Doamne,pana cand indiferenta medicilor???

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Kari, e Mutter-Kind Pass. In el se trec datele medicale ale gravidei, iar dupa nastere devine carnetul de sanatate al copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Kari, carnetul acela trebuie sa-l ai mereu asupra ta (gravida fiind) acolo sunt toate datele tale. Numai asa poate sti un medic de pe salvare de ce suferi, daca ai o sarcina cu risc sau alte chestii.
Nici eu nu inteleg de ce in Ro trebuie neaparat sa nasti cu medicul ginecolog care te-a urmarit toata sarcina, aici nasti cu medicul de garda (vine inainte de expulzie, in rest sunt moasele cu tine) le dai carnetul si ei stiu tot ce trebuie despre tine si bebe de acolo si uite ca functioneaza.


36+

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony , www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze




In Ro nu trebuie neaparat sa nasti cu medicul tau, dar atunci cand in tot acel stres, emotie etc ai pe cineva cunoscut langa tine, cu care ai o relatie de 9 luni, care sa stie ce si cum sa comunice cu tine, te simti mult mai bine. E vorba de factorul psihologic. Normal ca nu inteleg de ce ar trebui sa ai langa tine un medic care 9 luni te-a tratat ca pe o vaca. Vorbesc de un medic cu care sa te intelegi bine si in prezenta caruia sa simti ca tu si bebe sunteti in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Prea multa lume cade de acord aici cu carnetul ...dar nu este mai bine sa stii ca ai vraciul tau privat...il suni cind ai chef .... se ocupa de tine cu multa tandrete...stie ce are de facut ..stie "cazul"..te baga in fata la coada...se realizeaza acea comuniune, aceea simbioza perfecta pacient-medic.



uf, guestus, ce dor imi era de tine!
mai adaug eu, iti face masaj la talpi, iti pune muzica simfonica...eventual il iei si acasa (pe medic) ca sa fie la dispozitia ta 24 din 24!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


La taica-miu a facut un salt tensional , a venit salvarea , l-a dus la spital , intr-un orasel minuscul de acolo a spus ca au la aparatura de te sperii
Toate analizele , absolut toate , diagnostice si copii dupa toate documentele au fost transmise medicului sau de familie prin baza aceea comuna de date a pacientilor sau cum se numeste , nu i s-a dat tatalui nici un detaliu si i s-a spus ca atunci cand va lua legatura cu medicul de familie ii va explica acela ce are , cum se trateaza , din ce cauza , samd.



XIO, de obicei medicul iti explica in detaliu ce se intampla cu tine...doar daca nu stii limba poate sa nu-ti spuna nimik.
eu am fost la urgenta in noiembrie si am stat acolo cateva ore pentru analize si RMN, apoi a venit doctora si mi-a spus tot, precizand ca va transmite si medicului de familie datele examinarii.

mi-a scapat mie, unde a fost tratat tatal tau?




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


XIO, de obicei medicul iti explica in detaliu ce se intampla cu tine...doar daca nu stii limba poate sa nu-ti spuna nimik.
eu am fost la urgenta in noiembrie si am stat acolo cateva ore pentru analize si RMN, apoi a venit doctora si mi-a spus tot, precizand ca va transmite si medicului de familie datele examinarii.

mi-a scapat mie, unde a fost tratat tatal tau?




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************






Aici in State , chiar daca te vede ca nu intelegi limba f. bine, medicul este dator sa-ti povesteasca absolut totul despre boala ta si despre medicatia data. Si apoi la plecare iti dau niste hartii in care este scris totul ce ti-au facut in spital si tot ce tine de afectiunea ta si medicatia prescrisa.

Apoi la un cabinet de ginecologie aici sunt cate 3-4-5 medici, si pe parcursul sarcinii cand mergi la controale te vad toti prin rotatie, nu numai un singur medic, iar cand nasti, daca nu este o sarcina cu probleme sau caz de cezariana, este posibil sa se nimereasca unul din medicii de la cabinet de garda.
Dar na, in Romania, daca nu esti cu medicul tau dupa tine sau cu buzunarele pline, se uite urat unele moasele la tine . De aceea toata lumea prefera sa-si faca medicul personal cat mai amic, pentru ca atunci cand trebuie, sa vina promt. Este un fel de investitie in siguranta ta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Prea multa lume cade de acord aici cu carnetul ...dar nu este mai bine sa stii ca ai vraciul tau privat...il suni cind ai chef .... se ocupa de tine cu multa tandrete...stie ce are de facut ..stie "cazul"..te baga in fata la coada...se realizeaza acea comuniune, aceea simbioza perfecta pacient-medic.



uf, guestus, ce dor imi era de tine!
mai adaug eu, iti face masaj la talpi, iti pune muzica simfonica...eventual il iei si acasa (pe medic) ca sa fie la dispozitia ta 24 din 24!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************






Si uite asa pentru o zdreata de carnet se poate rupe legatura de iubire dintre pacient si vraci(cum zice Guestus), legatura facuta cu atata munca si spaga- ah pardon! sudoare am vrut sa spun !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu doar ca stie limba taica-miu fiind acolo de 11 ani , dar are si notiuni vaste de medicina pe langa restul lumii care nu e in domeniu ma refer.
Prin urmare , l-a intrebat pe rezident daca este salt tensional , daca e din cauza hipercolesterolemiei, i-a spus despre istoricul lui familial , samd , rezidentul insa i-a transmis tot medicului de familie care i-a explicat ulterior , la consult , despre ce este vorba .
tatal meu e langa Toronto , medicul de familie insa e din Toronto

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


XIO, de obicei medicul iti explica in detaliu ce se intampla cu tine...doar daca nu stii limba poate sa nu-ti spuna nimik.
eu am fost la urgenta in noiembrie si am stat acolo cateva ore pentru analize si RMN, apoi a venit doctora si mi-a spus tot, precizand ca va transmite si medicului de familie datele examinarii.

mi-a scapat mie, unde a fost tratat tatal tau?




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************






Aici in State , chiar daca te vede ca nu intelegi limba f. bine, medicul este dator sa-ti povesteasca absolut totul despre boala ta si despre medicatia data. Si apoi la plecare iti dau niste hartii in care este scris totul ce ti-au facut in spital si tot ce tine de afectiunea ta si medicatia prescrisa.

Apoi la un cabinet de ginecologie aici sunt cate 3-4-5 medici, si pe parcursul sarcinii cand mergi la controale te vad toti prin rotatie, nu numai un singur medic, iar cand nasti, daca nu este o sarcina cu probleme sau caz de cezariana, este posibil sa se nimereasca unul din medicii de la cabinet de garda.
Dar na, in Romania, daca nu esti cu medicul tau dupa tine sau cu buzunarele pline, se uite urat unele moasele la tine . De aceea toata lumea prefera sa-si faca medicul personal cat mai amic, pentru ca atunci cand trebuie, sa vina promt. Este un fel de investitie in siguranta ta !


La toti numai bine!


petra, in mod normal iti explica si aici, chiar stiu de cazuri cand au chemat translatori, (unele clinici au contracte cu translatori) si vin sa traduca cand e nevoie si nu stie pacientul limba. dar in cazul cand cineva ajunge la urgenta, de obicei este insotit de o alta persoana care stie limba.




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

petra, in mod normal iti explica si aici, chiar stiu de cazuri cand au chemat translatori, (unele clinici au contracte cu translatori) si vin sa traduca cand e nevoie si nu stie pacientul limba. dar in cazul cand cineva ajunge la urgenta, de obicei este insotit de o alta persoana care stie limba.




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************


Ma inchipuiam eu ca nu lasa nemtii lucrurile la voia intamplarii , ceea ce de fapt am inteles din postarea ta anterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Ca tot s-a deviat de la subiect, desi baza de inceput e intotdeauna aceeasi...sistemul medical din Romania, care nu se vrea schimbat, de multe ori chiar de unii pacienti, ce sa mai spunem de doctori, care nu au nici interes sa se schimbe ceva.

Ma intreb oare cati din medicii din Romania isi suna pacientul acasa sa-si ceara scuze, de ex, ca a uitat sa-i dea trimitere pt o analiza.
Mie mi s-a intamplat zilele trecute. Fusesem la un control la un profesor dr ORL, si desi eu cam incurcasem borcanele (adica am ajuns in alta incinta a Spitalului universitar), OMUL, acel dr profesor, a venit sa ma vada si el...deja ma consultate in absenta-i asistentul sau, un dr rezident, care mi-a explicat totul... Apoi suna telefon acasa, nu ma gaseste, lasa mesaj pe robot, apoi a doua zi revine cu un alt telefon ca sa se asigure ca am primit mesajul pt analiza. Si toate astea la o prima vizita, deci nu ma mai vazuse niciodata la fata, nu sunt nici persoana importanta (VIP) si nici spaga n-am dat...ca aici (Belgia) nu "se poarta".

Cat despre nasteri, desi i-am nascut pe baieti in 2 tari diferite, in ambele am avut parte de regimul descris de fetele din Germania...carnet de gravida completat si purtat cu mine, apoi la nastere travaliu supravegheat de moase si nascut cu dr necunoscut mie (cel ce era atunci de garda). S-au purtat profesionist si uman in egala masura si nu am avut nici un moment de nesiguranta, ca doar nu era medicul ce mi-a urmarit sarcina si ma cunoaste mai bine.



Mergi la inceput