economie gen "epoca de aur"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ii raspund Letitiei........mi-am adus de la Tesco o sacosa eco asta vara,insa daca la toate magazinele erau sacose de plastic aproape gratis,nu prea o foloseam.
langa mine,este un bristo care face o mancare iamy,iamy si cam calcam pe bec .
ma recunosc pacatoasa,unori ma cuprinde o pofta de cola........

Am vazut cum e la voi,cum aveti pe langa case n containere pt a selecta si recicla,si n-am putut decat sa apreciez civilizatia ,aici este vorba insa de economie si de buzunarul propriu.
edit....nu e un obicei rasfatul prezentat,insa acum nu mi-mi permit deloc asta...doar nu mancam zilnic si traiam innecata in cola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

De acord cu Letitia, lucrurile enumerate de ea nu mi se par "efecte ale crizei" ci mai curind lucruri de bun simt.
- Am si eu o sacosa mare de la Mega Image si o iau cu mine cind merg la cumparaturi.
- manichiura si pedichiura mi le-am facut intotdeauna acasa.
- nu am masina, merg cu ratb-ul si metroul
- m-as duce cu drag in concediu cu cortul
- sucuri din comert nu mai beau de mult
La sala nu renunt, dar consider ca se compenseaza.

Cred ca ceea ce trebuie sa invatam acum, mai mult ca niciodata, este sa fim mai cumpatati si sa ne adaptam.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai tare ma ingrijoreaza ca daca pina de curind cumparaturile saptaminale in supermarket costau 200 lei pe saptamina, acum ma costa 300. Si nu ne-am schimbat obiceiurile alimentare.

Ma mai ingrijoreaza si faptul ca la sfirsitul anului trecut, desi mai avem un credit, eram eligibili pt credit pt o kia ceed (varianta scumpa); acum nu ne calificam nici pt o sandero.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

pe toate canalele media, in viata de zi cu zi , altceva nu auzim decat de criza, de somaj, de " nimic nu misca" , " oare ce si cum o sa fie?"....in jurul meu o gramada de oameni isi pierd serviciile, am prieteni care-si concediaza angajatii .... Ce mai o situatie care te pune pe ganduri si care te face sa te gandesti intr-adevar : oare ce urmeaza sa se intample?
Ajungem din nou sa facem economii si sa ne descurcam ca in "epoca de aur":
vata in loc de ob-uri,
cartofi, varza si fasole - legumele de alt gen sunt pt sarbatori
concediu cu cortu ( mie oricum chiar imi place sa merg pe munte cu cortu )
ne vopsim si tundem acasa,
ne facem singure manichiura si pedichiura,
19-20 de grade in casa nu huzureala de 22 grade,
nu mai mergem la sala ci facem sport in sufragerie,
mergem cu autobuzu nu cu masina personala,

Multe alte chestii care erau atata de normale acuma 20 de ani....
Le-am trait si mi se pareau normale insa acuma parca mi-e groza sa-mi schimb stilul de viata.
In fine, prin comparatie am niste prieteni dragi, el a facut un mic atac cerebral si are jumatate din fata paralizata si ea a descoperit de cateva zile ca are cancer de san!
Asa ca eu spun ca orice urmeaza sa vina sa fim sanatosi, sa fim bunuti unii cu alti si cumva o sa depasim si cretina asta de criza!
Va doresc doamnelor si domnilor multa sanatate ca pe restu le facem, refacem noi daca vrem !




poze familia mea

quod me nutrit me destruit




deus- asta e ceva foarte normal in europa de vest. oamenii din tarile astea sunt obisnuiti sa fie cumpatati. tu crezi ca "fite de dorobanti" inseamna sa traiesti bine? nu. europenii se duc in vacante cu cortul, pun temperatura la 19-20 grade. mananca moderat, nu prea cumpara haine (nu in fiecare sezon), isi pun bani deoparte si exemplele pot continua. isi fac singure manichiura(daca si-o fac ca multe arata foarte rau). eu am trait ani buni printre ei si le cunosc mentalitatea.a si da, calatoresc f mult cu bicicleta(pana si-n cehia si slovacia vezi foarte multi oameni mergand pe bicileta). deci eu cred ca ceea ce spui tu ca vor tb romanii sa faca mi se pare ceva normal, ceea ce tb sa faca demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

19-20 de grade in casa nu huzureala de 22 grade,


O gramada de canadieni traiesc asa de la mama lor... temperaturi mari in casa gasesti mai mult pe la emigranti care au fost fortati sa traiasca in diverse "epoci de aur"... eu, de exemplu, la mai putin de 23 de grade inghet.
In privinta transportului, multi canadieni care fac naveta fie apeleaza la autobuz/tren, fie fac car pool, se grupeaza 3-4 si merg cu masina unuia, prin rotatie.
Se folosesc si aici sacose de carpa, desi la majoritatea supermaketurilor pungile sunt gratuite.
Economisirea n-am inventat-o noi, nici macar Ceausescu... el a facut-o doar diabolica.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Deus si ni-na, pai io traiesc cu lista voastra de muuult, si cati ca mine (nu's in tonga ). Nu aia inseamna criza, c'mon, listele voastre.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Traiasca puiul, din care faci doua feluri de mancare... Si-om manca pui pana ne cresc aripi, vorba cuiva. Sandivsurile pentru munca nu mai contin decat pateu si ou fiert. O data pe saptamana comandam la serviciu mancare, am spus "stop". Fructele, salatele si iaurturile raman strict pentru copil. Din cauza deprecierii leului, mi-a crescut rata ipotecara cu 1.200 lei, la o masina in leasing am renuntat, crescuse si la ea rata cu 300 de lei, urmeaza gradinita copilului... dar sper sa nu ajung acolo. Am spus o masina pentru ca aveam doua... una eu, una parintii mei, stam in acelasi loc. Cum fac naveta de la 30 km de Bucuresti, mi-ar conveni sa existe un mijloc de transport direct pana la o statie de metrou, nu pot cu copilul sa schimb, la ora 7 a.m., 4 mijloace de transport.
Cum m-a lovit criza ? Aveam un job + 3 contracte de colaborare, din care imi mai scoteam un salariu, lucram serile acasa si in weekend. La job, mi s-a micsorat salariul cu 20%. Toate veniturile suplimentare au picat, s-a renuntat la colaboratori ca sa se protejeze angajatii, asa cum s-a facut si la mine la serviciu, unde oricum s-au facut si concedieri.
Am scos din schema iesirea mea saptamanala in oras, nu musai la restaurant, chiar si iesitul numai la o cafea. Am renuntat la abonamentul la mobil, am trecut pe cartela reincarcabila. La vara, categoric pas concediu. Si am inceput sa caut produsele mai ieftine. De exemplu, pana in decembrie foloseam numai detergent Ariel, acum am trecut la Dero, etc. Haine oricum nu imi cumpar in fiecare sezon, ci doar cand e absolut necesar. Fardurile le-am scos de pe lista de cheltuieli. Nu stiu cand o sa pot sa ma duc la coafor, chiar ma gandeam zilele trecute daca am vreo prietensa care ar putea sa ma tunda.:))
Copilul primea la cateva zile jucarii sau carti, acum pas. Unele hainute ii vin cam la limita, dar pas... ca mai e un pic si vine primavara. O data pe saptamana o duceam la un loc de joaca si ii faceam chefurile, acum pas. Am trecut la vizitele la domiciliu, nu costa nimic.
Si un lucru bun, reduc tigarile, sper sa reusesc sa ma las de fumat.

Recunosc ca inca tin temperatura pe 23 de grade, dar si aici am facut reducere, iarna trecuta nu scadeam sub 25. Nu suport frigul.

Aaaa, luna asta a fost ziua mea de nastere si ziua tatalui meu de nastere. Fara nicio cinste, fara niciun cadou, zile normale. Doar o prajitura in casa, mai mult pentru copil, care nu intelegea de ce nu facem nimic daca e ziua mea de nastere sau ziua bunicului ei. Tot asa, a mai fost ziua de nastere a unei prietene bune. I-am spus un la multi ani din toata inima si gata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Pe noi inca nu ne-a lovit, sotului i-a fost marit salariul anul asta.
Dar ne asteptam la orice.
Sotul meu spune ca e dispus sa faca orice inclusiv sa mearga la vinatoare daca s-ar ajunge pana acolo.
Eu, obisnuita cu anii grei de dinaintea revolutiei am luat lectii de la mama, de 'cum sa te decurci in lipsa de" sau 'cum sa faci o mancare doar cu 3 ingrediente'..

Deci stam cu scutul pregatit sa infruntam criza.

Noi si copiii nosti sa fim sanatosi ca in rest ne descurcam noi cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

M-as duce cu drag la serviciu sau la plimbare cu bicicleta dar in Cluj-Napoca inseamna sinucidere curata nu economie sau viata sanatoasa :)
Temperatura in casa o tin si eu pe la 21-22 ca-s friguroasa - poate anii de frig si orele la scoala cu geca in spate si maini congelate si-au spsu cuvantul...
Sacosa ecologica folosesc de mult fiindca cred in eologie...
Insa eu ma refer la criza financiara cand si daca vrei nu mai poti sa traiesti sanatos fiindca uleiul de masline devine lux, pestele devine lux ( daca-l cumperi si de pescuit nu ma pricep ) etc...
O sa fie greu dar ne-om descurca fiindca nu avem alternativa. Altii au trecut prin razboaie asa ca nu ma plang.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

Sa completez lista inceputa de Deus:
sacosa de carpa in geanta
pachetelul cu mancare la munca sau mananc dimineata acasa
ceai sau compot in loc de suc natural(sau nenatural)

stau si ma intreb daca sa mai cumpar apa plata sau sa aduc de la tata de la tara(are putz forat la 40 m)
daca se mai incalzeste vremea cred ca nu mai stau la microbuz ci o iau pe jos(distanta pana la munca este oarecum decenta pt mersul pe jos)
continuati voi...


eu zic ca indiferent de criza sau ne-criza ar tb sa facem cu totii ce spui tu
cind nu-s acasa las temp la minim, cind is acasa o pun la 18-19C. Eu nu stiu oameni buni cum puteti sa va permiteti sa incalzirti in casa la peste 20C. Eu m-as ruina financiar daca as face asta! Vorbesc foarte serios.
cit despre vinat am avut niste cunostinte (romani) care dupa ce si0au pierdut jobul au mincat din curcanii si caprioarele vinate si puse in congelator din toamna, dar asta se intimpla in criza cealalta din 2002-2003 care nu s-a simtit in Ro dar aici a facut destul prapad. deci eu una been there done that!

Mergi la inceput