masoneria feminina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Cand am citit primele mesaje de aici, mi-a venit automat in minte scriitorul englez celebru cu ale lui partide cu tocuri inalte si cu tocuri joase. Exact la asta ma trimite cu gandul masoneria. O sa-mi fac si eu Loja forumistelor cu ochii caprui, la care esti invitata sa aderi doar daca oja iti este perfect intinsa pe unghii, fara spatii 'uitate' nepictate!

Vad ca aici a deviat putin discutia intre o chestiune el vs. ea. Departe de mine de a fi f.e.m.i.n.i.s.t.a. Dimpotriva, consider ca femeia si barbatul sunt diferiti si au capacitati si meniri diferite, cu nimic mai prejos una fata de cealalta. Abureala aia cu femeile nu pot duce nu stiu de sarcina...bla,bla,bla...pai daca o femeie e in stare sa duca o sarcina de 9 luni si sa dea nastere, nu mai vorbesc de cresterea unui copil, toate celelate 'sarcini' sunt nimicuri. Cred ca acum pot sapa un sant iarna,la -16 grade fara nicio problema. Poate nu o sa fiu la fel de rapida ca un barbat, dar o pot face. Iar cealalta aberatie cum ca doar barbatii pot vorbi direct cu Seful cel Mare, indiferent cum s-o numi el, Dumnezeu, Allah, Jehova etc. ...sa fim seriosi. Asta e clar protectia barbatilor slabi. Sa nu-mi zica mie cineva ca as avea nevoie de intermediar intre mine si Seful cel Mare. Poate in limbile latine o fi numele lui de genul masculin, dar cine zice ca e chiar mascul? Si apoi sunt creatia lui, nu? Si ma pot adresa lui direct. Cand mor si ajung la el, o sa ma transform brusc in barbat ca sa pot vorbi cu el? Sau o sa iau si un barbat acolo, cu mine, sa-mi fie mijlocitor? Asta nu ca as agrea ideea de femei-mijlocitor.
Chestia asta cu secte, grupuri, grupari, religii mi se pare o mare pacaleala. E ca si cum daca as face o chestie rea si as plati la biserica nu stiu ce, as mai zice si de 100 de ori o rugaciune si as posti 3 luni, gata, pacatul s-a sters. Ei hai, nu e chiar asa. In primul rand am nevoie sa ma iert eu pe mine insamni si asta nu merge cu nimic decat cu o schimbare de comportanet si simtire. Nu fac lucruri rele pentru ca mi-e frica de Sef, ci pentru ca am ales sa nu fac lucruri rele de dragul linistii si sufletului meu. Asta e credinta in mine, ca parte din Creator. Daca as fi intr-o secta/grupare/religie, asta mi-ar deschide calea spre Rai? E ca si cum as avea pile si as intra in fata celor care nu au fost membrii in asa ceva,nu? Ori nu zic sectele/religii/gruparile ca suntem toti egali in fata Sefului? Sau e ca in comunism, unii sunt mai egali decat altii si membrii intra in fata. In plus, Iadul ar fi plin de membrii altor religii/secte/grupari.
Aroganta unora! Si elitism stupid, sa cred eu ca as fi mai in masura sa conduc lumea pentru ca ma cred desteapta! Masonii astia mi se par doar niste infumurati complexati. Nu ma baga nimeni in seama desi sunt atat de grozav, lasa ca imi fac eu gruparea mea secreta si misterioasa si conduc lumea! O sa manipulez si mituiesc si presez oameni destepti ca si mine sa punem mana pe putere si sa conducem lumea. Si noi astia destepti o sa ne preocupam de sufletele sarmanilor prosti!

Iaca m-am intons ca un aluat la dospit, numai ca mi-e sila de ascunzisuri si fofilari de orice fel. Si asta mi se pare ca fac sectele/organizatiile/gruparile/religiile de orice fel. Credinta o ai sau nu si o porti cu tine tot timpul, e in sufletul tau si e legatura ta cu Maretzul.
Vorba aia: 'Esti tare? Ne vedem in parcare...si fie ca cel mai bun sa ramana in picioare!' E valabil in orice domeniu! In al meu, provoc la duel profesional pe orice mason, masoana, barbat, femeie, cu tocuri inalte, cu tocuri joase, descult, incaltat etc. ...and may the best one win!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Din cate stiu eu exista masonerie feminina..doar au aparut si la tv reportaje despre aceasta tema. Mai mult decat atat, masoneria feminina din Romania ar fi mai veche decat cea din Franta.
Ca in masonerie pot intra femei sau nu..asta e o chestie discutabila..din literatura existenta stiu ca loji feminine au existat din vremuri stravechi. Problema lor era /este ca unele sunt neregulare (adica neacceptate). Neregulare bineinteles din punctul de vedere al masonilor barbati.
A fost recent o emisiune la Codul lui Oreste, daca nu ma insel, la care s-a spus ca femeile nu ar avea acces in masonerie pentru ca, pe de o parte, sarcina de a fi mason este mult prea grea pentru o femeie, iar pe de alta parte, in templul masonic, masonii ar avea sarcini "sacerdotale" nepotrivite unei femei. La aceeasi emisiune s-a spus ca in toata lumea exista masonerie feminina insa masoanele nu cunosc toate tainele masoneriei, cu alte cuvinte accesul la cunoastere al femeii masoane este ingradit tocmai pentru ca ea sa fie ferita de aceasta povara.

Despre acces: din tot ce am citit si auzit eu, teoretic, nu se pune problema de influenta si avere, in sensul "profan", ci ca accesul ar presupune in primul rand dorinta de perfectionare spirituala a masonului si a societatii. Cel putin, asa am inteles eu ( pe de alta parte, s-ar putea sustine ca ai ajuns la nivelul in care te ocupi de pregatirea ta spirituala cand nu trebuie sa te mai gandesti daca ai sau nu ce sa pui pe masa , un acoperis deasupra capului, etc, deci ai un anumit nivel de trai).
Din punctul asta de vedere am si deschis topicul. Cate din noi am fi pregatite, cu adevarat pregatite, sa renuntam la o parte din timpul nou liber si asa ff limitat, ca sa reflectam la binele societatii si la evolutia noastra spirituala, neanimata de interese personale, financiare?
Stiu ca o parte dintre voi o sa spuna ca ceea ce scriu eu este mult prea idealist, sunt convinsa de asemenea ca in societatea noastra ca si in alte societati, sunt oameni care intra in masonerie animati de alte ganduri..sunt realitati care nu pot fi contestate.
Dar, fara sa fiu, subliniez acest lucru, o reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentta: este masoneria prea grea pentru o femeie? De ce anume vor barbatii sa ne protejeze??

PS. nu exista masoneria copiilor. Despre masoneria tinerilor: stiu ca in masonerie se intra la varsta de 21 de ani.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)


Sunt inca in Romania, oameni care au facut candva,un juramant de credinta fata de statul roman, fata de aceasta tara, fata de ....truda lor zilnik. Si s-au legat pe ei.....sunt unii care inca mai cred in asta....Si printre aceia, sunt cu siguranta si femei.
A fi femeie, nu exclude posibilitatea implicarii in prb societatii:sunt atatea prin fundatii care ajuta diverse categorii defavorizate dpdv social


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

eni, urmareste, te rog presa ultimilor ...ani?..........
E mult, asa-i!
Atunci.....pe cea din RO,incepand din 23 martie incoace....
C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:




Citat:
citat din mesajul lui diala

eunice, francmasoneria nu accepta femei. NU EXISTA francmasonerie feminina.sunt unele ordine in care au acces femeile, unul cunoscut pe la noi este Clubul Rotary, dar femei mason nu. francmasonii NU accepta femei, barbati cu handicap, sau atei.


Brabati cu handicap???!!!!
Stiu sigur ca Pigoana e mason si aresi handicap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Barbati cu handicap?!
Stiu sigur ca Prigoana e mason si are si handicap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Barbati cu handicap?!
Stiu sigur ca Prigoana e mason si are si handicap...

salut! pe net si prin carti scrie k nu sunt acceptati barbatii cu handicap.
Intrebarea mea este de unde stii tu asa de sigur despre Prigoana
Nu de alta, dar calitatea de ...membru luminat sau cum s-o numi el, e cam musai sa fie top secret....sau ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

eni, mama de baietzi, felicitari pt subiect!
Desi eu l-am vazut cu intarziere, constat ca fetele nu au dat concret raspuns la intrebarile tale, dar spiritele s-au incins
Punct ochit:exista...enteresu"

Stai sa vezi!
Pt Yaia
Aroganta unora! Si elitism stupid, sa cred eu ca as fi mai in masura sa conduc lumea pentru ca ma cred desteapta! Masonii astia mi se par doar niste infumurati complexati. Nu ma baga nimeni in seama desi sunt atat de grozav, lasa ca imi fac eu gruparea mea secreta si misterioasa si conduc lumea! O sa manipulez si mituiesc si presez oameni destepti ca si mine sa punem mana pe putere si sa conducem lumea. Si noi astia destepti o sa ne preocupam de sufletele sarmanilor prosti!
Draga Yaia, dak nu am inteles eu bine de prin carti, te rog sa ma...corectezi.
1. cik masoneria are radacini cam adanci in timp.....si pe vremea aia, barbatii care au pus toata chestiune la cale, nu prea erau ei infumurati si complexati.....asa mi se pare mie
2. eni zice bine........or mai fi si unii care se-nfratesc cu ganduri nu prea curate....ca de, banu' ii ochiul stim noi cui, mai sunt si vanitati si orgolii, mancale-ar mama!
3.poate sunt eu mai....idealista, dar chestia cu autodepasire, autocunoastere, , chiar mi se pare superba. Pe bune!si nu ai cum sa iti doresti asta, decat dak treci de treapta1 a piramidei lui Maslow(e depasit, stiu, sa nu ma injuri), adik, vorba lui eni, dak ai ceva de pus plozilor pe masa si un loc unde sa pui capul, sa-ti odihnesti oscioarele dupa ce ai dat preacinstitului barbat sa pape si plodutzilor la fel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Yaia,fara suparare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

hai ca nu mai am rabdare!!!!!!!!!!!!


DE CE VOR SA NE PROTEJEZE BARBATII?????
1.cauza
2.obiect(bu-hu-hu!.....)
mor de curiozitate si de necaz(k nu scrie nimeni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui abbi

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Barbati cu handicap?!
Stiu sigur ca Prigoana e mason si are si handicap...

salut! pe net si prin carti scrie k nu sunt acceptati barbatii cu handicap.
Intrebarea mea este de unde stii tu asa de sigur despre Prigoana
Nu de alta, dar calitatea de ...membru luminat sau cum s-o numi el, e cam musai sa fie top secret....sau ma insel?




Masoneria nu este o societate secreta ci una discreta.
Deci chestia asta cu top secret ..nu se justifica. De chestia cu handicap habar nu am.


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput