Sa facem sapun din uleiuri naturale!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

alinadel, nu am inteles cum prepari sapunul "la rece"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

am postat reteta pe blog www..blogspot.com
si am mai scris despre sapun aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134212

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Alinadel...ai verificat cumva pH-ul la sapunurile facute de tine? Caci sunt tare curioasa.....DAca nu, ai grija cand o faci sa diluezi sapunul cu apa distilata. Cum poti fi sigur daca a reactionat intreaga cantitate de soda? Ca daca ramane soda netransformata in sare o nasol.

Eu te intreb ca ma intereseaza sa fac si eu. sa nu te gandesti doamne feri ca ma refer la sapunurile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

alinadel, activeaza-ti PM-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Cantiatea de NaOH nu se pune la intamplare; se calculeaza pentru fiecare tip de grasime separat si e calculata in asa fel incat sa ramana acizi grasi liberi, pentru a avea un sapun emolient.
Nu iti face griji, totul e calculat cu precizie, inclusiv cantitatea de apa.
Ph-ul il verific incercand sapunul... pielea e cel mai bun barometru.
Sa nu iutam ca sapunurile nu se fac dupa ochi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

alina...stiu asta. totu e cantarit la gram. dar eram curioasa cum se poate verifica totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Alinadel, multumesc!
Pacat ca nu sunt in tara, ti-as fi dat o comanda, m-ai starnit cu sapunurile acuma....
nu iti cunosc intentiile, dar un sfat prietenesc e sa te tii de treaba, mi se pare extraordinar ce faci tu, si stiu sigur ca muuuulta lume ar prefera sapunurile naturale, in defavoarea celor din comert.
Numai eu cate persoane cunosc ca arunca sute de dolari pe ce e cat mai natural posibil...

ai folosit L'occitane?sunt curioasa ce parere ai despre produsele lor.



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

buna, aici gasiti totul despre www.soapnaturally.org/soap_recipes/index.html" target="_blank">arta sapunului www.orthogonalthought.com/blog/index.php/2008/05/homemade-natural-soap-basic-recipe/" target="_blank">si in imagini

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

nikole: iti multumesc de aprecieri si incurajari. Intentiile mele sunt sa renunt total la sapunurile si sampoanele pline de chimicale din comert si sa le inlocuiesc cu sapunurile naturale. Am descoperit ca daca folosesc sapun natural nu mai am nevoie de creme si alte cosmetice la fel de pline de substante toxice. As vrea sa se foloseasca si la noi mai mult produsele naturale, produse care se pot prepara acasa.
L'occitane nu am folosit, doar produse de la Lush, dar nu m-au convins ca ar fi naturale 100%

alia_ro link-urile tale sunt foarte bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

alinadel, ti-am trimis un mail, ieri.
Sper sa nu fi intrat la spam

Mergi la inceput