Supranaturalul, un altfel de natural

Supranaturalul, un altfel de natural | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

ati vazut vreodata un curcubeu dublu? eu da, vara trecuta dupa o furtuna in florida. dar un curcubeu dublu care apare in urma unui "experiment" (rugaciune si binecuvantare) natural (paranormal, pentru ne-cunoscatori)? iata-l:

http://www.masaru-emoto.net/english/e_ome_home.html

Masaru Emoto considera si demonstreaza ca proiectiile mentale au manifestare fizica. in ce-l priveste, este faimos pentru teoria ca gandurile negative formeaza stele de gheata "urate", iar cele pozitive influenteaza cristalizarea apei in forme frumoase. detalii despre experimentele cu pricina, in linkul de mai sus, daca nu aveti acces la lucrarea The Hidden Messsages in Water. de ce e important sa stim ce efect au gandurile asupra apei? sangele uman e 90% apa. planeta e acoperita trei sferturi cu apa. analiza "psihicului" uman in interactiunea cu mediul si cu ceilalti, incepand prin legatura de cauzalitate intre puterea gandului si elementul fizic majoritar in alcatuirea lumii inconjuratoare poate avea ca aplicatie imediata - psihoterapia. gandurile negative indreptate contra unei persoane, se intorc de fapt la cine le creaza, afectandu-l fizic, dupa cum se vede.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:


arigato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Foarte frumos curcubeul, parca e desenat.
Am vazut si eu unul anul trecut in Phnom Penh, Cambogia, l-am pozat, il gasiti la semnatura. Nu e spectaculos insa a fost pentru prima oara cind am vazut curcubeu dublu in realitate.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am vazut curcubeu dublu de 3 ori pana acum, desi foarte frumos nu este supranatural

http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow#Variations

"Occasionally, a second, dimmer, and thicker secondary rainbow is seen outside the primary bow. Secondary rainbows are caused by a double reflection of sunlight inside the raindrops, and appear at an angle of 50°–53°. As a result of the second reflection, the colors of a secondary rainbow are inverted compared to the primary bow, with blue on the outside and red on the inside."

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Off topic...Delidana, m-am uitat la pozele tale din Cambogia mai demult, superbe, iar muzeul torturii...foarte dureros, trebuie sa fi fost o experienta unica...noi mergem la Auschwitz in 6 martie...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Am avut si noi norocul sa prindem un curcubeu dublu, dupa o ploaie, cand am vizitat Hallstatt-ul anul trecut in vara. E intr-adevar o experienta frumoasa

Pe de alta parte, teoria gandurilor care se transforma in intamplari pare foarte adevarata. Nu degeaba se vehiculeaza acel "ganditi pozitiv" care acum s-a cam demonetizat din cauza ca e prea des folosit. Undeva in cuvintele astea, se gaseste un sens pt o existenta mai placuta noua tuturor.

Frumos subiect conchita







Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

si io am vazut curcubeu dublu. da' nu stiu daca a aparut ca urmare a reflexiei duble in interiorul picaturilor de apa sau in urma rugaciunilor sau un semn al legamantului: "Pun curcubeul Meu in nori, ca sa fie semn al legamantului dintre Mine si pamant; Cand voi aduce nori deasupra pamantului, se va arata curcubeul Meu in nori; Va fi deci curcubeul Meu in nori si-l voi vedea, si-Mi voi aduce aminte de legamantul vesnic dintre Mine si pamant si tot sufletul viu din tot trupul ce este pe pamant!"

in "Viata secreta a apei" Masaru interpreteaza cristalele de apa expuse la cuvinte care descriu cele cinci mari religii ale lumii

www.masaru-emoto.net/image/photo-200411/20041104-christianity.jpg" target="_blank"> crestinism
forma cristalului aminteste de ornamentele din bisericile Evului Mediu; varfurile cristalului arata ca brazii de Craciun

www.masaru-emoto.net/image/photo-200411/20041104-hinduism.jpg" target="_blank"> hinduism
acest cristal se apropie de perfectiunea geometrica

www.creo-prokoncept.eu/sources/water/islamic_pray.gif" target="_blank"> islamism
indica caracterul cuprinzator al islamismului

www.masaru-emoto.net/image/photo-200411/20041104-buddhism.jpg" target="_blank"> budism
singurul din cele cinci cu un centru gol; aminteste de calea spre o viatza noua conform invatzaturilor acestor religii despre reintrupare

www.masaru-emoto.net/image/photo-200411/20041104-judaism.jpg" target="_blank"> iudaism
se spune ca poruncile acestei religii ar fi deosebit de stricte, insa cristalul e mai degraba lipsit de constrangeri

www.masaru-emoto.net/image/photo-200411/20041104-all-0.jpg" target="_blank"> toate cinci
toate religiile au format cristale armonioase, ceea ce demonstreaza ca nici o religie nu e mai buna decat cealalta; nici o religie nu are mai multa dreptate decat alta

sursa: http://www.scribd.com/doc/10054081/Masaru-Emoto-Limbajul-Secret-Al-Apei-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Asta imi aminteste de curcubeul din timpul discursului lui George Bush din 2002 la Bucuresti. Unii spun ca el n-a existat cu adevarat pentru ca nu l-au obervat, ca a fost exordiul (adica partea din discurs menita de a "incalzi" publicul, de a crea legaturi sufletesti, de a starni interesul si bunavointa) cu care a initiat discursul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Curcubeul e un fenomen natural foarte frumos, dar ce legatura are el cu gandurile minunate ale oricaruia dintre noi?
e perfect natural ca un curcubeu sa fie dublu! Numai ca uneori, daca curcubeul 'principal' e slab, cel secundar nu se vede cu ochiul liber, pur si simplu... Daca curcubel principal e foarte bine conturat, se vede sau macar se zareste si "ecoul" lui paralel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Conchita am vazut curcubeu dublu acum doua saptamani, sambata sau duminica, in bucuresti...chiar am facut cateva poze...le caut si le postez!!! Nu era asa clar ca cel din poza postata de tine, dar oricum, vizibil!!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

A fost un curcubeu dublu in 2007, in Bucuresti dupa o scurta ploaie de vara.
Le-am si fotografiat din balcon si au aparut si in ziare.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput