Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna dimineata fetelor,

felicitari pentru dintisorii ! BB si Mihuta...oare si la noi sa apara ? dar deja de multa vreme bagam amandoi pumnii in gura si balosim la greu

Stefania iarta-ma ca ma bag si eu ca musca-n zar, cred ca este o manifestare a depresiei post-partum, nici nu credeam ca exista asa ceva pana am trait-o si eu din plin. Nu imi imaginam ca dupa asa o realizare, de mult dorita si iubita, poti sa treci prin depresii, am avut una urata accentuata de faptul ca nu papa bine bebica mea...m-a ajutat mult Magne B6, se pare ca lipsa de magneziu influenteaza asta...stiu ca tu alaptezi deci se exclude medicatia, dar ajuta f mult suportul moral al celor dragi...mie mi-a cam lipsit, ca sotul nu intelegea fenomenul, mamam prin telefon ce ma mai incuraja, dar timpul le-a rezolvat pe toate (si rugaciunea).
te felicit pentru taria ta, ca incerci in continuare ce e mai bun pentru bebica, adica alaptatul

Adina acum sunt in ceata, spune-mi si mie te rog ce este maki, macar sa stiu si eu ce poftesc

eu am mare incredere in borcanase Hipp si o sa ii dau cand am ocazia. Sunt din culturi bio, ori la noi nu mai exista asa ceva nici macar la tara, pentru ca acum si acolo s-au invatat cu sacii de ingrasaminte chimice, stiu cazuri concrete in familie. De multe ori ma gandesc ca sunt mai de incredere morcovii din strainatate decat cei de la noi, ca macar acolo au niste norme, au cum sa masoare E-urile, la noi nu se aplica si in plus stiu ca era o discutie ca nu avem cu ce masura E-urile, asa ca dupa ochi aruncam cate ingrasaminte vrem...sa fie mai mari si mai frumosi...parerea mea.

Victo ochisorii albastri a lui Stefanut o sa faca multe cuceriri !

sa aveti o duminica frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Sorina, uite: http://www.makiways.de/_img/_dishes/dish03.jpg

Cum cred ca am zis, borcanasele Hipp sunt sigur in ordine, eu insa nu crd ca voi da borcanase, ca nu-mi place ideea sa invete copilul ca mancarea vine din borcane. Dar asta-i alta chestie, tot asa, o alegerepersonala. Nici mie nu-mi plac mancarurile din conserva sau semipreparate, poate de aia. Dar sunt sigur foarte bune alea de la Hipp, daca va fi sa ajung la borcanase, pe alea le-as da!

Stefi, capul sus, vezi ca ti-am trimis ceva!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Sorina7

Buna dimineata fetelor,
eu am mare incredere in borcanase Hipp si o sa ii dau cand am ocazia. Sunt din culturi bio, ori la noi nu mai exista asa ceva nici macar la tara, pentru ca acum si acolo s-au invatat cu sacii de ingrasaminte chimice, stiu cazuri concrete in familie. De multe ori ma gandesc ca sunt mai de incredere morcovii din strainatate decat cei de la noi, ca macar acolo au niste norme, au cum sa masoare E-urile, la noi nu se aplica si in plus stiu ca era o discutie ca nu avem cu ce masura E-urile, asa ca dupa ochi aruncam cate ingrasaminte vrem...sa fie mai mari si mai frumosi...parerea mea.



Sa stii ca ai intr-adevar dreptate, chiar asa este, vroiam de mult sa spun asta dar am tot uitat. Taranul roman toarna ingrasaminte fara nici un fel de masura sau stiinta, el crede ca daca pune mai mult, iese mai bun/mare/repede. Mai degraba sunt mai bune legumele crescute organizat, intr-o ferma la noi sau in strainatate.
Excludem taranii cunoscuti pe care ii stim ca nu fac asa...mai sunt si de astia, dar putini.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by anacami

ma gandeam la primii:
http://www.botosei-babyfox.ro/produse.html
La targ costau 25 RON



Ce simpatici sunt!


Here It Goes Againwww.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">Curiozitate
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Stefania, stiu cum e sa fii in depresie, eu am tras mult sufleteste si in sarcina si acum...gandeste-te ca mamica mea s-a operat asta vara de cancer la san, si eu toata sarcina am alergat cand la ea la spital, cand la bunica mea care era singura acasa si nu mai poate sa faca multe...
Si acum, cu bebelina dupa mine ma duc la ele, ca sunt singure si nu au forta fizica, bunica are 78 de ani si multe boli si mama are 42 de kg si alte boli.. si fac curatenie si acolo si acasa, cumparaturi pentru 2 case, mancare pentru acasa si mai am grija si de bebelina. Singura. Ca sotul meu e plecat de dimineata pana seara tarziu, si in weekend de obicei lucreaza acasa asa ca nu ma pot baza pe el. Nu avem masina, asa ca toate cumparaturile se cara manual, nu prea avem alte rude in Bucuresti pe care sa te poti baza...
Spun asta ca sa stii ca si altora le e greu, foarte greu, dar nu ma plang!!
Sunt fericita ca am o fetita superba si sanatoasa, o mama care traieste, o bunica iubitoare si un sot care castiga destul ca sa traim bine.
Asa ca lasa depresiile ca te bat, daa?

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

adinag, felicitari si pupici lui Floris!
Ank83, si ce ti-a dorit inima cand ai fost la cumparaturi?ce frumos, iarasi aceleasi emotii....
bb, nu ai avut grija de papa lui Yasmi???
ancadragoman,asa si la mine, vrea sotul numai 2 iar eu 3,dar la cezariana nu cred ca merg 3
vasari super tare chestia aia de hranit puiutii!
multumim Sorina7, suna apetisant!
slimatei profunda treaba!te pune serios pe ganduri...
victo, cu asa copil frumos nu lasa sotul singurel in parc

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

SORINA, cum prepari branzica? sau cine mai prepera branzica? eu i-am pus cereale nedizolvate in fructe - tot mar cu banane(am pus cereale ce nu contin lapte).

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

laura1713, felicitari pt. dintisori!
felicitari si lui Yasmi pt. dintisori!!
Adyana, eu am steamer, cam 25-30 min dureaza procesarea si eu initial le-am pasat cu furculita ,se poate...steamer-ul are un compartiment unde se colecteaza apa de pe legume si aia o fol pt diluare
mihuta, transmite felicitarile mele micutei pt. dintisori!
slimatei iti doresc din suflet sa trci peste perioada asta nasoala ,dar trebuie cumva sa-i faci un program ...e benefic atat pt. tine cat si pt. ea
Aralia , sincer te admir pt. puterea ta de face fata acestor situatii...si mai ai timp si pt. DC...cred ca esti o persoana foarte organizata...

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by popbianca

Aralia , sincer te admir pt. puterea ta de face fata acestor situatii...si mai ai timp si pt. DC...cred ca esti o persoana foarte organizata...




De felul meu sunt varza la organizare..., dar nevoia te invata. Si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere sa le fac pe toate.
Si noroc mare am ca m-am lasat de fumat, si in loc sa sed sa fumez o tigara, sed si ma uit pe forum...am schimbat un viciu cu altul, dar mai putin nociv.. . Tin mereu calcu deschis si hop, mai arunc un ochi!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Aralia, imi pare rau ca ai si tu asa multe griji, si ii doresc familiei tale o insanatosire grabnica! (de ce am eu oare impresia asta ca la voi "dinastia" femeilor e tare puternica si unita? si o ai si pe bebelina...)
Chiar, trebuie neaparat sa faceti multe poze toate patru, 4 generatii de femei!
Si chiar bucura-te, eu nu am bunici de mult, am cunoscut doar o bunica, care a murit cand aveam 8 ani. Parintii sunt in varsta, mama are 74 ani, tata face luna viitoare 80. Dar sunt cat de cat sanatosi, insa si ei au fost anul trecut amandoi in spital si in operatii, insa nimic intr-adevar grav, zic eu.


Mergi la inceput