Sunt femeile fara indemanare la volan???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Mda.. ce sa zic.. Adevarul e ca daca mi se baga in fatza o masina brusc fara sa semnalizeze.. de obicei este o femeie. Si am mai observat ca eu la volan sunt mult mai intoleranta decat barbatii. Adica daca vreunul incearca sa depaseasca coloana si sa mi se bage in fatza, intotdeauna tin foarte aproape de cel din fatza tocmai ca sa nu il las pe "neobrazat" sa incalce regulile. Desi sunt prima care da voie oricui dovedeste o minima decenta, sa mi se bage in fatza (daca vine de pe o straduta laterala, daca este pe banda de langa mine si semnalizeaza ca vrea sa schimbe banda, etc.) Dar pur si simplu nu tolerez nesimtitii si prefer sa intru in ei decat sa ii las in fatza .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Pe maine ma apuca rasu-plansu, ca desi am carnet de 10 ani si am condus ok 8 ani un Tico,fara sa am vreun accident, am facut pauza totala un an (cat am stat acasa cu baietelul meu) iar acum, cand a trebuit sa trec la o Toyota Avensis care mie mi se pare enorma si mi-e tare greu sa realizez dimensiunile schimbate ... dupa ce am zgariat-o de doua ori in parcare si dupa ce (cam ca tipa cu masina verde , doar ca eu stateam pe loc) am ramas blocata in parcare pe diagonala si imi era frica sa dau si in spate si in fata si stateam asa, s-a dat jos soferul masinii din spate pe care il blocasem si m-a ghidat pana mi-am scos masina. Dar, ca urmare ... eu nu mai am curaj sa conduc!
Poate doar daca as exersa intai intr-un poligon ... oare mai sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Si eu mai am destule de invatat/experienta de acumulat, dar nu, nu cred ca femeile sunt soferite mai putin capabile decat barbatii. In Romania traiam cu impresia asta, dar cand am venit aici, unde aproape toata lumea (femei si barbati deopotriva) conduce inca din adolescenta, ca altfel e tare greu sa te descurci (cu exceptia a vreo doua-trei orase care au un sistem de transport in comun mai bine pus la punct), m-am convins ca e o prejudecata si atat (aici nici prejudecata n-am intalnit-o - au ei altele, dar nu pe asta).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ionica, uite ca si eu sunt exceptia, si am sofat ani de zile si in tara si aici, si, cu toate ca noi nu avem autostrazile fara limita de viteza ca in nemtia, eu nu ma intimidez in fata vitezei!
iar cat despre parcare, eu prefer parcarea cu fatza, iar sotul cu spatele, asa de bine a priceput la scoala de soferi, incat o prefera!
Masina mea nu are nici o zgaraietura, nici a sotului!

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Ocebine,

DA,ne caracterizeaza pe noi femeile acel film,hai fii tu exceptia de la regula ,dar bate in lemn ca nu se stie niciodata.

s-apoi cu automata sunt si eu as pe autostrada in germania,sa va vad la Paris cum parcati fara sa cabosati bumberul.
Ce sa spun, s-a nascut femeia perfecta la volan!


Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy




Asta e din ciclul "Bate shaua, sa priceapa iapa"....

Nu sint exceptia de la regula si refuz (impreuna cu multe alte femei) sa fiu inghesuita intr-o categorisire ieftina. Daca tie iti, place, nu-i problema.

Circul la NY, pot parca in toate pozitiile posibile (ai mult noroc sa gasesti un loc de parcare mai mare cu 15 cm decit masina - cine a vizitat NYC stie despre ce vorbesc)... Parcarea laterala este o indeminare absolut esentiala.
Pot sa conduc asta si www.canim.net/araba/images/Mazda_3-MPS_09_1024x768.jpg" target="_blank">asta.

NIMENI nu se naste cu volanul in mina...

Pe mine m-a deranjat generalizarea ta...nu filmuletul...soferi prosti sint girla, indiferent de sex.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

eu nu ma intimidez in fata vitezei!


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/




Pai, nimeni nu se intimideaza ca doar oricine poate apasa pe acceleratie si sa tina volanul drept
Problema apare cum iti controlezi masina in caz de..doamne fereste. Acolo se dovedeste priceperea adevarata..cand e de reactionat prompt!

Eu intram in parcare cu fata prin viraj direct cu viteza..maricica.Apoi franam brusc, exact la 2cm de masina-gardul-stalpul din fata. Nu faceti asa ca nu e bine!Imi iesea de fiecare data, dar cine era cu mine in masina se ingalbenea instantaneu...
Acum pana o parchez, dureaza in medie un minutDeci nu-mi place sa parchez cu fata, dar lateral imi iese mult mai repede...ciudat...

Nu sunt o soferita buna dar nici ca alea din clipuri nu suntStati mai bine sa-l intreb pe sotul sa vedem el ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ocebine

Am senzatia ca te-ai simtit lezata,stii cum este, cand te simti cu musca pe caciula!

Hai fii acceptata (aleluia)ca stii sa conduci American style,desi ma faci sa rad cand ma gandesc din nou la film.
Nu te-a facut nimeni proasta,am spus doar ca e ca in filmul cu prosti ,atata timp cat la volan au fost filmate femeile cu pricina spuneam ca ne caracterizeaza la modul general si nicidecum nu m-am gandit la tine ocebine care traieste in NY si conduce bine ,basca nu-i nici blonda.

MARU

Pai sa stii ca voi face o lista aparte doar cu femei care stiu sa conduca foarte bine!

Am auzit multi barbati aici in germania vorbind foarte urat despre femeile lor la volan.

Viteza imi place si mie,cinea a spus ca ma intimideaza,din contra ,masina mea e ca si a doua piele a mea.

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

si mie tot faza aia m-a facut sa mor de ras!
numai o femei putea sa faca asta.

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Chiar daca nu-s best driver pentru ca n-am experienta, m-am amuzat si eu . Cel mai mult mi-a placut faza cu tipa de la benzinarie .



Good things happen to good people.



Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Ocebine

Am senzatia ca te-ai simtit lezata,stii cum este, cand te simti cu musca pe caciula!

Hai fii acceptata (aleluia)ca stii sa conduci American style,desi ma faci sa rad cand ma gandesc din nou la film.
Nu te-a facut nimeni proasta,am spus doar ca e ca in filmul cu prosti ,atata timp cat la volan au fost filmate femeile cu pricina spuneam ca ne caracterizeaza la modul general si nicidecum nu m-am gandit la tine ocebine care traieste in NY si conduce bine ,basca nu-i nici blonda.

MARU

Pai sa stii ca voi face o lista aparte doar cu femei care stiu sa conduca foarte bine!

Am auzit multi barbati aici in germania vorbind foarte urat despre femeile lor la volan.

Viteza imi place si mie,cinea a spus ca ma intimideaza,din contra ,masina mea e ca si a doua piele a mea.

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



OK...unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...

PS...sint blonda!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

lady J, cand spun ca nu ma intimideaza viteza, asta inseamna ca apas pe acceleratie constienta ca stiu sa imi tiu masina in friu si la 140/ora (ma rog, media e 115, ca sa fim safe de amenda!)
ionica, cineva mai sus spunea ca femeile sofeaza asa cum sofeaza ca au masina doar cand se intorc cu sotii bauti de la petreceri! Daca as sti ca ma comenteaza in asemenea situatie, ce s-ar mai intoarce pe jos ( si aci cam greu cu taxiurile, iar cu mijloacele de transport in comun e jale, i-ar lua 2 ore pentru un drum de 15 min)



Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput