Grup de facut miscare

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Tusferi ce Mo "rau" ai , al meu ma c-am lasa de capul meu, si se crizeaza cand ma vede la "eleiptica" sau cum s-o chema.

eu incerc sa pag pt mai toti muschii, dar ush ce sa fac pt coapse interni

acuma prestez t craciun, acasa si nu am mai fost, plus ca copilu are vacanta si nu pot sa merg ziua, seara nu e mereu ta-su asaca ...asa ca astept sa prind momentul


va pupic si sa aveti spor

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Fetelor, la noi la sala nu este antrenor..deci ma rog si eu de voi sa ziceti niste tipuri de abdomene, ca de cele pe care le tot fac (clasice,ridicarea ambelor picioare din pozite culcat pe spate,cot la genuchiul opus... ) m-am cam saturat. Cele pe banca inclinata nu le pot face din cauza ca ma doare rau coloana dupa ele.
Daca mai stiti alte feluri...ziceti si o sa le practic!
Aseara am ajuns tarziu la sala...am prins numai 30 de minute in care am facut banda si abdomene. Azi sper sa ajung la timp si fac piept, abdomene si bicicleta sau banda.
pt toate sportivele ambitzioase!

Pearl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaera spune:

Buna, fetele!

N-am mai ajuns la sala in ultima vreme, dar am intrat ca sa-i dau cateva ponturi de abdomene lui Pearl. Eu fac intinsa pe spate, cu picioarele indoite la 90 de grade si sprijinite la spalier (cam peste a doua sau a treia treapta a spalierului) si imi ridic doar putin trunchiul, cat sa se desprinda umerii de sol. Cand nu mai pot sa ma ridic doar cu forta muschilor abdominali, ma mai tin cu mainile de pulpe. Alt exercitiu este culcat cu mainile sub posterior, si apoi genunchii ghemuiti la piept, apoi revenire cu picioarele intinse la sol.
Nu sunt dificile exercitiile acestea si, combinate cu ce faci tu, obtii diversificarea de care ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Da Annie, Mo al meu vrea sa ma vada miss! i-am zis ca eu nu vreau. Duminica n-am mai iesit la alergat. Aveam febra musculara si nici timp n-am avut, dar ma duc azi la sala. Am in program partea superioara a corpului plus banda cat mai mult ca deja am inceput sa merg in vizite si sa bag in mine ca un

Annie, pentru partea interioara a coapselor e un aparat special la noi, dar daca ai o minge gonflabila nu foarte mare la sala, din pozitia culcat, cu genunchii indoiti si talpile pe sol, pui mingea aia intre genunchi si strangi. Faci 3 serii a cate repetari poti.

Pearl, eu pentru abdomen mai faceam si forfecari de exemplu. Si in plan vertical si in plan orizontal. Intinsa pe spate, de preferat capul ridicat de la sol sa se incordeze si abdomenul superior, eu puneam si mainile sub fund, ridici picioarele de la sol la 45 grade si faci forfecari in plan orizontal (2-3 serii a cate 15 sau cate poti) apoi in plan vertical tot asa. Din aceeasi pozitie, tot cu mainile sub fund si capul ridicat, aduci genunchii la piept si apoi intinzi picioarele, fara sa atingi pamantul (ca sa ramana abdomenul tot timpul incordat) dar picioarele trebuie sa fie cat mai jos cu putinta (deci maxim 20cm de sol). Nu mai tin minte acum alte exercitii. Cauta exercitii de Pilates pt abdomen pe youtube, ca mai mult ca sigur gasesti.



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Pentru abdomen un exercitiu complex se face pe minge.Complex in sensul ca activeaza majoritatea grupelor musculare abdominale.Minge mare de sala,te asezi cu burta pe ea,te intinzi cu mainile pana atingi solul si,din acel punct,flexezi picioarele pana formezi un unghi de cca.45 cu solul.Hmm,nu stiu daca are prea mult sens ce am scris dar,in momentul in care te asezi cu burta pe minge,vei stii ce sa faci..instinctiv.Daca nu,fiecare sa-l intrebe pe "Mo" al ei
Cel mai mult,cand mergeam la sala,pt. abds imi placeau asta si exercitiile la care ridici genunchii la piept.Tot o minge si pe acolo:-))E un fel de aparat,l-ati vazut sigur in unele sali,pe care,stand in picioare,sprijini antebratele si flexezi genunchii la piept.
Asta din amintiri ca acum sunt o mare lenesa..dar imi place foarte mult ceea ce faceti voi aici,va citesc zilnic.Tineti-o tot asa fetele,BRAVO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Dooku, te asteptam sa ne "insotesti" si tu la sala
Da, mi-am mai adus aminte si eu de 2 exercitii, unul dupa ce am citit ce a scris Dooku si celalalt dupa ce postasem primul mesaj.

Deci, tot cu mingea care se poate tine intre genunchi, culcat pe spate, mingea stransa intre genunchi si ridicat fundul si genunchii cat mai aproape de piept. La revenire nu se lasa talpile pe sol, sa ramana muschiul abdominal incordat. Sunt niste mingii gonflabile mari cu un maner. Noi la sala aveam una din asta si una si mai mare, pe aia chiar n-o puteai tine intre genunchi. Cea care era mai mica era oricum mult mai mare decat o minge de fotbal. La exercitiul asta lucrezi si muschii interiori ai coapselor, pt ca trebuie sa strangi cat mai tare mingea dar si abdomenul.

Un alt exercitiu, tot din pozitia culcat pe spate, se ridica picioarele vertical in sus ca o lumanare si incrucisate, fundul ramane pe saltea, degetele sub ceafa, coatele pe sol si se ridica trunchiul. Atentie, coatele trebuie sa ramana paralele cu solul, nu le duceti in fata. Pentru un grad si mai mare de dificultate se poate face exercitiul asta in 3 etape. 8 ridicari de trunchi, dupa care cu trunchiul pe saltea se ridica fundul si picioarele (care sunt in pozitia lumanare) ca si cand te-ar trage in sus de picioare o sfoara legata de tavan. Inca 8 repetari. Apoi, ambele miscari simultan. Adica si trunchi ridicat si picioare-fund ridicate, inca 16 repetari. Evindent, se pot face cate repetari puteti.

Acum sa vin si cu "raportul" de ieri. Am fost si am lucrat brate. Abdomen n-am mai lucrat pt ca am inca febra musculara. Am facut 15 min incalzire la eliptica, 45 min exercitii pt brate (mai mult cu gantere), exercitii pentru spate si inca 40 min banda. La banda am reusit sa alerg primele 10 min fara oprire si dupa aia cate 1 min la 2 min de mers rapid. In total am facut 20 min alergare, 20 min mers rapid, 4.5km.
Mai am 2 zile si plec in vacanta. Azi nu cred ca ma duc, iar maine ori ma duc la sala, ori la alergat in parc, nu m-am decis.

Va pup!


"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Am fost aseara, eliptica, picioare, brate, piept

Ai mei nici o minge in sala.... tre sa-l prind pe Mo, sa-mi spuna, dar el zice ca nu am nevoie, ca picioarele mele arata bine (si eu sunt de parere ca sunt ca steagurile-n vant)

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaera spune:

CRACIUN FERICIT!
La multi ani!
Sa va aduca mosul cadouri multe si tot ce va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Sarbatori fericite fetelor!!!!!!!!!!!!!!
Eu am luat pauza de la sala de ieri incepand...si nu mai merg pana sambata.
Multumesc foarte mult pt exercitii, sa stiti ca mi le notez si o sa le incerc.


Pearl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Craciun fericit!
Papati mult?

Mergi la inceput