Cadouri intr-o cutie de pantofi ...

Cadouri intr-o cutie de pantofi ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Frumos gestul englezilor - ar fi frumos ca fiecare copilas din familiile romanesti sa trimtia altui copil, mai sarac, u un cadou de Craciun. Atata cat sa incapa intr-o cutie de papucei. Cineva va fi fericit.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Ce ziceti cautam cate o cutiuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Frumoasa initiativa, !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129276&whichpage=13
Inainte sa vad acest articol am povestit ce a primit fiul meu.Engleza mea nu ma ajuta sa citesc articolul,insa banuiesc ca este vb de acelasi lucru.

Imi traduceti va rog.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Si la scoala baietelui meu, JOnathan, sunt multe evenimente de caritate, pe tot parcursul anului dar mai ales de Sarbatori. Am avut si noi aceeasi chestie cu cutia de pantofi, in cazul scolii noastre cadourile merg in tarile ravasite de razboie. Apoi fiecare clasa are penny jar, unde copii pot lasa maruntis si dupa un anumit interval de timp se anunta cat s-a adunat si unde se va dona, apoi mai au "Angel tree program" unde cine doreste poate alege un ingeras de hartie din pomul de Craciun de la scoala, pe spatele fiecarui ingeras e scris fetita sau baiat si varsta, noi urmand sa cumparam nu cadou, sa-l impachetam si trimitem la scoala pt copilul descris pe ingeras. Anul asta am luat doi ingerasi si Jonathan a fost tare incantat. Apoi in fiecare an cum toata lumea vrea sa dea cadouri profesorilor de Craciun, primim o foaie acasa cum ca daca ne-am gandit sa dam cadou, dorinta intregului personal al scolii e ca in loc de cadou sa donam acei bani la una din organizatiile de caritate care sunt le sunt aproape lor de suflet sau una pe care o alegem noi. Trimitem banii la scoala si la final se anunta cat s-a adunat pt fiecare organizatie si se trimite cate un cec din partea scolii pt fiecare. Si multe, multe altele care acum nu-mi vin in minte. Insa ma bucura faptul ca multe scoli au aceasta initiativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Foarte frumos gest din partea clubului Rotary si a membrilor sai, bineanteles sa nu uitam micutele maini care impacheteaza cu atata dragoste fiecare cutie.

Ar trebui sa ne alaturam si noi cei ce putem oferi un zambet copiilor,dar trebuie contactat clubul Rotary pt. logistica,ma refer pt. cei din afara romaniei.
http://www.rotary1280.org/shoebox/



Sophia 2ani
+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ideea nu e deloc noua. Gradinita noastra (din Bucuresti) a aplicat-o anul acesta si a colectat cutiile pentru copiii orfani, ar fi bine daca toate gradinitele ar face la fel.

Fiecare copil a avut de pregatit o cutie de pantofi care sa contina jucarii, dulciuri, manusi, fular etc - ce incape intr-o cutie de pantofi. Cutiile au fost decorate si trimise la o casa de copii.

Nu cred ca e singura gradinita care a avut acest prioect, in orice caz, ar trebui aplicat de catre toate gradinitele - este modalitatea cea mai simpla pentru toti de a face alti copilasi fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

am vazut ca putem comanda "shoebox" goale pe site-ul lor.

Sophia 2ani
+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

noi facem pachetele de cativa ani, mai precis copii mei, la initiativa si sfatul meu.
anul asta au facut la scoala, fiecare copil a trebuit sa cumpere ceva intre 6 si 10 euro, sa puna in cutie. iar noi parintii am cautat copii, din tarile sarace din Africa si le-am trimis acolo, prin curier.

foarte buna initiativa, copii din orasele mai mari din Ro, ar trebui sa faca astfel de pachetele pentru copii de la sate.

Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si la noi s-a organizat aceasta actziune,care mie mi se pare super!

Kari mie imi place propunerea ta de a aplica actziunea in cazul copiilor de la sate!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Pentru copiii din Romania se trimit din strainatate , de foarte multi ani ( eu stiu de 9 ani ) pachete exact in genul celor despre care vorbiti. Iar in decembrie 2007 si din Romania au plecat astfel de pachete spre Bulgaria.
Am fost implicata cativa ani in distribuirea pachetelor si bucuria copiilor este nepretuita. Este un gest minunat care ar trebui extins.

Mergi la inceput