NU MERGETI LA VOT ... de ce ai vota?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Tzuni, nu are nimic de a face votul si neprezentarea la vot cu cine e in tara sau diasporez. Si diaspora voteaza sau nu vine la vot - la ambasade si iti spun sigur si sincer ca sunt cozi lungi de fiecare data la ambasade, pentru vot.
Eu m-am referit la responsabilitatea cetateanului de a vota. Atat. Iar, in opinia mea, cei care considera actul votarii neimportant pentru viata lor - au si alte prioritati in acea zi. Pofta buna la gratar.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

In Belgia dreptul la vot este de fapt 'obligatia de a vota'. La inceput mi se parea cam nelalocul ei ideea dar m-am obisnuit cu ea si credca ar fi bine sa fie peste tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui an-k

In Belgia dreptul la vot este de fapt 'obligatia de a vota'. La inceput mi se parea cam nelalocul ei ideea dar m-am obisnuit cu ea si credca ar fi bine sa fie peste tot asa.


anca, Bianca(14/03/2005) si Anthony (08/01/2008)



Pai n-am nimic impotriva, sa fie obligatoriu. Da asta nu ma impiedica SA N-AM CU CINE SA VOTEZ (si vad ca nu sunt singura in situatia asta).

Adica acuma sunt la putere ASTIA. Pana acum 4 ani au fost AILALTI, iar inaintea lor tot ASTIA. Si tot asa, de douazeci de ani (mai, oameni buni, DOUAZECI DE ANI si nenorocitii tot nu s-au saturat).Eu schimbari in bine nu prea vad, iar alea minore care sunt cred ca apar in virtutea inertiei, ca asta e mersul lucrurilor si, oricat s-ar stradui ei sa distruga, pana la urma se mai face si cate ceva bun pe ici pe colo.

In rest, cum zice cineva mai sus: sa merg la vot ca sa decid pe cine sa mai imbogatesc in urmatorii 4 ani? Sa-si mai ia Nuti Udrea vreun Vuiton, ceva? Sa-si mai dea parlamentarii salarii si compensatii pentru cazare (sic!) cand ei au milioanele de euro in conturi? Etc. etc. etc. etc.....

Eu am hotarat de mult: ma voi duce la vot atunci cand voi avea convingerea ca exista cineva pe lumea asta care sa faca sa dispara de pe forumul asta sectiunea Umanitare (in sensul de a se asigura, o data pentru totdeauna, DREPTUL fundamental la ingrijire medicala macar copiilor care traiesc in tara asta).

Pana atunci... Multam de invitatie, cred ca prefer un gratarel, ceva...Sa-mi mai treaca oboseala, stresul, pretiozitatea si nemurirea.

Bedrosmart



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Eu am de gand sa ii votez pe toti pentru a mi se anula votul. Cum ar fi ca atunci cand se face numaratoarea voturilor rezultatul sa fie: prezenta la vot 80 %, voturi valide 10%? Mie mi-ar placea f. mult!! In situatia asta ar mai fi valabile alegerile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

FrItz - da, cred ca asta e o solutie corecta. In acest fel arati ca iTi pasa insa nu ai pe cine alege.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Imi place ideea.O sa renunt la gratarel in favoarea ei.Macar asa stiu ca nu am tratat cu indiferenta datoria mea de cetatean.

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

e simplu,ma duc la vot si pu stampila pe toti!

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

ajutati-l pe Bogdanel!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui fritz

Eu am de gand sa ii votez pe toti pentru a mi se anula votul. Cum ar fi ca atunci cand se face numaratoarea voturilor rezultatul sa fie: prezenta la vot 80 %, voturi valide 10%? Mie mi-ar placea f. mult!! In situatia asta ar mai fi valabile alegerile?


foarte tare ideea!!! propun un premiu pentru ea
daca ne uitam mai obiectiv cam toti suntem 'nesatui'. e o caracteristica a Romaniei de azi, toti vor sa se imbogateasca repede nu doar politicienii, gresesc?! hai sa fim seriosi!
e simplu de blamat pe ala si ala asa, doar din vorbe! cred ca blamul cel mai cel asta ar fi, voturi nule in procent MARE!
gratar pot sa maninc si maine, azi de ex. vreau sa cer autostrada, curatenie, drumuri bune, birocratie mai putina sau deloc si sanatate, multa sanatate!




pentru Emma

Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui fritz

Eu am de gand sa ii votez pe toti pentru a mi se anula votul. Cum ar fi ca atunci cand se face numaratoarea voturilor rezultatul sa fie: prezenta la vot 80 %, voturi valide 10%? Mie mi-ar placea f. mult!! In situatia asta ar mai fi valabile alegerile?


Recunoaste ca ai citit "Eseu despre luciditate" de Saramago! ;)
Glumesc, evident, dar daca tot s-a ajuns la varianta asta, recomand lectura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu nu stiu dca titlu subiectului e chiar cel mai potrivit. nu de alta da mai gugaleste cineva si zice, ia uite dc incurajeaza poporu' sa nu voteze...

philip&andreea

Mergi la inceput