economie gen "epoca de aur"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Cand esti jos poti sa cazi si mai rau pentru ca traiesti doar din salarii.cei cu venituri mari vor avea intotdeauna mai multe surse de venit diversificate deci uneori nu sunt asa de afectati.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui cait

Cand esti jos poti sa cazi si mai rau pentru ca traiesti doar din salarii.cei cu venituri mari vor avea intotdeauna mai multe surse de venit diversificate deci uneori nu sunt asa de afectati.

Cait
Home is where heart is...


total gresit gandit. cad si bursele , cade si valoarea imobiliarelor etc. de ce crezi ca-n lume vezi cazuri de oameni bogati care se sinucid?ca au pierdu tot . aici e o companie f mare de petrol care a fost vanduta de cateva zile arabilor(nimeni nu credea ca firma aia nu mai avea lichiditati).exemplele pot continua.
daca eu(iti dau un exemplu fictiv) am 5000 cad pe luna si maine ma da afara, nu ma afecteaza la fel ca cel care are 4 mil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Inseamna ca eu traiesc in "epoca de aur"!

Ma vopsesc acasa, manichiura si pedichiura inseamna unghiile taiate frumos si scurt cu unchiera, vara dat cu oja acasa...
Merg cu masina pina la metrou si apoi iau metroul pina la munca. Economisesc timp, nu congestionez drumurile aiurea si ma gindesc si la natura.
Maninc la munca si dimineata si la prinz, cu mincare adusa de acasa. Asa face mai toata lumea la mine la munca si lucrez intr-o zona de fite (Yorkville) intr-un birou de oameni cu salarii peste medie. La restaurant mergem la aniversari sau la vreun business meeting.
Merg cu cosurile de plastic la cumparaturi, cosuri pe care le tin mereu in masina. Am si pungi mari reuzabile, nu mai folosesc pungi de plastic demult. Asta ca ma gindesc la natura.

Economie gen "epoca de aur" inseamna altceva:
- sa cresti gaini in balcon ca sa ai oua si sa mai tai din cind in cind cite una pentru carne
- Sa iti impletesti singura puloverele. Din necesitate si pentru ca nu se gasesc in comert, nu din hobby.
- Sa opresti intretinerea la apartament si sa iti bagi soba, cu burlanul pe aerisirea de la baie.
- Sa incalzesti la aragaz apa cu care te speli, ca ai intrerupt apa calda, sa nu mai platesti intretinerea asa mult...
- Sa te culci devreme ca sa nu folosesti electricitatea, sau sa stai la luminare
- Sa faci o gradina in spatele blocului de unde sa ai legume.
- Sa muncesti si simbata, ajunge numai o zi de odihna... pe acelasi salariu.

Ne va afecta pe toti mai mult sau mai putin. Din pacate se va resimti in toate paturile sociale pentru ca toate sint legate intre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui cait

Cand esti jos poti sa cazi si mai rau pentru ca traiesti doar din salarii.cei cu venituri mari vor avea intotdeauna mai multe surse de venit diversificate deci uneori nu sunt asa de afectati.

Cait
Home is where heart is...


total gresit gandit. cad si bursele , cade si valoarea imobiliarelor etc. de ce crezi ca-n lume vezi cazuri de oameni bogati care se sinucid?ca au pierdu tot . aici e o companie f mare de petrol care a fost vanduta de cateva zile arabilor(nimeni nu credea ca firma aia nu mai avea lichiditati).exemplele pot continua.
daca eu(iti dau un exemplu fictiv) am 5000 cad pe luna si maine ma da afara, nu ma afecteaza la fel ca cel care are 4 mil?

Poate se sinucid si bogatii dar intr-o proportie mai mica decat cei care au mai putin.
Iar cu exemplul tau cel care a avut 4mil pana acum cred ca are niste economii mai mari decat cel cu 5000.


Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella


cind nu-s acasa las temp la minim, cind is acasa o pun la 18-19C. Eu nu stiu oameni buni cum puteti sa va permiteti sa incalzirti in casa la peste 20C. Eu m-as ruina financiar daca as face asta! Vorbesc foarte serios.



ce suprafata are casa ta? pe mine de pilda, sa incalzesc 30mp la 22-23grade ma costa 25$/luna

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

.




Ei, asta da economie...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Rufus,m-am inecat cu cafeaua .



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Ce sa zic cu criza asta ne afecteaza pe toti intr-o oarecare masura.
Si la sot la servici nu se anunta vremuri bune(daca in toamna aveau contracte pentru 2-3 ani)acum s-au retras si nu prea mai sunt contracte iar din vara-toamna o sa ii oblige sa lucreze mai putin si sa fie platiti mai putin si nu se stie cat va dura, dar sper sa ne descurcam, nu avem rate prea mari, doar la masina ca acum cu criza asta ne-a venit si noua sa luam masina noua,cand am luat-o in mai anul trecut nu prea se auzea nimic de criza, puteam s-o mai tinem pe cealalta ca nu avea decat 5 ani, aici am cam gresit, ca poate nu era momentul.

In rest si aici multe magazine se inchid si incercam sa "profitam" cumparam hainute(numere mai mari care sa le poarte peste 1-2 ani) pentru copii si pentru noi. Parca si mancarea s-a mai scumpit, dam ma multi bani ca in trecut.
In privinta sacosei textile(noi avem o gramada si le folosim cu succes demult), de anul asta avem gradina si vrem sa cultivam legumele necesare, sotul se duce cu bicicleta la servici, ca e foarte aproape.

Dar cred ca totusi e chestie de mentalitate, noi romanii suntem mai invatati cu perioadele de criza si incercam sa regandim totul, nemtii vad ca folosesc in continuare masina pe rute scurte, gradinita e la 10 minute de mers pe jos, dar vecinii nostrii mai toti duc copii cu masina, desi s-ar putea deplasa foarte usor pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

.




Ei, asta da economie...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=13" target="_blank"> GARGARITA IN CONCURS ki 1 si ki 2

Mergi la inceput