Uitati-va la preturi!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

Rufus asa e...la noi in romania nici nu avem legi care sa ne protejeze. asta e. suntem o tara unde cea mai buna lege si care intr-adevar functioneaza cel mai bine e "legea junglei"
Lorelai legat de cum se fac preturile. simplu...sefu de magazin pe langa marfa pe care o comanda de la distribuitori mai face aprovizionare si de la metro/selgros sau din alta parte...de acolo marfa vine cu un pret. de la distribuitor vine cu altu...si care pret va fi afisat la raft...logic cel mai mare. ca ii tb lu nenea patronu profit...asta e un exemplu.
si ar mai fi asa...fac comanda de produsul x de la firma cutare...si mai vine o firma de distributie cu acelasi produs, mai ieftin. fac comanda si de acolo ca deh...are pretul mai mic. dar nu pot anula comanda de la prima firma...si le las asa...am stoc de marfa...si normal ca ies 2 preturi diferite. si pe care il pun la raft....pe cel mai mare....patronu are nevoie de bani.
cat despre faza cu manager...cel putin la supermarketu unde lucreaza mama, e cam asa. e un sef de magazin care se ocupa de comenzi. dar are si el liber, ca orele suplimentare nu se platesc. si daca se nimereste sa vina cineva pt o comanda cand este el liber si face comanda angajatu care se ocupa de raionul respectiv...si mai e si nou si nu prea se pricepe...iti dai seama ca distribuiitoru ii face capu banitza cu diverse produse. interesul lui e sa-si vanda marfa. si ea face comanda bineinteles. dar produsul respectiv nu se vine. si sta pe raft. si esti nevoit sa ii mai pui ceva sa il vinzi sa scapi de el, ca iti ocupa locu in raft.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala
ambitioasa
www.pulsmedia.ro/index.php?page=event_vote&url=premiilecaroldavila&articleid=67" target="_blank">Votati Organizatia EMMA la premiile "Carol Davila"



Da ,de cele mai multe ori asta este cauza ....va spune o persoana care lucreaza de multi ani in comert ....unde salariile sunt aproape simbolice iar volumul de munca este imens
Adriana mami si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Am patit-o si eu chiar ieri in Carrefour Unirii cu niste kefir... la raft scria 2 RON si el era 3,5... am observat abia acasa cand m-am uitat cu atentie pe bonul de casa

Ingrid si Cristi 5 ani si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu am patit pentru prima data o chestie foarte stranie...

Am luat de la SelGross un pachet de carne tocata amestec care arata foarte bine. Cand l-am desfacut am observat ca in interior carnea tocata avea o culoare usor spre maroniu iar pe deasupra era rosie ca si cum ar fi fost proaspat tocata. Dar rosul ala era subtire, ca si cum carnea ar fi fost VOPSITA cu o chestie ca sa para "vie" la exterior si sa se mascheze culoarea din interior...

Vorba lui Rufus... au ajuns asa de disperati?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

simali da...sunt cat se poate de disperati.
daca la macelarii se poate observa ca, carnea tocata are o culoare la exterior si cand iti ia cu paleta, vezi o alta culoare in interior...deci pt produsele ambalate e ceva..."la ordinea zilei"
si cate si mai cate neregului...dar cei care tb sa ia masuri sunt prea ocupati...sau au ochii inchisi de plocoane si "drepturi"

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala
ambitioasa
www.pulsmedia.ro/index.php?page=event_vote&url=premiilecaroldavila&articleid=67" target="_blank">Votati Organizatia EMMA la premiile "Carol Davila"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

In Billa nu mai intru de mult din cauza asta .Nu s-a intamplat doar o data .De atunci urmaresc mereu la casa . In schimb ,nu stiu cati dintre voi s-au uitat cu atentie cand vine sezonul de reduceri la imbracaminte /incaltaminte in ianuarie . Sub pretul pe care il platesti mai sunt doua .In acest fel constati ca produsului , inainte de a i se aplica 30% -50% reducere i-a fost mai intai majorat bine pretul initial .In asa fel incat mult tambitatele ieftiniri sunt mai mult cu numele (vezi Carrefour)



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

O mica adaugire de dragul acuratetii...
In Canada nu e o asemenea lege. Este o conventie voluntara la un cod al scanarii comerciale. Detalii www.frugalshopper.ca/links/article.php?n=5" target="_blank">aici. Laudabil oricum.

Cei care nu afiseaza semnul cu pricina, tot nu sunt un caz pierdut: majoritatea iti dau pretul de pe raft fara comentarii, dupa ce verifica.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Si eu am avut de multe ori asemenea experiente .
Ultima oara in urma cu o saptamana la Real :un borcan de castraveti in otet .Pretul afisat la raft 3.50 si la casa am platit 6.50 .
Alta data aveau o promotie 1=2 si erau ambalate cate 3 cutii de suc natural Pfaner si pentru ca noi cumparam frecvent mi se parea prea buna oferta si atunci am intrebat daca intr-adevar cumperi un set de 3 cutii si mai primesti unul gratis .Mi s-a spus un da foarte convingator si mi-au aratat si acel 1=2 aplicat deasupra raftului .
Am ajuns la casa si ....surprize,surprize !Nici vorba de oferta la acel produs .Au chemat seful de raion care mi-a spus ca daca ar fi fost asa le cumparau ei pe toate .Am mers cu el si i-am aratat de unde am luat produsul si atunci a luat acel "1=2" ,si-a cerut scuze .Explicatia a fost ca din lipsa de loc au asezat aceste sucuri unde nu trebuia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

vineri am patit-o si eu. De fapt poate ca abia acum mi-am dat seama, probabil din cauza ca diferenta de pret raion-casa era considerabila (20%). S-a intamplat la Cora Lujerului. Am reclamat si am primit diferenta de 2 ori. Deci fiti atenti, mai ales la produsele de import, care vin mult mai scumpe din cauza cresterii euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Aha, si eu am patit-o asta vara cand am fost in Romania cu preturi la casa altele decat cele afisate. Aici sunt foarte rare chestii de genul acesta, mai ales la supermarketuri si totusi cand se intampla ori isi dau prosului gratis, ori t-i se da diferenta de pret pe loc cu scuzele de rigoare si fara sa te lupti cu nimeni. Asa fiind invatata , am observat abia acasa ca un iaurt a costat dublu decat am vazut cu ochii mei, si o cutie mica de detergent era la pretul unei cutii mari, duble aproape ca greutate. Pe langa ca trebuie sa pazesti ca virgula chitanta sa fie cu preturile reale, mai este o problema: comportamentul casierilor si a sefilor de magazine , care dupa parerea mea ar trebui sa fie mai maleabili si politicosi in general, iar cand gresesc in special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Am patit-o si eu la Real Pitesti. Am pus in cos printre altele niste ulei si cateva prosoape care teoretic erau la oferta. La casa, surpize-surprize! Uleiul avea alt pret, prosoapele mai mici desi aveau cod, acesta nu era introdus in baza lor de date si nu mi-l puteau vinde, iar prosoapele mari - doua la numar la pret de 10 lei/buc au fost taxate ca lenjerie pat copil la pret de 60 lei/buc, de am ramas fara grai.
A venit seful de raion si-a cerut scuze ca abia au deschis - desi functionau de circa 5 zile, pana la urma am luat doar uleiul si restul de produse. Nu am plecat ca la o casa vecina incepuse alta discutie pe aceeasi tema a pretului la niste racoritoare!

http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput