Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:


Mai, Xio, n-a zis nimeni ca au cainii vreo vina ca s-a ajuns aici. Dar sunt si eu curioasa cum vezi tu solutia: avem mii de caini (poate sute, cum spune Capcaunul) si e-ar trebui sa se intample cu ei, ca sa rezolvam prezenta/absenta lor pe strazi? Acum, maine, pe termen f scurt? Cam cate adaposturi ar trebui construite/persoane mobilizate sa se ocupe de cazuri/campanii de sensibilizare a po****tiei sa adope un animal? In conditiile in care marea majoritate a bucurestenilor suntem conditionati de faptul ca locuim in apartamente?
Mie mi se pare ca tu o tii una si buna, "Ce vina au cainii, nu e vina lor, da' de ce va ocupati de caini si nu de violatori?", in conditiile in care vreo cateva persoane au dat solutii fara sa sustina vanatoarea de vrajitoare, arderea in chinuri, sau mai stiu eu ce!
Sunt de acord si cu adoptia, si cu existenta societatilor de "binefacere" canina etc. Dar, acum se pune problema de igiena publica. Cainii atenteaza la siguranta personala a cetatenilor, scormonesc gunoaiele si le insira peste tot, nu mai spun de "sansa" de a te umple de noroc.

Cainii au ajuns pe strazi pt ca Ceausescu a daramat casele si a facut blocuri: gospodariile oamenilor s-au dezorganizat, omul stramutat la cativa km intr-un bloc n-a putut sa ia gaina de-i dadea un ou, darmite cainele (de care nici nu ma avea chiar nevoie, odata ce gospodaria se comprimase si gaina nu mai avea cine i-o fura; sa nu uitam ca, pt majoritatea, cainele avea o functie strict utilitara, nu se gandea nimeni la sufletul si sensibilitatea lor). Cainele ala s-a inmultit si s-a tot inmultit si, din '89-'90, cand a incetat Ecarisajul sa mai faca ceva si pana la initiativa heirupista a lui Basescu de a-i strange si eutanasia, nu s-a mai facut nimic.
Nu zice nimeni ca-s cainii vinovati, iar eutanasierea lor ca masura de urgenta nu inseamna ca platesc pt vina oamenilor. Nu in termenii astia se pune problema. Ca miile de porci de-au inceput sa moara, mor din vina lor? Nu, mor in scopul de a hrani oamenii si obiceiurile lor culturale. Cainii ar muri ca sa pastram noi igiena publica si de a scapa de angoasa in momentul in care dam nas in nas cu unul.
E posibil ca 70%, sau 30% din ei sa nu fie agresivi. Insa nu stii niciodata peste care dai. Pana in vara asta, eu nici nu credeam ca-s agresivi. Ei, cand mi s-a intamplat ca in aceeasi seara sa ma atace, sa ma alerge doua haite diferite in oua locuri diferite, am inceput sa-mi cam pun problema pe unde scot camasa cand vad vreun grup compact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nu imi atribui citate care nu imi apartin, sincer nu cred ca asta e o prostie.

Votez pentru adapost, daca nimeni nu ii revendica in 3 saptamani eutanasiere.

Marina



Nu am pus ghlilimele pentru a sugera ca e citatul tau. Stiu ca nu te exprimi asa.Nu ti-am atribuit nimic din ce nu ai scris...
Scuze daca asa s-a inteles.

Vad ca esti de acord cu strangerea lor, cu adoptia si eutanasierea in caz ca...
Doar cu dresarea nu esti deacord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

Macar daca ar sparge cateva haite periculoase, si tot ar fi o treaba. Nu stiu daca sunt multe locuri in Bucuresti in care sa existe 30-40 caini la un loc, dar acolo unde sunt e destul de nasol sa locuiesti. Daca ar incepe sa stranga, sau ... la naiba, macar sa sterilizeze catelele din astfel de zone, si cu siguranta locuitorii ar fi foarte incantati. Nu mai pun la socoteala latratul noaptea, pentru ca este nesemnificativ fata de teama de a iesi din propria casa stiind ca e posibil sa sara o haita de caini pe tine. Unde am locuit inainte, intr-un singur an au venit pe lume vreo 15 noi catei. Si chiar ma mir ca doar atatia, pentru ca erau destule catele sa poata sa fete si dublu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Sincera sa fiu nici eu nu sustin eutanasierea. Ma doare sa ma gandesc asa, dar in acelasi timp ma gandesc, cum spune si Nuschu, ca sunt foarte multi si nu exista adaposturi suficiente.

Stiu persoane care au adoptat mai multi caini fara stapan, i-au castrat/sterilizat, deparazitat, vaccinat, tot tacamul. I-au luat in curtile lor. Insa la numarul mare care exista pe strazi, cei 2-5 caini salvati nu se vede.

Ma intreb oare nu exista o posibilitate/o lege ca un ONG sa fie subventionat de stat/anumite firme prin donatii, sa construiasca macar un adapost in oras, in care sa se faca o triere a animalelor, dupa cum s-a mai spus? Marea majoritate a persoanelor care sa lucreze acolo sa o faca pe baza de voluntariat sau sa aiba castiguri minimale? Stiu foarte multi oameni in oras care iubesc animalele si ar avea timp sa se ocupe de aceste actiuni. Ca sa fim cinstiti, pentru unii dintre noi si timpul este o problema, pe langa problema financiara... Care ar fi pasii de urmat in acest sens?
Mi se pare o solutie si aceasta, sa implice bani cat se poate de putini.

In legatura cu adoptia... e destul de greu. Deoarece, dupa cum s-a mai spus, marea noastra majoritate locuim la bloc. Cu toate ca sunt persoane care au adoptat si in aceste conditii un caine. Eu dau exemplul meu acu: am un apartament micut cu 2 camere. Avem un copil de aproape 5 ani care si-a "marcat" teritoriul peste tot cu jocuri si jucarii. In arara de aceasta, noi suntem plecati mai toata ziua de acasa, adica mai ajungem in casa abia seara dupa ora 19. Cum asi putea eu sa ma ingrijesc de un animalut in aceste conditi? Si sunt multi oameni in aceasta situatie.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cum se fac atatea petitii pentru te miri ce, de ce nu se face si o petitie pentru solutionarea acestei probleme?

Sigur ca e greu individual sa rezolvi, aici e nevoie de implicarea statului (dar nu asa cum s-a facut, caini mutilati si schingiuiti) - trebuie sa se implice Primaria, Ministerul Sanatatii, etc.

Ok, sunt doua tabere, totusi ambele tabere vad aceeasi solutie pana la urma: adunarea lor, recuperarea in mare masura, ce nu se poate recupera - eutanasierea ca la carte, nu cu ranga. Daca o sa trebuiasca sa facem donatii individual, o sa le facem si p'alea, doar sa inceapa un proiect pe Bucuresti. Se strang bani pentru multe cauze, s-ar strange si pentru asta cu implicarea media.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:


Magda, pe termen lung, sunt mai multe solutii si, din fericire, din ele nu face parte si eutanasia: odata ce nu mai sunt atat de multi, pot fi adoptati, controlati etc.
Ma tem ca varianta de a face acum legislatie referitoare la ONGuri, la subventii etc. nu e tocmai solutia cea mai rapida. Desi, teoretic, e buna. Dar birocratia si amenajarea in sine a adaposturilor ar lua destul timp.

La momentul asta, ONGurile care se ocupa de animale au, oricum, facilitati. Insa aleg sa bage capul in nisip. Eu m-as apuca sa caut site-uri sa le scriu sa-i intreb ce parere au de situatie si ce solutii ar vedea.

Voluntariatul nu stiu daca functioneaza la noi, cand se vorbeste atat de mult la persoana a 3a: sa se faca, sa se dea, sa se organizeze. Eu, una, desi nu agreez deloc eutanasierea, sau chinuirea animalelor, nu m-as duce sa fac voluntariat intr-un asemenea loc, pentru ca nu imi plac intr-atat de mult animalele. (Daca ar fi vorba de oite, as face :). Oile imi plac foarte mult.) Cand am avut o convingere si posibilitatea de a mi-o sustine prin asemenea atitudine, am facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Nu stiu, dar mie chestia asta cu "adoptia cainilor" de catre oameni, (eventual vecinii mei???)mi se pare hilara.Sincer este complet nerealizabila .
Si cuvantul in sine: "adoptia " scuze dar imi zgarie auzul cand este pus langa "caine".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:


Administratia pentru Supravegherea Cainilor fara Stapan - Primaria Bucuresti: http://www.aspa.ro/asa/formular_adoptie.php
http://www.4animals.ro/sterilizari.html
http://www.animapro.org/voluntariat/index.php
http://www.rolda.org/index_en.htm

Cateva asociatii pt protectia animalelor, in frunte cu Administratia Locala. Pe http://database.ngo.ro/indexro.shtml, puteti gasi mai multe, cu rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

xio fata draga uite ca ma obosesc sa-ti raspund . Xuleasca de mine are dreptul sa-si spuna opinia personala pe forum ca dealtfel toti Xulestii de pe forum fie ca-ti place fie ca nu.

Din punctul meu de vedere o persoana care sustine sus si tare ca : militeaza pt. drepturile animalelor nu le mananca.De ca nu sustii ca tu doar aperi cainii ,pisicile si nu mai comentez.Ce faci tu se cheama discriminare .Porcul ala pe care-l mananci tu sti prin ce chinuri trece la taiere ca sa-ti ajunga tie in farfurie, Sau porcul nu se pune. Ca tot este perioada taierii porcilor iti sugerez sa te duci sa privesti care este procedeul de taiere a unui porc asta daca nu ai vazut deja.Eutanasierea este nimic daca stam sa comparam .

Si nu am spus 'tu nu ai copii ' am spus: o sa vezi tu cand o sa ai copii cum este sa-i plimbi in jurul haitei de caini ,mai citeste o data.

Ca tu nu gandesti ca mine este destul de evident ,dar cine o fi avand dreptate oare,tu sau eu ? Poate te explici cum vine treaba cu educatia data de parinti in privinta cainilor,ce te-au invatat sa le faci/zici cainilor,plecaciuni ,sa le dai buna ziua , sa-i mangai pe limba sa nu te muste,explica reteta , iti garantez sunt multi oameni care nu fac nici un rau cainelui si tot sunt muscati si vor sa afle in frunte cu mine. No... ce sa faca saracii oameni ..daca nu am/au avut parte de acelasi gen de parinti ca si tine Inca ceva ...parinti tai nu te-au invatat si despre empatia fata de fiintele umane ? te-ai gandit doar pt. o secunda ce a fost in mintea acelei fetite in timp ce a fost sfasiata de caini,la teroarea ,la durerea ei in timp ce era facuta bucatele ? La mama ei care poate a citit pe forum postarile tale cum ca oameni sunt de vina ca fetita ei a murit si nu caini. Dar la copii pt. care apa potabila este un lux,la copii care in locul jucariilor se joca cu cranii sau copii din Laos care se joaca cu bombe nexplodate aruncate cu ani in urma,la copii orfani ,flamanzi ,bolnavi care traiesc sub cerul liber, bag mana in foc ca nu pt. ca altfel nu mentionai ca se fac actiuni caritabile doar pt. fiinte umane si nu si pt. caini

Tu vii aici si compari fiintele umane cu caini , Pe mine putin ma intereseaza acum din a cui vina au ajuns caini pe strada,fapta este consumata ,stiu ca sunt prea multi si atenteaza la viata si sanatatea oamenilor si trebuie luate masuri. Realizez ca este imposibil sa se ofere adapost /mancare / adoptie/iubire pt. toata canimea si eutanasierea este solutia cea mai buna la ora actuala . Si mai cred ca ideea eutanasieri nu surade nimanui (nici macar mie) dar este o necesitate .

Totusi daca iubesti atat de tare caini ..esti majora ,vaccinata ai putea sa te mobilizezi/organizezi cu alte persoane iubitoare si salvatoare de caini si sa salvati o parte din ei. Nu te astepta ca noi calaii care dorim eutanasierea cainilor sa o facem ,Putem totusi sa donam cate un os din cand in cand.Cine stie pote reusesti sa-i adapostesti in Casa Poporului desi ma indoiesc ca are sa incapa toata canimea acolo.







Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

" I have always been delighted at the prospect of a new day ,a fresh try,one more start,with perhaps a bit of magic waiting somewhere behind the morning..." Joseph Priestley(1733-1804)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui elvie

xio fata draga uite ca ma obosesc sa-ti raspund . Xuleasca de mine are dreptul sa-si spuna opinia personala pe forum ca dealtfel toti Xulestii de pe forum fie ca-ti place fie ca nu.

Din punctul meu de vedere o persoana care sustine sus si tare ca : militeaza pt. drepturile animalelor nu le mananca.De ca nu sustii ca tu doar aperi cainii ,pisicile si nu mai comentez.Ce faci tu se cheama discriminare .Porcul ala pe care-l mananci tu sti prin ce chinuri trece la taiere ca sa-ti ajunga tie in farfurie, Sau porcul nu se pune. Ca tot este perioada taierii porcilor iti sugerez sa te duci sa privesti care este procedeul de taiere a unui porc asta daca nu ai vazut deja.Eutanasierea este nimic daca stam sa comparam .

Si nu am spus 'tu nu ai copii ' am spus: o sa vezi tu cand o sa ai copii cum este sa-i plimbi in jurul haitei de caini ,mai citeste o data.

Ca tu nu gandesti ca mine este destul de evident ,dar cine o fi avand dreptate oare,tu sau eu ? Poate te explici cum vine treaba cu educatia data de parinti in privinta cainilor,ce te-au invatat sa le faci/zici cainilor,plecaciuni ,sa le dai buna ziua , sa-i mangai pe limba sa nu te muste,explica reteta , iti garantez sunt multi oameni care nu fac nici un rau cainelui si tot sunt muscati si vor sa afle in frunte cu mine. No... ce sa faca saracii oameni ..daca nu am/au avut parte de acelasi gen de parinti ca si tine Inca ceva ...parinti tai nu te-au invatat si despre empatia fata de fiintele umane ? te-ai gandit doar pt. o secunda ce a fost in mintea acelei fetite in timp ce a fost sfasiata de caini,la teroarea ,la durerea ei in timp ce era facuta bucatele ? La mama ei care poate a citit pe forum postarile tale cum ca oameni sunt de vina ca fetita ei a murit si nu caini. Dar la copii pt. care apa potabila este un lux,la copii care in locul jucariilor se joca cu cranii sau copii din Laos care se joaca cu bombe nexplodate aruncate cu ani in urma,la copii orfani ,flamanzi ,bolnavi care traiesc sub cerul liber, bag mana in foc ca nu pt. ca altfel nu mentionai ca se fac actiuni caritabile doar pt. fiinte umane si nu si pt. caini

Tu vii aici si compari fiintele umane cu caini , Pe mine putin ma intereseaza acum din a cui vina au ajuns caini pe strada,fapta este consumata ,stiu ca sunt prea multi si atenteaza la viata si sanatatea oamenilor si trebuie luate masuri. Realizez ca este imposibil sa se ofere adapost /mancare / adoptie/iubire pt. toata canimea si eutanasierea este solutia cea mai buna la ora actuala . Si mai cred ca ideea eutanasieri nu surade nimanui (nici macar mie) dar este o necesitate .

Totusi daca iubesti atat de tare caini ..esti majora ,vaccinata ai putea sa te mobilizezi/organizezi cu alte persoane iubitoare si salvatoare de caini si sa salvati o parte din ei. Nu te astepta ca noi calaii care dorim eutanasierea cainilor sa o facem ,Putem totusi sa donam cate un os din cand in cand.Cine stie pote reusesti sa-i adapostesti in Casa Poporului desi ma indoiesc ca are sa incapa toata canimea acolo.







Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

" I have always been delighted at the prospect of a new day ,a fresh try,one more start,with perhaps a bit of magic waiting somewhere behind the morning..." Joseph Priestley(1733-1804)



Elvie , am si eu o curiozitate: de ce te-ar interesa pe tine ca eu fac discriminari in randul animalelor? Scrie undeva ca n-am voie?
ca si nesimtitii aia ipocriti care au facut parcuri pt. tigrii batrani sa zicem si exploatati de diverse persoane sunt iubitori de animale , dar tot mananca si carne si cumpara si pui sa le dea tigrilor.
Si din punctul meu umil de vedere omul ala are puncte in plus fata de un vegetarian care e la fel de pasiv ca vecina-mea.
Aici discutam despre caini.Daca eu discriminez porcul si puiul e treaba mea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput