Piticodromul de Sept - Oct 2005 (204)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Calin a facut luni (acum o saptamana) vaccinul si nu a plans de loc - doar e "babat si are muschi". Seara mi s-a plns ca-l doare... "gaura" (iaca si un barbat cu dureri de gaura)- i-am dat nurofen si a dormit linistit. A doua zi nu s-a mai plans de "dureri de gaura" in schimb a facut pe seara 38.1 - iar nurofen. Am o prietena careia i-a mers copilul schiop 1 luna dupa vaccinul asta si a ajuns cu el la ortoped. S-a rezolvat in timp, dar..

In weekend am fost plimbaciosi. Am plecat sambata la Vulcanii noroiosi, la Buzau. Copiii au fost foarte incantati. Acolo, in vulcani, in noroi, statea Shrek, care facea...ce stie mai bine si de-aia ieseau "bulburuci". Au inercat sa-l gaseasca cu un bat infipt in noroi...dar n-au reusit. Calin, scapat o secunda de vigilenta noastra, a reusit sa arunce o bucata de noroi uscat in "bulburuc" si ca atare aratam ca dalmatienii. Apoi ne-am oprit intr-o livada de meri parasita (erau niste meri batrani, contorsionati si plini de fori) si am mancat la iarba verde, copiii au alergat ca "piasii la mias" (iepurasii la imas). A fost super si oricum, altceva decat clasica Valea Prahovei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Anya, frumos tare. Vreau si eu relax prelungit.
Mi-e asa drag de Ana, in fiecare seara imi zice: "Mami, inveleste-ma!" stand pe burtica. Si-apoi tot ea: "Nu asa, nu asa!" Si se-aseaza pe spate. "Asaaaaaaaaaaa!"
Si-mi spune: "Noapte buna, mami!"
E un soi de ritual.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

buna tuturor!
Raport de gradinita:
mayannei i-au iesit analizele martea trecuta, asa ca miercuri ne-am infiintat la gradinita,doar ca aveau program de teatru si desi ne-au invitat sa o lasam am zis ca fiind prima zi venim de joi. A fost tare dezamagita... ea isi dorea atat de mult sa fie cu copiii...atunci in ziua aia, dar am convins-o ca a fost mai bine asa.
Joi, gradinita...noi cu sufletul vraiste, ea super incantata.Am ajuns si mai erau ceva copii care urcau in sala de clasa si a zbughit-o cu ei...noi am discutat cu directoarea, am zis ca optam pt program scurt,am povestit putin despre obiceiurile mayannei, i l-am lasat pe Dodo pt situatii de suparare maxima...pana ne infiintam noi sa o calmam(ne-a asigurat ca ne vor suna daca e musai).Ne-am uitat pe geamul salii de clasa,se juca cu niste cuburi, ne-a facut cu mana si...am plecat.Am stat in zona, cu telefoanele in mana pregatiti sa ajungem in maxim 10 minute. La 12.45 am mers dupa ea si nu a vrut sa vina acasa, a facut o criza, am asigurat-o ca venim si maine si cu promisiunea ca mergem direct in parc, nu acasa, am reusit sa plecam.
Problema a fost ca in ziua aia nu am mai reusit sa o culcam la pranz,am avut un copil marait si obosit pana seara.
A doua zi i-am luat si pijamale si am zis sa-ncercam sa vedem daca vrea sa doarma cu copii.Pe drum mi-a zis ca ea nu mai vrea la gradi,vrea in parc,ba ca ii e foame si ea ce mananca...dar in momentul in care a vazut-o pe Ana-educatoarea s-a calmat total.Ne-au zis ca a fost f cooperanta si neasteptat de calma pt prima zi.Ne-a facut cu mana si a plecat in sala singura.A ramas ca ne suna daca n-o sa doarma si deranjeaza ceilalti copii.A fost bine.Cand am mers dupa ea era deja imbracata si f vesela.Singurul lucru pe care ni l-a spus a fost ca a dormit frumos,ca Ana e frumoasa si ca a mancat dulce (turta dulce).
Prin urmare primele zile au fost super, luni a marait putin dimineata ca nu mai vrea dar la usa gradinitei a exclamat: aici voiam sa ajung!
La intoarcere mi-a zis ca au pictat oua, si a vazut iepurasi.
Azi s-a trezit la 6.30 si nu voia sa se imbrace, ca ea vrea in pijamale, ca vrea sa doarma...dar la fel la gradinita s-a calmat.
In concluzie nu pot fi decat multumita si sper sa fie tot asa.Doamne ajuta!
Asa ca depinde de fiecare copil.Si educatoare a zis ca mai e un baietel in grupa ei,venit de o saptamana care inca plange mult,si isi cheama parintii.
Mai voiam sa zic ca au un loc special amenajat unde fiecare copil are o poza cu mami si tati in caz ca li se face dor...

sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

si referitor la vaccin: a fost super curajoasa si nu a zis nici mar, a dormit la pranz si cand s-a trezit mi-a zis ca nu poate misca piciorul.I-am zis ca-i de la vaccin, ca punem comprese reci si trece.A vrut sa le tina dar nu mai voia deloc sa coboare de pe canapea.Cu greu, tinuta de mana s-a miscat putin. Noua medicul ne-a zis sa faca cat mai multa miscare. Spre seara am convins-o sa iasa putin in parc...acolo a mai uitat de picior dar a stat mai mult pe banca si s-a uitat la copii. A doua zi schiopata inca, dar nu cred ca o mai durea asa de tare.S-a asezat pe canapea si iar n-a vrut sa se miste asa ca am zis ca plecam la munte.Am imbracat-o si-am plecat la Plaiu Foii si acolo placandu-i a uitat de picior si chiar a alergat putin. Asta a fost tot la noi.A mai facut f putina febra care a cedat la nurofen.



sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

miflore ce scumpa e Ana.Nu e de mirare ca te topesti
La noi dimineata vine mayanna ma mangaie si indiferent de e zi cu soare sau nori imi zice "mamiii trezeste-te, a ieesit soaaarele!"

sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sarmisa, ce ma bucur ca ii place Mayannei la gradinita!

Noi se pare ca avem o adaptare mai anevoioasa care ma termina! Plange dimineata in continuare, se potoleste repede dupa ce plec, intr-un minut practic, dar nu mai suport sa=l las plangand! Si cel mai nasol e ca oboseste tare in jur de 11, ma uitam la ceilalti, niciunul nu e asa de obosit, adoarme pe drumul de intoarcere chiar daca-l iau mai devreme. Am ajuns sa ma gandesc daca n-are vreo problema de sanatate...El nu a racit niciodata, in afara de o diaree si un guturai de 2 zile n-a avut niciodata nimic, nu e genul sensibil, dar daca are ceva, de ce sa oboseasca asa? Nu e exagerat? se trezeste la 6.30 acum, la 11 e gata marait de oboseala, o fi normal? Offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

Tonnia nu cred ca Dinu are ceva, pana acum 2 luni exact asa avea programul mayanna,la 11-11.30 dormea cam 2 ore, daca nu o lasam sa doarma maraiala la greu si nu puteam obtine nimic de la ea. Apoi asa dintr-o data singura si l-a schimbat,adica tot mai tarziu adormea la pranz.Stiu ca uneori,la inceputuri, ii dadeam sa manance daca tot nu se culca dar atipea in timp ce manca,asa ca fata mea manca de pranz pe la 4.Cred ca incet si Dinu isi va shimba programul.Bafta multa!

sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Sarmisa, bravo Mayannei pentru adaptarea rapida! Parca o descrii pe Alex, eu am mari probleme cu ea seara cand ajung de la serviciu si pleaca bona, ea isi pune pantofii, se duce la usa si incepe sa strige "a gadinitzaaaa" si eu ii zic "gata mami, azi ai fost, maine te mai duci". continua dialogul de genul (stiti ca ea nu vb bine), "maine a gadinitza, haide, masina, a copii!" nu intelege maine, deci maine e acum, sa mergem. O tine asa camd in juma in juma de ora seara isi aduce aminte si se jeluieste...O sa o las si eu pana seara sa vad daca ii trece dorul.

Tonnia, eu nu cred ca are nimic baiatul. El e sensibil, o iubeste pe mami a lui, vrea sa stea cu ea (nu se zice ca baietii sunt mai mamosi). Adauga la asta si faptul ca te-a vazut zilnic si e asa atasat de tine, eu cred ca e un sentiment extrem de placut. Eu daca am "parasit-o" pe alex la 6 luni cu bona, nu e asa, ea pleaca oriunde si sta cu oricine.
Iar cu oboseala, mai da-i un pic de timp. Pana in septembrie cand a mers la gradi, Alexandra dormea invariabil la ora 11.00 trezita de la 8. Primele 3 saptamani, cam asa, de gradinita, adormea in bratele educatoarei pe la 11 si isi continua somnicul acolo la gradi, in dormitor pana la masa de pranz. treptat-treptat s-a dezobisnuit, dar nu dintr-o data. Probabil ca pe el il termina si momentul despartirii de tine si toti copiii aceia galagiosi si activitatile etc...Mi se pare de inteles...O sa ii treaca. Incearca sa insisti cu culcatul mai devreme seara, poate se incarca de mai mult somn, zic si eu, nu stiu daca functioneaza... Va , o sa fie din ce in ce mai bine, o sa vezi!

Si eu multumesc pt pontul cu Cenusareasa. Nu mai mergem.
In schimb vreau la Disney Live!!! Nu mai stiu cine a anuntat pe forum, dar hai sa facem un grup sa mergem. Sunt sigura ca e ceva absolut minunat si cu care nu ne intalnim in Romania prea des. Uitati bilete www.bilet.ro/events/?c=0&p=2" target="_blank"> aici

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Simona, am luat bilete deja , deci hai si voi. Eu am luat din alea scumpe, m-a convins o prietena ca o sa-i placa, ca e frumos, ca merita sa fie in fata. Hazbandu inca nu stie cat am dat , daca apar cu ochii vineti sa stiti de ce.

Sarmisa, ce frumos ca ii place Mayannei si ca s-a adaptat asa rapid. Super!

Antonia, te inteleg, de asta imi e si mie groaza, de lacrimile si scenele de la despartiri. El la cat se culca ziua cand era acasa?

Ieri copilul meu mi-a zis seara pe un ton plin de repros "Mami, nu mi-ai lasat bani de saltele azi" ... fusese in herastrau si bona nu luase bani, asa ca nu a putut sa topaie in saltele.

Mai, voi ma ingroziti pe bune cu vaccinul ala

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Si eu cred ca merita sa fie vazut spectacolul Disney! Dupa asta cred ca ies din sala toti de la Tandarica daca mai insistam mult...

Va multumesc mult ca ma incurajati. Nu stiu ce sa mai cred, azi am intrebat-o pe educatoare daca acomodarea lui se inscrie in limitele normalului si mi-a spus ferm ca Da! Ca de fapt plange cateva minute la inceput si apoi participa la activitati.
El doarme de la 21 la 6, maxim 6.30.
iar azi, de ex, a dormit 30 minute si gata, e cu bateriile incarcate, se lupta pe aici de zor. Deci nu stiu ce oboseala mai e si asta...
hai ca v-am facut capul mare la toate!

Locca, ce misto, n-ai lasat bani de buzunar copilului, haha!

Mergi la inceput