Doamne,pana cand indiferenta medicilor???

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Daca tot spunem cum e prin alte parti... In Elvetia aveau o baza de date cu toti angajatii (medici, asistente, tehnicieni, secretare, etc.) si cu limbile pe care le cunosteau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dama , eu am dus-o pe o batranica acasa cu masina mea pt. ca mi se parea ca e prea mult de mers pt. ea .
Alti asistenti de pe acolo fac la fel .
Daca vine un pacient de la spitalul de psihiatrie si vrea mancare spre exemplu , daca vine un om sarac , doctorii ii cumpara.
Nu toti , evident .
Am vrut sa merg la 2 pacienti acasa sa ii ajut cu recuperarea, dar nu s-a putut .
Stiu doctori care merg acasa la pacienti pt. pansamente.
Samd.


Sunt oameni si oameni peste tot.

vad ca nu spune nimeni nimic de ce se intampla si in alte tari unde pana acum era impresia unei po****tii perfecte.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , am vazut asta .
Nu am inteles totusi daca sectia de cardiologie era in acelasi spital sau in altul.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Xio cinste tie si altora (aia putini care fac asta) mai ales daca nu ai asteptat nimic in schimb. Nu contest ca sunt si din acestia.
Iar de medici care vin acasa...sa faca pansamente (????) sau ce stiu eu ce consultatie, cred ca marea majoritate sunt recompensati in plus pt asta si ei o stiu. Afara, nu doctorii fac pansamentele pacientilor, exista asistenti/infirmieri abilitati sa faca asa ceva carora tot asigurarea pacientului le plateste munca.

Si ca sa mai dau 2 ex oarecum paralele:
In Romania, un dr de la urgente (dealtfel foarte cunoscut in spitalul judetean) mi-a operat pe viu un furuncul (nu stiu termenul medical exact) si m-a mai facut si in fel si chip, asta in ideea in care nu eram decat un copil, sufeream deja cumplit si a facut-o ca un "macelar". Ce pansat si alte alea, sa mi le fac singura...
In Franta, dupa o infectie oarecum asemanatoare, doctorul de familie mi-a facut primele ingrijiri in cabinetul sau, apoi mi-a facut prescriere (reteta) pt tratament si schimbat de pansamente de catre o infirmiera la domiciliu. Cei doi din urma si-au facut treaba fara sa astepte supliment.
Distanta mare intre cele 2 cazuri, nu?
"Macelarul" (vazi ca nici nu-l mai includ in tagma medicilor) de mai sus nu stiu daca astepta sau nu ceva, dar iti dai seama ca nu i-am dat nimic.

Eu nu vreau sa generalizez, dar, din pacate, sunt putini (sau pe cale de disparitie) doctori in Romania care sa-si faca meseria, nu cu daruire (ca poate nu toti o au), dar macar cu profesionalism. Necazul meu si, sunt sigura ca a multora care au postat pe aici, e ca avem exemple din astea negative cu doctori din Romania, mult mai multe decat cele pozitive.

Si acum sa raspund si la curiozitatea ta legata de ce se intampla si in alte tari...se intampla, nimeni nu zice ca nu, dar acolo acestea apar ca raritati asa cum, in Romania, sunt raritati doctorii care isi fac cu adevarat treaba.
Raspuns simplu: acolo sunt 5% cazuri (de malpraxis, intentionat sau nu) comparativ cu ~ 95% cazuri din Romania.

Persoanele de fata se exclud, mai ales ca isi dau seama de realitate si se simt jignite de generalizari .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dama, si aici se fac abcesele pe viu , doar cu Xilina pt. ca este absurd sa iti faca rahi sau generala pt. un simplu abces(vorbesc de alea simple fesiere spre exemplu , sau axilare , ca la perianale se face operatia in sala , cu rahi .

La abcese fesiere, abces de la un fir de par pe picior , chestii minore se face xilina care oricum nu prinde integral si (in momentul in care este colectat abcesul , adica atunci cand e plin de puroi) se face o incizie, curge o parte , iar pt. cealalta parte se introduce degetul sau o pensa in cavitate, se rup toate bridele , se evacueaza puroiul restant , se curata cavitatea , se meseaza cu betadina si se panseaza.
TOTI pacientii trebuie sa vina zilnic pt. pansamente la spital , si nu acasa , mi se pare absurd sa ceri unui pacient sa se panseze singur in astfel de cazuri.
Deci toti au parte de pansament si ingrijire din partea medicului si a asistentei.
Evident , se prescriu antibiotice , iar daca ai norocul sa prinzi infectia la inceput se poate sa si scapi de incizie.



Referitor la cat la suta de la noi din medici sunt "asa", dupa ce te iei acum ?UIta-te la linkul dat de mine in ultimul paragraf , vei vedea cate cazuri de-astea sunt in Japonia.
Cand vezi la TV o stire ca Xulescu a murit din cauza doctorului Z nu te mai intereseaza ca doctorii de la a-v sunt buni.
Si este oarecum de asteptat acest lucru .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Buuun, mai intai sa-ti spun ca procedura facuta de "macelarul" din povestea mea, a fost pe burta (zona destul de sensibila) si nici macar jumatate din cum ai descris ca ar trebui sa se faca, nu s-a respectat de catre asa numitul dr...xilina, zici? dar ce zici totusi de absolut nimic? In fine, nu mai despicam firul in 4, pacientul trebuie sa mai si sufere si daca asa o fi sa fie de la Dumnezeu, sa mai si moara (ne e cazul meu, thank God!).

Citat:
TOTI pacientii trebuie sa vina zilnic pt. pansamente la spital , si nu acasa , mi se pare absurd sa ceri unui pacient sa se panseze singur in astfel de cazuri.


Eu asta nu pot intelege, de ce toti pacientii trebuie sa vina la Dl doctor/Dna asistenta? Si de ce nu ar fi si invers, ca doar toti pacientii platesc o asigurare, nu?

Citat:
Referitor la cat la suta de la noi din medici sunt "asa", dupa ce te iei acum ?UIta-te la linkul dat de mine in ultimul paragraf , vei vedea cate cazuri de-astea sunt in Japonia.
Cand vezi la TV o stire ca Xulescu a murit din cauza doctorului Z nu te mai intereseaza ca doctorii de la a-v sunt buni.
Si este oarecum de asteptat acest lucru .


Stii cum am ajuns la procentajul ala? Doar pt simplul fapt ca nr dr-lor care au facut erori medicale, malpraxis sau nu sunt profesionisti, umani, etc, scade odata cu acel Z, pt ca nu e lasat sa mai practice in continuare, astfel cei de la A-V sunt "clean" pana la proba contrarie...
Asa ceva mai rar in Romania (poate chiar deloc, mai ales cand se musamalizeaza cate un caz la nivel de Spital/colegiul medicilor), si trebuie sa recunosti ca din pacate inca nu se iau masuri severe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


vad ca nu spune nimeni nimic de ce se intampla si in alte tari unde pana acum era impresia unei po****tii perfecte.




XIO, te referi la exemple negative? foarte rar am vazut in ziare cazuri negative...(or poate nu citesc io ziarele care trebuie )
si sunt destul de putine, comparativ cu Ro! iar cel care greseste plateste cu varf si indesat!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Kari , uita-te la linkul dat de mine .
Pe mine pe langa generalizari , ma mai deranjeaza enorm un lucru " In ROMANIA doctorii sunt prosti , in alte tari nu".
Te pomenesti ca in alte tari nu exista doctori prosti? Nu exista doctori care gresesc? Nu exista doctori care scapa nedpedepsiti?
Pai numai pe Discovery am vazut "n" cazuri de doctori care isi omorau pacientii , dar nu i-am auzit totusi pe Americani sa spuna ca doctorii lor sunt criminali toti.




Dama,daca tu ai o operatie care trebuie mesata sau pansata in condotii sterile trebuie sa mergi la doctor.
Acum ar fi chiar absurd sa se deplaseze medicii la toti pacientii acasa sa-i panseze, ar insemna sa nu mai lucreze la spital si sa fie pe drumuri.
Daca vrei sa te panseze cineva acasa , desi in cazurile in care cineva este chemat la spital acasa nu se recomanda pansarea , iti angajezi o asistenta .



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui dama

Xio cinste tie si altora (aia putini care fac asta) mai ales daca nu ai asteptat nimic in schimb. Nu contest ca sunt si din acestia.
Iar de medici care vin acasa...sa faca pansamente (????) sau ce stiu eu ce consultatie, cred ca marea majoritate sunt recompensati in plus pt asta si ei o stiu. Afara, nu doctorii fac pansamentele pacientilor, exista asistenti/infirmieri abilitati sa faca asa ceva carora tot asigurarea pacientului le plateste munca.

Si ca sa mai dau 2 ex oarecum paralele:
In Romania, un dr de la urgente (dealtfel foarte cunoscut in spitalul judetean) mi-a operat pe viu un furuncul (nu stiu termenul medical exact) si m-a mai facut si in fel si chip, asta in ideea in care nu eram decat un copil, sufeream deja cumplit si a facut-o ca un "macelar". Ce pansat si alte alea, sa mi le fac singura...
In Franta, dupa o infectie oarecum asemanatoare, doctorul de familie mi-a facut primele ingrijiri in cabinetul sau, apoi mi-a facut prescriere (reteta) pt tratament si schimbat de pansamente de catre o infirmiera la domiciliu. Cei doi din urma si-au facut treaba fara sa astepte supliment.
Distanta mare intre cele 2 cazuri, nu?
"Macelarul" (vazi ca nici nu-l mai includ in tagma medicilor) de mai sus nu stiu daca astepta sau nu ceva, dar iti dai seama ca nu i-am dat nimic.

Eu nu vreau sa generalizez, dar, din pacate, sunt putini (sau pe cale de disparitie) doctori in Romania care sa-si faca meseria, nu cu daruire (ca poate nu toti o au), dar macar cu profesionalism. Necazul meu si, sunt sigura ca a multora care au postat pe aici, e ca avem exemple din astea negative cu doctori din Romania, mult mai multe decat cele pozitive.

Si acum sa raspund si la curiozitatea ta legata de ce se intampla si in alte tari...se intampla, nimeni nu zice ca nu, dar acolo acestea apar ca raritati asa cum, in Romania, sunt raritati doctorii care isi fac cu adevarat treaba.
Raspuns simplu: acolo sunt 5% cazuri (de malpraxis, intentionat sau nu) comparativ cu ~ 95% cazuri din Romania.

Persoanele de fata se exclud, mai ales ca isi dau seama de realitate si se simt jignite de generalizari .


Mami de David & Patrick


in ajun de Craciun am avut o raceala, una din aia care te loveste la 10 ani....
so, medicul de familie mi-a recomandat medicamente, dar doua zile am varsat tot ce puneam in gura asa ca m-a trecut pe perfuzii. una dimineata, una seara. venea asistenta de la medicul de familie, ACASA la mine, imi punea perfuzia, astepta doua ore si apoi pleca. doua vizite pe zi. inclusiv de Craciun! am vrut sa-i ofer o ciocolata in ziua de Craciun, dar s-a simtit jignita si mi-a spus ca nu poate primi nimik, ea isi face meseria si e platita pentru asta! si nu conteaza unde si la ce distanta este pacientul, ea se deplaseaza acolo.
sigur ca nu toata lumea beneficiaza de asistenta la domiciliu, sunt cazuri si cazuri...iar daca medicul dispune...ea se conformeaza!






*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput