Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui elvie

xio fata draga uite ca ma obosesc sa-ti raspund . Xuleasca de mine are dreptul sa-si spuna opinia personala pe forum ca dealtfel toti Xulestii de pe forum fie ca-ti place fie ca nu.

Din punctul meu de vedere o persoana care sustine sus si tare ca : militeaza pt. drepturile animalelor nu le mananca.De ca nu sustii ca tu doar aperi cainii ,pisicile si nu mai comentez.Ce faci tu se cheama discriminare .Porcul ala pe care-l mananci tu sti prin ce chinuri trece la taiere ca sa-ti ajunga tie in farfurie, Sau porcul nu se pune. Ca tot este perioada taierii porcilor iti sugerez sa te duci sa privesti care este procedeul de taiere a unui porc asta daca nu ai vazut deja.Eutanasierea este nimic daca stam sa comparam .

Si nu am spus 'tu nu ai copii ' am spus: o sa vezi tu cand o sa ai copii cum este sa-i plimbi in jurul haitei de caini ,mai citeste o data.

Ca tu nu gandesti ca mine este destul de evident ,dar cine o fi avand dreptate oare,tu sau eu ? Poate te explici cum vine treaba cu educatia data de parinti in privinta cainilor,ce te-au invatat sa le faci/zici cainilor,plecaciuni ,sa le dai buna ziua , sa-i mangai pe limba sa nu te muste,explica reteta , iti garantez sunt multi oameni care nu fac nici un rau cainelui si tot sunt muscati si vor sa afle in frunte cu mine. No... ce sa faca saracii oameni ..daca nu am/au avut parte de acelasi gen de parinti ca si tine Inca ceva ...parinti tai nu te-au invatat si despre empatia fata de fiintele umane ? te-ai gandit doar pt. o secunda ce a fost in mintea acelei fetite in timp ce a fost sfasiata de caini,la teroarea ,la durerea ei in timp ce era facuta bucatele ? La mama ei care poate a citit pe forum postarile tale cum ca oameni sunt de vina ca fetita ei a murit si nu caini. Dar la copii pt. care apa potabila este un lux,la copii care in locul jucariilor se joca cu cranii sau copii din Laos care se joaca cu bombe nexplodate aruncate cu ani in urma,la copii orfani ,flamanzi ,bolnavi care traiesc sub cerul liber, bag mana in foc ca nu pt. ca altfel nu mentionai ca se fac actiuni caritabile doar pt. fiinte umane si nu si pt. caini

Tu vii aici si compari fiintele umane cu caini , Pe mine putin ma intereseaza acum din a cui vina au ajuns caini pe strada,fapta este consumata ,stiu ca sunt prea multi si atenteaza la viata si sanatatea oamenilor si trebuie luate masuri. Realizez ca este imposibil sa se ofere adapost /mancare / adoptie/iubire pt. toata canimea si eutanasierea este solutia cea mai buna la ora actuala . Si mai cred ca ideea eutanasieri nu surade nimanui (nici macar mie) dar este o necesitate .

Totusi daca iubesti atat de tare caini ..esti majora ,vaccinata ai putea sa te mobilizezi/organizezi cu alte persoane iubitoare si salvatoare de caini si sa salvati o parte din ei. Nu te astepta ca noi calaii care dorim eutanasierea cainilor sa o facem ,Putem totusi sa donam cate un os din cand in cand.Cine stie pote reusesti sa-i adapostesti in Casa Poporului desi ma indoiesc ca are sa incapa toata canimea acolo.







Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

" I have always been delighted at the prospect of a new day ,a fresh try,one more start,with perhaps a bit of magic waiting somewhere behind the morning..." Joseph Priestley(1733-1804)



Elvie , am si eu o curiozitate: de ce te-ar interesa pe tine ca eu fac discriminari in randul animalelor? Scrie undeva ca n-am voie?
ca si nesimtitii aia ipocriti care au facut parcuri pt. tigrii batrani sa zicem si exploatati de diverse persoane sunt iubitori de animale , dar tot mananca si carne si cumpara si pui sa le dea tigrilor.
Si din punctul meu umil de vedere omul ala are puncte in plus fata de un vegetarian care e la fel de pasiv ca vecina-mea.
Aici discutam despre caini.Daca eu discriminez porcul si puiul e treaba mea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/








No, sa-mi fie cu iertare dar asta m-a terminat! Cica ´´discriminezi animalele´´ Foarte tare!

Mie nu-mi plac sobolanii, hienele si unele maimute
Iertare, iertare va cer!

Daaar, nu ma agit pe forumuri de cum mi se zbarleste mie pielea cand vad un sobolan.Nici nu vreau sa-i omor. Nici nu sar in capul celor care au o simpatie pentru aceste animale.
Fiecare cu simpatiile lui

Voua cred ca va arde de cearta. Toti au ajuns la o concluzie mirobolanta: cainii nu au ce cauta pe strazi.Foarte bine.
Acum, din nevoia de a comunica incepem sa ne luam de aia care iubesc cainii da mananca porc

E vorba de caini aici nu de tot regnul animal, mie cel putin asa mi s-a parut initial...


Xio, iti spusei sau nu-ti spusei?
Maine sa gasesc pe birou actiunile in care te-ai oferit voluntar, da? Altfel te acuz de conspiratii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lady , eu am vrut sa-mi fac un adapost de animale, dar studenta fiind n-am bani si cred ca nici medic fiind nu o sa am , ca trebe multi .
pana una alta le gasesc stapan , ii duc la adapost pe cei pe care-i gasesc pe strada si sunt pui ,samd.
Da; oricum presupun ca nu conteaza astea Pt. ca mananc porc , evident

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui elvie
Cine stie pote reusesti [XIO] sa-i adapostesti in Casa Poporului desi ma indoiesc ca are sa incapa toata canimea acolo.

Imposibil! Casa Poporului este deja plina de caini. (La ce oase sunt de ros pe-acolo .... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu am o mare pasiune pentru soricutii gris. Cu labutele lor roz si cu mutrisoara vesela...
In fiecare dimineata scot pentru soricutii mei un bol cu graunte la usa apartamentului. Vecinii, niste criminali abjecti, nu inteleg ca soricutii sunt si ei niste suflete nevinovate.
Mi-am facut si o oragnizatie. Se numeste Ratattouile. Oricne gaseste un soricut pe strada va rog frumos sa-l aduca la "Adapostul pentru salvarea soricutilor". Acolo ii vom asigura o masa calda, un loc de dormit, asistenta medicala, etc.

Daca gasiti un soricut gris sau u sobolan va rog frumos sa sunati la hot line 0800 0800 SOBO. Multumesc.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Un articol fascinant din 2005 http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1219555-strazile-fost-recucerite-cainii-vagabonzi.htm

Iar cand intervin hingherii, sunt luati la bataie pentru ca 70% din romani sunt de acord cu aceasta situatie#65533;, sustine Magda Popescu, de la ASA.

Cu alte cuvinte ne batem gura degeaba, ca 70% din romani prefera sa moara un copil decat o haita.

Eu ma hazardez sa spun ca as prefera sa se formeze o miscare underground de otravire a lor. Pe capete. Ca cu vorbe si analize nu se ajunge nicaieri si in fiecare an va creste numarul oamenilor raniti/omorati.

elvie, te chinuiesti degeaba ca am antecedente. Porcul e cea mai buna leguma, asta trebuie sa pricepi tu.

XIO, vegetarianul pasiv nu e pasiv. Cresterea unui animal consuma foarte multe resurse, este o sursa de poluare si ajunge in farfurie dupa ce este omorat, ucis, ii este luat gatul cum preferi sa zici. Asta daca nu mananci furnici vii, unde chiar si asa tot omor e ca se prajesc bine in acidul din stomac. De animalul ala din care iti iei pantofi si gentuta nu mai iti e mila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Clover

Un articol fascinant din 2005 http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1219555-strazile-fost-recucerite-cainii-vagabonzi.htm

Iar cand intervin hingherii, sunt luati la bataie pentru ca 70% din romani sunt de acord cu aceasta situatie#65533;, sustine Magda Popescu, de la ASA.

Cu alte cuvinte ne batem gura degeaba, ca 70% din romani prefera sa moara un copil decat o haita.

Eu ma hazardez sa spun ca as prefera sa se formeze o miscare underground de otravire a lor. Pe capete. Ca cu vorbe si analize nu se ajunge nicaieri si in fiecare an va creste numarul oamenilor raniti/omorati.

elvie, te chinuiesti degeaba ca am antecedente. Porcul e cea mai buna leguma, asta trebuie sa pricepi tu.

XIO, vegetarianul pasiv nu e pasiv. Cresterea unui animal consuma foarte multe resurse, este o sursa de poluare si ajunge in farfurie dupa ce este omorat, ucis, ii este luat gatul cum preferi sa zici. Asta daca nu mananci furnici vii, unde chiar si asa tot omor e ca se prajesc bine in acidul din stomac. De animalul ala din care iti iei pantofi si gentuta nu mai iti e mila?






Clover , eu cred ca voi nu intelegi un lucru: aici nu se discuta daca voi sunteti de acord sau nu cu ideile si principiile mele , aici se discuta despre cainii vagabonzi.
Nu vad ce relevanta are ce mananc eu si in ce cantitate sau ce am in dulap(nu suport blanurile naturale , am o singura haina de piele si o pereche de cizme , primite , atat).
Eu nu sunt absurda sa cer oamenilor sa nu mai consume carne. Inteleg ca sunt animale pe care omul le creste de cand lumea si Pamantul pt. hrana si nu numai , e ok , dar nu sunt de acord cu uciderea gratuita a tot ce misca.
Ai 3 tipuri de carne , pt. ce-ti mai trebuie sa omori si atceva c sa mananci? Mananci ca sa nu mori de foame nu de altceva.
Ei , asta e ideea mea.In afara de porc si pui nu mananc altceva pt. ca imi este mila de animale.Cele 2 tipuri le mananc pt. ca asa am fost invatata de mica si zic eu ca e destul de ok.
Acum , daca in opinia ta eu nu iubesc animalele e ok , nu-ti cer sa-mi faci o statuie dar nici n-am nevoie de parerile voastre vis-a-vis de acest lucru , mi se pare stupid , deplasat si inutil.
Ca in perna nu o sa plang la noapte pt. ca X de pe forum imi spune mie ca nu iubesc animaleleSincer.
Vorbim despre caini.

Si apropo de haitele care mananca oameni , am auzit harmalaie vara asta la mine in parcul din fata blocului si speriata ca s-ar putea sa omoare cainii vreo pisica am iesit la 3 noaptea in pijama si slapi in fata blocului unde era o haita de vreo 25 de acini , veniti de la niste depozite si un depou de tramvaie de langa zona mea.
Nu m-a muscat , nu m-a latrat vreunul si m-am si dus la ei cand au inceput sa se "certe".
Vara trecuta am auzit la fel , galagie in parc , am fugit noaptea din casa si nu m-am oprit decat in mijlocul haitei care tocmai a prins o pisica de la bloc. Eu fugeam spre caini si la fel , n-a sarit unul sa ma muste.
nu spun ca toti sunt asa , doar ca sa nu exageram acum si sa zicem ca haita sau copilul.
Mai frica ar trebui sa-ti fie de oameni.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Clover

Un articol fascinant din 2005 http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1219555-strazile-fost-recucerite-cainii-vagabonzi.htm

Iar cand intervin hingherii, sunt luati la bataie pentru ca 70% din romani sunt de acord cu aceasta situatie#65533;, sustine Magda Popescu, de la ASA.

Cu alte cuvinte ne batem gura degeaba, ca 70% din romani prefera sa moara un copil decat o haita.

Eu ma hazardez sa spun ca as prefera sa se formeze o miscare underground de otravire a lor. Pe capete. Ca cu vorbe si analize nu se ajunge nicaieri si in fiecare an va creste numarul oamenilor raniti/omorati.

elvie, te chinuiesti degeaba ca am antecedente. Porcul e cea mai buna leguma, asta trebuie sa pricepi tu.

XIO, vegetarianul pasiv nu e pasiv. Cresterea unui animal consuma foarte multe resurse, este o sursa de poluare si ajunge in farfurie dupa ce este omorat, ucis, ii este luat gatul cum preferi sa zici. Asta daca nu mananci furnici vii, unde chiar si asa tot omor e ca se prajesc bine in acidul din stomac. De animalul ala din care iti iei pantofi si gentuta nu mai iti e mila?






Interesant, la sondajul asta eu nu am participat.
Nici prietenii mei. Nici familia mea. Nici vecinii. Nici colaboratorii mei.Pe tine te-a intrebat cineva?
Astfel, de unde stie madam asta citata de tine ca 70% dintre romani PREFERA cainii pe strazi?
Ne lasam in tot felul de declaratii, egal daca avem acoperire sau nu. Nu e frumos, nu e profesional si nu e credibil.
Cel putin aici pe acest topic 99.9% au scris ca aceste animale trebuie adunate de pe strada.


Clover, postarile tale merita citite, sunt inteligente si de bun simt.
Asa ca, eu consider ´´dorinta ta hazardata´´ o scapare la nervi sau furie. Nu mi te pot inchipui, adica nu-mi pot inchipui ca cineva ar fi capabil(a) sa puna otrava pe strazi si sa participe la spectacolul de moarte in chinuri a cainilor, pisicilor( al copiilor !!!!) si cine mai are ghinionul sa traiasca in acel habitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Clover, sa inteleg ca-ti voi vedea copilul in curand la TV mandrindu-se cum omoara nimale asa cum l-a invatat mama?
Esti un foarte bun exemplu pt. copii.
Eu abia astept sa fiu fata in fata cu un om cu gandirea ta care pune mana sa faca ceva , ca va fi ultima data cand isi va misca ceva in afara de globii oculari.

si lasand stupefactia mea la o parte , ai vazut vreodata cum actioneaza hingherii?ca eu am o vecina care mi-a povestit cum prietenei ei , in Arad , i s-a luat catelul desi avea zgarda(iesise din curte) , s-a dus dupa el la "adapost" impreuna cu fiul ei sa-l ia , i-a aratat care e , i-a spus de zgarda , ala i-a cerut bani , femeia a spus ca nu ii da ca nu are de ce , omul a spus ca ala nu e catelul ei , fiu-su a spus ca e al lor , hingherul a omorat catelul in fata lor.

Btw , i-ai spus cumva Aduscai ca-ti pare rau? sper ca nu ...

Oricum , sincer , dupa cum spunea si LadyJ , te credeam altcumva.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mi se pare foarte normal, sa nu te deranjeze uciderea/traiul unor animale (porc, gaina), dar firesc sa iti pese de altele (caine, motan)...
Ca doar cand spunem ca iubim animalele, ne referim la o anumita specie/vertebrata/zburatoare...

Daca nu ma deranjeaza ca ucid (direct/indirect) unele specii, atunci de ce sa nu am dreptul sa sar cu gura cand e vorba de uciderea altor specii (pe care de disparitie, cum sunt maidanezii). Nu vorbim de acelasi lucruri...nu toate animalele sunt animale!!!

Deci ar fi bine sa facem o lista:
Ce putem eutanasia/ucide : porcu, vita, gaina, cerbu...
Ce nu putem eutanasia/ucide : cainele maidanez bun, albinele...

Un lucru este sigur: maidanezii trebuie sa dispara (atat pentru ei, ca animale, cat si pentru noi ca oameni)...iar un numar asa de mare nu va disparea decat daca se apeleaza la "gazarea/eutanasierea" lor in masa...(nici pentru evreii pe care ii casapea Hitler nu a luptat nimeni asa vehement ca "iubitori de animale" pentru maidanezi...o fi un lucru bun??)



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
am auzit harmalaie vara asta la mine in parcul din fata blocului si speriata ca s-ar putea sa omoare cainii vreo pisica am iesit la 3 noaptea in pijama si slapi in fata blocului unde era o haita de vreo 25 de acini , veniti de la niste depozite si un depou de tramvaie de langa zona mea.
Nu m-a muscat , nu m-a latrat vreunul si m-am si dus la ei cand au inceput sa se "certe".
Vara trecuta am auzit la fel , galagie in parc , am fugit noaptea din casa si nu m-am oprit decat in mijlocul haitei care tocmai a prins o pisica de la bloc. Eu fugeam spre caini si la fel , n-a sarit unul sa ma muste.
nu spun ca toti sunt asa , doar ca sa nu exageram acum si sa zicem ca haita sau copilul.

Am eu vaga impresie ca in Timisoara doar pechinezii si pudeii sunt maidanezi. Si cum rahateii lor sunt mici de tot se explica si de ce iti sar in ochi doar aia de vagabonzi bipezi.
XIO, la rezidentiat sa-ti iei neaparat repartitie in Bucuresti, sa faci putina ordine printre caini! Contez pe tine , caci de la alt mare iubitor de caini n-am vazut pana acum decat un pahar cu apa

Mergi la inceput