Salutul...un "ceva" atat de complicat!!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
2. Cotoroanta sa faci pe cine doresti tu, cu mine nu-ti permit sa vorbesti asa cu atat mai mult cu cat nu ma cunosti. Ar trebui sa-ti masori macar din cand in cand cuvintele...cazi in penibil. "Cotoroanta" de care vorbesti tu le cumpara vara cutii cu inghetata si le da pe geam bomboane (apropo. eu stau la parter nu la 4!!!)


prea multa liniste aici .....

crezi tu ca 1 inghetata si 5 bomboane date pe geam vara ...gata ...e simpatie pina vara viitoare
hehehe....daca ar fi asa simplu nene lumea ar fi un paradis.

yo tot cred ca nu le esti simpatica si d"aia nu te saluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pe mine mama m-a invatat sa salut cu Buna ziua pe vecini, pe cunoscuti etc. Acasa spun buna si salut (daca nu intru direct cu ce faaaceeeeeeti??), la bunici buna. La soacra-mea mai scap cite un sarumina (sotul asa ii saluta) dar ma simt ciudat folosind formula asta, cred ca...vizualizez gestul sau ceva . Totusi, prin clasele primare am anuntat-o pe mama ca nu voi mai saluta pe un vecin care mi-a lovit catelul (maidanez) pe care il ingrijeam in curtea din fata blocului - intr-o prima faza nu s-a entuziasmat de "rebeliciunea" lui fii-sa, dar nici nu m-a fortat sa fac altfel decit simteam.

Aici unde ne-am mutat de jumatate de an sintem uimiti cita lume ne saluta; ma rog, cu vecinii ne salutam oricum, dar unii dintre ei au copii adolescenti care stau la scara cu prietenii lor din cartier, si ne saluta toata gasca, cu gura pina la urechi. Eu ma simt ciudat, ca si la facultate de altfel, abia am 27 de ani, mi se pare aiurea sa mi se spuna buna ziua sau mai rau sarumina ...parca e prea protocolar...mai ales cu studentii, pe unii ii stiu de cind eram si eu studenta, si vin la ora si imi vorbesc la persoana a doua plural, dupa care seara iesim in oras cum facem de ani de zile...sau acum ma suna acasa sa ma intrebe cum merge cu sarcina

cind intram intr-un magazin/institutie, ceva, si eu si sotul spunem tare si zimbind buna ziua. multumim intotdeauna, o data sau de mai multe ori, in functie de cum decurg "ostilitatile" cu vinzatoarea, cind plecam spunem la revedere sau o zi buna tot zimbind. daca atunci cind intram in magazinul cu pricina uneori ni se intimpla sa se uite cineva ciudat la noi (ce-i cu nebunii astia, rid ca prostii), cind plecam ni se raspunde cu aceeasi voie buna. Ca rar mai dam si peste acrituri asta este, nici nu ne prost dispune, nici nu ne schimba modul de a ne comporta.

insa cred ca asta cu salutul trebuie sa vina...din ambele directii. de multe ori salut eu prima (ma simt foarte tinara ), din...pur impuls, fara sa ma gindesc ca ala e mai tinar, ala e barbat etc. si nu o fac cu nici un aer moralizator. daca e vorba de oameni cu care ma intilnesc regulat, si care "scrie in carte" ca ar tb sa ma salute ei primii, in general isi "revizuiesc atitudinea" si nu apuc de prea multe ori la rind sa fiu eu prima care saluta.

DAR nu mi-am dorit niciodata relatii mai mult de "buna ziua - buna ziua" cu vecinii, ma deranjeaza cei prea prietenosi care se baga in sufletul tau sa iti povesteasca ce au facut la piata sau ce a gatit vecina sau unde a parcat nea vasile masina sau sa dea pufuleti ciinelui (acusi copilului...) etc etc. Nu o privesc ca pe o socializare ci ca pe o intruziune in viata mea (si a altora).Imi dau seama ca unii fac asta pt ca se simt singuri, altii pt ca asa au fost invatati, dar...orasul inseamna o doza de alienare , nu e ca la tara pe ulita unde tzatza maritza se intilneste cu tzatza aglaia pe ulita si "dezbat" tot satul. nu ca ar fi ceva rau, dar eu nu imi doresc asta.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

q.e.d. salutul e considerat o bagatela de catre adulti, e tratat cu indiferenta. daca e, bine, daca nu e, iarasi ok. salutul e forma de re-cunoastere a celuilalt, notezi ca exista si treci pe langa el si nu e un bolovan, ci o alta fiinta umana. salutul e ca si cum ai zice, omule, vad ca existi si faptul ca esti semenul meu e mai important decat toanele mele de moment, de ipodu si celelalte ustensile care-mi pagubesc viata. cedatul scaunului in troleu e iarasi un semn ca inca nu ne-am dezumanizat, ci ca binele celuilalt mai este, uneori macar, mai important decat egoismul si confortul nostru.

daca n-as stii ca e inutil si ca ar trezi malitiozitati, poate ca v-as povesti cum pustoaica mea de 2 ani saluta tot ce intalneste in cale, de la pisici, catei, copaci, pestii din acvariu, casa cand venim acasa, papusile. hi and bye - hai ca nu e asa complicat, nu se ofileste creierul de la atatica efort mental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu-mi dau seama de unde ai tras concluzia ca salutul e o bagatela.

in afara de vreo doi useri care au luat-o mai usor, toata lumea a marturisit ca saluta de la cap la coada.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
[daca n-as stii ca e inutil si ca ar trezi malitiozitati, poate ca v-as povesti cum pustoaica mea de 2 ani saluta tot ce intalneste in cale, de la pisici, catei, copaci, pestii din acvariu, casa cand venim acasa, papusile. hi and bye - hai ca nu e asa complicat, nu se ofileste creierul de la atatica efort mental.


noi speram sa nu se supere ca oanamada cind nu primeste raspuns la salut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Domnule Guestus, marele detinator al adevarurilor de pe aceasta planeta...voi sublinia din nou pentru ca vad ca ai probleme de intelegere: MI-AM PRIMIT RASPUNSURILE asa cum am primit si raspunsurile care nu-si aveau rostul pe aici...adica mistourile tale si catalogarile lui Denizel...cu Denizel sunt dispusa sa discut in conditiile in care ea poate fi si o persoana argumentata nu doar sa traga concluzii superficiale despre alte persoane(si poate pentru ca am vazut la alte subiecte!) cu tine nu...si asta pentru ca din acest moment TE IGNOR. Eu nu sunt ca altii sa-ti faca jocul...sper ca ai inteles prin acest ultim mesaj pe care ti-l adresez....poate in felul asta iti cauti un alt user pe care vei incerca sa-l intarati si sa-l jignesti.
Conchita
Si inca ceva...eu ma supar pe oameni care inseamna ceva in viata mea...pe cei care nu inseamna...ma pot infuria, enerva sau pur si simplu ajung sa-i ignor ca sa nu ma incarc cu energiile lor negative.

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Domnule Guestus, marele detinator al adevarurilor de pe aceasta planeta...voi sublinia din nou pentru ca vad ca ai probleme de intelegere: MI-AM PRIMIT RASPUNSURILE asa cum am primit si raspunsurile care nu-si aveau rostul pe aici...adica mistourile tale si catalogarile lui Denizel...cu Denizel sunt dispusa sa discut in conditiile in care ea poate fi si o persoana argumentata nu doar sa traga concluzii superficiale despre alte persoane(si poate pentru ca am vazut la alte subiecte!) cu tine nu...si asta pentru ca din acest moment TE IGNOR. Eu nu sunt ca altii sa-ti faca jocul...sper ca ai inteles prin acest ultim mesaj pe care ti-l adresez....poate in felul asta iti cauti un alt user pe care vei incerca sa-l intarati si sa-l jignesti.
Conchita
Si inca ceva...eu ma supar pe oameni care inseamna ceva in viata mea...pe cei care nu inseamna...ma pot infuria, enerva sau pur si simplu ajung sa-i ignor ca sa nu ma incarc cu energiile lor negative.


asta cu "mare detinator de adevar absolut" poti sa o mai repeti inca 1 data ca nu ma supar

ai primit raspunsuri....dar nu si la salut

nu ai voie sa pleci pina nu recunosti ca este si vina ta ca cei mici nu te saluta...pina nu accepti ca poate nu le esti simpatica

pe mine ma saluta toti....de la mic la mare..de ce oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
salutul e forma de re-cunoastere a celuilalt, notezi ca exista si treci pe langa el si nu e un bolovan, ci o alta fiinta umana. salutul e ca si cum ai zice, omule, vad ca existi si faptul ca esti semenul meu e mai important decat toanele mele de moment


Conchita, asta e importanta pe care o dai tu salutului si ceea ce ai vrea tu ca salutul sa reprezinte :).
Hai mai... zici ca nu traiesti pe Pamantul asta... :). Ce minunat ar fi daca cei care ne saluta constiincios ar fi cei care noteaza ca suntem fiinte umane.
Eu una prefer sa fiu realista, adica sa imi dau seama ca, la fel ca daca as fi trait acum 2000 de ani, e cel mai probabil sa nu insemn nimic pt. ala de ma saluta politicos.
Si, daca ma saluta politicos, nu inseamna ca pentru el sunt o fiinta umana sau ca imi transmite "Denizel- vecina mea de la 3, pe care o vad intre 11 si 19 ori intr-un an, vad ca existi si faptul ca n-ai murit az-noapte-n somn e mai important decat supararea mea ca bunica-mea si-a rupt un picior din sold si nu mai are cine-i mulge vaca si ca sunt in ziua a 3a a CM si am o migrena oribila".

salutul e o simpla formalitate, care nu reprezinta absolut nimic pentru o gramada maaaare de oameni. In afara de simpla formalitate pe care o reprezinta, ne poate face sa ne simtim mai bine, fie:
1. atunci cand suntem salutati politicos
2. atunci cand intram in liftul plin si am simti toate privirile atintite in ceafa noastra daca nu salutam pe cei care erau deja acolo.

Pentru cazul 2, sunt responsabila de starea mea de bine si gasesc ca asta e ok.
Pentru cazul 1, ii fac pe altii responsabili pentru starea mea de bine. Asta e nasol pentru ca:
a. ma pun singura in pericolul de a avea cam multe stari de ne-bine
b. pretind ca altii sa treaca peste toanele lor si sa satisfaca toanele mele de om care se indispune cand nu e salutat
b`. arat ca, pana la urma, tot eu sunt motz la toate .

P.S. Daca nu s-a inteles cumva, eu sunt din aia care saluta.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Domnule Guestus, marele detinator al adevarurilor de pe aceasta planeta...voi sublinia din nou pentru ca vad ca ai probleme de intelegere: MI-AM PRIMIT RASPUNSURILE asa cum am primit si raspunsurile care nu-si aveau rostul pe aici...adica mistourile tale si catalogarile lui Denizel...cu Denizel sunt dispusa sa discut in conditiile in care ea poate fi si o persoana argumentata nu doar sa traga concluzii superficiale despre alte persoane(si poate pentru ca am vazut la alte subiecte!) cu tine nu...si asta pentru ca din acest moment TE IGNOR. Eu nu sunt ca altii sa-ti faca jocul...sper ca ai inteles prin acest ultim mesaj pe care ti-l adresez....poate in felul asta iti cauti un alt user pe care vei incerca sa-l intarati si sa-l jignesti.
Conchita
Si inca ceva...eu ma supar pe oameni care inseamna ceva in viata mea...pe cei care nu inseamna...ma pot infuria, enerva sau pur si simplu ajung sa-i ignor ca sa nu ma incarc cu energiile lor negative.

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,






Oanamada, in conditiile in care eu aduc argumente in discutia cu tine, in conditiile in care tu cataloghezi superficial persoane, si in conditiile in care tu spui ca nu aduc argumente si ca eu cataloghez persoane, eu refuz sa mai port o discutie cu tine.
Ca sa te citez, "din acest moment, TE IGNOR!". La revedere, Oanamada! .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

De ce la revedere...nu are voie sa plece. Pleaca fara sa inteleaga si apoi avem iar discutii...peste ceva timp

Mergi la inceput