Uitati-va la preturi!

Uitati-va la preturi! | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Astazi, mai mult ca niciodata, am constatat intr-un hipermarket preturi aiurea puse la produsele din raft. Stiu, exista greseli, dar ca azi...n-am mai vazut.
Evident, totul era in defavoarea clientului, adica pe raft pretul e mic, la casa e mai mare.
Am inceput cu niste ardei, pe raft erau ardei kapia verzi, la cantar erau ardei kapia galbeni, cu 2 lei mai scumpi. Culoarea lor...incerta. I-am rugat (cam imperativ...) sa scoata pretul gresit, au facut-o dupa ce m-am intors de vreo doua ori. Imediat au aparut preturi la rosii, si inca cateva sectoare fara pret (oare ce moaca aveam???).
La produse congelate, bulibaseala obisnuita, dar acolo, macar, nimic nou sub soare. Nu m-au mirat nici "ofertele speciale" la ceva salamuri Matache Macelarul sau iaurturi, unde 2+1 gratuit face binisor mai mult decat 3 de acelasi fel, separate (la salam) si 7+1 gratuit (actimel sau activia) sunt mai scumpe ca 8 iaurtele, cumparate separat.
Dar am ajuns la cascaval, unde aproape nici un sortiment nu era in dreptul pretului sau, adica aveai senzatia ca sunt mai ieftine. Campionul, un cascaval afumat La Dorna, stivuit frumos in dreptul a trei etichete cu pret si unul de reclama (din cel galben, cu "cel mai bun pret") pe care era un sortiment cu 4 lei/kg mai ieftin...pe locul doi, un cascaval prezent in doua ambalaje, unul de aprox.500grame si altul cam de 1,5 kg, ambele avand afisat pretul ultimului, evident mai ieftin cu 2 lei/kg.
Nici nu stiu ce sa zic: sunt astia asa disperati ca nu mai vand si au innebunit de tot, sau am eu prea mult timp liber?


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu constat asta de multa vreme in magazine si ma cert cu ei dupa cum am timp. Asa zisele oferte "cumpara o cantitate mai mare la pret mai mic" sint aproape intotdeauna teapa, cantitatile mai mici costa mai putin, dar se bazeaza pe impactul cuvintului "OFERTA" si pe graba cumparatorului. Preturile au crescut mult in ultima vreme si vor sa nu se vada, de aici si lipsa preturilor sau asezarea intentionat aiurea. Daca nu ai timp de scandal sau de cautat etichetele corecte, de scanat produsele cu pret dubios la un aparat d'ala de control atunci teapa e sigura si nota de plata clar mai mare decit de astepti. Nu avem mare lucru de facut, amenzile date sint nimica toata si nu le pasa si daca renunti la un produs pentru ca nu-ti convine pretul. E bine sa mergi la cumparaturi cind nu e balamuc si sa nu fii pe fuga ca sa micsorezi pagubele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Si noi suntem patiti, chiar de foarte multe ori cu Metro. Ne-am trezit ca am dat pe 6 iaurturi Danone 60 de lei si multe altele, iar de atunci suntem mai atenti.

Poate ar fi bine sa scrii si numele hipermarketului ca sa fim cu totii mai atenti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

rufus, si aici se mai intampla sa fie nebunie la etichetele cu preturi. In unele malluri iti da pretul pe care l-ai vazut, la casa, fara sa discute, isi cer scuze (gen Zellers, The Bay), in altele isi cer scuze, dar nu cedeaza, te informeaza care era pretul corect, si e alegerea ta daca vrei produsul sau nu. Toti verifica si apoi actioneaza in functiile de politicile magazinului. S-a intamplat ca produsul sa fie redus deja si sa aiba inca o reducere in top, si pur si simplu casierita a mers cu mine si i-am aratat de unde l-am luat si mi-a dat produsul cu discountul aferent


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Problema nu e ca se mai fac greseli ci ca absolut niciodata nu mi s-a intimplat sa ajung la casa si sa am surpriza unui pret mai mic decit la raft, intotdeauna e in favoarea lor! Cred ca de foarte multe ori este politica lor de a pacali cumparatorul care nu mai are cum sa fie atent cind are un cos plin cu produse. Mai pe scurt, hotie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Eu azi am avut senzatia ca au luat-o preturile razna...credeam ca sunt eu de vina, dar mi se confirma acum ca buba e chiar la ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ok, uite cum sta treaba aici:
produsele neperisabile, nu numai mancare ci si haine, jucarii, mobile, scule, dupa o perioada de o luna sau mai mult intra in sale. Asa ca nu se merita sa le cumperi la pret intreg. Acum au intrat in magazine hainele de primavara-vara. Nu ma grabesc, in iunie-iulie intra in sale, vara e inca in full force, deci nu are rost sa cumpar haine de vara de acum (asta asa, ca exemplu)
Mancarea: regulat fac reduceri la unele produse, si cum preturile sunt constante, cam stii ce se merita sa iei ca e in sale sau nu ( de ex branza: o anumita marca face oferta cu 25 la suta mai ieftin. daca stii ca iti place, ca ai mai luat si stii pretul, atunci se merita sa iei)
Dar, asta e aici, unde preturile variaza ffff putin, nu depind de euro, nici macar de dolarul american. In tara, cred ca as avea heart attack la fiecare aprovizionare.
Lista, nu e o rusine sa tineti o lista si sa notati pretul care l-ati vazut pe label in dreptul produsului.
bafta multa (un stres in plus)

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Cel mai bine ar fi sa scriem fiecare unde am patit chestia asta, macar asa ca o minima morala pentru magazinele in cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am patit in Kaufland si in Carrefour (mai ales in Carrefour), dar peste tot se intimpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Eu am patit-o de cateva ori in ultima vreme; si am murit cu ei de gat, pana mi-au dat produsul la pretul mai mic, de la raft. Si uite asa mi-am luat schiuri la super-pret, ghete geox pt copil, masina de spalat, ba chiar si o cutie de calgon :)). Pt chestii marunte, nu merita efortul, dar la diferente de 50-100 lei sau chiar mai mult, eu zic ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

rufus, si aici se mai intampla sa fie nebunie la etichetele cu preturi. In unele malluri iti da pretul pe care l-ai vazut, la casa, fara sa discute, isi cer scuze (gen Zellers, The Bay), in altele isi cer scuze, dar nu cedeaza, te informeaza care era pretul corect, si e alegerea ta daca vrei produsul sau nu. Toti verifica si apoi actioneaza in functiile de politicile magazinului. S-a intamplat ca produsul sa fie redus deja si sa aiba inca o reducere in top, si pur si simplu casierita a mers cu mine si i-am aratat de unde l-am luat si mi-a dat produsul cu discountul aferent


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/


Maru, in Canada sint obligati prin lege sa onoreze pretul afisat chiar daca este in defavoarea lor si difera cu cel din POS. Cei care nu fac asta abuzeaza de faptul ca oamenii nu stiu de legea asta ca sa-si ceara drepturile.

Mergi la inceput