economie gen "epoca de aur"

economie gen "epoca de aur" | Autor: Deus

Link direct la acest mesaj

pe toate canalele media, in viata de zi cu zi , altceva nu auzim decat de criza, de somaj, de " nimic nu misca" , " oare ce si cum o sa fie?"....in jurul meu o gramada de oameni isi pierd serviciile, am prieteni care-si concediaza angajatii .... Ce mai o situatie care te pune pe ganduri si care te face sa te gandesti intr-adevar : oare ce urmeaza sa se intample?
Ajungem din nou sa facem economii si sa ne descurcam ca in "epoca de aur":
vata in loc de ob-uri,
cartofi, varza si fasole - legumele de alt gen sunt pt sarbatori
concediu cu cortu ( mie oricum chiar imi place sa merg pe munte cu cortu )
ne vopsim si tundem acasa,
ne facem singure manichiura si pedichiura,
19-20 de grade in casa nu huzureala de 22 grade,
nu mai mergem la sala ci facem sport in sufragerie,
mergem cu autobuzu nu cu masina personala,

Multe alte chestii care erau atata de normale acuma 20 de ani....
Le-am trait si mi se pareau normale insa acuma parca mi-e groza sa-mi schimb stilul de viata.
In fine, prin comparatie am niste prieteni dragi, el a facut un mic atac cerebral si are jumatate din fata paralizata si ea a descoperit de cateva zile ca are cancer de san!
Asa ca eu spun ca orice urmeaza sa vina sa fim sanatosi, sa fim bunuti unii cu alti si cumva o sa depasim si cretina asta de criza!
Va doresc doamnelor si domnilor multa sanatate ca pe restu le facem, refacem noi daca vrem !




poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

So pe aici numai de asta se vorbeste toata ziua si normal ca ne este frica.
Cred ca trebuie sa ne adaptam pentru ca nu avem ce face.Si nu ma deranjeaza asa de tare sa consum mai putina caldura sau sa-mi manichiura singura.
Cum ai spus si tu sunt alte lucruri mai grave sau alte persoane care nu au ce manca dar de bani de concedii , etc nici nu se mai pune problema.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Cu siguranta anul acesta va fi unul greu. Multi oameni isi vor pierde locul de munca si sute de firme mici si mijlocii vor disparea de pe piata.
Eu vad insa si niste aspecte pozitive: companiile isi vor creste productivitatea si eficienta, piata imobiliara se va aseza (dupa o perioada in care s-a umflat ca o gogoasa plina de aer), oamenii (poate) isi vor reconsidera valorile.

De intors in timp nu cred ca ne vom intoarce pentru ca acum traim intr-o cu totul alta societate, sunt cu totul alte conditii. In conditii de criza sau nu, oferta de produse si servicii este foarte mare (incomparabil cu epoca de aur), beneficiem de libertate de expresie iar copiii nostri au acces la informatie mult mai mult decat aveam noi la varsta lor.
Da, facem economii, suntem mai stransi la punga dar si asta e bine, oamenii trebuie sa invete sa fie si cumpatati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Si in Olanda a inceput sa se simta criza, dar marele "noroc" al olandezilor este ca ei sunt mai cumpatati in ceea ce priveste banii, deci s-au restrans la a cheltui doar pe cele chiar necesare, gen mancare, produse de uz zilnic, mai merg cu o bicicleta, mai scot de la naftalina hainele, chestii din astea.
Deus pai cred ca cea mai mare avere este sanatatea, ca restul le-om dovedi noi.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Sa completez lista inceputa de Deus:
sacosa de carpa in geanta
pachetelul cu mancare la munca sau mananc dimineata acasa
ceai sau compot in loc de suc natural(sau nenatural)

stau si ma intreb daca sa mai cumpar apa plata sau sa aduc de la tata de la tara(are putz forat la 40 m)
daca se mai incalzeste vremea cred ca nu mai stau la microbuz ci o iau pe jos(distanta pana la munca este oarecum decenta pt mersul pe jos)
continuati voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Daca vorbim de criza financiara,eu zic ca orice criza e de fapt ,un nou inceput,ceva de genul orice sut in c.. , un pas inainte.Intr-adevar pe noi romanii n-o sa ne "doara" criza tare, pentru ca am mai trait zile de astea,e mai greu sa le explicam copiilor nostri cum sta treaba.Eu imi doresc ca aceasta criza, oricat de crunta ar fi sa repuna bazele unei alimentatii sanatoase.
Ca ai adus vorba despre sanatate ,cred ca omenirea trece si printr-o criza spirituala profunda.Intr-un articol citit recent,vorbele unui preot erau ceva de genul: comunismul a ucis milioane de trupuri,dar a salvat suflete,iar capitalismul a ucis zeci de milioane de suflete,salvandu-le trupurile ,adica:
comunismul ateu a umplut cerul de sfinti ucigand milioane de trupuri din dorinta de a-L smulge pe Dumnezeu din inimile celor credinciosi,iar capitalismul nu s-a atins de trup dimpotriva l-a idolatrizat,l-a imbuibat ,i-a stimulat patimile, ucigand astfel milioane de suflete.
Tot concluzia preotului Iustin Petre ,este ca Dumnezeu isi permite mici ironii cu noi,ca sa ne trezim din aceste iluzii frumoase ,pe care ni le vand altii atat de scump si de care ne lasam amagiti.

Eu traiesc intr-un mic orasel de munte ,in Bucovina.Viata mea nu e plina de fitze,nu am un job bun,ci incerc sa supravietuiesc dintr-un soi de turim,am masina cu care ma invart prin oras , imi fac singura manichiura ,pedichiura ,ma tund ,ma vopsesc singura de cand aveam 15 ani si nu mi se pare ca traiesc in epoca de piatra.Cat e vara de lunga imi ingrijesc curtea ,florile ,copaceii,foisorul cu gratar ,iar toata iarna asta am avut zapada si n-a fost zi ,in care sa nu ies cu fetita mea la patinaj sau la sanius (o duc la scoala de la ora 13 si am ales sa o duc cu saniuta 1 km decat sa o duc cu masina)
Aleg sa mananc sanatos pentru ca aici gasesc un lapte proaspat de vacuta,un ou adevarat de gaina,branzeturi fara conservanti,iaurt natural ,dulceturi din fructe de padure pe care le fac eu,etc
Sincer ,nu mi-ar place sa traiesc intr-o metropola, in care sa-mi pierd un sfert din viata in trafic,sa fiu sclava ratelor, apoi sa ma trezesc la 60 de ani ca sunt cocosata de boli si sa ma intreb ,cand au trecut anii si oare cum de nu am amintiri despre copilul meu pe care l-a ingrijit bona.
Va doresc tuturor sa treceti cu bine de aceasta perioada si sa apreciati si partea goala a paharului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

f bine...sa inteleg ca se duce naibii relaxarea la "salonul" de manchiura-pedichiura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E greu. Pentru cei ce n-au trait asa ceva, o sa fie chiar rau.
Pentru ceilalti, o sa fie tot greu, dar macar au un termen de comparatie. Habar nu am cum o sa fie la apogeu, dar si eu ma gandesc ca, daca o sa fim sanatosi, iesim cu bine din...ma rog, nu-i clar nici in ce intram.
Daca tot nu o sa am bani, as vrea sa merg mai putin cu masina prin oras si sa mananc mai cumpatat (adica mai putin, ce mai...).

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Cel mai tare ma ingrijoreaza rata la casa. Avem un credit mic raportat la valoarea casei, deci nu ma pot baza nici pe faptul ca banca ar avea interesul sa ne pasuiasca pana ne revenim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

cici - te invidiez:)
deborah 77 - si fratele meu are credite pana peste urechi dar vorba lui : ce dracu o sa faca bancile cu zeci / sute de apartamente, mii de utilaje sau masini ? nimic , vor fi obligate sa renegocieze contractele si sa indulcesca o idee conditiile fiindca altfel nici lor nu o sa le fie bine.
guestus - da mai draga fara relaxare la salon :) schimbam salonul x cu salonul "sufrageria mea draga" :) dar nu-i asta un capat de lume!
SANATOSI SA FIM ! daca ne stresam prea tare si ne consumam cine stie cu ce dracu de boli ne-om trezi in viitor asa ca om trai si om vedea si vorba unui intelept : intotdeauna ii cumva:)
Noi am inceput inca de anul trecut sa reducem drastic toate cheltuielile fiindca domeniul nostru constructiile s-a evaporat !

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nina said: Sa completez lista inceputa de Deus:
sacosa de carpa in geanta
pachetelul cu mancare la munca sau mananc dimineata acasa
ceai sau compot in loc de suc natural(sau nenatural)

1) Deci ceea ce zuci tu aici e ceva rau? Pai noi umblam aici in UK de citiva ani cu sacosa de cirpa in geanta (e mindrie nationala, se uita toata lumea nasol la tine daca folosesti pungile de plastic ale supermarketurilor).

2) Imi iau pachet la servici si maninc si dimineata micul dejun. Tu ce faci? Maninci in fiecare zi la restaurant la prinz?

3) Bem ceai si compot dar si sucuri naturale. Un nu hotarit sucurilor articifiale si bauturilor carbogazoase.

Daca asta ar insemna "criza" ar fi fantastic. Din pacate e cu totul si cu totul altceva.

Mergi la inceput