Totul despre vaccinuri (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

in cazul asta si eu as zice nu.. dar nu am experienta pe subiectul asta. asa ca ori ceri a treia opinie... ori ai incredere intr-unul dintre medicii deja consultati. imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

florentina_v
Trimis la - 24/03/2009 : 20:25:08
--------------------------------------------------------------------------------

Astazi am fost si i-am facut fetitei mele vaccinul de 6 luni, insa au fost de fapt 2 intepaturi....eu stiam ca se face o sg intepatura....

julax
Trimis la: - 24/03/2009 : 21:36:39
--------------------------------------------------------------------------------

Mergem si noi zilele astea.Cica sunt doua intepaturi,asa e acum



inais

Trimis la: - 24/03/2009 : 21:38:28
--------------------------------------------------------------------------------

florentina nu mentionezi daca e vorba de vaccinul din schema de stat sau de Infanrix. Daca e vorba despre Infanrix atunci schema este asa:
- la 2 luni Infanrix Hexa
- la 4 luni Infanrix – IPV+HIB
- la 6 luni Infanrix Hexa.

Infanrix Hexa este pentru 6 tulpini, Infanrix – IPV+HIB pentru 5. In cazul in care nu se face Hexa (deci o intepatura) se poate face Infanrix – IPV+HIB + valenta lipsa (in cazul nostru hepatitic B (VHB)) - deci 2 intepaturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

in cazul asta si eu as zice nu.. dar nu am experienta pe subiectul asta. asa ca ori ceri a treia opinie... ori ai incredere intr-unul dintre medicii deja consultati. imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

Roxana


Multumesc frumos!

Am mai intrebat un medic si a spus ca nu are sens sa facem prevenar, ci Broncho Vaxon care consta in picaturi. Si sa nu il ducem la gradinita dupa ce se naste BB2.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

fely_alina
Trimis la - 15/04/2009 : 13:00:24
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua la toata lumea,
am rugamintea la voi sa-mi spuneti ce vaccinuri ati facut la bebicii vostri? eu azi l-am vaccinat la 2 luni cu TETRAXIM si hep B pt ca asa mi-a recomandat medicul de familie, am dat 165 ron pe el, destul de scump mi se pare, sper sa fie bine pt bebe. As vrea sa stiu si alte pareri, am facut bine? Si ce reactii a avut bebele vostru dupa vaccin? al meu a plans acolo doar, acum e linistit si doarme, i-am bagat un supozitor NOVOCALMIN si pare ok, dar mie inca mi-e teama...
Si inca ceva, a facut cineva vaccinul Rotavirus? cica la 4 respectiv 6 luni?
Astept si sfaturile voastre.
Multumesc mamicilor si bafta cu bebicii vostri.

Alina
si Razvan


andacos
Trimis la: - 15/04/2009 : 13:27:23
--------------------------------------------------------------------------------

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135983

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108763

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135033

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131857

Darria
Trimis la: - 15/04/2009 : 13:49:41
--------------------------------------------------------------------------------
La intreb. tale nu pot raspunde din proprie exp. fiindca am folosit alte produse.

Sper ca mesajul meu nu o sa te deranjeze, scriu cu buna intentie.
pe scurt fiindca sunt in viteza:
1. novocalminul este rec. dupa 4 ani - citeste prospectul.
2. cauta pe net. inf. ref. la metamizol.
3. ca o comparatie: la 6 luni pediatra mi-a spus ca pot folosi 1/4(doar varful) de sup. novocalmin intr-o situatie de urgenta: temp. > 39 si care nu scade cu antit. adm. anterior(paracetamol sau ibuprofen - dupa caz) + impachetare sau baie.
4. dupa vaccinare se poate folosi, daca medicul recomanda, supozitor(preferabil) sau sirop: paracetamol(eferalgan, paracetamol) sau ibuprofen(nurofen) dozat dupa varsta si kg.
Pe masura ce creste strumful o sa ai curajul sa nu mai folosesti antit. adm. preventiv ci doar daca este necesar.
Crestere usoara.



mychydutza
Trimis la: - 15/04/2009 : 14:17:45
--------------------------------------------------------------------------------

tot ce te pot sfatui este sa nu-i administrezi novocalmin decat in situatii de extrema urgenta, cand are temperatura mare si cand n-ai reusit sa o scazi cu alte antitermice. si atunci, la varsta asta, o jumatate. dupa vaccin poti baga un paracetamol. daca citesti prospectu la novocalmin, la efecte adverse, o sa intelegi de ce nu-l recomand.......

si mai exista un remediu homeopat pt prevenirea efectelor adverse la vaccinari: THUJA CH 15. se gaseste doar la farmaciile homeopate. se dau 3 grauntze cu o zi inaintea vaccinarii, 3 in ziua vaccinului si 3 in urmatoarea zi. se administreaza cu aceleasi indicatii ca si la Oscillococcinum. sanatate.


Roxxy80

Trimis la: - 15/04/2009 : 15:20:13
--------------------------------------------------------------------------------

Buna!
Deja ti-au raspuns fetele ce vroiam si eu sa-ti spun: NU NOVOCALMIN, adica nu se administreaza novocalmin preventiv, ci doar in caz de febra peste 39 (oricum in nici un caz mai devreme de 1 anisor, din cate stiu eu). La fiecare vaccin i-am dat putin Panadol (mai putin decat doza de pe cutie). Noi am facut vaccinurile din gama Infarix, deci nu-ti pot da o parerere referitor la vaccinul pe care l-ai facut tu bebeului.


alexpa
Trimis la: - 15/04/2009 : 17:30:42
--------------------------------------------------------------------------------

la 2 luni schema gratuita contine DTP, antipolio si anti hep B
tetraxim contine DTP plus antipolio injectabil.
de la 1 ianuarie schema gratuita include (sau ar trebui sa includa) antipolio injectabil (pana acum se facea antipolio oral care avea un risc mare de efecte adverse)... deci practic ce ai facut tu contine la fel ca si schema gratuita..
Nu stiu exact daca s-a trecut la polio injectabil, dar daca chiar se face acum polio injectabil, te+a pus degeaba doctorita ta de familie sa cumperi vaccinurile...
macar daca+ti recomanda pentaxim,care imunizeaza copilul si pentru H. influenzae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

fely_alina, in cazul in care vaccinurile facute de baietelul tau au fost Tetraxim-ul (care este in schema gratuita de la stat, la fel ca si vaccinul pentru hepatita B) si Hepavax Gene TF am sa te rog frumos sa te duci la doamna doctor si sa ii ceri banii inapoi! presupun ca nu ai nicio chitanta pe banii dati, nu?
astfel.... pretul platit pentru 2 injectii este aberant.
cat despre novocalmin, intr-adevar nu se administreaza decat in cazuri de febra majora si care nu raspunde la alte produse antitermice (paracetamol sau ibuprofen)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Am si eu o intrebare; de fapt doua:
1. prevenarul da imunitate pe viata?
2. daca se contacteaza una din bolile astea dupa varsta de 5 ani cum se manifesta? Adica, sunt forme mai usoare sau cum? Ca vad ca vaccinul se face pana in 5 ani. Dupa aceea de ce nu mai e posibil?

Fii TU disponibil cand vrea copilul, nu-l fa pe el disponibil cand vrei tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fely_alina spune:

Buna,
multumesc frumos Roxana pt raspuns, intradevar asa este, am luat teapa mai pe romansete, m-am interesat si ai foarte mare dreptate, recunosc, am vrut sa cumpar un vaccin mai bun si de aceea d-na doctor si-a permis sa ne insele, insa lucrurile nu vor ramane asa. Am contactat-o deja la telefon dar nu mi-a raspuns, deci...
De asemeni si novocalminul nu e ok dat copiilor sub 3 ani, dar tot d-na doctor ne-a pus sa-i dam (vai cand ma gandesc ca mi-am pus copilul in pericol imi vine sa mor...doamne fereste)
Inca o intrebare la mamici: voi ati dat la bebe vitamina D3? vit C si calciu carbonic?...mie mi-a dat din toate sa-i dau si deja bebele meu are 5800 la 2 luni, e normal?? o fi de la vitamine?
MULTUMESC ANTICIPAT!!!

Alina
si Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cred ca ar fi bine sa nu lasi lucrurile asa.
cat despre vitamina D3 - vigantol - este in schema generala de prevenire a rahitismului. calciu carbonic nu stiu de ce ia. iar greutatea este ok pentru 2 luni.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fely_alina spune:

am reusit sa dau de doctor, explicatia?: cica am platit vaccinul deoarece ele nu-l primise si trebuia sa mai astept pana dupa 23 ca sa-l comande, ori asta insemna sa-i fac vaccinul aproape de 3 luni. hmmm, nu prea se leaga dar na, n-am mai avut ce sa-i fac, cat despre chitanta...nu o mai are. Deci mamici, nu va lasati inselate ca si mine, informati-va din timp.
Apropo de vit D, cica sa nu-i mai dau momentan pt ca exista riscul sa i se inchida fontanela mai devreme, dar e normal sa nu-i dau nici macar vigantol,(nu i-am dat deloc) eu nu mai inteleg nimic....offfff
Sarbatori fericite!

Alina
si Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Fetelor, vad ca nu prea mai e activitate aici, dar eu vreau pareri si ajutor, tot legat de vaccinuri. Inca nu s-a nascut bbita mea, dar am ajuns cu investigtiile la capitolul vaccinuri si, desi mai citisem niste articole nu prea nice la adresa lor, acum cum ca m-au impactat mai mult.

Inca nu am cartea dr Sears, The Vaccine Book (e cineva la curent cu ea?), dar din niste videos si articole mi s-ar parea o alternativa logica si interesanta schema lui de vaccinare. Probabil majoritatea stiti despre ce vorbesc, amanarea unor vaccinuri pt mai tarziu, aplicarea pe parti si nu 5-6-9 vaccinuri de-odata.

lista alternativa

www.ageofautism.com/2009/06/dr-bob-sears-author-of-the-vaccine-book-if-a-vaccineautism-link-is-proven-will-vaccine-policy-change.html" target="_blank">vaccines and autism

www.whale.to/vaccine/sears.html" target="_blank">Is Aluminum the New Thimerosal, ca tot vorbeati despre mercurul din vaccinuri, se pare ca nici aluminiul nu e prea departe...

www.bestlifeonline.com/cms/publish/fatherhood/Dilemma-of-Vaccination-and-Autism_7.php" target="_blank">Autism Roulette, o poveste trista, reala si fara raspuns.

Si cateva videos cu dr. sears:
www.youtube.com/watch?v=rZztDICeUnA" target="_blank">the importance of Vaccinating your child
www.youtube.com/watch?v=_M0J7d3n4Ws&feature=quicklist" target="_blank">The Hep B Vaccine

Stiu ca am bombardat cam mult, cine e la curent cu asta, pls dati-mi parerile voastre, pt cine nu, si are timp sa citeasca cate ceva mai sus postat si poate ajungem la vreo concluzie.
Adevarul e ca trebuie sa ma decid pe ce varianta merg, inca de la nastere, caci se incepe cu vacc. pt hep B din prima zi de nastere, hmmm.. so nush ce sa aleg.

Multam si sper sa ne putem ajuta cu vaccinurile astea!

35+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput