Guvernul DC

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Eu, cuscra, sa dam nastere nepotismului!
Tu ma votezi pe mine la Educatie si gata, ne-am scos, copiii nostri n-or sa mai munceasca ever!


OK! Ramane sa ne intalnim sub obladuirea MARELUI SEF, sa parafam intelegerea si semnam pactul si programul politic



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Franta mizeaza pe acest viitor stat membru al Uniunii Europene pentru a sustine politica agricola comuna.

Un convoi de douazeci de combine se intersecteaza cu o caruta trasa de un cal. Acest contrast devenit imaginea tipica pentru lumea rurala romaneasca. Thierry Bourgoing il observa in viata de zi cu zi. Acest tanar francez, stabilit cu sotia de sase ani in Campia Romana, administreaza o ferma pentru Michel Creteur, agricultor din Ardennes la originea acestui proiect. Exploatarea lui are in prezent peste 2000 de hectare, masurate prin GPS, invecinate cu parcele de un hectar sau mai putin. Inainte ca tractoarele sale John Deere sa semene grau dupa o recolta de 12 000 de tone de porumb, romanii din sat vin cu toata familia sa adune resturile pe care le vor arde in cursul iernii pentru a se incalzi. Altii incarca porumbul, recoltat manual pe propria lor parcela, care va hrani propria lor vaca si cei cativa pui. Aceasta autosubzistenta taraneasca este foarte raspandita in satul romanesc, unde traieste, de pe o zi pe alta, in afara pietei economice si a statisticilor de somaj, aproape jumatate din po****tia tarii. Ei nu sunt agricultori in masura mai mare decat proprietarii imenselor exploatari, obtinute dupa caderea comunismului in imprejurari dubioase, adesea prost intretinute. Rezultatul: esentialul productiei romane, care contribuie la 12% din PIB, este de fapt realizat de o mana de agricultori. Paradoxul Romaniei este astfel de a fi o tara agricola ducand lipsa de agricultori intreprinzatori. Organizarea filierelor agricole Miza viitoarei intrari in Uniunea Europeana si in politica agricola comuna (PAC) va fi de a determina aparitia intreprinzatorilor si, in locul agrobusiness-ului salbatic din prezent, de a organiza filierele agricole dupa anii de dezordine. Primul obiectiv este de a face tara autosuficienta. Consumul romanesc si-a inceput dezvoltarea in timp ce tara importa porci, pasari, carne de vita sau produse lactate. In lipsa de infrastructuri, "este mai rapid sa se importe produse agricole din Turcia decat din Bucovina", remarca Stephane Coroner, consilier francez pe langa ministrul roman al agriculturii. "Aderarea la UE va fi mai intai o lovitura concurentiala puternica pentru tara", avertizeaza el. Porumbul romanesc este competitiv si se exporta. Anul trecut, Thierry Bourgoing a exportat o parte din acesta cu barje pe Dunare pana la portul Constanta, la Marea Neagra, pentru hrana animalelor in Spania si Italia. Fata de o tara fara iesire la mare, acest debuseu maritim avantajeaza Romania pentru a transporta mai ales in tarile arabe. Dar primul sau atu, intr-un sector in care suprafata cultivata determina amortizarea costurilor, este de a oferi inca terenuri bune de arendat, ca mai inainte campiile din fosta RDG si Polonia. Treizeci de exploatari depasesc 10 000 de hectare, marime demna de suprafetele australiene sau argentiniene. O insula a Dunarii este considerata chiar cea mai mare exploatare a Europei: 56 000 de hectare! "A fost reunita aici in cativa ani o intindere pentru care in Franta ar fi nevoie de un secol sa fie constituita", subliniaza Thierry Burgoing. Calitatile si adancimea faimosului cernoziom sunt un alt atu major. Acest sol fertil, de culoarea ciocolatei, cere putine ingrasaminte si seminte. Tot atatea economii la costuri care dau porumbului romanesc "unul din cele mai bune preturi de cost", in opinia lui Patrick Valmary, consultant la Bucuresti pentru Caussade Semences. Suma tuturor cheltuielilor reprezinta 700 euro la hectar fata de aproape dublu in Franta. Un potential serios Cu toate acestea, seceta sau, invers, inundatiile, si asprimea iernii care ingheata unele culturi, costurile de irigare, precum si costul mai ridicat al produselor fitosanitare care trebuie importate, tempereaza aceasta impresie de eldorado. Dar cresterea progresiva a ajutoarelor directe ale PAC (50 de euro pe hectar in 2007 fata de 300 de euro in Franta pentru porumb in prezent) si ameliorarea asteptata a capacitatilor de stocare pentru a suporta mai putin urmarile fluctuatiei preturilor mondiale, precum si a infrastructurilor, ar urma sa intareasca in anii urmatori agricultura romaneasca. "Tara ofera un mare potential de productie si chiar de export", a inteles foarte bine acest lucru Pierre Jarreau, director comercial in Romania al producatorului de seminte Limagrain, concentrandu-si atentia asupra porumbului. ªi asupra florii soarelui. Guvernul roman, prin aceasta cultura, vrea sa faca din tara un exportator de biodiesel si stimuleaza acest lucru prin mijloace fiscale. In fata acestei redistribuiri in curs a hartilor agricole in UE, agricultorul Michel Creteur a facut pariul Romaniei, intelegand ca " marile firme agricole franceze trebuie sa fie prezente aici pentru a continua sa existe in Franta". Cum va putea continua sa supravietuiasca po****tia rurala care traieste in autarhie? Desigur, viitoarele ajutoare ale PAC pentru dezvoltarea rurala (1200 euro pe an pentru un proiect) urmaresc sa mentina satul viu, dar nimeni nu asteapta miracole de la acestea. Ele vor permite de exemplu sa se dezvolte turismul la fermele din Carpati, propice si filierelor de produse biologice, dar nimic semnificativ. Po****tia satelor este in varsta (70% din fermierii individuali au 55 de ani sau mai mult si numai 5% au sub 35 de ani) si exercita adesea mai multe meserii, alimentand o economie paralela. Un sistem de renta viagera Mentinerea acestei po****tii in mediu rural convine guvernului care nu are interes sa se inmulteasca po****tia periferiilor Bucurestiului, dar limiteaza dezvoltarea tarii. Un sistem de renta viagera ii indeamna pe cei peste 62 de ani sa cedeze pamanturile tinerilor ca ei sa le preia reunindu-le in parcele. Dar aceasta incitare financiara are putin succes, cu toate ca urmareste constituirea acestei "clase medii" de ferme familiale comerciale, de 300 - 400 de hectare, care lipsesc atat de mult in agricultura romaneasca. "Distribuirea echilibrata pe teritoriul oraselor medii care sa fie aprovizionate ar fi potrivita", estimeaza Stephane Coroner. Din cauza imbatranirii demografice, miile de mici ferme de subzistenta sunt sortite sa dispara. Dificultatea pentru agricultura romaneasca, o data ce va fi pe deplin prezenta pe piata europeana, va fi sa nu cedeze agriculturii intensive. Sursa: La Croix (Franta) Rador Sursa: Bloombiz

Mi s-a parut foarte interesant articolul de mai sus. Se pare ca tot din afara se vede mai bine unde,cum si ce s-ar putea face la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Eu, cuscra, sa dam nastere nepotismului!
Tu ma votezi pe mine la Educatie si gata, ne-am scos, copiii nostri n-or sa mai munceasca ever!


OK! Ramane sa ne intalnim sub obladuirea MARELUI SEF, sa parafam intelegerea si semnam pactul si programul politic



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


fara ministru de razbel,nu semnati voi nimicuta !

si ptr protocol pregatiti,va rog, juma' de purcel, juma' din fabrica de pepsi si vreo 30 torturi.cu ciocolata !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

eo ma baf la informatii contrainformatii si dezinformare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
fara ministru de razbel,nu semnati voi nimicuta !

si ptr protocol pregatiti,va rog, juma' de purcel, juma' din fabrica de pepsi si vreo 30 torturi.cu ciocolata !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.


Hmmm, care va sa zica, va fi o negociere dura .



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
fara ministru de razbel,nu semnati voi nimicuta !

si ptr protocol pregatiti,va rog, juma' de purcel, juma' din fabrica de pepsi si vreo 30 torturi.cu ciocolata !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.


Hmmm, care va sa zica, va fi o negociere dura .



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


tu nu-ti imaginezi cum sunt negocierile ptr Bianca. Pe viata si pe moarte ! si nu cedez nici macar maru' din gura lu' guit !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

pot sa-mi aleg cultura??? si asa sunt in domeniu.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

pot sa-mi aleg cultura??? si asa sunt in domeniu.

poze, Just Me
ambitioasa




Cu ce vii la masa negocierilor? Sa vedem daca 'te califici'.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

pot sa-mi aleg cultura??? si asa sunt in domeniu.

poze, Just Me
ambitioasa




Cu ce vii la masa negocierilor? Sa vedem daca 'te califici'.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


ii dau io junghiu' meu

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

programu meu??? care sa fie? unu bun normal...ca tre sa va iau fetzele...dar nu il stiu inca....cand il voi sti vi-l voi spune...va anunt eu...stati cuminti acolo. voi votati-ma ca la final ca spun si programu meu
ce daca parlimintarii astai din ziua de azi v-au spus programele lor v-au convins in totalitate? sau ati crezut ce v-au promis ei??? eu nu si nici la vot nu am fost.
asa ca mai bine vedeti in fapt ce va pregatesc eu.
VOTATI-MA!!!

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput