Miresele anului 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Acu’ ca mi-am mai revenit va pot povesti….a fost o vacanta de vis , fara exagerare, chiar a fost minunat si si-a meritat si ultimul cent cheltuit, chiar daca a fost vorba de multiiiii centi

M-am indragostit de New York
http://good-times.webshots.com/album/567315832qABCLD
un oras care intr-adevar nu doarme, cu 5th Avenue unde poti face shopping o zi intreaga…..cu Statuia Libertatii pe care am admirat-o si ziua si noaptea, cu cascadele artificiale, cu Empire State Building de pe care ai impresia ca vezi un oras fara margini…..cu Wall Street unde e bursa sau Times Square care e luminat si plin de reclame.
Mi-au placut spatiile verzi….Central Park unde unii alearga altii stau pe iarba la un picnic sau isi verifica e-mailurile
…sau magazinele Victoria Secrets…Tiffany…si as mai putea continua…
Sau Muzeul Guggenheim, Muzeul de Arta Moderna unde langa Picasso, D’ali am intalnit lucrarile lui Brincusi....sau Muzeul de istorie naturala unde vezi schelete de dinozauri in marime naturala
...sau plimbarea cu vaporasul cand am admirat Manhattan-ul
Oricand m-as intoarce inapoi, au mai ramas o gramada de lucruri de vazut!

Urmatoarea oprire Cascada Niagara
http://travel.webshots.com/album/567318624BRUxnV
…o minunatie a naturii…fluxul de apa e doar de 50% din capacitate, ceilalti 50% sunt folositi de catre Centrala aflata in apropiere….pe durata nopti cascada practice nu exista centrala preluan 75% din cantitatea de apa
Nu a fost nevoie sa trecem in Canada ca sa o vedem in toata splendoarea ei….ci doar sa luam un vaporas care ne-a dus foarte aproape….atat de aproape incat se vad picurii de apa si in poze

Philadelphia
….am stat doar o zi…dar am fost suficienti de mandrii cand am vazut inca de la inceput steagul Romaniei fluturand…in orasel frumos, cu oameni care in pauza de masa luau lectii de dans in piata centrala

Washington
http://travel.webshots.com/album/567362322tkZcjX
…exact in 11 Septembrie….drapelurile erau coborate…la Pentagonul se desfasurau diverse ceremonii….toate intrarile au fost gratis …drept pentru care am profitat, prima oprire a fost la Monument...apoi Casa Alba...apoiCapitolul iar restul zilei prin Muzee

Savannah
…un oras peste care nu a trecut timpul….un oras tipic din sud, parca era desprins din “Pe aripile vantului”….cu o gramada de nunti in parculete, cu piete traditionale cu autobuze vechi….si casele care parca erau pictate

Orlando
http://travel.webshots.com/album/567360850tKEluZ
….aici trebuie sa stai o saptamana!!! Sa vizitezi o gramada de parcuri….pentru ca exista o gramada de distractii si pentru adulti
Am cumparat bilete la 2 parcuri…dar am reusit sa vedem doar 1 Universal Studios
M-am simtit ca un copil intr-o lume perfecta…desi la inceput ne gandisem ca dam banii pe niste copilarii….am ramas cu gura cascata la Shreck 4D unde aveai senzatia caerai in caruta trasa de Donkey care te stropea cand stranuta…
…sau Terminator II 3D…sau trenuletele care te dadeau peste cap, Mumia si Simpson Family….sau Make-up Show….si ma opresc, ca altfel nu as mai termina
Esti ca un copil printre jocuri…si cele 12 ore pe care le-am petrecut acolo au zburat cat am clipit din ochi!

Ultima oprire Miami
http://good-times.webshots.com/album/567362988hfnkKl
…ne-am tras sufletul dupa mai mult de 4000 km parcursi…ne-am odihnit si bronzat la soare…ne-am plimbat si am cumparat cadourile pentru cei de acasa

debordeaza un lux infiorator...numai high class...case la care ma holbam si ma gandeam cum de pot fi adevarate, cu cate un Rolls Royce parcat in fata casei...o barcuta la ponton cu fete in bikiny si pahare de sampanie

Ce mi-a placut in mod deosebit in America, preturile care se compara cu ale noastre la mancare, la haine…nu mai vorbesc de imensele out-leturi, prietenia americanilor care te ajuta si secutitatea….acolo am avut senzatia ca nu mi se poate intampla nimic dupa ce pana si la intrarea in parcurile de distractii iti luau amprentele de la degetul aratator

nu am vazut nici un uragan, ne-am ocolit reciproc probabil ...vremea a fost buna 35 grade...poate chiar prea cald cateodata

A fost extraordinar, o alta lume unde totul are alta dimensiune….unde Donald Trump a obtinut autorizatia sa inalte zgarie norii deja existenti din cauza imposibilitatii de extindere prin constructia de noi cladiri, unde autostrazile au cate 5 benzi pe sens….si vezi masii de capacitati uimitoare 4.6, 5.6

Daca om fi sanatosi si reusim sa punem la loc ce era in pusculita, poate peste 2-3 ani o sa facem o excursie asemanatoare pe coasta de Vest…sau Route 66...sau Marele Canion….sau…sunt atatea incat e greu de ales!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Marco de la apaticul de azi dim. a trecut la unul plin de enrgie. de mancat nu prea vrea, sticksuri si ceai, asa ca nu-l fortez. stie el mai bine cand ii e foame si vrea sa pape.

Oana ...alte cuvinte nu am!!!! totul e la superlativ, din poze si din ce ai povestit. e o cu totul alta lume, pana nu vezi cu ochii tai, nu crezi. cel putin asa gandesc eu in momentul asta. merita din plin . aveti o amintire tare frumoasa.
Silvia as veni eu la o tura de shopping cu tine.
Botic .
Aly azi au plecat o groaza din Cluj spre Turcia- side. cica e super cald si frumos. asa ca vei avea o vacanta faina.

va .

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Onutzule faine faine poze .
M-am convins ca este musai sa ma intorc si eu acolo, cu una bucata sotz pentru ca si eu inca am muuuulte lucruri pe care nu le-am vazut. Eu am ratat si plimbarea cu vaporasul de la Niagara ca nu ne-am gandit ca astia la 6 termina programul. Ma rog, am ratat eu multe in excursiile pe care le-am facut cu ocazia ultimei preumblari prin USA, ca asa a fost povestea si n-am avut cu cine.

Tare frumos ai povestit (desi cam pe scurt, ca dupa mesajul anterior m-am asteptat sa tot citesc macar o jumatate de ora ). Intr-adevar, e o alta lume, unde totul e diferit. Si pentru mine acolo condusul a fost o placere, vorba aia, autostrada autostrada, titiu cu cutie automata si cruise control si motor de 3l (desi adevarul adevarat este ca motoarele americane stau tare prost la raportul capacitate/performanta). Imi amintesc cand am plecat spre NY am prins si o vreme super faina, autostrada cu padure de o parte si de alta, in fata la orizont cer senin si cate un norisor parca pictat, aveam impresia ca mergem cu masina printr-o carte postala.

Te mai las sa-ti revii (diferenta de fus orar si calatoria care e destul de lunga si obositoare te cam dau peste cap) si pe urma am de gand sa te bat la cap cu detalii .




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Ma puteti bate la cap ca va spun de toate...orice detalii vreti...orice preturi de intrare sau de pe la shopping

si culmea cand am amers acolo nu m-a dat peste cap diferenta de fus orar...din prima zi am fost ok, am dormit toata noaptea....dar de cand sunt acasa ma uita la Anatomia lui Grey pana la ora 3 dimineata si la 8 sunt chiauna cand ma trezesc

EDIT: zborul efectiv Budapesta - New York 8 ore...ceea ce e rezonabil + ceva intarzieri am ajuns la 9 ore


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Oana voi ati stat 3 saptamani, nu? una ati dormit-o la o prietena? restul la hotel?
cat ati cheltuit cu totul? ma interesweaza asa ca idee, sa vad cat ne-ar costa si pe noi o astfel de vacanta, daca ne-am permite sau nu si cand. poti scrie si pe PM. Te inteleg daca nu vrei sa spui suma aici, sau in particular.
Aly trebuie sa te reintorci cu al tau sot. tie iti va fii usor, ai vechime in state, stii unele chestii, te descurci mult mai usor.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gio ma bucur ca e mai bine Marcolino. Bine faci, nu-l forta cu papa, simte el mai bine ce ii trebuie si cat.
Si zici ca stii pe cineva care a plecat acuma la turci si a zis ca e vreme faina? Chiar aveam emotii pentru ca azi am citit chiar aici pe forum ca s-a intors o tipa de la turci saptamana asta si zicea ca din 20 s-a stricat vremea si 'vai de aia care merg acuma'.
Cat despre State, intr-adevar, ar fi o experienta frumoasa sa ma reintorc cu huzbandul acolo pentru o vacanta. Oricum, eu pot spune fara sa gresesc ca acum am vazut o cu totul alta fata a Americii decat acum 4 ani. Aproape ca si cum as fi fost intr-o alta tzara. Conteaza mult conditiile in care mergi.

Oana sa stii ca si eu sunt interesata de preturi. Nu la ce ai shoppait pe-acolo, ca astea le cam stiu. Idem pretul mancarii. Dar as vrea sa stiu cum v-ati rezolvat cu cazarea/inchiriatul masinii. Cum zicea Gio, daca nu vrei sa scrii aici, pe PM e bine.
Si eu cand am plecat acum 4 ani am facut 8 ore de la Viena la NY si vice-versa.
Si zi asa, care va sa zica, oboseala ta n-are nimic de-a face cu diferenta de fus orar .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

oana, de ieri ti-am citit povestile din vacant si am admirat pozele dar din cauza net-ului n-am reusit sa postez. cred ca a fost mult mai frumos decat poti exprima in cuvinte. va felicit ca ati ales sa cheltuiti banii din pusculita in acest mod si va doresc sa repetati experienta cat de curand.

gio, daca mai vrei sa mergi cu mine la shoping astazi ma duc ca trebuie neaparat sa cumpar cadouri si sa-mi caut si haine ptr mine. deci te astept. si un ptr marcolino.

sa veti o zi minunata! la mine la tulcea a inceput sa ploua.



silvi 14 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Neatza!
Haideti la cu frisca si cacao cu lapte pentru Silvi, ultima strigare pe saptamana asta .

Silvi si la Cluj a plouat ieri dupa-masa. Am fost in oras si a fost o adevarata 'placere' sa fac pe soferul la intoarcerea acasa pe timp de noapte cu ploaia drept cireasa de pe tort.

Fetelor, va doresc o zi usoara si scurta!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

aly, savurez deja o cana de cacao cu lapte, mi-am aprins si vasul de aromo-terapie, m-am apucat sa citesc o carte (crimele din rue morgue si misterul mariei- edgard alan poe) nici nu zici ca sunt la serviciu.
azi am la 10 o sedinta dar am totul pregatit si atat...

o zi minunata si voua!

silvi 14 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Buna fetelor...Si bine v-am gasit la capitolul 100

Nu am ai intratde mult pe la voi. Dar vad ca numai cateva ati mai ramas sa scrieti aici. Eu nu prea mai scriu nhici in alta parte, doar asa..odata pe zi, daca am timp.
Acum, daca Bianca e la gradinita, timpul mi-l ocupa Denisa, gaza mica de 3 luni.
Noi suntem bine, dar incercam inca sa ne obisnuim cu viata in 4.
Am intrat sa va salut pe toate. Mai intru cand am timp. Ca daca pana in iunie eram cu facultatea, acum ma pregatescde licenta pe care o dau in februarie. Ca anul asta am nascut cu o saptamana inainte de licenta, asa ca va dati seama ca nu am mai mers. De fapt nici nu m-am pregatit.
fetele

Andreea Denisa Ioana 29.06.2008 si Bianca Maria 30.07.2006
POZE

Mergi la inceput