Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

La multi ani!

Amalia Maria de Crissintibun
Ana Sofia de Popbianca
Adelina Elena de Gianina
Diana de Softurela


Lixa...eu as inclina pentru cel 1/2/3 mai ales ca ai deja scoica. Si nu te ingrijora cu uzura....pana la varsta aia (12 ani) nu cred ca o sa mai stea in scaun de masina.


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

BB, scuze, am vazut ca ai zis ca ai lasat mai jos saltelita...cred ca trimisesem mesajul in acelasi timp . si banuiesc ca Iasmi nu a comentat nimic...ca altfel ziceai tu...

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Mai, eu am raspuns in legatura cu scaunul de masina, am luat Iseos Isofix de la Bebe confort, grupa 1 (9-18 kg).

Ramonica, leganatul pe picioare este ultimul bastion ! Cand era mica mica adormea in timp ce papa. Apoi pe la 2 luni cand am trecut in patul mare adormea dupa baita in timp ce sugea. Apoi a inceput sa nu mai adoarma in brate asa ca o puneam in pat si ii dadeam sa suga culcat pana adormea. Apoi a inceput sa nu mai adoarma nici asa si am bagat suzeta , mai apoi am trecut la tinutul in brate, apoi la leganat (si cantat nani nani). Cateodata o pun jos cand nu e inca adormita si o pup pe frunte si o legan pana adoarme. Dar nu functioneaza mereu. Ta-su o adoarme (cand nu sunt eu) pe perna. In principiu daca ii e somn si o iau in brate si apuca fredonez nani-nani, isi lipeste nasucul de sanul meu si incepe sa inchida ochii. Dar seara parca ii e greu sa se relaxeze, ar mai vrea sa rada sa tipe sa se joace.

b]Alina[/b], in legatura cu programul de somn, eu ii fac baita pe la 7,30 (nu la fix in fiecare zi), tin minte ca in primele zile se trezea pe la 9 sa se joace, dar in timp s-a invatat si m-am invatat si eu sa ma duc la ea repejor ca sa nu se trezeasca de tot.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

LA MULTI ANI, sarbatoritilor de azi - fetitze si baietzei....

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

noi am folosit exact modelul asta de cand era nou nascuta. acuma trecem pe o varianta mai mare!! mi se pare cam micut, in nici un caz nu il pot folosi pana la 1 an!!! noi luam acuma la 6 luni cel din grupa 1 de care spunea lixa.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Bb e mic modelul, dar ce sa fac daca fata mea abia a facut 6 kg si inca nu sta bine in fundulet; vine vara si o sa am treaba prin oras; nu o pot pune decat in scoica de asta.
Auzi? Daca n-o mai folosesti, nu mi-o vinzi mie?

Si am si eu o nedumerire: pe toate site-urile scrie ca e pana la 13 kg; pai e sau nu e? ca nu pricep

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Mai, eu am raspuns in legatura cu scaunul de masina, am luat Iseos Isofix de la Bebe confort, grupa 1 (9-18 kg).



Mihuta, cum e asta cu Iseofix? Am inteles ca trebuie sa aiba ceva special masina ca sa poti monta un astfel de scaun?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by oana8188

quote:
Originally posted by bb_yasmi

noi am folosit exact modelul asta de cand era nou nascuta. acuma trecem pe o varianta mai mare!! mi se pare cam micut, in nici un caz nu il pot folosi pana la 1 an!!! noi luam acuma la 6 luni cel din grupa 1 de care spunea lixa.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Bb e mic modelul, dar ce sa fac daca fata mea abia a facut 6 kg si inca nu sta bine in fundulet; vine vara si o sa am treaba prin oras; nu o pot pune decat in scoica de asta.
Auzi? Daca n-o mai folosesti, nu mi-o vinzi mie?

Si am si eu o nedumerire: pe toate site-urile scrie ca e pana la 13 kg; pai e sau nu e? ca nu pricep

Oana de Ana Alexandra



E pana la aprox 13 kg. Vezi ca nu-i mai e buna scoica cand urechile copilului depasesc scaunul (cum spuneam si in mesajul anterior). E recomandat sa stea cat mai mult intr-un scaun cu spatele la sensul de mers (deci in pozitie de scoica) pentru ca asa e cel mai ferit in cazul unui accident. Chestiile cu kg si varsta sunt luate dupa mediile din tabelele de crestere - acu n-o sa tii un copil lungan si slab in scoica pana face el 13 kg la 2 ani

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cristi, nu a "comentat" nimik iasmi!! parca doarme si mai bine!!
oana eu sutn din timisoara!!! ti-as da o cu mare placere dar cum???

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

quote:
Originally posted by lixa

quote:
Originally posted by mihuta

Mai, eu am raspuns in legatura cu scaunul de masina, am luat Iseos Isofix de la Bebe confort, grupa 1 (9-18 kg).



Mihuta, cum e asta cu Iseofix? Am inteles ca trebuie sa aiba ceva special masina ca sa poti monta un astfel de scaun?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez


chiar daca nu sunt mihuta iti raspund eu da ai dreptate masina trebuie sa fie dotata cu sistem isofix ca sa poti monta un astfel de scaun. de fapt sunt 2 clame mici metalice care sunt prinse intre sezut si spatarul scaunului ssi de care se prinde scaunul pt o mai mare siguranta. este un sistem foarte bun si faorte sigur. eu am niste prieteni care au avut un accident de curand si au la masina un astfel de sistem si au luat si scaun pt asa ceva si copilul, in timpul impactului care a fost foarte puternic si frontal, nu s-a clintit deloc, a fost in perfecta siguranta. prietena e foarte incantata de acest sistem si am inteles ca acum mai toate masinile noi sunt dotate cu acest sistem.
asa ca recomand un scaun dotat cu astfel de sistem.

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sunt fff entuziasmata ca azi merg sa ma vopsesc!!! ma fac inapoi blonda toata!!! de abia astept!!


merg sa ma pun si eu in pat langa bb iasmi la nani, ca pe asa o vreme...... recuperam la nani...

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput