Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Sara buna!

Am fost la BabyExpo, a fost misto, dar mai inghesuit ca la Kidex si cu mai putini bani..
Am cumparat fetei niste sandalute dragute bej, multe body-uri cu maneca scurta si fara maneci ca astea pe care le aveam devenisera cam scurte, tetine de la Chicco pentru laptic cu cereale, ca incerc maine seara sa-i dau sa vad cum o sa doarma..
si niste jucarii...si cam atat.
Noi suntem singure in week-end-ul asta ca tati a plecat intr-un team building la Cheia...si ma simt un pic aiurea ca nu-mi place sa fiu fara el...
Of.


Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Buna seara, dragele mele!
Eu am inceput sa intru asa de rar dar sa stiti ca ma gandesc mereu la voi.
Stam f mult timp in parc cu gasca de mamici si timpul trece asa de rapid.
Vroiam sa va spun si eu cateva problemute pe care le-am intampinat cu Matei acum la inceput de diversificare si cum le-am rezolvat. In primul rand incepuse sa se constipe, problema pe care eu nu am avut-o niciodata cu el. Mi-am dat seama ca totul i se tragea de la cereralele Burtica sanatoasa (orez cu morcovi), de la orezul din continut. Cum i-am bagat cereale Humana cu piersica si-a revenit baiatul meu si a facut kk si ieri si azi singurel, fara sa-l mai ajute mami (ca in ultimele 3 dati).
De cateva seri baiatul meu se trezeste in miezul noppii si se joaca (pe intuneric) si nu-i mai arde de somnic. Se intoarce pe burta, canta pe ,imba lui si in final se plictiseste si-l apuca maraiala. In seara asta am citit pe net ca cerealele ar da multa energie si ca nu e indicat sa le dai seara. Eu cam asa facusem in ultimele nopti pt ca habar nu aveam ca ar putea sa-l agite. In seara asta i-am dat lapticul simplu si sunt curioasa cum va dormi.
referitor la cantitatea de mancarica solida, la fel ca si BB, eu i-am dat lui Matei cat a cerut. In prima zi de piure de mere, a ras 6 lingurite 9desi pediatra imi spusese sa incep cu o lingurita). Avem deja o saptamana de cand mancam piure de fructe si nu am avut nici o problemuta (ma refer la dureri de burtica, voma sau alte alea). De luni incepem cu piureul de legume. tare sunt curioasa cum il va accepta.
Cred ca v-am facut deja capul patrat. Va pup pe toate!!!

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxxi, sa intri mai des!!!!
imi pare rau ca s-a constipat bebe de la cereale. noi nu am avut probleme. si le papa de 2 luni aceleasi cereale (orez cu morcov!). si eu tot seara i le dau inainte de nani, in bibe, dar ea doarme de pe la 20.30 pana la 6-7.30 apoi papa si iarasi nani pana pe la 9.30-10!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

nici nu vreau sa mai dezvolt subiectul asta pt ca e oribil! Eu nu cunosteam baietelul acesta,tatal lui e un tip care face afaceri cu sotul...in sfarsit am inteles ca baietelul avea ceva prbl respiratorii si gripa....
Astazi dimineata sotul trebuia sa se intalneasca cu el si acesta intarziase si al meu era nervos foc....si cand l-a sunat si i-a dat vestea....a venit barbata-miu plangand acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

BB, aia se cheama la noi terma, dar nu era apa termala, care nu stiu cat de indicata este la bebelusi. Oricum, temperatura era min. 34°, intr-un bazin chiar 36°. Parca 32° e minimum, din cate stiam. Sigur, depinde si de varsta copilului, cu cat mai mic, cu atat mai mare temperatura (pana la 36). Intre 32 si 34 recomandat ptr bebelusi mici...

Bianca, daca ai intreba-o pe fiica-mea ar spune ca da, ea stie multe, ca un copil de scoala, dar nu le stie pe toate, pentru ca nimeni nu le poate sti pe toate. Nici mama...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by adinag

BB, aia se cheama la noi terma, dar nu era apa termala, care nu stiu cat de indicata este la bebelusi. Oricum, temperatura era min. 34°, intr-un bazin chiar 36°. Parca 32° e minimum, din cate stiam. Sigur, depinde si de varsta copilului, cu cat mai mic, cu atat mai mare temperatura (pana la 36). Intre 32 si 34 recomandat ptr bebelusi mici...


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)




adina mersi de raspuns. nu stiu cum sa fac. apa are cel putin 37 cred.

pusi


noapte buna!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

BB, uite un de la noi pt fete.
As vrea sa intru mai des, dar chiar nu-mi mai gasesc timp. Stam cate 5-6 ore pe afara (am luat-o pe urmele voastre). Dimineata ii pregatesc pireul de fructe, mai fac cate ceva prin casa si se face ora de plimbare. Seara cand intram in casa suntem obositi amandoi, el putintel marait.

Esti o fericita cu somnicul lui Iasmi. Te invidiez!
Ref la constipatia lui Matei, eu le-am luat prin eliminare alimentele (oricum erau putine) si asa mi-am dat seama de la ce i se trage si nu m-am inselat.
Referitor la agitatia de noapte, scria pe net ca cerealele nu-i agita pe toti bebeii, ci doar pe unii (printre care cred ca se afla si agitatul meu).


quote:
Originally posted by bb_yasmi

roxxi, sa intri mai des!!!!
imi pare rau ca s-a constipat bebe de la cereale. noi nu am avut probleme. si le papa de 2 luni aceleasi cereale (orez cu morcov!). si eu tot seara i le dau inainte de nani, in bibe, dar ea doarme de pe la 20.30 pana la 6-7.30 apoi papa si iarasi nani pana pe la 9.30-10!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna fetele
Am fost si noi la babyexpo si ne-am luat patut,scaun de masa ,tetine si jucari ptr copii mari si mici
Fetelor am vazut ca la concurs s-a reluat votarea.Ce s-a intamplat?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

quote:
Originally posted by adinag

BB, aia se cheama la noi terma, dar nu era apa termala, care nu stiu cat de indicata este la bebelusi. Oricum, temperatura era min. 34°, intr-un bazin chiar 36°. Parca 32° e minimum, din cate stiam. Sigur, depinde si de varsta copilului, cu cat mai mic, cu atat mai mare temperatura (pana la 36). Intre 32 si 34 recomandat ptr bebelusi mici...


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)




adina mersi de raspuns. nu stiu cum sa fac. apa are cel putin 37 cred.

pusi


noapte buna!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Din cate stiu eu, nu e bine sa bagi bebelusul in apa mai calda de 37 gr. Celsius, e pericol de supraincalzire pentru ca organismul bebelusului nu are capacitatea de a se termoregla.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Buna fetele
Am fost si noi la babyexpo si ne-am luat patut,scaun de masa ,tetine si jucari ptr copii mari si mici
Fetelor am vazut ca la concurs s-a reluat votarea.Ce s-a intamplat?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani



Au fost niste scandaluri si s-a hotarat asa, mai bine re-votare decat scandal la depunctare.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput