Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´ | Autor: ladyJ

Link direct la acest mesaj

Unicul subiect pe care l-am vazut pe DC despre cipurile biometrice, s-a dezbatut la SF si are in centru temerile apocaliptice.
Ortodocsii(UNII) se tem de ´´numarul fiarei´´ si se opun vehement noilor pasapoarte.

Mi-ar placea, daca vreti si daca vi se pare interesant, sa discutam despre pasapoartele biometrice din alt unghi. Cel al cetateanului.Fara temeri apocaliptice, fara 666, fara Biserica.


Aveti mai jos in interviu care da, a fost acordat portalului ´´lacasuri ortodoxe´´ insa merita citit dpdv al cetateanului laic. Nebunia ´´666´´ nu a atins toata suflarea ortodoxa din Romania, din fericire.



http://www.stiinta.info/news/633/103/


Asadar, ce parere aveti de noile norme de indentificare? Va deranjeaza? Le gasiti utile?


Numai bine!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pe mine personal nu ma deranjeaza cu nimic- ca doar ce pot sa afle cu asa un pasaport? unde sunt in vacanta? asta oricum se stie cand treci prin aeroport, iti cumperi bilet, te cazezi...

ca au amprentele mele? atata timp cat nu o sa fiu urmarita de politie... sa le aiba.

in schimb ma amuz teribil de fiecare data cand apare o isterie din asta in masa - acceleratorul e inca stricat, hai sa ne luam de pasapoarte.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Ca sunt in acte...nah...nu ma intere. Chiar trebuie sa-mi fac pasaport nou.
Dar implantul in corp, mi se pare ca se incalca dreptul la intimitate.
De ce nu se scrie niciunde ca, cel implantat in corp nu se mai poate scoate, si care sunt efectele in cazul in care se incearca extragerea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Ca sunt in acte...nah...nu ma intere. Chiar trebuie sa-mi fac pasaport nou.
Dar implantul in corp, mi se pare ca se incalca dreptul la intimitate.
De ce nu se scrie niciunde ca, cel implantat in corp nu se mai poate scoate, si care sunt efectele in cazul in care se incearca extragerea lui.

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)



BELUCCI, dar nu scrie niciunde ca NI SE PUNE cipul in frunte

Dpdv al cetateanului, sa inteleg ca tu nu ai nicio intrebare, nelamurire, opunere in fata acestor cipuri, DIN PASAPORT?
Ok, esti cat se poate de on topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

De ce nu se scrie niciunde ca, cel implantat in corp nu se mai poate scoate, si care sunt efectele in cazul in care se incearca extragerea lui.

Am vazut eu scena. intr-un film cu Schwarzenegger. A fost greu, dar in final a reusit sa si-l scoata.
Prin nas l-a scos!
----------------


Asa.
Citeva citate din interviul D-lui Cristian Presura din link-ul dat de LadyJ, ca precis nu l-ati deschis :) :


Societatea moderna este eficienta tehnic. Eficienta ei, insa, este sustinuta prin control.Trebuie sa stim cine-si plateste taxele si cine nu, cine trebuie sa plece cu trenul, sa ia marfa etc. Practic, societatea a devenit si una informationala unde, cu cat controlul este mai mare, cu atat eficienta este mai ridicata. Deci, eu cred ca exista tendinta intrinseca de a creste acest control, dar nu cred ca exista grupuri de interese in spatele acestei tendinte. Este un rezultat al dezvoltarii tehnologice... Pe de alta parte sa nu cadem in extrema in care sa credem ca aceasta tendinta de control este de neevitat. Ramane la latitudinea noastra sa limitam aceste tendinte de control prin legi de exemplu.
-------------

Dupa cum am spus, deci, tehnologia nu este inca sigura. Exista la ora actuala diverse companii care vin cu tehnologii pentru securizarea acestor date. Unele dintre acestea urmaresc sa securizeze datele existente pe cip (prin criptografierea acestora), altele sa securizeze transferul lor la o eventuala baza de date (daca guvernul va vrea sa le stocheze, ceea ce e foarte probabil), iar altele sa securizeze pastrarea acestora in baza de date. Toate aceste tehnologii nu sunt inca mature. Parerea mea personala este ca aici politica a luat-o inaintea tehnologiei....
-----------

La ora actuala, guvernul roman nu intentioneaza sa implanteze niciun fel de CIP in niciun fel de persoane. De remarcat insa ca, in Occident, implantarea CIPurilor se discuta activ.

Atata timp cat Comisia Europeana nu va avea argumente care sa arate cu adevarat ca implantarea cu CIPuri aduce avantaje majore societatii, este foarte putin probabil ca aceasta tehnologie sa fie adoptata in urmatorii zeci de ani.
-------------

se pot realiza multe lucruri daca introducem CIPuri in creier, bune sau rele. Momentan insa, discutia nu se aplica, mai ales ca nimeni nu are, in vizorul apropiat, implantarea de CIPuri, decat in pacientii bolnavi, in stari critice.
------------

- in concluzie: putem „scapa" de coduri de bare, CIPuri si alte asemenea elemente de control si monitorizare? O parere personala...
Cristian Presura: Nu, nu cred ca vom scapa. Mai mult insa, vom fi dezamagiti atunci cand copiii nostri le vor accepta foarte usor. Cred ca aceste metode de identificare fac parte din aceasta tendinta de eficientizare a societatii desi, atentie, exista si interese politice meschine in spatele introducerii lor. Ca sa fie clar, nu zic ca trebuie sa le acceptam, atata doar, ca pe mine nu ma sperie foarte mult.
Daca insa societatea romaneasca gaseste de cuviinta ca avantajele introducerii lor (subliniate de Guvernul Romaniei - de exemplu o aderare mai rapida la Spatiul Schengen si renuntarea la viza pentru America) nu depasesc celelalte aspecte negative (securizarea datelor, posibilitatea de a fi utilizate intr-un scop ilegitim, etc.) atunci Guvernul Romaniei are datoria sa asculte de cei care l-au ales...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:


Citat:
KSLCatalin: - CIPurile vor fi incluse doar în pa#351;apoarte #351;i buletine sau, în final, vor fi implantate în organismul uman #351;i, la ce nivel?

Cristian Presura: Momentan ele vor exista doar în pa#351;apoarte. Pe viitor îns#259;, exist#259; posibilitatea ca acestea s#259; fie implantate în corpul uman de#351;i, dac#259; vor fi implantate, acestea vor lua o form#259; cu totul diferit#259;. Discu#355;ia este deschis#259; #351;i exist#259; atât pe masa de lucru a cercetatorilor, cât #351;i în dezbaterile legiferatorilor. Avantajele #355;in, de obicei, de u#351;uarea administr#259;rii (ca de exemplu: plata la magazin, care se poate face automat, numai trecând pe lâng#259; casa de marcat!).


Tu crezi ca ii pasa cuiva ca noi vrem sau cipul in pasaport? Nu.
Daca te intereseaza parerea cuiva il intrebi" Vrei cip in pasaport?"
Dar cand anunti pe cineva "Uite o sa ai cip in pasaport", inseamna ca nu iti pasa de parerea cui ii pui cip-ul. Asa ca mie mi se par inutile intrebarile. Am intrebari dar nu voi avea raspuns..so. Dar sunt curioasa sa vad ce raspuns vei primi tu.
A fost o emisiune pe Antena 2 Adevar sau baliverne. Chiar sa discutat despre acest cip. Au fost invitati:Prigoana(nush de ce) un comisar de la pasapoarte si parintele Aldea. Am cautat emisiunea dar vad ca nu e pe site inca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

[quote [/quote]
Tu crezi ca ii pasa cuiva ca noi vrem sau cipul in pasaport? Nu.
Daca te intereseaza parerea cuiva il intrebi" Vrei cip in pasaport?"
Dar cand anunti pe cineva "Uite o sa ai cip in pasaport", inseamna ca nu iti pasa de parerea cui ii pui cip-ul. Asa ca mie mi se par inutile intrebarile. Am intrebari dar nu voi avea raspuns..so. Dar sunt curioasa sa vad ce raspuns vei primi tu.
A fost o emisiune pe Antena 2 Adevar sau baliverne. Chiar sa discutat despre acest cip. Au fost invitati:Prigoana(nush de ce) un comisar de la pasapoarte si parintele Aldea. Am cautat emisiunea dar vad ca nu e pe site inca.

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
[/quote]

Perintele Aldea? Era unul tanar si slabutz cu barba bineinteles? Cunosc un parinte Aldea de la noi de la bisericutza din Berceni si stiu ca mi-a spus mama ca a spus la Predica Duminica sa nu acceptam asa ceva. Pe mine una ma sperie ideea pasaportului bionic, tot ce nu cunosc ma sperie. As prefera sa nu posed asa ceva dar cred ca nu voi avea incotro.
Dar cu privire la cipurile din corp sunt total impotriva in primul rand ca ma simt ca o vaca de lapte insemnata din grajdurile numite Romania, sa ne insemneze ca pe animalele de ferma mi se pare cam mare lipsa de consideratie. Probabil ca in baza lor de date va scrie la fiecare cat lapte dam si cati vitei am produs

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dana, dar tie ti se pare ca acum nu suntem ´´insemnati´´?
Avem totusi un CNP, exista date despre noi, numere certificat de nastere, etc.
Ce am inteles eu este ca(vorbesc de acum nu de ce se va intampla in cativa ani) aceste date personale(nume, prenume, data nasterii, cnp, etc) vor fi trecute in format electronic.Alaturi de noile norme: amprente, etc.

Intrebarea care se ridica este: ce avantaje apar pentru noi ca cetateni, daca folosim acest sistem de indentificare? Ce dezavantaje se simt pentru cetateni?Sunt dezavantajele mai mari decat avantajele?

Se incalca drepturile la intimitate? Cum?
Exista un risc prea mare de a fi furate si clonate datele?( daca da, e mai rau decat acum cand, pentru unii e relativ simplu sa-si insuseasca alta indentitate)
Sunt asanumitele ´´elemente de siguranta´´ mai bune decat cele existente in prezent?Mai greu de falsificat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cred ca nu ati inteles.

Informatii despre parintele Aldea din Berceni care-si sfatuieste enoriasii sa nu accepte cipul bionic sint, desigur, interesante, dar locul lor e la topicul de la "sufletul credintei".

Aici, initiatoarea topicului va invita la o discutie in alti termeni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

atata timp cat nu-mi acceseaza cardul ...

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:



Tu crezi ca ii pasa cuiva ca noi vrem sau cipul in pasaport? Nu.





Dl Presura ne spune ca da, cuiva ii pasa

dar , ne avertizeaza dumnealui, daca nu dorim pasapoarte cu cip o sa avem Marele Zid romanesc...cine e dispus sa-si asume asa ceva?

iarasi mi se pare interesant si extrem de realist ce spune despre modificarea perceptiei etice pe parcursul unei generatii:

Mai mult insa, vom fi dezamagiti atunci cand copiii nostri le vor accepta foarte usor

Mergi la inceput