Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eheee, daca ar mai trai stra-strabunii nostri...
Sunt curioasa cat de tare i-am dezamagi vazand cu cata usurinta intram neinsotite intr-o camaruta, ne scoatem palariuta de pe cap si acceptam sa ne pozeze oarescine de la Politie (uf, poate fi chiar un barbat ), pentru cardul de identitate.
S-a duu-us boalii etica si nici ca se mai intoarce...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Ca avem carduri, ca exista coduri de bare, ca etc, etc...control, ok, foarte frumos...dar de aici pana la implantarea unui cip in corpul meu, al meu nu al guvernului romaniei, olandei, planetei zau e cale foooooaaaaarte lunga.

Propun pe viitor sa faca asta doar celor care-si doresc atat de mult sa fie implantati.

Restul care isi doresc sa fie liberi de asa ceva sa fie liberi, ori am ramas foarte tare in urma si principiul asta al libertatii a ajuns doar asa un subiect bun pentru guerilla, pentru revolutionari si pentru proscrisi?

Triste zile sunt astea in care avem perspectiva ca science-fiction-ul sa se transforme chiar in realitatea de zi cu zi.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Ca avem carduri, ca exista coduri de bare, ca etc, etc...control, ok, foarte frumos...dar de aici pana la implantarea unui cip in corpul meu, al meu nu al guvernului romaniei, olandei, planetei zau e cale foooooaaaaarte lunga.

Propun pe viitor sa faca asta doar celor care-si doresc atat de mult sa fie implantati.

Restul care isi doresc sa fie liberi de asa ceva sa fie liberi, ori am ramas foarte tare in urma si principiul asta al libertatii a ajuns doar asa un subiect bun pentru guerilla, pentru revolutionari si pentru proscrisi?

Triste zile sunt astea in care avem perspectiva ca science-fiction-ul sa se transforme chiar in realitatea de zi cu zi.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor



Nu e vorba de carduri sau coduri de bare.
E vorba de pasapoarte biometrice.(adica ceva mai mult decat un cod de bare)

Nu e vorba de Cip-uri implantate in corp.
E vorba de cipuri ´´implantate´´ in pasaport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

DanaD nu stiu cine este acel domn(parinte) Aldea. Eu doar am spus invitatii acelei emisiuni.

Lady o sa fi surprinsa sa afli ca deja au reusit(niste isteti ) sa falsifice un astfel de pasaport. Asa ca nimica nu e sigur.
Orice se poate face.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

DanaD nu stiu cine este acel domn(parinte) Aldea. Eu doar am spus invitatii acelei emisiuni.

Lady o sa fi surprinsa sa afli ca deja au reusit(niste isteti ) sa falsifice un astfel de pasaport. Asa ca nimica nu e sigur.
Orice se poate face.



Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)




Adica cum sa-l falsifice, mai exact?
Eu citisem ca au reusit sa citeasca informatiile de pe un pasaport biometric, de la distanta evident(ca doar asa e funn)

Tocmai pentru a demonstra ca la capitolul siguranta stau foarte prost..


Edit: se spune ca pasapoartele vor fi dotate cu o coperta de aluminiu, tocmai pentru a face imposibila citirea datelor , ilegal.
Practic, va fi posibil in momentul in care deschizi pasaportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Pai acolo zice ca deocamdata nu, dar cine stie in viitor cam la asta ma refeream cu cipuri implantate.
Cat despre cipurile din pasapoarte...
Alea exista deja in pasapoartele olandeze si aici a fost o emisiune cand un tip undercover a trecut bine merci granita pe schiphol, pe aeroport cu unul falsificat, toata chestia filmata deci, i-a facut de toata jena pe astia de se lauda cu "vai nu se poate, e de nefalsificat"...aiurea in tramvai.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu nu inteleg un lucru. Se tot spune ca aceste pasapoarte ne invadeaza intimitatea. Cum?Spuneti voi fetelor din afara, care aveti pasapoarte cu cip

Se refera la posibilul control din partea Guvernului(eventual)?
La stocarea mai multor informatii(conturi bancare, taxe platite sau neplatite, boli, tratamente,etc)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Eu nu inteleg un lucru. Se tot spune ca aceste pasapoarte ne invadeaza intimitatea. Cum?Spuneti voi fetelor din afara, care aveti pasapoarte cu cip

Se refera la posibilul control din partea Guvernului(eventual)?
La stocarea mai multor informatii(conturi bancare, taxe platite sau neplatite, boli, tratamente,etc)?


ladyJ iti dai seama ca si daca asa este nu vei gasi nici un oficial(nu-mi plac sa scriu niciun legat, sorry) care sa recunoasca ca asa este.

Ce-ti pot spune cu siguranta este ca poti suna oriunde, nu conteaza unde, gen compania de electricitate si te gasesc imediat numai dupa data de nastere sau adresa, deci cu alte cuvinte toate datele astea despre noi care ar trebui sa fie private,nu sunt.

Ba mai mult te suna tot felul de tembeli de la companii care vor sa te "agate" cica marketing my ass si iti spun deja pe nume, de unde pana ma'sii au numele , stiu pana si de la ce companie iti vine internetul, electricitatea, unde iti faci cumparaturile, am avut neplacuta surpriza sa intreb de unde are nr meu de telefon si mi-a raspuns:pai cumparati de la albert hein, nu-i asa? sa innebunesc nu alta...deja cand ma suna "agresivi" d-astia am ajuns sa raspuns reflex:doamna T? eu: nu greseala si inchid, zdrang.

Da...aici stiu tot, de la ce boli ai avut,ai, au introdus deja dosarul medical digital, cica pentru binele nostru.

Ma rog e mult de discutat despre controlul exercitat de stat asupra cetateanului de rand, nu vreau sa ma intind si oricum nu cred ca face subiectul de fata, nu?



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

De ce nu se scrie niciunde ca, cel implantat in corp nu se mai poate scoate, si care sunt efectele in cazul in care se incearca extragerea lui.

Am vazut eu scena. intr-un film cu Schwarzenegger. A fost greu, dar in final a reusit sa si-l scoata.
Prin nas l-a scos!
----------------





Si io am vazut unu cu Vandamme si la scos prin picior ma!
asadar,in afara de noi si de americani cine mai are pasaport din asta?
Oricum,am ajuns o societate controlabila si e de preferat sa fim asa,pana intr-o anumita masura,oricum au cnp-ul meu,stiu cand ies din tara,cand ma intorc(teoretic of corz)daca am taxele platite,daca am analizele la zi,ce fel de carduri am,cate,de cate ori le folosec si cat am si in conturi pana la urma!
Pe mine una nu ma deranjeaza,dar recunosc ca nici nu m-am informat indeajuns pe tema asta!
Ps:Denizel,sper ca ai glumit la faza cu intratul in camaruta dat palariuta jos si facut poza!sau nu...

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Eu nu inteleg un lucru. Se tot spune ca aceste pasapoarte ne invadeaza intimitatea. Cum?Spuneti voi fetelor din afara, care aveti pasapoarte cu cip

Se refera la posibilul control din partea Guvernului(eventual)?
La stocarea mai multor informatii(conturi bancare, taxe platite sau neplatite, boli, tratamente,etc)?


ladyJ iti dai seama ca si daca asa este nu vei gasi nici un oficial(nu-mi plac sa scriu niciun legat, sorry) care sa recunoasca ca asa este.

Ce-ti pot spune cu siguranta este ca poti suna oriunde, nu conteaza unde, gen compania de electricitate si te gasesc imediat numai dupa data de nastere sau adresa, deci cu alte cuvinte toate datele astea despre noi care ar trebui sa fie private,nu sunt.

Ba mai mult te suna tot felul de tembeli de la companii care vor sa te "agate" cica marketing my ass si iti spun deja pe nume, de unde pana ma'sii au numele , stiu pana si de la ce companie iti vine internetul, electricitatea, unde iti faci cumparaturile, am avut neplacuta surpriza sa intreb de unde are nr meu de telefon si mi-a raspuns:pai cumparati de la albert hein, nu-i asa? sa innebunesc nu alta...deja cand ma suna "agresivi" d-astia am ajuns sa raspuns reflex:doamna T? eu: nu greseala si inchid, zdrang.

Da...aici stiu tot, de la ce boli ai avut,ai, au introdus deja dosarul medical digital, cica pentru binele nostru.

Ma rog e mult de discutat despre controlul exercitat de stat asupra cetateanului de rand, nu vreau sa ma intind si oricum nu cred ca face subiectul de fata, nu?



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor



Ba eu chiar te rog sa te intinzi
Sunt curioasa daca si cum s-au schimbat lucrurile din cauza cipurilor din pasaport.


Legat de exemplele tale: pai si acum daca sun la electrica de exemplu si le dau adresa, ma gasesc si-mi spun pe nume.
Evident, ca doar elibereaza facturi lunare, deci au o baza de date. dar de ziua mea nu-mi trimit flori, de aici trag concluzia ca nu stiu(ei evident) cand e ziua mea...


Iar cu ´´marketing my ass´´(dragut) este asa: firma aia de unde cumperi tu, te are in baza de date.Probabil ai vreun card de fidelitate de la ei..cu date personale. Pai..vezi? Ei vand datele astea(nume, nr de tel, varsta,etc) precum si informatii despre CE CUMPERI in general,cam care ar fi aria ta de interes...(asta ca sa-ti poata vinde ceva ce pe tine te-ar interesa)

Deci pana aici eu nu vad nicio doferenta intre cip sau lipsa lui (pasaport!)


Legat de dosarul medical digital...unde l-au introdus? In pasaport, sau vorbim de altceva acum?

Mergi la inceput