Lauda

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Mama mia,zizee,dar pe unde esti tu de ai atitia "pupaciosi" prin zona?Pune-i su tu lui Snoopi masca din aceea ca pt chirurgi ca altfel,cine stie ce herpesuri si alte chestii nesuferite mai ia.
Eu am locuit vreo 2 ani si ceva in Siria,la Banias(tata a lucrat acolo)dar nu imi amintesc de "politeturi"de genul asta,ci doar ca inghetata era pusa cu mina in cornet si pt ca nu-mi placea asta,am renuntat la inghetata multi ani.

Adela,si pe aici copiii mai obisnuiesc sa puna mina pe bebelusi.Deunazi,baietul vecinei de la parter ii trase asa,o ciupitura Mariei,de obrajor,naiba stie,poate din simpatie...abia m-am abtinut sa nu-l iau de ciuf...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Intr-o tara din Maghreb, Alina. Cica asa-i obiceiul cam peste tot aici
Un prieten de-al nostru de-aici ne-a pove ca a vazut in Franta carucioare dotate din fabrica cu un abtibild pus la vedere pe care scria 'va rugam nu atingeti copilul'. Era foarte scandalizat, dar m-am gindit serios daca sa-i fac si eu asa ceva lui Snoopi. Eventual sa-i atirn o placuta de git, ca la saint-bernards...
Altceva: eram in Belgia intr-un magazin, si-o tipa-si lasase copilul in carut in spatele meu, la rind la casa, si plecase sa mai ia ceva ce uitase. Copilul urla ca din gura de sarpe si cind m-am intors am vazut ca-i cazuse caciuloiul pe oki si pe nasuc. In mod spontan am intisn mina sa i-l ridic, ca na, nu era sa las copilul sa se sufoce... si brusc apare ma-sa ca o leoaica, trage carutul si aproape ca-mi da peste mina... Macar de-as arata dubios sau daca intentiile mele nu erau clare... Brrr, uite-asa cred ca ajung si eu incetisor pe aici.
Si un ras-altceva: in maternitate, tot in Belgia, aveam colega de camera o tipa care mai tot timpul pleca. Nu stiu pe unde, la fumat, la vizitat, avea mincarici in fund, nu putea sta acolo... Si copilul plingea, plingea... Asa ca matusa-mea care statea toata ziulica linga mine in salon se ducea si-l lua pe bebe sa-l linsteasca. Iar maica-sa era super-incintata ca cineva se poate ocupa de el... Ba kiar cind i se facea din nou de duca ne ruga sa-l luam in barte daca plinge
N-am nici o concluzie, sint doar cazuri izolate, desigur.

Mergi la inceput