Ati apelat vreodata la OPC?

Ati apelat vreodata la OPC? | Autor: A_Iulia

Link direct la acest mesaj

Ati reclamat vreodata un produs sau serviciu la OPC/ANPC? Vi s-a raspuns la solicitarea voastra?

Eu am facut o reclamatie - pe mail si direct in formularul lor de pe site. Nu am primit nici un raspuns, si nu stiu daca sa mai astept, exista vreo sansa, sau sa dau mai degraba cazul unui avocat...

Voi ce experiente ati avut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Un prieten de-al meu a avut probleme la o terasa din Costinesti , a sunat la OPC si in 15 minute erau acolo la control.
i eu m-am dus la OPC pt. un telefon cumparat la oferta de la Orange si n-am rezolvat nimic...m-am intors la Orange unde am rezolvat-o pana la urma.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna! Cred ca depinde ce reclami. In ce sens: am doua exemple, un unchi de-al meu din provincie, caruia i s-a raspuns f obraznic si incompetent la solicitarile lui normale de client al unei companii de telefonie mobila. El e un om de atitudine, care nu lasa lucrurile sa mearga oricum si a facut reclamatie la OPC-ul din oras. Drept urmare, dealer-ul acelei companii de tel mobila din orasul respectiv a fost amendat cu 5000 Ron si unchiului meu i-a fost rezolvata problema.
Alt exemplu, mama mea a reclamat la OPC-ul din Bucuresti faptul ca in nenumarate randuri a avut dificultati cu o anumita companie renumita de cablu. Rezultatul, OPC-ul i-a amendat pe aia cu 3000 Ron, dar mamei tot nu i-au rezolvat problema, ci treneaza de aproape 1 an.
Cred ca poti sa tragi singura concluziile....





Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Da, am apelat in urma cu 8 ani, pentru nerepararea unei tamplarii PVC care era in garantie. Cei care trebuiau sa remedieze problema ne-au dus cu vorba la nesfarsit pana am facut-o si pe asta.
S-a rezolvat foarte rapid. OPC i-a somat ca-i amendeaza si a doua zi era remediata problema.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu as vrea sa primesc un raspuns (deja la avocat m-am interesat si putem merge in instanta), dar normal ca as prefera cu OPC...

Este cineva din Bucuresti care a sunat la nr. respectiv si nu a sunat ocupat? Sau caruia i s-a raspuns la reclamatia pe mail sau pe site?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Am apelat si eu acum vreo 6 ani. Imi luasem o pereche de sandale foarte frumoase si ca atare foarte scumpe (mai ales pentru veniturile mele din perioada respectiva). Dupa o saptamana in care le-am purtat doar de doua ori, talpa sandalelor s-a stricat. Erau in garantie, am mers la magazin sa-mi aleg altceva, dar mi s-a spus ca nu se poate, ca era vina mea ca s-au stricat sandalutele la doua purtari :). Am cerut sa discut cu directorul etc, nu s-a rezolvat nimic. Am apelat la OPC. Dupa o saptamana am fost contactata de catre un ispector OPC sa ma duc sa-mi aleg altceva in schimb. M-a sunat si directorul magazinului sa-si ceara scuze si sa-mi spuna ca pot sa-mi aleg altceva :)


tzontzo manager

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Am facut o reclamatie pe mail pentru servicii defectuoase ale companiei DTH Television (Boom TV). OPC nu m-a contactat , dar m-au contactat cei de la Boom, ca urmare a reclamatiei mele la OPC. Deci OPC-ul si-a facut treaba, Boom-ul nu si-o face in continuare dar o sa mai insist la OPC.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsLara spune:

Adina, mie mi-au raspuns la telefon si chiar repede (acum 2 saptamani).

Problema mea nu era de competenta lor, deci m-au directionat catre primaria de sector...

Din cate stiu eu orice sesizare are "termen de raspuns" cam 30 zile...





Emma invinge cancerul
KISSY sunt langa tine
Lali www.TickerFactory.com/weight-loss/wgHai3T/] br / " target="_blank">In fiecare zi mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am facut reclamatia on-line, pe net , au inregistrat-o, am primit mail ca e in lucru si la cateva saptamani am primit raspuns acasa, prin posta, semnat si parafat ca s-a rezolvat si comerciantul a fost sanctionat contraventional.

Edit: la sf lui noiembrie 2008 am facut reclamatia si in ianuarie am primit raspunsul scris.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Eu am facut reclamatia on-line, pe net , au inregistrat-o, am primit mail ca e in lucru si la cateva saptamani am primit raspuns acasa, prin posta, semnat si parafat ca s-a rezolvat si comerciantul a fost sanctionat contraventional.

Edit: la sf lui noiembrie 2008 am facut reclamatia si in ianuarie am primit raspunsul scris.

Mara si Matei


Si mailul de confirmare la cat timp l-ai primit?
Eu am facut reclamatia in 2 feluri - si pe net, si pe mail, acum 2 saptamani. Nu am primit nici un raspuns, nici ca da, nici ca ba. Macar sa stiu daca au ceva de gand, ca daca nu au atunci sa incep demersurile pentru instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Am cautat acum in inbox dar nu am mai gasit mailul, cred ca l-am sters. Oricum, desi nu ma asteptam, a fost o surpriza placuta scrisoarea venita acasa de la ei.

Hartia am pastrat-o...e inregistrata pe 22.11 2008 (reclamatia) si data de pe plic 9.01. Poate ar tb sa astepti...sigur vei primi un raspuns.

Mara si Matei

Mergi la inceput