MONTIGNAC (107) STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:


hop si io cu intrebare de incepator: cat tii la cuptor pestele in forma asta? (gatesc destul de rar peste ca sotul nu se omoara, dar poate ma mobilizez ... )


imi pare rau dar eu nu stiu sa-ti spun un timp , vezi si tu cum arata, daca e rumen, daca e fiert , cum arata in principiu ....

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

pai ala facut clasic la tava in 20-30 min ar fi gata...presupun ca si asta tot cam asa, poate chiar un pic mai putin ca fiind in folie de aluminiu se incinge mai tare.

Buna idee cu crapul pe sare...eu fac pui pe sare si tare bun bun iese....iete, poate pescuiesc si io un crap sambata viitoare cand facem cumparaturile ;)

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Vedeti cu crapul sa nu fie din ala gras. Si mie imi place impreuna, adica pe acelasi loc cu carasul.Evident ca nimeni altcineva nu piguleste la oase, adica mananc singura.Familia mea de lenesi nu consuma decat somon si fileuri pane.
Eu am luat pangasius dar l-am urat, am luat salau de nil si nu m-a dat pe spate, aia gen macrou, cod...nu imi place deloc mirosul lor persistent.Am descoperit pastravul in concediul asta(credeam ca are oase multe!) si acum vreo 2 ani am gasit un pastrav somonizat de la Metro care mi s-a parut heaven.

Cam asta despre pestii din viata mea.

Si nu uit meniu:
Lapte UTH semidegresat 1,5% Fulga - 33 grame, 14.6 calorii, 1.1 proteine, 0.5 lipide, 1.5 carbohidrati, 0 fibre
Cafea - 200 grame, 2 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Curcan - 42 grame, 73.1 calorii, 8.6 proteine, 4 lipide, 0.2 carbohidrati, 0 fibre
Cascaval Milram light - 27 grame, 70.2 calorii, 7.8 proteine, 4.3 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Ardei rosu gras - 76 grame, 23.6 calorii, 0.8 proteine, 0 lipide, 4.6 carbohidrati, 1.6 fibre
Paine de secara integrala Wasa - 44 grame, 140.8 calorii, 4.4 proteine, 0.7 lipide, 28.2 carbohidrati, 7 fibre
Iaurt de baut 0,1% Zuzu - 68 grame, 21.1 calorii, 2.2 proteine, 0.1 lipide, 3.1 carbohidrati, 0 fibre
Rosii - 130 grame, 23.4 calorii, 1.2 proteine, 0.3 lipide, 5.1 carbohidrati, 1.6 fibre
Iaurt Yoplait mandarine - 125 grame, 131.3 calorii, 5.4 proteine, 4.5 lipide, 17.4 carbohidrati, 0 fibre
Piersici - 400 grame, 156 calorii, 3.6 proteine, 1.2 lipide, 38 carbohidrati, 6 fibre
Salata de vinete - 76 grame, 75 calorii, 0.75 proteine, 6.74 lipide, 4 carbohidrati, fibre
Varza la cuptor - 252 grame, 117 calorii, 3.78 proteine, 5.47 lipide, 14.1 carbohidrati, 4.6 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 1473 grame, 848.1 calorii, 38.1 proteine, 26.6 lipide, 116.1 carbohidrati, 20.2 fibre


Nu ma intrebati ce tin ca nu stiu sa va zic...ceva mai cu putine calorii oricum.


Si maine va ocolesc ca sa nu ma intrebati de kg.V-am zis ca era sa lesin dimineata.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Deci: cum vine aia peste de 3 kile o data pe saptamana? si il dati gata intr-o saptamana? Mie imi place peste de orice fel dar cu toate astea mananc destul de rar. Pentru ca nu-mi place sa-l curat si sa-l gatesc.
Si mai am o intrebare: ce e aia pastrav somonizat? ca am citit sodomizat si era sa cad de pe scaun

Eu am fost o bestie ticaloasa saptamana care a trecut si abia azi e prima zi inc are pot sa spun cu mana pe inima ca o bomboana de ciocolata si o coca cola nu inseamna mare lucru. Va dati seama ce am facut de o saptamana incoace? Desi dimineata cantarul era prietenos, chiar prea prietenos... Sper maine sa nu-mi explodeze in fata.

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Pai nu stiu ce s-a inteles dar cumpara un peste sambata de 3kg( sau chiar mai mult daca gaseste),nu stiu cat ramane dupa curatare.Jumatate il pregatesc sambata si jumatate miercurea ...(adica restul il pun la congelator si-l pregatesc miercuri)
Si asta de tare multa vreme...de aia spun ca am mancat o pescarie...
Unde mai pui ca am si conserve de peste in camara ,de obicei ton...sotul meu isi pune des la serviciu...Are colesterol foarte mare si noi mancam mai tot timpul peste sau pui.Nu tu porc,nu tu salamuri nu carnati,nu cascaval,nu smantana,nu tu prajit....
La noi se tine in casa un regim anticolesterolo-montignac de la care doar copilul se mai abate (si nu foarte tare)
Cand aveam bona la copil cred ca se crucea de ce vedea in frigider(numai salate,numai mancaruri fara ingrosala, fara prajeli ,ciorbe cu o idee de smantana,paine cu taratze)...de multe ori gateam pentru ea si copil separat...
Chiar m-a distrat asta mic intr-o ca mi-a zis " hai ,mananca si tu mami ,ca nu are colesterol!"...ce si-o fi imaginat el ce-i colesterolul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Salut!
Nimeni nu raporteaza? Adevarul e ca nici eu nu prea am ce...nici vorba de vazut un "7" la cintar (decit la coada)...deci de dimineata aveam 80,7 kg, o scadere de 300 de grame fata de saptamina trecuta. abateri au fost gramada, cred ca m-a de-mobilizat faptul ca am incaput in rochita...acum trebuie sa-mi gasesc o noua provocare.



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Stagnare....
De trei saptamani mananc doar oua ,peste,branza degresata,legume si piept de pui.....si nu am slabit un gram....dar nici macar unul...
si chiar am fost cuminte....dar continui ce as putea face mai departe?...sa mananc o prajitura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Moama frate,ca tot vorbirati atat de peste,azi cand ajung acasa imi fac si eu!Neaparat!
Ieri mi-a fost rau nu's de ce,parca eram beata,ma durea capul,ma dureau picoarele,ma lua cu lesin,pana mea,dau coltu'
Am mancat supa cum am zis si-un strugure inainte plus o mana de seminte de floare!
Azi am inceput cu un strugure,la pranz mi-am luat muschi file si rosii,parca mi-as lua si niste branza,da sa vedem ce chef am sa ma duc p'afara!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Eu astept raportarile voastre....

Pastrav somonizat, fata, e un pastrav cu carnea portocalie ca somonul.Nu stiu nici eu de ce se numea asa, era mai gras decat pastravul normal, mai mare si de culoarea de mai sus!

Cris, cum te ingrasasi bre cu asemenea meniuri in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

salutare

Raporez si eu 68,4 adica muuult peste greutatea din tabel. Rusine sa imi fie. Insa ma simt jalnic, dupa ce ca dimineata ma omoara stomacul (de la saracia aia de antibiotic) mai am si niste migrene infioratoare de cateva zile (am inceput sa iau yasmine si cred ca de aia). Azi noapte m-am trezit pe la 5, imi bubuia capul....rar mi se intampla sa ajung eu sa zic in sinea mea gata, acuma mor...

DImineata am mancat o salata de castraveti peste care am pus o cutie de branzica de casa )din aia de la Covalac) si acum savurez un ceai verde.

Pentru pranz mi-am adus ciorba de pastai si spanac iar felul 2 mancare de mazare. Toate gatite de mine Monti acasa...acuma sa vedem ce "schimburi de experienta" fac cu colegii, ca ma mai saboteaza uneori.

Va pup

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput