FIV de toamna 8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Anca, felicitari!!! Sper din tot sufletul sa fie totul bine. Imi pare rau ca ai acum emotiile astea.

Denisa draga, imi pare rau ca ti-a iesit testul de urina negativ. Nu vreau nici eu nici sa te inucrajez nici sa te descurajez, dar iti spun sincer ca am mai auzit de cazuri la care le-a iesit testul de urina negativ zu o zi inainte de testul de sange si pe urma testul de sange pozitiv. Nu stiu ce sa zic, dar sper din suflet sa ne dai o veste buna!!

Corina, ma bucur ca merge bine lupronul. Si la mine asa a fost - nu am simtit nimic in timp ce l-am luat. Sa iti spun cum am avut eu programul:
- ziua 3 a primului ciclu am inceput cu anticonceptionale
- ziua 17 de la inceperea ciclului am inceput lupron
- ziua 26 mi-a venit ciclu in timp ce luam lupron (eu de obicei aveam ciclu de 32-34 de zile)
- ziua 3 dupa acest ciclu am inceput gonal f
- dupa 14 zile de gonal f am luat trigger shot (care produce ovulatia)
- dupa 36 de ore de la trigger shot - punctia
- ET in a 5-a zi de la transfer
- test de sange in a 11-a zi de la ET

Corina, daca nu e clar, scrie-mi si incerc sa scriu mai clar.

Va pup

cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Cloe, bine ai revenit printre noi. Ma bucur mult ca totul e bine.
Merci mult si de 'progran', am inteles perfect. Se pare ca acelasi 'program' il folosesc si la mine la clinica.
Eu acum tot astept sa imi vina treaba, ca trebuie sa sun la clinica pt. verificarea de supresie (eco si singe) si sa imi spuna care e 'ziua 1' de ciclu IVF.
D-abia astept!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Denisa,nu au venit rusii,nu?Burta te poate durea si de la sarcina.Gandeste-te ca'i bine.Te rog eu!Nu trebuie sa fii negativa!Ti-am spus ca atunci cand esti insarcinata ai burta umflata si daca stai mult in picioare sau sezut se intareste si doare.Eu am avut toata sarcina dureri de burta si de spate.Mie mi-a dat de la inceput antispastice:scobutil,lizadon.
Testele de sarcina pot fi eronate.Dupa FIv se iau multi hormoni care dau rezultate negative la testul de urina.


Te pup,

Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

In Romania se face testul de sarcina la 14 zile de la ET.Se da tratament si abia la 7 saptamani se face eco vaginala.Atunci se declara ca fiind sarcina.Asa de greu trec aceste prime saptamani.Sa dea Dumnezeu bine pentru toate!

Va pup,

Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by tumpi

Buna fetele, am fost in seara asta la Niculescu, mi-a placut de el ca om, deschis si sincer.Mi-a dat tratament pt. chlamydia si mi-a spus ca trebuie sa fac Laparoscopie, dar abia dupa ce voi slabi 4-5 kg.Asa ca urmeaza sa slabesc si apoi mai merg la el.Sper sa reusesc intr-o luna.L-am intrebat ce fac daca iese iarasi pozitiv chlamydia si mi-a spus ca trebuie sa merg la institut las Cantacuzino sa iau un recipient pt. colectare anlize si sa merg la el la Giulesti sa-mi ia probe din endometru.Cam asta a fost tot, ramane sa nu-mi pierd speranta si sa ma tin tare.
Pupici si sa auzim numai de bine.



Ioana




Niculescu e nebun si maniac cu slabitul!Ce treaba are laparoscopia cu slabitul.Daca as merge la el probabil ca ar trebui sa slabesc 15-20 kg si sa devin miss!Tumpi,imi inchipui ca nu esti asa de grasa cum zice el!
Ce bine ca Ancar nu are asemenea manii!
Important este sa iasa bb nu sa slabesti!

Te pup,

Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Dragelor,
Am o perioada mai aglomerata acum, dar intru din cand in cand sa va citesc.
Si citesc de una calda... si de una rece. Denisa e cu "frigul" ca am scapat-o de sub control si iar a luat-o pe cararile disperarii... Pai n-ai fost tu Denisa disperata si pana acum si a mers totul ca pe roate? Daca e si acum la fel? Eu asa mi-as dori...

Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ralu,credeam ca sunt singura nebuna care scrie noaptea...


Denisa,ce vesti ne dai?Nu te mai stresa si numai face teste aiurea!Ai incredere ca va fi bine!




Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Drept sa-ti spun Gabi nu ma deranjeaza sa slabesc, acum chiar m-a impulsionat mai mult sa slabesc.De mult imi propusesem sa dau jos kg puse in anii de casnicie.Mi-a expilcat si care e legatura intre a slabi si laparo si ca mai bine sa nu ai aceste kg in plus cadn voi ramne gravida.Aceste 4-5 kg sunt ideale pt. mien.Deja mi-am pus in gand ca intr-o luna sa nu le mai am si sa ma prezint la el.Insa acum e o mica problema, am citit mai mult despre laparo si mi s-a cam facut frica , ca eu am oroare de spitale , ace si perfuzii.

Numai bine tututor.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Dragele mele,

Ieri nu m-am mai vazut cu prietena mea dr., dar pana una-alta merg pe ce ziceti voi Ralu, Gabi, adica am inceput sa-mi bag Utrogestan-ul de aseara, ca daca imi fac prea multe ganduri innebunesc.

Voi merge la Niculescu insa miercurea viitoare in loc de vinerea viitoare si il voi ruga sa fac analiza de sange ptr Progesteron - cum ziceai tu, Oanamagda. Cu voia lui D-zeu n-o sa patesc nimic macar pana miercurea viitoare si am de gand pana ajung in 2-3 luni sa merg saptamanal daca trebuie sau fff des la Niculescu, pana depasesc perioada critica de 3 luni, de care mi-e asa de frica.

Ca sa am constiinta impacata, voi merge si la un al 3-lea medic, cum spuneti voi Tia, Corina, dar fara stres, adica nu ma apuc acum sa dau 1000 de tel, cand poate sa ma duca prietena mea, azi sau luni, cand vrea ea - e ok.

Corina, nu indraznesc totusi sa-i spun ceva lui Niculescu, e el baiat de treaba, dar sa stii ca odata devine dur - am vazut eu la spital cum poate face cand se supara.. si una-doua te trimite la plimbare, nu, nu doresc sa risc asta!!

Gabi, asta cu slabitul chiar imi place la Niculescu, ma stimuleaza, uite, eu cred ca am vreo 2-3 kg in plus si chiar am sa-l intreb saptam.viitoare ce zice de greutatea mea, ca daca e sa slabesc acum trebuie s-o fac, in luna mica, ca dupa aceea va fi mai greu.

Asa ca slabeste cu incredere,Tumpi!! Si ARE legatura slabitul cu ORICE operatie, si la cezariana de ex se recomanda cat mai putina grasime - una e sa tai si sa cosi la loc straturi de grasimi, alta sa fie un strat subtirel, care se va reinchega si vindeca mai repede si mai bine!!
Tumpi, am citit despre Chlamydia, poate fi incapatanata, da, dar cu tratament tot scapi de ea, fii tare!!!

Cloe, iti multumesc mult, cum te simti, in a cata saptamana esti tu acum???

DENISA, DRAGA MEA, CE FACI??? Si eu spun sa speri pana in ultima, ultima clipa!!! Dar dr. ce spune, te-a vazut cineva??? Si cand faci testul de sange ??- rezultatul ar trebui dat in max cateva ore!! Eu iti strang in continuare pumnii tare, tare.

Cristalina, eu nu eram constienta ca ar veni constiparea de la hormoni..?? Ti-a spus un medic asta??? Eu sunt acum mai balopnata si mai consti decat oricand, dar pun asta pe seama sarcinii...

Ralu, Pia vine din concediu pe 8.09, asa-i??? Am sa-i dau mesaj privat sa-i spun de Niculescu, dar cred ca stie ca e la treaba deja, s-o fi programat??

Fetelor, eu intru pe net numai de la serv, asa ca daca nu mai apar azi, 'imi revin' abia luni pe net si va doresc de pe acum un week-end minunat la toate, iar tie Denisa, iti strang pumnii in mod deosebit, magandesc la tine, sa stii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

De vazut, nu m-a vazut nimeni,pana luni cand trebuie, sa ma duc la doctor.Azi de dimineata s-a oprit si rozul din inauntru,dar in schimb mi s-a umflat burta si ma inteapa ovarele de mor.Sper ca vine beleaua in week-end.

Mergi la inceput