despre tzarani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

asta cu barca mi s-a parut si mie fortata ...trebuia sa se innece omul in barca de lemn veche de 100 de ani?
si cine a decretat ca albastrul la ochi e de prost gust? YSL?
povestirea e scrisa super, felicitari, dar mesajul mi se pare fortat...si satul evolueaza , iar evolutia nu e mereu roz si in canoanele pe care fiecare dintre noi si le stabileste arbitrar.

Marina


Satul evolueaza spre KITSCH asta a vrut Jade sa spuna.Nu trebuie sa fi trait la tara sa iti dai seama de asta.
Si DA!!!albastru strident pe la ochi doar fiindca ai ochii albastri este nu de prost gust ci de mare prost gust.Nu e nevoie sa il cunosti pe YSL....

Auzi Jade, tu nu esti cumva din Ionesti, ca mi se pare cunoscuta Adriana asta .............
Anyway, ai talent...merge de un editorial...

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Satul evolueaza spre KITCH


Cre'ca lipseste un 'S'.
Satul 'evolueaza' spre kitsch - ce propozitie oximoronica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

lara, sunt din ramnicu valcea.

multzumesc tuturor, atat pentru aprecieri cat si pentru critici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Jade si eu sunt din Ramnicu Valcea si bunica mea sta in Orlesti, stii zona, este o zona viticola, acum oamenii nu mai fac vin, tzuica, se multzumesc sa mearga la bar la privatizat si sa isi cumpere bautura de acolo.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

afirmatii de genul satul romanesc se indreapta catre kitsch mie una mi se par de o aroganta iesita din comun. Cam unde e limita kitsch-ului si cine o stabileste? Care e unitatea de masura? De ce Adriana de la sat tb sa umble in opinci cu basma pe cap daca ea isi doreste tocuri? Asta cu albastru la ochi e de prost gust e pe acelasi calapod, avem noi in minte de la toate modistele din reviste si gata e de prost gust si desuet.


Pana la urma satul evolueaza si evolutia se caracterizeaza prin incercari. O sa fie mult lucruri bune, altele mai putin bune si altele de-a dreptul proaste. Cand o sa invatam sa respectam oamenii fara a-i comenta cum se imbraca, machiaza si ce-si cumpara in casa o sa zic ca am mai facut un pas pe scara evolutiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Satul evolueaza spre KITCH


Cre'ca lipseste un 'S'.
Satul 'evolueaza' spre kitsch - ce propozitie oximoronica!


Da....lipseste sigur.LOL
Mi se parea mie ca ceva nu e in regula...da' ma grabeam sa ies in oras.

O sa corectez.........

Jade...am fost pe aproape....hmmm
Oricum ce descrii tu nu poate fi din Ramnic, trebuie sa fi avut vreo alta sursa de inspiratie pe aproape...ca si eu m-am nascut in Ramnicsi am stat acolo pan' la 18 ani....

Marina, nu e aroganta, din pacate asta e realitatea.Sunt multi oameni la tara, care sunt in pas cu absolut tot ce este si la oras.Nu ii socotesc inapoiati.Dar daca o vad pe tatza Floarea cu I-pod si pe Adriana cu toc cui prin mocirla....ce pot sa zic.??Eu nu merg nici la cumparaturi pe tocuri.Cred ca tb sa iti adaptezi putin 'portul' altfel cazi in ridicol.Asta nu inseamna neaparat opinci......
Despre albastrul ala nu mai comentez, intreaba un stilist daca nu crezi pe mine...sau pe altii..
Ca sa nu mai vb de inutiliatatea machiajului pe ulita satului , cand mulgi vaca sau...pt orasennce la gym sau plaja.
Mie una mi se pare de prost gust.Ca si 'gatitul de nunta ' ca sa mergi la supermarket.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dupa parerea mea , kitsch-ul e foarte greu de definit. Exista obiecte, atitudini, concepte etc pe care oricine le trimite rapid in coltul de kitsch 'hardcore' - cum ar fi tabloul cu tiganca cu sani goi sau milieul de pe teveu.
Mai sunt si altele, insa, mai greu de categorisit. Pentru ca mai conteaza si stilul personal - ma rog, pentru cei atat de norocosi sa-l aiba.
Ca veni vorba de pleoapele albastre, or fi ele kitsch, dar cand le vezi la o dama ca aceasta, inceteaza brusc sa mai fie. Poate si fata asta a muls vaca, mai stii - cu pleoape albastre cu tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu cred ca trebuie sa ne raportam la mediul inconjurator in care traim.

Adriana din poveste, poate fi eleganta, nu are nimeni nimic de zis. Insa peisajul care ti se asterne sub ochi(ochii lui Jade in acest caz) este unul fortat.Poate din cauza ulitei cu bolovani...sau a fustei de ´´piersica´´. Ideea e ca, se deformeaza imaginea de ansamblu.De ce? daca Adriana se contopea bine mersi cu mediul ala nu o mai zarea Jade atat de pregnant. Si intotdeauna iti va atrage atentia ceva ´´altfel´´ ce apare intr-un mediu. E ca si cum eu as zari pe Magheru o caruta...sau o batranica simpatica cu port maramuresan..adica sigur as vedea-o printre miile de masini.Mi-ar atrage atentia.

Pe cand blondele pe tocuri de pe aceiasi renumita strada...nu le mai vad chiar asa de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

hmmm...pe mine ma cheama Adriana, sunt din Rm. Valcea si am si ochi albastri...si pe vremea cand ma tinea spatele, purtam si tocuri inalte.....mai, sper ca nu vorbiti de mine

Jade, frumos scris. Felicitari!






Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)

www.flickr.com/photos/30939036@N03" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu nu pricep de ce unii sar in sus arsi de cate una din observatiile scrise in postarea lui Jade.
Asta vede ea...eu cred ca subiectul se vrea doar o ironie blanda si calda a vietii satului romanesc contemporan.
Oare de ce trebuie sa sarim si sa forfecam parerea altcuiva, care e diferita de a noastra?





Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput