Premergatorul

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi1971 spune:

Si noi am folosit premergatorul de la 7,5 luni pana la 10 luni si nu am avut probleme(accidente,mers pe varfuri sau alte defecte ale piciorului )
Intradevar un bebelus invata sa mearga si-si dezvolta musculatura mai repede tinut de maini,insa pentru o mamica fara ajutor plimbatul copilului prin casa ar insemna timp pierdut si dureri de spate.Un premergator bun sau o bunica i-ar fi de mare ajutor.

Medicii sunt impotriva premergatorului din mai multe motive:
1.Sunt premergatoare pe piata care nu respecta anumite norme(nu au stabilitate si nici pozitii corespunzatoare distantei sezut-talpa)Bebelusul nu trebuie sa mearga pe varfuri in premergator si trb sa aibe genunchii putin indoiti.Dislocarea de sold sau pozitionarea talpii piciorului spre exterior sunt rezultatul unui mers defectuos,adica folosirea unui premergator ieftin.Deci atentie la alegerea premergatorului.

2.Daca se foloseste excesiv premergatorul,bebelusul invata mai greu sa-si mentina echilibrul,deci va pleca mai tarziu in picioare netinut de maini.Prin urmare trebuie alternata miscarea in premergator si in afara lui.

Noi am respectat regulile de mai sus si nu am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mondor spune:

Asa este, sunt pareri pro si contra....eu am tinut baiatul in premergator de la 9-12 luni, ca lui ii placea, si asa, eu mai reuseam sa-mi fac treaba mea, curat, spalat, papa...acum 4 ani nu aveam masina automata, spalam totul manual, sau mergeam pe la prietene cu sacosa...
Dar sunt sigura ca are multe parti nocive, la noi se rasturna foarte des!!! Cu toate astea acum la fetita de 8,5 luni as folosi iarasi premergator, ca ea vrea sa stea mult in picioare, in patru labe merge deja!! Vrem si noi un bunic sa ne plimbe prin casa, asa as avea si eu mai mult timp sa-mi petrec, cu baiatul de 4 ani!!! Din pacate, bunicul nostru e batran si departe, tocmai la Iasi, unul , iar celalalt e una cu pamantul in lumea dreptilor....
Sincera sa fiu, cred ca mai mult este util mamelor decat copiilor, dar in perioada de debut in a sta pe piciorusele lor...totusi e bun!!

mondor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Si noi am folosit premergatorul cand cel mic avea cam 7 luni jumatate dar ramanea in el maxim 20 minute.Am renuntat repede la el,cam intr-o luna, maxim 2 ,pentru ca cel mic nu mai cerea sa fie asezat in premergator.Baietelul a sarit peste etapa de mers de-a busilea(mai mult se tara)si a inceput sa mearga singur,si nu pe varfuri, pe distante mai lungi,la 1 an si 1 luna.Ante premergatorul l-am folosit mai mult cand deja invatase sa mearga singur,pt ca altfel se sprijinea prea mult pe el si exista riscul sa cada in nas.Am folosit mai mult o masuta cu activitati de la Chicco de care se sprijinea si cand obosea se lasa in fundulet.
Eu auzisem de la o persoana ca premergatorul a fost interzis in unele tari din cauza accidentelor care au intervenit,respectiv copii lasati nesupravegheati,care au cazut pe scari.
Cred ca pentru o mamica singura,care nu are ajutor,dar un copil foarte agitat si energic,este util premergatorul,cu conditia sa nu se exagereze ca timp si varsta cand se aseaza in premergator.

Mergi la inceput