Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

quote:
Originally posted by Aralia

quote:
Originally posted by ram0nica

Cum fac ca la semnatura, sa atasez de numele baieteluilui link-ul catre albumul de poze facut pe Webshots? Am activat si albumul de aici, dar nu stiu cum sa adaug pozele .



(url="LINK")BAIETEL(/url)
In asta inlocuiesti parantezele rotunde cu paranteze patrate si adaugi carnatul la semnatura.



Aralia, multam' de pont. Dupa cum apare in mesajul meu precedent se pare ca sunt asa de grea de cap ca din prima nu mi-a iesit. Mai incerc ca sigur am uitat ceva... Aaaaaa, m-am prins ! Am uitat ce e mai important: parantezele!!!

Ramo, mami de Vlad-Gabriel 13.XII.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by creem


Salutare, fetele!
Am avut o saptamana cam aiurea, deprimant sa fii singura acasa (fara tati), doar cu o maraita, care azi n-a vrut decat in brate, si acolo maraia, a dormit foarte putin si cu plans...nici nu stiu de ce. In greutate n-a luat deloc, ba chiar la cantar a scazut 100 gr, insa cred ca e diferenta de kk totusi, ca acu o saptamana nu facuse si mancase, iar azi a facut si kk si era si flamanda.
Pe forum n-am mai scris ca n-am vrut sa-mi descarc nervii pe voi, desi am avut tendinta ca ...de...hormonii si la mine, tot mi se pareau niste discutii cam aiurea pe aici, dar crer ca e doar starea mea de vina si "vad" aiureli peste tot.
In sfarsit, mai avem doar maine de asteptat, ca se intoarce tati cu cadouri pentru fata si sper sa imi revin si eu.
pitica tot nu vrea bibe, ne chinuim cu lingurita, mai mult varsam pe hainute decat in gurita dar n-avem incotro.
Vroiam sa intreb daca a incercat cineva sa dea de baut cu canita cu cioc la bebe si cum s-a comportat, ma batea gandul sa incerc si asa ceva.
Nici nu am iesit afara, ca ploua, vreme de dormit...dar daca fata nu doarme nici eu nu pot

Hai ca m-am descarcat...poate prea mult. Daca deranjez...dati Ignore

Pupicei si sanatate la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Ecaterina ai incercat cu seringa de la nurofen ? Mie imi iese mult mai bine decat lapte cu lingurita
La canita Andrei a spus: pas, cu aia sa bei tu, eu ma lipsesc ..bine noi suntem si mai mici , la voi poate functioneaza .

Am trecut pe Milumil 2, parca, parca il papa mai bine in sensul ca mananca 120 ml fara a mai urla ca din gura de sarpe dar nu trece de nivelul asta neam , cu exceptia mesei de seara cu 150 ml plus o cupa de cereale. Insa are cel putin o masa pe zi in care serbeste laptele partial cu seringa de nurofen .
La diversificare mai astept pana dupa paste deoarece inca nu a scapat de reflexul de a scoate tot din gurita cu limbuta si a inghitii...deci clar inca nu e pregatit.

Si ca sa il laud un pic totusi adoarme singur singurel atat ziua cat si noaptea in patutul lui dupa ce se joaca si isi freaca pe fata toti plusatii din pat ...si are destui pe acolo. Insa rade cu gura pana la urechi cand il pun in patut si ii ia la mangaiat pe toti.
Asa ca poate asta e o metoda pentru fetele ce se plangeau de somnic. Andrei are patutul plin de jucarele asa cum puteti vedea in pozele de la semnatura si chiar nu a plans la momentul somnului, considera patutul prietenul lui. Asa am procedat si la Bogdan care si acum are in pat cel putin 12 prieteni de plus de diverse marimi pe care ii aseaza strategic in fiecare seara in toate colturile

Si sa me vedeti pe mine ce haioasa sunt cand trebuie sa schimb asternuturile la baieti in paturi , cum stau si adun la plusati si apoi stau sa ii pun frumos la loc

PS : adevarul este ca si eu iubesc jucariile de plus si am cultivat dragostea asta si la copii

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Vasari
Lixa, tu te-ai intors la servici?



Oarecum, lucrez de acasa proiecte. Am si maine o intalnire pentru un mini-proiect si sa vad daca ma lasa sa-l lucrez tot de acasa. Tu cum te descurci cu lucrul de acasa?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Si eu caut scaun de masina, dupa ce n-o sa mai fie valabila scoica (0-13 kg a noastra). Inca nu m-am hotarat ce sa iau, dar va fac un conspect cu ce am gasit pe net (articole si forumuri):
- scoica (si in general orice scaun de masina) nu mai e buna in momentul in care urechile copilului depasesc marginea superioara a scaunului. Nu conteaza daca picioarele depasesc scaunul.
- scaunele sunt pe grupe de kg:
Grupa 0 - nou-nascut pana la aprox 9 luni (0-10kg.)
Grupa 0+ - nou-nascut pana la aprox 12 luni (0-13kg.)
Grupa 1 - de la 6 luni pana la aprox 4 ani (9-18kg.)
Grupa 2 - de la 3 ani pana la aprox 8 ani (15-25kg.)
Grupa 3 - de la 6 ani pana la aprox 12 ani (22-36kg.)
- majoritatea scaunelor sunt combinate: 0/1 sau 1/2/3, eu cautand ceva pentru grupa 1 (am gasit un singur scaun pe net care era strict pentru grupa 1, da nu mai stiu de la ce firma era...)
- husa scaunului sa se poata spala - e un lucru elementar la un copil mic care murdareste totul in jur, si in mod surprinzator o gama intreaga de scaune nu au huse lavabile
- centurile sa fie in 5 puncte si ajustabile pe inaltime (unele scaune de 1/2/3 nu au centura proprie si se bazeaza pe centura masinii, ceea ce e destul de periculos pentru un copil inca mic)
- sa se instaleze usor
- sa respecte standardele europene

Din ce am cautat, eu inclin spre www.inglesina.ro/mille.htm" target="_blank">Inglesina Mille Migla pentru grupele 1/2/3 sau www.inglesina.ro/marco_polo.htm" target="_blank">Inglesina Marco Polo pentru 0/1. Inca nu stiu de care categorie sa iau:
- cel 0/1 am totusi scoica pentru grupa 0+
- cel 1/2/3 e totusi pana la 12 ani si mi-e sa nu se strice/uzeze de tot pana o ajunge fi-miu atunci

Cam asta ar fi, sper sa nu va fi plictisit . Daca imi mai aduc aminte ceva, va zic. Acu fug ca s-a sculat Catalin

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by uberbax

......pacat ca nu e si la noi firma Prenatal....am si niste haine tare dragute de la ei...

19.12.2007-fetita Maria!!!!!!!!!si mami Cristina
http://picasaweb.google.ro/uberbax.maria/Maria/photo



neata


asa e, noi avem multe, multe hainute prenatal trimise de buni 1 si buni 2 din italia si sunt ffff faine si ac material si ac si calitate!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anca tu ai doua patuturi la bebelina??? ca am vazut ac unul e ca si al nostru!!!

numai eu am lasat nivelul jos la patut????


.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by oana8188

quote:
Originally posted by Aralia

Oana, super site-ul german pt lapte si cereale! Am comandat si eu mult lapte si niste cereale si azi mi-au dat mail ca au trimis coletul. De abia astept sa vina!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007

POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie




Sa stii ca ajunge pana vineri, dar sa urmaresti pe net cand scrie ca e "out for delivery" inseamna ca in ziua aia ti-l livreaza; eu era sa nu mi-l primesc in ziua respectiva, dar am sunat direct agentul si m-am dus sa mi-l iau ca nu mai aveam rabdare ; 2 cutii de cereale sunt gata; cred ca fac o noua comanda, ca vreau si pampers

popbiancauite ca mai avem un lucru in comun si mie imi place Mircea Badea

Cristina frumoasa fata, frumoase poze si de hainute nu mai zic... m-ai terminat! De unde e vestuta aia roz de blanita?

Stefi sa stii ca eu azi, mai incolo, mai spre 7-8 dimineata, vreau cafea!!! Si sa nu ma superi!!!

anacami cred ca mi-a scapat ceva..... te-ai suparat? eu sper ca nu e nimeni suparat; eu nu prea scriu pe aici, dar citesc cu mare placere si mi-ati devenit tare dragi!

Mihuta te inteleg perfect cu plansul; Alexandrei ii curg lacrimile instantaneu si, daca e intinsa pe spate, i se aduna in urechi mi-e asa de draga... Eu stiu cand plange si trebuie s-o linistesc si cand plange/maraie ca s-o las in pace si sa dau televizorul pe mut ca sa doarma.... mititica lu' mamica

Referitor la scaun de masina (scuze, dar nu mai stiu cine intreba) eu il cumpar pe asta http://www.miniblu.ro/produs.php?cod_categorie=36&cod_produs=833 doar pe alta culoare; imi cer scuze, sper sa nu se considere reclama, dar site-ul international imi da eroare; acesta este unul dintre cele 3 tipuri de scaune care se potrivesc si la carut. Eu voi da comanda de el, sa imi aduca exact pe culoare pe care o vreau ( e un rosu spre visiniu).



Oana de Ana Alexandra




noi am folosit exact modelul asta de cand era nou nascuta. acuma trecem pe o varianta mai mare!! mi se pare cam micut, in nici un caz nu il pot folosi pana la 1 an!!! noi luam acuma la 6 luni cel din grupa 1 de care spunea lixa.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hai ca iarasi vb de una singura.... mai bine merg sa pap ceva si sa bag un cola...

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

quote:
Originally posted by lixa

Si eu caut scaun de masina, dupa ce n-o sa mai fie valabila scoica (0-13 kg a noastra). Inca nu m-am hotarat ce sa iau, dar va fac un conspect cu ce am gasit pe net (articole si forumuri):
- scoica (si in general orice scaun de masina) nu mai e buna in momentul in care urechile copilului depasesc marginea superioara a scaunului. Nu conteaza daca picioarele depasesc scaunul.
- scaunele sunt pe grupe de kg:
Grupa 0 - nou-nascut pana la aprox 9 luni (0-10kg.)
Grupa 0+ - nou-nascut pana la aprox 12 luni (0-13kg.)
Grupa 1 - de la 6 luni pana la aprox 4 ani (9-18kg.)
Grupa 2 - de la 3 ani pana la aprox 8 ani (15-25kg.)
Grupa 3 - de la 6 ani pana la aprox 12 ani (22-36kg.)
- majoritatea scaunelor sunt combinate: 0/1 sau 1/2/3, eu cautand ceva pentru grupa 1 (am gasit un singur scaun pe net care era strict pentru grupa 1, da nu mai stiu de la ce firma era...)
- husa scaunului sa se poata spala - e un lucru elementar la un copil mic care murdareste totul in jur, si in mod surprinzator o gama intreaga de scaune nu au huse lavabile
- centurile sa fie in 5 puncte si ajustabile pe inaltime (unele scaune de 1/2/3 nu au centura proprie si se bazeaza pe centura masinii, ceea ce e destul de periculos pentru un copil inca mic)
- sa se instaleze usor
- sa respecte standardele europene

Din ce am cautat, eu inclin spre www.inglesina.ro/mille.htm" target="_blank">Inglesina Mille Migla pentru grupele 1/2/3 sau www.inglesina.ro/marco_polo.htm" target="_blank">Inglesina Marco Polo pentru 0/1. Inca nu stiu de care categorie sa iau:
- cel 0/1 am totusi scoica pentru grupa 0+
- cel 1/2/3 e totusi pana la 12 ani si mi-e sa nu se strice/uzeze de tot pana o ajunge fi-miu atunci

Cam asta ar fi, sper sa nu va fi plictisit . Daca imi mai aduc aminte ceva, va zic. Acu fug ca s-a sculat Catalin

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez



pt informatii...si mie mi-a ramas gandul la Marco Polo si la baby expo era mai ieftin cu apropae 1 mil...

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

hai ca iarasi vb de una singura.... mai bine merg sa pap ceva si sa bag un cola...

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



BB, te bat la cap...ai coborat saltelutza de la patut pt Iasmi???daca da, a fost vreo problema???

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput