Andrei Plesu despre Gigi Becali

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Na! Ca m-am molipsit...
Adica: traiesi, mori, se trage linie, se face bilantul... pan-aci totul e ok. Dac'ar fi sa mai iau dupa Plesu, sau dupa Tutea, c-a zis-o mai frumos, baba credincioasa iese mai bine decat savantul ateu. Adica nu se poate decat ori, ori? Prost/credincios, destept/ateu? Da ce? Nu exista si atei stupizi?




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Adica nu se poate decat ori, ori? Prost/credincios, destept/ateu? Da ce? Nu exista si atei stupizi?






de savanta cu codoiul va mai amintiti?

intelesei ca destept/credincios iese din discutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar
Nu exista si atei stupizi?

Nu. Expresia ar fi pleonastica (kiddin; n-am putut sa ma abtin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Na! Ca m-am molipsit...
Adica: traiesi, mori, se trage linie, se face bilantul... pan-aci totul e ok. Dac'ar fi sa mai iau dupa Plesu, sau dupa Tutea, c-a zis-o mai frumos, baba credincioasa iese mai bine decat savantul ateu. Adica nu se poate decat ori, ori? Prost/credincios, destept/ateu? Da ce? Nu exista si atei stupizi?




Honi soit qui mal y pense...



Cine spune ca baba "iese mai bine" (in afara de Plesu sau Tutea ca ei nu sunt modele de indivizi rationali:)? Ca sa "iasa mai bine" ar trebui ca baba sa fi crezut in Dzeul potrivit, sa fi avut religia corecta, ori cine spune care e aia si pe ce se bazeaza cand o afirma? Ca toti sustin ca credinta lor e cea buna si toate celelalte duc drept in iad.
Exista o infinitate de zei si zeitati in care omenirea a crezut de-a lungul timpului, sansa ca baba sa o nimereasca si sa "iasa mai bine" este de 1 / infinit, adica tinde voios catre 0, la fel ca a savantului. Ca sa-si maximizeze "rentabilitatea", baba ar trebui sa respecte cat mai multe religii deodata, sa creada in cat mai multi zei, ba chiar sa mai inventeze si dansa cate unii noi si inca nici atunci nu si-ar mari cine stie cat sansele de a "castiga" ceva.
Pana la urma tot savantul are de castigat pentru ca a avut acces la cunoastere, si-a trait viata dupa propriile reguli, a economist timp petrecut pe la slujbe, bani de donatii etc

In al doilea rand, cine spune ca zeitatea aia care ar astepta "dincolo" i-ar premia pe cei ce au crezut in ea pentru ca asa era "mai rentabil"?
Bertrand Russel, ca tot aduse Dilema Veche vorba de el, a fost intrebat ce i-ar spune lui Dzeu daca s-ar trezi fata in fata vreodata si a raspuns: "Not enough evidence, God, not enough evidence". :)

PS Atei prosti nu cred ca exista pentru ca nu exista "atei" (doar Dzeu e ateu si despre inteligenta lui eu una prefer sa nu ma pronunt, vad ca altii sunt mai curajosi), exista indivizi care-si folosesc ratiunea pentru a distinge adevarul de fictiune si altii care ...nu o folosesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Off-topic: http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=256&cmd=articol&id=9823

sa rad....sa plang?

Q, iar n-am reusit sa-l dez-diacriticesc, mea culpa...

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Q, ateul si credinciosul (deopotriva de prosti) trebuiesc plasati intr'un context.

Credinciosul sarac cu duhul (am inteles ca asta ar fi deja o virtute) are in permanenta alaturi de el materialul necesar printre co-fantezisti (altii asemnea cu el si cu Cel dintai) pentru a realiza masa critica. Nu zic doar eu asta, ne arata si istoria ca astfel de combinatii explozive se realizeaza continuu incepand de la cele mai www.newsarama.com/film/090822-MickeyFatwa.html" target="_blank">benigne pana la mici apocalipse.

Ateul in schimb se gaseste intr'o postura ingrata. Nu doar ca aparitia in sine este de o raritate extrema dar odata cu demonstrarea prostiei are asigurat dispretul comunitatii moment in care ne intoarcem la prima categorie :)
Sint convins ca doamne de fata pot sa ofere numeroase exemple de actuali traitori cu duhul si ziditori cu ravna a caror biografie are drept punct forte ex-ateismul.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz


Cine spune ca baba "iese mai bine" (in afara de Plesu sau Tutea ca ei nu sunt modele de indivizi rationali:)? Ca sa "iasa mai bine" ar trebui ca baba sa fi crezut in Dzeul potrivit, sa fi avut religia corecta, ori cine spune care e aia si pe ce se bazeaza cand o afirma? Ca toti sustin ca credinta lor e cea buna si toate celelalte duc drept in iad.





Doruletz, tare mi-a placut ce ai scris...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mai ce spuneti voi cu baba si savantul, ca nu inteleg?!
Exista inca o solutie la aia cu mai multi zei si dumnezei, si anume ca de fapt toti sunt unul si atunci clar avantaj baba. in ipoteza de mai sus, eficienta babei e 100% si iar avantaj baba.
Savantul a avut acces la cunoastere, poti sa ai acces la cunoastere fara sa fii de meserie scientist (nu toti scientistii sunt savanti); stiinta e o meserie care se invata, o practica oameni de toate felurile sa nu zic altfel, iar modelele zona Newton sau Arhimede sunt fumate, expirate si eronate de mult. Deci nu e clar ca savantul are vreun avantaj, de unde stim ca baba nu-i vreun fel de mecena cara a avut acces la si mai multa cunoastere?! Sa economisesti banii din pomeni ..iar lipsa de compasiune, iar avantaj baba.
Iar regulile sunt foarte simple, sa nu furi sa nu ucizi...de bun simt sa zic asa, nici savantii nu fura, nu ne duc nicaieri regulile astea.
Cu definitia ateului sunt de acord, hai s-o aplicam.
Mai ales ca nici credinciosi nu exista, daca am avea credinta macar cat un graunte de nisip...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

Citat:
citat din mesajul lui AB

Praxiologia de buzunar si logica de doua parale...

[...]

"E usor a scrie ......
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune. "





imensa-mi contributie fiind adusa acestui topic, va salut cu respect!




Oaaau! Interesant punct de vedere. Si de necombatut...

Domnu' Plesuuuu! Eu insist sa veniti pe la noi. Zau ca n-aveti ce pierde... Critica ratiunii pure e vax albina pe langa DC. Veniti, va rog, domnu' Plesu! Scrieti-ne ceva, doua vorbe, acolo... nu mare lucru. Sa raman si eu bushbe* si va dau floricele.


* - bouche bée




Honi soit qui mal y pense...



aaa...ah, da, subscriu! mai ia si o floricea de-acoaleasha!

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Llaura,asta spune plesu despre icoanele din scoli:
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=220&cmd=articol&id=8176

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput