Un alt fel de buna dimineata

Un alt fel de buna dimineata | Autor: roxanal

Link direct la acest mesaj

asta este ceea ce am scris si la subiectul lui Jade, insa am simtit nevoia sa fac un subiect separat ptr cei care doresc sa se bucure de viata, chiar daca uneori este gri..stiti si voi, exista mai multe nuante de gri..so :
ma trezesc cu soarele in oki, la propriu..ma trezesc ieri cu soarele in oki si nu inteleg ce era..hmmm..casc bine, deschid oki si constat ca ceea ce-mi deranjeaza mie retina obosita este chiar prietenul nostru soarele, pe care nu l-am mai vazut de ceva vreme la okisori...si vai, in acel prim moment...am sarit in sus..de bucurie..mie imi place soarele si ma bine-dispune...deschid repede usa de la balcon, sar pe el..si inspir un aer de-altfel destul de rece..dar..ALTFEL..era intr-un fel...anume..pasarelele ciripeau de zor, care mai de care mai gurese...iar eu ma apuc si salut soarele ..si ii explic ce dor mi-a fost de el..el ma saluta vesel pe mine si imi spune ce dor ia fost si lui de noi..insa ma asigura ca o sa ne vedem din ce in ce mai des de acum incolo..ma duc linistita si incantata la dus, imi pun o muzica buna..si ma spal pe dinti in ritm de "Hot N Cold" ...uite asa mai dau jos si eu 1 gram ..ma reped sa fac ceva sandwiciuri ptr munca, imi pescuiesc cumnatul si hai la munca cu noi...invit participantii la trafic la o "Disturbia" si la fel sa intre in fata mea daca doresc asta ..si ajung la serviciu, in 10-15 minute, in care desi a vazut dobitoci in trafic, i-am tratat cu un zambet si o invitatie la o zi frumoasa si pasnica ...so..va invit si pe voi..sa vedeti partea frumoasa a vietii..ca pe aia urata, o vedem tot timpul..cred ca depinde de noi cum o facem
aa..si apropo, ca sa nu va chinuiti degeaba...am o situatie f dificila in acest moment in viata mea, un job de kk si inca nu am ajuns unde-mi doresc, ca sa nu ziceti cumva ca umblu prin tari straine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

hai ma, nu e aglomeratie? nu te mozoleste un aurolac la stop? nu te zgarie nici o manea dintr-un mercedes mare? Nu cred!!! nimic, nimic??? E criza pe teava, n-o sa se inghesuie nimien sa-ti faca subiectul varza cum i l-au facut lui Jade

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Andreea, aglomeratie, gramada...aurolac...pe la semafoare, dar le dau jet instant, manelele nu le aud ca ascult eu disturbia tare ..deci e posibil sa zgarii eu la altii urechile...da..ai dreptate, cu criza asta...hmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

eu nu vad cum i s-a stricat subiectul lui Jade

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

hai ma, nu e aglomeratie? nu te mozoleste un aurolac la stop? nu te zgarie nici o manea dintr-un mercedes mare? Nu cred!!! nimic, nimic??? E criza pe teava, n-o sa se inghesuie nimien sa-ti faca subiectul varza cum i l-au facut lui Jade

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia


ce subiect frumos!! chiar azi ma gandeam, plimbandu-ma prin soarele asta minunat cu fetitele mele, ce fericire simt ca-mi umple toata fiinta cand vine primavara! Si chiar ma gandeam ca iarasi am unul din momentele alea cand gandesc si simt ca un copil .. momente pentru care am avut destul de suferit pana acum.. din cauza unora care... vor sa faca astfel de subiecte "varza"!
Ba sa faca bine, cei cu astfel de intentii, sa se mai si abtina!... Sunt satula de rautati, de colti ascutiti si de minti intortocheate! (in sensul mai putin bun al cuvantului).

Sa lasam subiectul asta doar celor care sint in asentimentul Roxanei, sa ne mai bucuram si noi o data de la cap la coada! Nu?

Multumim, Roxana, ca ne aduci aminte sa privim partea plina a paharului! (atentie, nu am zis "jumatatea"!) Chiar daca partea aia plina scade tot mai mult, iar partea goala se-ntinde, haideti, pentru un moment, sa incercam sa ne bucuram, macar asa, la-nceput de fiecare primavara, de orice sclipire de soare, de orice adiere (mai) calduta de vant, de orice ghiocel zarit pe ici pe colo, chiar daca mai devreme...
Sa ne lasam sufletul si mintea sa respire putin, printre toate "griurile" vietii de zi cu zi!

Inca o data, Roxana, !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Foarte frumos Roxana!Nu ma regasesc in totalitate in postarea ta,deh,io circul cu RATB-ul sau pe jos!In RATB ascult in functie de sofer,Europa FM sau Radio 21,cand merg pe jos,este o incantare sa vad verde in fatza ochilor,avand in vedere ca e din plin in zona unde stau si in cea in care lucrez!Cand viata e asa scurta,de ce sa ne-o complicam si noi cu lucruri urate,sa vedem si frumosul din jurul nostru!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Dalina, cu cea mai mare placere
ieri dimineata, eram foarte bine dispusa, apropo de intalnirea mea cu soarele, fara sa stiu ce-mi pregatea sotul meu acasa ca sa-mi mai tempereze buna dispozitie ..ma rog
si eram tare bine dispusa..si toata lumea de prin birourile prin care treceam..ma ..implora sa le dau si lor putina..insa m-am prins de un lucru naspa..nu faceau nimic sa iasa singuri din zona gri a vietii lor..si unui coleg insistent, i-am si spus..eu dau tot timpul, problema este ca tu nu vrei sa primesti ...asta este..chiar daca cineva este dragut cu noi,am ajusn ca oamenii aia bolnavi sa il credem de ceva necurat la mijloc, ce interes are oare, ce vrea sa obtina d ela noi, ce-si doreste oare de la noi..hmmm. trist, foarte trist...
dar eu tot deschisa sunt, sac..uite asa..viata nu ma doboara, sunt mai puternica decat par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Este superi bine venit acest subiect.
Chiar aveam o stare tare urata ca sotul meu a avut accident de masina in Bucurestiul asta infernat,nu a patit nimic,era tare dezamagit,nu avea decat 30 de km/h si s-a busit cu unul.Mai mahnit a fost ca ia luat lui permisul ca cica nu s-a asigurat,asta este motivul pt care ia fost luat permisul.
Numai ghinioane am avut in ultimul timp,ma straduiesc sa ii ridic si lui moralul si sa-l tin si pe al meu la cote cat de cat bune.

Cand am intrat pe desprecopii,am intrat pe subiectul asta si ma facut sa ma simt mai bine.Am inceput sa privesc lucrurile din alta perspectiva si anume:ca este important ca el este sanatos si ca nu a fost ceva grav,sa pateasca ceva,masina este un fier,se repara pana la urma si chiar daca ia luat permisul,am eu chiar daca nu am experienta la condus.
Trebuie sa invatam sa fim mai optimisti,nu merita sa ne irosim viata fiind rautaciosi,invidiosi,mahniti,etc,sa ne bucur de viata asa cum este,sa ne bucuram de fiecare lucru in parte chiar daca este o chestie neansemnata intr-o lume atat de dificila ca sa o numesc asa.

Haide-ti sa zambim chiar daca totul in jurul nostru este gri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Exemplu de ....cum sa nu te bucuri de viata asta si asa in nuante de gri....
Ma trezesc dimineata (gratie ceasului care suna tare) si cand deschid ochii simt cum ma inunda o lumina superba, calda, in tonuri de bej si galben (soarele trecea prin perdea si dadea un efect minunat)....
Wow, ce frumos.....imi spun. Dar...hait! Ce lumina puternica ! Ce-o fi asta ???!!!! E clar: am intarziat la serviciu.....si s-a dus la naiba toata vraja aceea creata de soare in cardasie cu perdeaua mea.

Bineinteles ca nu era mai tarziu ca de obicei, dar eram obisnuita sa fie intunecat cerul cand ma trezec eu dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca e prea mult stres, oamenii nu sint multumiti cind se trezesc dimineata si pentru asta se poarta atit de urit.

Si mie mi se pare ca traiesc ca intr-un labirint, am unele preocupari, necazuri, dorinte care nu se schimba si ma gindesc mult la ele, rutina cu nebunia din trafic dimineata, stiri despre "criza". E greu sa treci peste asta si sa fii optimist.

Am vazut un film cu o atmosfera similara dimineata, nu mai stiu cum se cheama, si personajul din film a spus la un moment dat "ajunge, m-am saturat de criza, eu vreau sa traiesc acum nu mai tirziu".

Dar totusi e greu sa faci asta. Admir pe oricine reuseste. (si eu muncesc in sensul asta dar nu-mi iese intotdeauna)

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

apoi, dragilor, totul tine de ceea ce esti
de cine esti, unde te aflii, cum esti, ce reprezinti, cum te reprezinti in raport cu universul si cu ceilalti oameni..sigur, ca daca va povestesc prin ce trec eu acum, multi ar zice ca am plecat cu pluta pe conducta, cum pot sa fiu asa..deschisa la viata intr-o astfel de situatie...?
pai stiti cum? e destul de simplu : viata e facuta sa fie ..savurata..nu trecuta prin ciur si darmol, cum facem noi...sigur, e criza, sigur, avem probleme, sigur, suntem nefericiti, insa daca nu vedem frumusetea absoluta si fireasca a vietii, ptr ce mai traim? haaa?mai ganditi-va si la acest aspect.inversunarea asta..nu duce nicaieri, decat la vieti gri, indiferent de anotimp
so..o viata minunata va doresc..si va asigur ca se poate, si inca cum

Mergi la inceput