Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker
rugati pe un farmacist sa va mixeze aceeasi compozitie, DAR cu cantitatile corespunzatoare greutatii corpului vostru, apoi injectati-va respectivele cocktailuri la fiecare 2 si 4 luni, sau cum se fac rapelurile la copii.


Crezi ca e periculos? Ai auzit de toxina botulinica? Este una dintre cele mai groaznice otravuri descoperite vreodata. Se spune chiar ca te poate ucide prin telefon :)
Cu toate astea sute de mii de femei isi injecteaza in disperare cate o doza la fiecare 3 luni.

Sint de acord insa sa fac testul de mai sus dar numai si numai dupa ce tratezi tu turbarea unui caine cu un catel de usturoi. Si cataplasme cu meme.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Iar se ajunge la vaccinul contra HPV, vad ca ati facut o obsesie din chestia asta, dar nu-i nimic, vin eu cu un link de pe Reuters, vai ce prosti sunt spaniolii astia din secolul probabil al Inchizitiei ca oprira administrarea dupa ce 2 fete avura reactii adverse:
http://www.reuters.com/article/rbssHealthcareNews/idUSLA56308620090210


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Eu am facut pentru GC in State vaccine sa ajung cu rapelurile adulte la zi. N-a fost placut. In plus am si o imunitate subrezita de tot din alte cauze. Dar am suferit mai mult la o gripa. Cel mai aiurea a fost dupa polio unde m-a jenat bratul vreo saptamana.

Io nu-s contra vaccinelor. Dar nu-s nici pro orbeste. Sunt pentru citirea prospectelor inainte de a face ceva si a citirii unor studii stiintifice de jurnal, nu a cartilor pe care pot sa le scriu si eu daca as vrea. Si nici nu ma grabesc sa fiu printre cei care testeaza tot ce apoare. Astept si dau timp studiilor serioase sa apara.
Si in general in caz de dilema prefer raul cel mai mic statistic. Viata sanatoasa nu ti-o garanteaza nimeni nici cand treci strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz
Insa le-a inghetat rasul pe buze cand s-au trezit cu atlasul creationist in propria ograda (adica pe propria catedra universitara).



Numa in cutia postala... si a fost returnat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid
Sint de acord insa sa fac testul de mai sus dar numai si numai dupa ce tratezi tu turbarea unui caine cu un catel de usturoi. Si cataplasme cu meme.

Din nou ironii ieftine si deturnarea atentiei de la subiect. Eu nu am afirmat ca as putea trata turbarea unui caine sau as putea vindeca SIDA cu moloz pisat, eu nu am afirmat nicaieri ca as cumpara solutii la borcan facute de MArghioala in fundul curtii, eu nu am afirmat nicaieri nici macar ca as fi pentru homeopatie (pentru simplul motiv ca inca nu m-am informat cum trebuie si nici nu am incercat vreun astfel de tratament, deci sunt inca sceptica).

DAR tu ai afirmat ca vaccinurile sunt bune, sanatoase si inofensive pentru copii. Asa ca lasa si fa experimentul.


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

DAR tu ai afirmat ca vaccinurile sunt bune, sanatoase si inofensive pentru copii. Asa ca lasa si fa experimentul.



Gata l'am facut. Acum fix 30 de ani. Dupa care l'am repetat copiilor mei. Acum 4 si acum 6 ani.

Cat priveste turbarea mai gandeste'te. Tu esti cea care a zis ca virusii si bacteriile nu provoaca boli si ca totul e din cauza memediului. Te'a si intrebat cineva odata cum ai proceda in caz de turbare sau tetanos. Ai apela la "sarlataniile" lui Pasteur sau la meditatii?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Din nou . Fa experimentul. Acum. Dupa aia mai vorbim.


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Eu le-as propune ceva tuturor varfurilor de lance pro-vaccinare. Faceti rost de compozitia unui Infanrix sau a altui vaccin multiplu, apoi rugati pe un farmacist sa va mixeze aceeasi compozitie, DAR cu cantitatile corespunzatoare greutatii corpului vostru, apoi injectati-va respectivele cocktailuri la fiecare 2 si 4 luni, sau cum se fac rapelurile la copii. Pariez ca o sa va cam paralizeze zambetul pe buzele acum subtiate a dispret.

Dar nu veti face asta, ca doar nu sunteti prosti. Lasa, sa li se faca doar copiilor, ca ei nu se pot apara.


cum am mai zis asta nu se voia un subiect care ofera raspunsuri adevarat / fals ci unul care sa ne ajute sa ne punem intrebari si sa gasim informatia corecta.

"Experimentul" propus mai sus mie imi spune ca s-ar putea sa :

- nu ai informatii corecte despre cum functioneaza vaccinurile
- nu ai informatii corecte despre ce e acela raspuns imunitar si cum / cu cate doze de antigen poate fi stimulat (la copii si adulti). Altfel ai fi stiut ca nu se aplica regula de 3 simpla, e ceva mai complicat de atat
- nu ai informatii despre cantitatea de antigene cu care un nou nascut vine in contact inca din primele minute de viata
- nu ai informatii corecte despre posologia vaccinurilor (recomandate in functie de varsta)
- nu ai informatii corecte despre compozitia vaccinurilor
- nu ai informatii despre ce inseamna limitele concentratiei unei substante in sange
- nu ai informatii corecte despre diferenta intre concentratia unei substante in sange si doza pe care o poate primi organismul prin injectii in tesuturi sau prin alimentatie.

Daca de ex ne-am apuca sa comparam concentratia normala de glucide si grasimi in sange cu cantitatile de dulciuri si sarmale ingurgitate de craciun ... am putea trage concluzia ca majoritatea vrem sa ne sinucidem ori de cate ori ne asezam la masa.

Aici ai o sursa de informare corecta despre standardele utilizate in fabricarea vaccinurilor:

http://www.who.int/immunization_standards/en/

succes la informare:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Daca nu aveam informatii corecte nu propuneam experimentul. Dar mi-era oricum clar ca veti gasi enspe mii de portite ca sa in continuare si tot copiii sa traga ponoasele.

Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

... moment in care, ies din neutralitate , uit lecuta de tzafnosenie la adresa Doruleatzai :D si dau cu toata inima 5 stele subiectului.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput