cum se vede criza financiara de la voi de acasa

cum se vede criza financiara de la voi de acasa | Autor: escu

Link direct la acest mesaj

Ciudata criza asta financiara. Mie mi se pare mai mult o criza comandata decat una reala.
Vad ca guvernele au facut si fac eforturi serioase ca aceasta criza sa se adanceasca.
De la stoparea consumului prin efortul mass mediei si al bancilor, pana la "pieptanarea" cheltuielilor salariale.
Firmele nu pierd ocazia sa scape acum de salariatii nedoriti, nu neaparat ca persoane ci ca numar.
Mi se pare asa un efort conjugat de a impinge bolovanul la vale si o nerabdare a celor pregatiti cu cash, de a profita de preturile cazute pentru a-si reface capitalul.
Oare numai eu vad asta? Sunt curioasa cum se vede criza de la voi de acasa.

edit pentru o greseala gramaticala observata astazi cand am recitit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Sincer, am senzatia ce ne aflam intr-o criza bine organizata de unii, in folosul lor desigur

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Hei, uitati'va la partea buna a crizei: femeile au inceput sa se casatoreasca din nou din dragoste.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Pai, sincer, la noi acasa criza se vede cam asa: eu imi tem locul de munca, in domeniu se cam fac restructurari dar am asigurari ca la noi nu se va intampla asta, ma tot minunez ce mult s-au scumpit alimentele, altdata cu 200 de lei umpleam cosul si mai luam si cate o delicatesa - acu' abia strictul necesar, ma bucur ca a cazut piata imobiliara - asa vecinii care ne-au tras tzeapa (o poveste mai veche si complicata) nu vor apuca sa-si vanda aparatamentul te miri cui. In rest ,,, ma gandesc cu mila si groaza la cei bagati in somaj si ma rog sa nu fie asa problema si la noi.

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

De la noi se vede asa: s-au dat afara in 2 rinduri pina acum, somajul a crescut, am fost anuntati ca anul acesta au inghetat salriile. AM fost anuntati ca in functie de economie se vor mai face din nou concedieri in 3 luni.

marea majoritate au pierdut o gramada de bani din fondul de pensii si investitii personale.

Unii foarte bogati care au avut banii investiti la madof au pierdut si camasa de pe ei.

Multa lume care lucra in finante au ramas fara joburi si acum trebuie sa se reprofileze in alte industrii sau sa se mute din oras.

Multa lume a ramas in strada, dorm in masini, in special in California.

In Detroit nu s-a produs nici macar 1 masina de la inceputul anului. Ca urmare toate industriile pt care ei erau clienti sufera. la fel e si in constructii.

Nu, criza nu e artificiala ci cit se poate de reala si nu s-a imbogatit nimeni de pe urma ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

De la noi se vede asa: s-au dat afara in 2 rinduri pina acum, somajul a crescut, am fost anuntati ca anul acesta au inghetat salriile. AM fost anuntati ca in functie de economie se vor mai face din nou concedieri in 3 luni.

marea majoritate au pierdut o gramada de bani din fondul de pensii si investitii personale.

Unii foarte bogati care au avut banii investiti la madof au pierdut si camasa de pe ei.

Multa lume care lucra in finante au ramas fara joburi si acum trebuie sa se reprofileze in alte industrii sau sa se mute din oras.

Multa lume a ramas in strada, dorm in masini, in special in California.

In Detroit nu s-a produs nici macar 1 masina de la inceputul anului. Ca urmare toate industriile pt care ei erau clienti sufera. la fel e si in constructii.

Nu, criza nu e artificiala ci cit se poate de reala si nu s-a imbogatit nimeni de pe urma ei.


cel mai bine criza financiara pare sa se vada din frigider :)))))

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

De la noi se vede asa: s-au dat afara in 2 rinduri pina acum, somajul a crescut, am fost anuntati ca anul acesta au inghetat salriile. AM fost anuntati ca in functie de economie se vor mai face din nou concedieri in 3 luni.

marea majoritate au pierdut o gramada de bani din fondul de pensii si investitii personale.

Unii foarte bogati care au avut banii investiti la madof au pierdut si camasa de pe ei.

Multa lume care lucra in finante au ramas fara joburi si acum trebuie sa se reprofileze in alte industrii sau sa se mute din oras.

Multa lume a ramas in strada, dorm in masini, in special in California.
In Detroit nu s-a produs nici macar 1 masina de la inceputul anului. Ca urmare toate industriile pt care ei erau clienti sufera. la fel e si in constructii.

Nu, criza nu e artificiala ci cit se poate de reala si nu s-a imbogatit nimeni de pe urma ei.

Deci e mai grav decat credeam .

In Ro , n-as zice ca e criza ,deocamdata prin comparatie cu cele expuse de tine.Sper sa nici nu vad oameni care dorm in masina

In domeniul meu, (comert en-gros) vanzarile au scazut drastic din 2 motive:
- cursul valutei ,fluctuant -ce implica automat marirea pretului
- conditia de plata la termen -am eliminat-o din motive de siguranta .Sunt multe firme care emit cec-uri ,bo.. fara acoperire si pratic este imposibil sa-ti mai incasezi banii.

Si nu cred ca este o criza creata artificial .S-a consumat mai mult decat am produs .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Criza economica a fost, initial, cauzata de relaxarea politicii monetare, in combinatie cu activitatea de creditare prosteasca a corporatiilor americane din domeniul ipotecar. Acest lucru a dat nastere unei crize financiare globale, care acum isi pune amprenta asupra asupra economiei reale. Este parerea (aproximativ citata) a unui tip, Robert P. Murphy, un analist financiar la moda, american.
El e convins ca, cresterea cheltuielilor publice majoreaza datoria publica, ceea ce duce la prelungirea crizei, pentru ca toate resursele consumate de guvern inseamna resurse deviate de la utilizarea in domeniul privat. Nu este deloc de folos sa creezi locuri de munca care exista doar cu ajutorul subventiilor guvernamentale, sau sa sustii cresteri salariale din aceleasi subventii, in acest fel nu se creaza prosperiate sau redresare economica.

Indirect, el raspunde "oracolului" Ion Iliescu (de asta nu mai scapam, frate, odata?) care anunta sfarsitul capitalismului, spunand ca nu capitalismul a dus la aceasta criza, ci dimpotriva, interventia guvernului in sfera monetara si in sectorul financiar-bancar a fost cauza crizei din prezent.



poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_hat spune:

Citat:
In Ro , n-as zice ca e criza ,deocamdata prin comparatie cu cele expuse de tine.Sper sa nici nu vad oameni care dorm in masina


Poate ca inca nu au ajuns oamenii sa doarma in masini, dar daca se adanceste criza, se va ajunge si la noi la asa ceva :( Acum doar sper ca bancile sa permita negocieri cu oamenii care au credite cu ipoteca, in sensul prelungirii perioadei de rambursare, cu scaderea ratelor lunare.

In domeniul farmaceutic in care lucrez, deja s-au anuntat concedieri. Si nu stiu daca se mai pune problema maririlor salariale, acum depinde si de firma.

Ce mi-a mai spus o prietena care lucreaza la stat: le-a fost eliminat unul din sporuri, iar de mariri salariale pe anul asta nici nu s-a discutat.

Oricum, eu vad si altceva: omul 2 in 1. Patronii profita de criza sa apese si mai mult pe umerii celor angajati, astfel incat un om sa faca munca pe care o faceau inainte 2 oameni. Si asta este rau din punctul meu de vedere. Ca exemplu real, sora mea a lucrat intr-un loc, unde din 4 oameni care tineau contabilitatea, 2 au fost dati afara (cei mai noi), iar ceilalti 2 au ramas sa faca munca pe care au facut-o inainte 4 oameni. Si tind sa cred ca nu e singurul loc in care se intampla asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Criza asta o sa se adanceasca din ce in ce mai mult daca nu se vor gasi niste guvernanti care sa declanseze niste mecanisme macroeconomice care sa sparga cercul vicios.
Guvernantii nostri deocamdata nu imi provoaca decat profunda ingrijorare.. 3 demisii intr-un timp atat de scurt (Stolojan, Oprea, Dragnea), declaratii contradictorii (ba dam functionarii afara, ba nu ii mai dam), inconsecventa (avem buget de austeritate, dar totusi cresc salariile angajatilor din ministere) si tot asa. Este un guvern extrem de incoerent si sincer nu cred ca este pregatit sa faca fata onorabila crizei. Dimpotriva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Ce mi se pare mie ciudat este ca acesta criza este declansata de cateva banci americane, detinatoare de RRSPuri, adica banul pe care tot americanul si-l depune pentru pensie. Un fel de fond de investitii.
Banca il tine ani de zile, il investeste si reinvesteste ca sa produca profit. O mica parte din el revine viitorului pensionar, iar restul in buzunarul bancii.
Cand vine scadenta, adica varsta de pensie a americanului investitor, iata ca fondul (banca) se declara falita.
Nu mai are lichiditati.
Daca corelam momentul, cu cel al inceperii iesirii la pensie al baby boomerilor americani, momentul mi se pare mai mult decat profitabil pentru banca.
Ce este de fapt banca? Un grup de actionari care si-au pus la adapost de mult profiturile acumulate din fondurile de pensii.
Ce moment mai bun ca asta, sa declansezi o criza economica?

Mergi la inceput