Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (133)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata!

La multi ani AFIBEBE!Sa fii sanatoasa,fericita si iubita!

bebeilor sarbatoriti astazi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

quote:
Originally posted by Pinacolada

Prisi- wow..deci iti faci de cap:))))
sa te simti bine, sa te relaxezi....e sieu merg maine abia astept, sa stau putin linistita si sa fiu alintata!!!!!

Pinacolada
mama de Luca 18.10.2005 si Rares 06.09.2007
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002




pai trebuie , ca am varza in cap



poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Afibebe la multi ani fericiti!sa ai parte nmai de bucurii si realizari!


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Afibebe l-am vazut micutul Cristian


eu sunt HAPPY, m-a sunat mama , e pe drum , vine sa ne vada , nu o sa stea decat cateva ore , dar tot e bine, ca noi de Paste nu putem merge , iar dupa nu stiu cand o sa mai ajunem ca incep serviciul, asa ca am treaba ma duc sa i caut un cadou frumos, ca pe 3 mai face 50 de ani

o sa intru mai tarziu
va pup si va doresc o zi buna

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by ANDREEA11

Neata
sabina eu am citit ca se pot da f bine legume congelate. eu i-am dat fasole verde congeloata, ardei gras si gogosar.
URMY ce iscuiti folosesti si de la cate luni?


andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo



eu am cumparat biscuiti Hero - de la Ulker- scrie ca sunt pt 6 luni. Contin gluten. Au costat 8-9 ron. Sunt f buni la gust si se sfarama f usor. Sunt multumita de ei. A - propos de gluten, mie dr. mi-a spus ca de acum pot sa ii dau orice fel de biscuite pt ca il si alaptez si este ok. Nu as stii sa va spun exact de ce, dar e de bine.

Bee - felicitari pt dintisori.
Piciulika - pozele cu Michael sunt superbe, iar cele pt pasaport sunt ...nici nu am cuvinte...divine...este asa de haios si deosebit...imi mentin parerea. Tu ce prenume ai? De la ce este eczema?

Am si o intrebare. Uneori, cand face caca, i se irita funduletul f tare de parca l-as fi batut cu un "buchet" de urzici. Dupa tratamentul cu creme, ii trece. Asta se numeste alergie la mancare?

Papanas - super poezia cu afectiune. Ce poetese avem pe aici:)

sta in picioare bine
cum l-am gasit dupa un somnic

pun cateva filmulete sa vedeti cum se misca Tudor si inca aici era potolit pt ca il durea burta si a si vomitat de cateva ori.

http://www.youtube.com/watch?v=f-RjoJJNcaM
http://www.youtube.com/watch?v=oDwUL1YRwOU
http://www.youtube.com/watch?v=RYKcFdXN5jU
http://www.youtube.com/watch?v=-MuAYgHyypU

Azi Tudor implineste 7 luni. A venit ieri asistenta acasa si l-a masurat si l-a cantarit. Are 8,440 kg si 73,5 cm. Pana in luna a 3-a se inscria printre voinicii forumului, acum a luat-o mai domol.

la nastere 51 cm / 3.800 Gr
1 luna - ? cm / 4.840 Gr
2 luni - 61 cm / 6.200 Gr
3 luni - 64 cm / 7.000 Gr
4 luni - 67 cm / 7.480 Gr
5 luni - 70 cm / 8.050 Gr.
6 luni - 71 cm / 8.180 Gr.
7 luni - 73.5 cm / 8.440 Gr.


---------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Danuta, Devila merci




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Am o zi super plina azi, nici sa respir nu apuc si vreau sa termin tot, chiar daca stau mai mult, ca maine o sa chiulesc - activitate la gradi si examen.

Carpatina, vad ca postezi la ore tarzii in noapte, nu te obosesc aia la serviciu? Eu am adormit ieri la 21,40.

Afibebe sa fii sanatoasa si fericita!

sarbatoritilor de azi si de zilele acestea

Pup si o zi minunata. Multa sanatate bebelusilor bolnaviori, in special micutului Mario care a tot fost incercat de probleme.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by prisi

Carpatina nu a fost ordin, dar daca a sunat asa , astia sunt pt tine



Stiu, draga mea... nu-ti face ganduri degeaba.. eu am glumit..

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Afibebe, La Multi Ani, sa fii fericita si uibite mereu!!!!!!! Vazut poze. Superbe pozele intre flori

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Salut tuturor!
Eu nu prea mai am timp sa scriu, dar v-am citit (desi nu ma intrebati ce am citit!). Si sa stiti ca eu ma uit la toate pozele, desi nu am timp sa felicit fetitele printre lalele, cu rochite mov, baietei rostogolitori, printre flori, in raze de soare...
Noi multumim tuturor mamicilor dragute care ne-au admirat si ne-au scris cuvinte frumoase.
Eu acum sunt prinsa de febra pregatirilor pentru concediul de acasa, sunt in cautare de cadouri si alte alea. Iar seara nu pot sa intru. Sotul meu are un proiect la care lucreaza seara si nu am cum sa mai stau seara la chat cu voi. Peste zi umblam sa rezolvam totul inainte de plecare. Si acum scriu pe fuga, ca mai sunt atatea de rezolvat...
LA MULTI ANI Afibebe, sa ai parte de tot ce-ti doresti! La multe lunite tuturor sarbatoritilor de ieri, azi si din zilele care urmeaza.

Eu in ultimele zile sunt mai ocupata si pentru ca m-am decis sa nu-l mai las pe Tudor sa adoarma la tzitzi. Pai el manca atunci cand ii era foame si in 2 ore i se facea somn si cerea la tzitzi si mai baga ceva lapte si inainte de culcare. dormea vreo 30-45 min., cateodara o ora si ceva si se trezea din somn cu burta plina, evident ca nu-i ardea de papa solida. Plus ca daca incep serviciul si sta sotul o luna cu el acasa, el nu o sa poata sa-i dea tzitzi. Asa incat am dat militaria jos din pod si i-am rarit mesele de tzitzi la 3 ore si papa mai bine masa diversificata (mai mult de un borcanel nu a papat inca). Dar acum, cand ii e somn, trebuie sa-l tin pe umar si sa-l plimb prin casa si sa-i cant. Noroc ca adoarme de cele mai multe ori in 10-15 minute. Numai seara il las sa adoarma la tzitzi, ca sunt prea obosita sa mai am chef de plimbat si oricum o sa fiu seara de seara sa-l culc. Acum singura problema a mea e cum sa-l fac sa adoarma singur in patut, fara sa-l plimb. Dar vorba aia, one step at a time.
...
Tocmai am prestat 5 minute de plimbare pe muzica si l-am adormit. Acceptam sugestii referitoare la metode de adormit pruncu'.

Mai am o intrebare in legatura cu diversificarea. Tudor acum papa ceva mai bine, dar el mai mult de 100 de grame (aproape un borcanel) nu mananca. Dar nici lapte nu cere dupa. Uneori la o ora, o ora si jumatate dupa suge putin, dar cred ca e mai mult de sete, ca nu sta mai mult de 2-3 minute la san (apa nu prea vrea, cica e otravita). Acum consider masa complet inlocuita si trec la diversificarea celei de-a doua? Hmmm.

Pt. Nana - in primul rand felicitari pentru intoarcere. Eu cred ca nu mai ai niciun motiv sa-l consideri pe Andrei in urma altor bebelusi. Eu cred ca el a recuperat tot ce a avut de recuperat. Sa stii ca el face tot ceea ce fac ceilalti bebelusi, deci ne-ati prins din urma. Bravo! De acum mergem cot la cot...sau fundic la fundic, depinde cum s-or deplasa mai intai!
In al doilea rand, de sambata Tudor a inceput sa manance mai bine. La noi problema era adormitul la tzitzi si mancatul prea des. De cand mesele sunt cam 5 pe zi si mai cler delimitate in timp, mananca si el mai bine. Oricum, sa nu crezi ca a papat vreodata mai mult de un borcanel, dar daca se satura, asta e cel mai important (desi in carti zice ca in luna a sasea ar trebui sa treaca de la 150-175 la 200-225 de grame de papa la o masa - Hahaha).
El a mancat bine banana, ieri i-am facut eu un piure mai lichida sau o supa crema mai groasa, cum vrei sa o iei, din: un dovlecel, un morcov potrivit, un cartof mic, o bucata mica de telina, cateva frunza de patrunjel, cateva picaturi de ulei de floarea soarelui, fierte toate si belnduite. A papat ok, mai avem 2 portii la congelator, pt. azi si maine. Te mai tin la curent cu progresele al mancare. Inca nu am descoperit "formula magica", dar iti zic daca o vom gasi!

Va pup pe toate acum (si pe tine, madam Carpatine, chiar mai apasat - am un banc pour vous, dar e mai 'cah' si ti-l zic pe privat cand oi avea timp).
O zi buna.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput