Doamne,pana cand indiferenta medicilor???

Doamne,pana cand indiferenta medicilor??? | Autor: Violeta Nicolae

Link direct la acest mesaj

http://www.libertatea.ro/stire/l-au-tratat-de-cancer-cu-aspirina-228741.html

zice-ti voi ca eu nu mai stiu ce sa mai zic!

dureros,dureros,dureros








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai, eu nu inteleg un lucru.


De ce se generalizeaza??????

Ca vorbim de medici, femei, barbati,barbati staini,minoritati, ORICE se generalizeaza!

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?Ce rezolva, sau cu ce imbunatatim situatia, daca postam saptamanal pe forum greselile su incompetenta UNOR medici?


Este foarte trist, este strigator la cer de fiecare data cand, din prostie, nepasare sau superficialitate moare un om!
Insa..repet, de ce acest subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Se generalizeaza pentru ca din pacate sint exceptii cei care au un comportament normal fata de pacienti,nu asteapta bani ca sa-si miste fundul sa vada un pacient,etc.
Si da,vorbesc in cunostinta de cauza.Nu stiu sa va dau un exemplu de doctor care sa ma fi impresionat prin ceva.Doctorul care l-a tratat pe tatal meu, sta cu mine pe etaj, i-am dat bani cu 5 min inainte de a muri ca sa vina sa-l vada si imi spunea ca n-are nimic ,ca totul va fi bine.Cum sa cataloghez comportamentul lui?Ce ar fi trebuit sa fac,cum sa reactionez?
Din pacate se poate generaliza,exceptiile incet ,incet pleaca in Franta sau pe alte meridiane.
Cind cred ca se va schimba ceva?
Saptamina trecuta un medic a fost bruscat de copiii unui pacient,pentru ca desi ei tipau si cereau ajutor,nimeni nu se misca si tatal lor avea hemroagie.Vi se pare cumva firesc?Desi banui ca va suna foarte cunoscut,nu?Se intimpla sistematic in mod cotidian la noi in spitale.A venit politia si sarmanele victime au primit amenda.Doctorita n-a depus plingere,ca era cu musca pe caciula.
Nu exagerez deloc,intr-o zi cineva va omori doctorul care i-a ignorat copilul,mama sau tatal ,si-au murit fara nici o sansa.Atunci cred ca o sa se schimbe ceva,dar nu ca le-a revenit constiinta profesionala sau umanitatea ,ci de teama sa nu supere vreun "apartinator".
Pentru cei care o fac cu daruire ,o minoritate,indiferent ca-i intra pe usa unul necajit sau unul cu 100E,jos palaria,desi asa ar trebui sa fie in mod normal,nu sa ma minunez sau sa-i fie cineva neaparat recunoscator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Violeta, acel articolul este un ....ghiveci total din care nu se intelege nimic.

Iar cu medicul batut de pacienti,doctorita a avut un limbaj execrabil daca acesta a fost cel folosit.
In rest , la fel de "bine" facute articolele.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Citat:
ladyJ Posted - 03/02/2009 : 18:51:03
--------------------------------------------------------------------------------
Mai, eu nu inteleg un lucru.


De ce se generalizeaza??????

Ca vorbim de medici, femei, barbati,barbati staini,minoritati, ORICE se generalizeaza!

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?Ce rezolva, sau cu ce imbunatatim situatia, daca postam saptamanal pe forum greselile su incompetenta UNOR medici?


Este foarte trist, este strigator la cer de fiecare data cand, din prostie, nepasare sau superficialitate moare un om!
Insa..repet, de ce acest subiect?



Daca nu ma insel la "Discuti generale" scrie asta "In discutii generale puteti posta orice doriti!"


Citat:
dulcetica Posted - 03/02/2009 : 19:06:13
--------------------------------------------------------------------------------

Si da,vorbesc in cunostinta de cauza.Nu stiu sa va dau un exemplu de doctor care sa ma fi impresionat prin ceva.Doctorul care l-a tratat pe tatal meu, sta cu mine pe etaj, i-am dat bani cu 5 min inainte de a muri ca sa vina sa-l vada si imi spunea ca n-are nimic ,ca totul va fi bine.Cum sa cataloghez comportamentul lui?Ce ar fi trebuit sa fac,cum sa reactionez?
Din pacate se poate generaliza,exceptiile incet ,incet pleaca in Franta sau pe alte meridiane.


Mi-ai amintit de tatal meu,care intr-o zi de vineri dupa amiaza,se simtea rau,l-am dus la spital si o asa zisa "doctora" m-a intreba pe un ton cu repros "DE CE AM VENIT VINERI DUPA AMIAZA?",Sotul i-a zis ca-i e rau si deaia.A inceput sa urle ca o isterica spunand ca sotul are "tupeu".Tata a inceput sa planga,ii era tare rau,(nu-l vazusem niciodata sa planga pana atunci)Apoi l-au consultat si avea tensiunea mare.L-au monitorizat si cand am vazut pe monitor tensiunea am crezut ca pic avea 22 si ceva, nu mai stiu cat.Au alarmat profesorul,seful sectiei,UN OM DEOSEBIT, si dansul s-a ocupat de el.Asta s-a intamplat in 2005,din pacate in acelasi an tata a murit.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Indiferent cum este scris articolul stim cu totii ca in acel articol gasim si un sambure de adevar , si acela este: ca exista in Romania multi medici indolenti, care ascund ,sub fete de duri si atotstiutori, niste medici slab pregatiti care merg la spital doar asa ca acolo le este serviciul.
Stim cu totii asta si nu cred ca este cineva care nu a avut vreo nemultumire vis-a-vis de sistemul medical si comportamentul personalului din spitale(incepand de la infirmiere pana la medici).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?Ce rezolva, sau cu ce imbunatatim situatia, daca postam saptamanal pe forum greselile su incompetenta UNOR medici?




Cred ca cine pune aici un astfel de subiect are cel putin un caz in familie sau apropiat in care a constatat incompetenta, indiferenta unui medic, asistent, etc. Fie ca pune un articol din ziar, fie ca isi povesteste propria experienta, simte nevoia sa se descarce, poate chiar sa arunce cu rahat, sau mai bine spus sa se scuture de rahatul cu care a fost cadorisit de UNII medici.
Sigur ca nu se poate generaliza, dar poate, incet incet, se va crea un curent de opinie GENERAL care sa condamne indiferenta si incompetenta UNOR medici, asta incluzand si parerea medicilor normali, a caror activitate si imagine sunt terfelite de UNII medici.
Poate ca imaginea medicului Dumnezeu se va transforma in imaginea medicului om, pentru ca posibilitatea interventiei in destinul nostru a medicilor nu e cu nimic mai mareata ca a unui pilot de avion, de exemplu, responsabil de mii de vieti umane, pe care le tine, ca si un medic, in doua maini si un cap limpede.
Asta este, cred eu, motivul unor subiecte pe aceasta tema. Nu arderea pe rug, ci aducerea cu picioarele pe pamant a celor care, prin propria lor dorinta, ne tin viata in maini.


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Indiferent cum este scris articolul stim cu totii ca in acel articol gasim si un sambure de adevar , si acela este: ca exista in Romania multi medici indolenti, care ascund ,sub fete de duri si atotstiutori, niste medici slab pregatiti care merg la spital doar asa ca acolo le este serviciul.
Stim cu totii asta si nu cred ca este cineva care nu a avut vreo nemultumire vis-a-vis de sistemul medical si comportamentul personalului din spitale(incepand de la infirmiere pana la medici).



La toti numai bine!




am cam obosit sa tot citesc astfel de subiecte, chiar daca cum spune Rufus mai jos, poate toate aceste subiecte/articole ii vor face pe medici sa revina cu picioarele pe pamant! speranta nu mi-am pierdut-o!

Rufus si pentru tine .





*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu l-am vazut la stiri pe tatal copilului care a fost trimis acasa si a murit acolo,de hemoragie,dupa operatia de amigdalita,parca.Plingea.Toti cei care avem copii intelegem ca ti se termina viata daca se intimpla asa ceva.Nu pot sa gasesc o scuza pentru conduita medicilor care l-au vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?


Nu cred ca Violeta vrea asa ceva, cred ca e revoltata de cazul acesta si de atatea alte cazuri de acest fel.

Daca te deranjeaza subiectul, iti propun altul de actualitate. Sa nu generalizam noi, ca e oricum o situatie generala.
http://www.adevarul.ro/articole/infractorii-iesiti-pe-sest-din-puscarie.html

Stiu ca e obositor, as prefera uneori sa nu mai stiu nimic despre asemenea lucruri.

Scuza-ma, Violeta, ca intervin asa.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ce rezolva, sau cu ce imbunatatim situatia, daca postam saptamanal pe forum greselile su incompetenta UNOR medici?



mai taiem un pic din nas medicilor care se cred Dumnezeu pe pamant.

Dupa parerea mea ar trebui postate TOATE cazurile concrete de malpraxis,incompetenta,nesimtire,nepasare,spaga ceruta de la obraz...toate cazurile in care avem de-a face cu "medicii" din Romania in toata splendoarea lor.

Ar trebui si in ziare si la TV sa vedem zilnic povestile astea de groaza.Documentate,verificate....nu povesti.

In felul asta in scurt timp poate ar fi mai putin traumatizant sa ai de-a face cu medicii romani.Poate si-ar face treaba,poate nu s-ar mai uita la pacienti ca la niste insecte taratoare,poate n-ar mai avea buzunarele atat de largi.

Sau poate macar dupa ce le umplem buzunarele,macar atunci,isi fac treaba .
E valabil si pt asistente.

Mergi la inceput