Agentii imobiliare

Agentii imobiliare | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Poate cineva recomanda agentii imobiliare serioase? Am tot sunat pe la agentii, mi-au spus ca mai suna dupa amanunte dar nu au sunat inapoi, asta dupa mine inseamna neseriozitate si sint putin deziluzionata.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu vreau sa te dezamagesc si mai mult, dar iti spun prin ce am trecut eu. M-am chinuit cu agentiile timp de jumatate de an sa-mi vand apartamentul si sa-mi cumpar un altul mai mare. Dupa zeci si zeci de telefoane si anunturi pe net, mi-au venit acasa cativa agenti ametiti, neprofesionisti, unii din ei mi-au adus si cativa clienti care de fapt nu-si doreau ceea ce le prezentau ei. Habar n-aveau amanunte despre apartament, pe care eu le trimisesem in toate mesajele. In final, am avut noroc sa vand unei persoane particulare care imi gasise anuntul pe net.
In plus, agentiile blocheaza aparitia anunturilor postate de particulari pe net, cateva zile pana si le introduc ei in baza de date (informatie confirmata chiar de agentii).
Cat despre ceea ce doream eu sa cumpar, nu am primit nici o oferta care sa corespunda cat de cat cu cerintele mele.
Am reusit sa-mi gasesc apartamentul tot direct de la particular pe www.anunturiparticulari.ro

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Imi pare rau, nici eu nu-ti pot recomanda vreo agentie serioasa. si noi o cautam.pana acum am avut numai experiente negative, va sunam noi... am auzit cel mai des si nu am primit tel inapoi sau am primit informatii de genul: v-am gasit ceva extraordinar bla, bla la 70ooo desi noi spusesem clar maxim 50000. Alta problema de care ne-am lovit e ca ori nu stiu date date despre oferte ori vor sa le ascunda. Am vazut o garsoniera de 43 m, asa spunea agentia, mobilata, excelenta, am vizionat-o, mi s-a parut cam mica si pentru ca era intr-o zona care imi convenea am insistat. Am gasit pe net o schita a casei, avea 32 m cu tot cu balcon. Explicatia agentieistiti inainte de '90nu se lua in calcul si grosimea zidurilor. Execrabil. Si pentru aceste servicii comisionul era 3% nenegociabile,adica vreo 6000 ron. Asa ca acum speram sa gasim particulari, mai incercam si prin agentii ca am constat ca majoritatea ofertelor sunt preluate de agentii si nu reusim sa gasim direct proprietarii.
Daca dam peste vreo agentie ok, dam de stire. Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Crissteo,

Au fost agenti care nu te-au sunat pentru ca nu aveau nimic care sa se potriveasca cererii tale (un buget de 50.000 ) ca sa nu fie in situatia celorlati "neprofesionisti " (care consultand baza de date au dorit sa te informeze ca cererea ta poate fi solutionata dar la un alt pret )
Cum ar fi trebuit sa procedeze ca sa fie bine ?
Experienta poate parea negativa din cauza ca bugetul nu permite cumpararea unui apartament in conditiile cerute dar aceasta nu este vina agentului .
In ce priveste suprafata ,acest aspect este discutabil : suprafata care ti s-a comunicat este suprafata construita (43mp ), suprafata specificata in actele apt vechi este suprafata utila(32mp ).
Tu cumperi suprafata construita . La apt noi se obisnuieste sa se specifice suprafata construita .
De aceea nu gasesc ca agentii ti-au ascuns informatii .Apartamentul avea 43 mp suprafata construita si in act era specificata doar suprafata utila , asa se proceda la vremea respectiva .
Putem spune ca privim agentul ca pe un dusman pentru ca pretinde bani pentru munca lui dar sa-i aducem invinuiri nefondate nu se cade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

are dreptate Iael. Nu vei gasi ceva bun, in zona decenta la 50000, decat poate o garsoniera. Asta este, din pacate......Si asa e cu suprafata construita, la apartamentele noi asta se specifica in primul rand ( ba iti mai baga si zonele comune)..suprafata utila ( in care de fapt locuiesti tu ) este muuulttt mai mica. De aia e bine sa intrebi de suprafata utila. Si la pret iti calculeaza tot pe suprafata construita, ca sa para ca e mai putin pe mp.

Mami de fetita si de baietel 36 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

sirimie tu vinzi sau cumperi?
Din cate stiu eu ... piata este blocata si nu se tranzactioneaza nimic pt ca nu sunt bani si oferta cu cererea nu se pot intalni deloc dpdv pretz.

Eu am vandut asta toamna 3 case. Nu am avut impresia ca agentiile sau agentii sunt neseriosi. Dimpotriva ... erau disperati sa faca tranzactia si sa castige un ban.
Ce este adevarat e ca sunt neprofesionisti si nepriceputi si mai degraba ingreuneaza tranzactiile si comunicarea dintre vanzator si cumparator (tb sa vb numai prin agent si asta este normal dintr-un punct de vedere). Sunt niste pusti fara creier sau niste tzaranusi ... Nu au nici cea mai mica idee despre vanzare, negociere, comunicare etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ileanna,

Nu cred ca toti agentii sunt asa cum i-ai descris sau "sunt niste pusti fara creier sau niste tzaranusi " (in banci , in televiziune ,in avocatura , in ce domeniu doresti tu lucreaza oameni care provin atat de la oras cat si de la sate,nu vad ce legatura are cu pregatirea profesionala sau de ce noi,cei nascuti in oras i-am subaprecia )
Probabil cunosti faptul ca multe dintre marile noastre valori culturale s-au nascut la tara .
Sunt de acord ca "nu exista padure fara uscaturi " dar sa nu generalizam si sa nu mai vedem copacii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Simona,
Piata imobiliara este blocata, multe agentii au dat faliment, iar cele care mai sunt pe piata incearca din rasputeri sa-si reduca (,) costurile cu orice riscuri (inclusiv acela de a nu mai da telefoane inutile).
Banuiesc ca vrei sa vinzi, ceea ce e cel mai greu acum, deoarece nu se vinde decat ce e ffff ieftin si presupun ca tu nu vrei sa-l dai pe nimica toata. Sugestia mea este sa stabilesti un pret cu cateva procente sub pretul pietei (si asta e greu de stabilit acum, ar trebui sa stii la ce pret s-a mai vandut de curand un apartament similar in zona ta, ce oferte mai sunt la vanzare), sa dai anunturi pe net, si pe principalele ziare cu publicitate, la agentii si sa astepti.

Iti doresc succes!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Eu de fapt vreau sa vind apartamentul. Eram suparata cind am postat aici pentru ca am vorbit atunci cu 3 agentii, de la o agentie mi-a spus ca are o intilnire si ca suna inapoi dar nu a sunat. Eu cind am vorbit cu agentii am intrebat si care este pretul in zona, unii mi-au spus un pret, altii alt pret. Un agent a incercat sa ma convinga sa vind ca si cum ar fi fara imbunatatiri, pentru ca nu se vind decit apartamentele foarte ieftine. Eu nu vreau cine stie ce afacere, ci doar pretul corect.

Dana ai dreptate. Exact cu asta m-am hotarit si eu. Am pus un pret care cred eu e sub pretul pietei (in zona mea sint anunturi de vinzare cu preturi mult mai mari) si astept o perioada cu pretul asta. Daca se vor schimba in curind conditiile de creditare (eu tot sper) se vor putea face credite mai mari si vor aparea si clienti care vor sa cumpere in zone mai scumpe, nu numai foarte ieftin. Daca nu, mai vedem mai incolo.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Draga Iael, am vorbit prin prisma experientei pe care am avut-o pana in momentul respectiv cu agentiile imobiliare. Sa spunem ca agentul imobiliar e un dusman, e cam mult. Eu nu am generalizat. Ma gandesc ca trebuie sa fie un partener de afaceri. Intre timp chiar am gasit agenti ok. In ceea ce priveste telefoanele si preturile, ti se pare ok sa suni pentru o oferta clara, de ex 48000 euro, sa ti se spuna agentul e momentan ocupat, va suna in 5 min si asta sa nu se intample? Eu cred ca e vorba de seriozitate, daca stii ca nu poti suna, rogi sa revina peste 5 min.
In ceea ce priveste suprafata garsonierei, iti sunt recunoscatoare daca ma lamuresti, agentia a spus 43 m suprafata utila, am intrebat daca suprafata fara balcon si fara spatii comune.Raspunsul a fost: sigur ca da. Nu este vorba de bloc nou. Suprafata utila, din acte, era de 29m, cu tot cu balcon avea 32. Unde s-a gresit calculul??e diferenta de 11 m. Si inca ceva, ca se pare ca esti in domeniu, este ok sa cerem in momemntul vizionarii, daca suntem interesati de oferta, actele casei sa le vedem?
Multumesc pentru lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Ma scuzati ca ma bag ca musca-n lapte (ca sa nu zic curul calului), imi poate spune cineva cam la cit ajunge un apartament de 2 camere, la etajul 10 in Militari? Neimbunatatit. Multumesc anticipat.

Mergi la inceput