiile despre "ce am vrut io de fapt sa spun cu subiectul asta". Desi am zis ca nu obosesc sa repet totusi incep sa am si io limitele mele. Din cate stiu io un subiect deschis pe un forum este destinat discutiilor intre membrii forumului pe marginea acelui subiect. Eu am deschis unul despre scepticism si capcanele informatiei si mi-am spus parerea personala. Altii si-au spus-o pe a lor sau au contrazis-o (cu argumente) pe a mea. Iar altii s-au prefacut ca nu inteleg si au continuat sa atace persoanele pana la pagina 23. Ca in 99.99% din subiectele de pe forum.
Nu, eu nu dau lectii pe forum insa cunosc o gramada care o fac.

In rest te contrazici. Nu eu am adus in discutie ca argument (in lipsa de altele) grupul ipotetic 'mamicile de pe forum'. Inteleg sa vorbim fiecare in numele lui nu sa ne ascundem in spatele supozitiilor despre ce ar gandi altii, luati la gramada. Mai ales ca asta, din cate stiu io, e o (alta) eroare de logica. Pe mine nu ma intereseaza cine e anti/pro ceva, eu pusesem in discutie doar modul cum ajungem la concluzii. Oricare ar fi alea. Si n-am scris nicaieri ca io as detine vreo metoda infailibila de detectat adevarul, dimpotriva, am zis exact contrariul.
Iar despre subiectele de acum 5 ani, sincer eu una habar nu am cine ce a zis, am altele mai interesante de memorizat. In schimb daca chiar te intereseaza fenomenul (pe mine nu) poti cauta subiectul inca actual 'totul despre vaccinuri' si sa evaluezi acolo parerea multor dintre 'mamicile de pe forum'.

Si cu asta chiar am incheiat justificarile, cine a avut de inteles despre ce e vorba aici a facut-o cine nu... asta e, din pacate nu pot face mai mult pentru el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Nu m-am gandit ca experienta peronala poate fi data de exemplu pentru luarea unei decizii de catre altcineva. Sau ca poate fi luata in calcul, stiintific vorbind. Dar la nivel individual, este un argument foarte puternic in luarea unei decizii. Daca ceva mi-a facut rau nu mai iau. Poate e bun pentru altul, dar pentru mine nu e.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Atata vreme cat in Romania exista Manual de biologie creationist avizat de minister, in care ni se spune printre altele :

„Fereste-te de viroze prin:
(...)
- trairea conform valorilor morale divine: comportament, atitudini, motivatii etc. Izvorâte din legile si poruncile divine”.
Apoi, într-un chenar intitulat „Exprima-ti convingerile”:
Vizavi de textul alaturat:
Este un moment potrivit si multumim Creatorului pentru sistemul de aparare (limfocite etc.) cu care ne-a înzestrat organismul?

eu zic ca totul e ok, generatia viitoare e pregatita in luptele cu aia mici si rai iar infectionistii si imunologii trebuie sa se pregateasca usurel de pensie.Case closed.

www.secularhumanism.ro/index.php/lang-ro/comunicate-de-presa/71-comunicat-manuale-creationiste-de-biologie" target="_blank">Sursa

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am uitat sa spun ca mie-mi place subiectul si ca am invatat din el.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Spinoza nu s-a dus sa slefuiasca lentile din cauza de prea multa informatie bulversanta


S-a dus pentru ca se saturase de lumea lui. Ceea ce dupa mine e tot un drac.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

PS usor off-topic: am inteles ca urmeaza sa apara pe piata un vaccin anti-HPV destinat baietilor, nu de alta dar si barbatii il poarta inocent de colo-colo. Aviz viitoarelor soacre mari care pot astfel sa faca un gest frumos, numai bun de scos pe nas viitoarei nurori.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput