Bucurii de sept-oct 2006, (119)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Carmen tot am uitat sa-ti zic: Teo e un dulce. Ii sta foarte bine cu batic, iar de ochisori ce sa mai zic sunt minunati.

Of of ce de bucurii bolnavioare. Monica ma bucur ca acum sunteti bine si acasa, la fel le doresc insanatosire grabnica Dariei, lui Gabriel, Narcisei. Sper ca Maria lui Gety e bine!

Ioana nu ne spui nimic? hai zi-ne ca nu e adevarat ce ai scris!






***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Multa sanatate puilor bolnaviori Narci, Gabriel, Maria, Daria si Cosmi! sa va faceti bine cat mai repede.
Mephala, chiar ca e adorabil Teo cu basmaluta!
Ioana, nu-mi vine sa cred...Ce s-a intamplat? De ce?? Eu nu vreau sa pleci!

Floricel, la multi ani, multa fericire si tot ce-ti mai doresti tu!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

La multi ani Florina!

quote:
Ati donat vreodata sange? Daca da, din propria initiativa sau pentru a ajuta pe cineva apropiat? Daca nu, din ce motive?

Ce parere aveti despre transplantul de organe? Daca, Doamne fereste, s-ar intampla ceva rau cu propria pesoana sau cu cei dragi, ati fi de acord sa donati organele?

Am donat sange o singura data, faceam practica in spital si a fost o ocazie sa donez.
Da, sunt de acord sa-mi donez organele.

Itzy, azi trebuie sa fii norocoasa dupa ce ti-a facut Ana.

Sibylle, te apropii si tu incet de 40 saptamani.
Felicitari pentru casuta noua si acomodare rapida!

Carmen, Teo e un scump asa cu batic. Asta e super poza pentru concurs.





Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Sa raspund si eu la tema saptamanii: desi am oroare de ace si nu pot sa vad sange, da, as dona sange si as dona si organe, chiar si in timpul vietii, daca mi-ar spune medicii ca pot trai fara probleme si dupa interventie.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Salutare fetelor...
Nu am mai reusit nici macar sa citesc...daramite sa scriu ceva. Asta pentru ca m-am internat cu Reby in spital. Duminica i-am dat sa pape de dimineata...a fost cat de cat normal. La pranz am fost la socrii mei unde am incercat sa ii dau masa de pranz...nu a mancat decat cateva lingurite. Cand am ajuns acasa, pe la ora 6 i-am incalzit iar sa pape. Deja eram cam ingrijorata...ca nu mancase mai nimic toata ziua. Am pus-o in scaunel si surpriza: refuz total. Am incarcat in continuare sa o pacalesc cumva sa pape la televizor. A inceput sa deschida guritza, dar la finalul mesei a vomat tot. Dupa aprox. o ora...a venit la mine si mi-a cerut papa. I-am facut lapte ca sa fie mai usor....insa l-a vomat si pe acesta. Dupa aceea i-am dat numai ceai...insa fiecare gurita de ceai baut o voma mai apoi. Asa a fost pana cand am culcat-o si am crezut ca se linisteste. Da' de unde. La fiecare juma' de ora se trezea si voma...chiar daca nu mai avea ce...si se chinuia draga de ea asa de tare. Am spus: Nu mai stam. Mergem la doctor. Asa ca am plecat si ne-a si internat. A pus-o in perfuzii...insa tot a mai vomat de cateva ori in noaptea aia pana s-a linistit. De atunci nu a mai vomitat deloc, insa nu mananca nimic. Cand vede lingurita se stramba si spune nuuuuuu. I-am mai dat cate o felie de paine din care papa doar cam cat o imbucatura de om mare si atat. Ieri a trait doar cu cateva firimituri de paine si un biscuite. Seara am riscat si in ciuda faptului ca medicii mi-au spus sa nu ii dau lapte...i-am dat si surpriza: l-a acceptat...si nici nu l-a vomitat. Ni s-a spus ca este o enterocolita insa nu a avut scaune diareice deloc. Doctorii se tot asteptau sa apara acaunele moi...insa nimic. Eu nu cred ca este o enterocolita...insa nu stiu ce sa cred. I-au gasit gatul putin rosu "nesemnificativ"...spun ei. Acum ne-au lasat acasa pana maine...sa vada daca in mediul ei nu cumva papa mai bine. Dar s-a dovedit ca are oroare de mancare. Nu stiu ce sa mai cred. Temperatura nu a avut deloc...doar ca plange din orice si e foaaarte maraita si taaare slabita (de la cum nu a mancat nimic decat lapte mai nou.
Vin la voi cu o mare rugaminte. Am mai auzit la voi ca de la eruptia caninilor nu mai voiau copiii sa manance nimic in afara de lapte. Chiar asa a fost? Sau mai luau si cateva lingurite din alte feluri de mancare? Ca mi se pare ca abia sta pe picioare...draga de ea. Si daca au papat doar lapte...cate zile s-a intamplat sa fie asa?

Veti cumva voi vreo idee? Poate fi de la canini???? Sau poate altceva??????/


_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



La multi ani

Floricel

Pufy, sper ca tu tii calendarul pe stil vechi si azi e 1 aprilie, nu?

Monique, rotavirus a avut si M acum 3 saptamani. Ma bucur ca au pus-o repede pe picioare pe Cosmi! Sanatate!

Maria, Gabitzu, Narcisa, sanatate si voua!

Mephala, e Teo si cu basmaluta!

Sibylle, adaptare usoara in noua casa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Lakioana, of, ma tem sa nu fie vorba de rotavirus si-n cazul vostru. Exact cum ai descris tu a facut si M cand a fost bolnav, voma non stop, nici apa nu putea sa bea ca o vomita in cateva minute. Dupa ce-am scapat de voma au inceput scaunele diareice. Nici el n-a mancat vreo doua zile fiindca era imposibila asimilarea, in schimb perfuzia cu glucoza a suplinit cat de cat necesarul caloric. O sa slabeasca vizibil zilele astea dar va recupera de indata ce se va insanatosi. (M a slabit 500 g si-a recuperat tot in aprox 2 saptamani). Sfatul meu e sa n-o fortezi sa manance, las-o sa-si revina incet, sa ceara ea papa. M a papat vreo 4-5 zile numai gratar de pui cu pilaf, paine prajita, branza pasteurizata de vaci cu cartofi fierti si banane. Apoi treptat am reintrodus celelalte alimente. Fara lapte, smantana, iaurt. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Mare summit mare al Bucuriilor la Iasi! Vineri, pe 18, vom fi acolo, numai ca intre orele 16-20 am program fix si nu pot nicidecum sa-l schimb, asa ca ne-am putea vedea pe la orele 13-14. Cred in schimb ca atunci cele mai multe Bucurii fac nani... de aceea as vrea sa stiu cine poate participa la summit, ca in functie de asta sa-mi fac si eu programul in ziua respectiva.

Itzy, ce isteata e papusica ta, m-a dat gata! Da' tu ce umblai asa despuiata prin casa?

Lilino, mai este hotelul Ceahlaul, hai sa-l vezi cu ochii tai, via SV!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

quote:
Originally posted by MamiLili

Lakioana, of, ma tem sa nu fie vorba de rotavirus si-n cazul vostru. Exact cum ai descris tu a facut si M cand a fost bolnav, voma non stop, nici apa nu putea sa bea ca o vomita in cateva minute. Dupa ce-am scapat de voma au inceput scaunele diareice. Nici el n-a mancat vreo doua zile fiindca era imposibila asimilarea, in schimb perfuzia cu glucoza a suplinit cat de cat necesarul caloric. O sa slabeasca vizibil zilele astea dar va recupera de indata ce se va insanatosi. (M a slabit 500 g si-a recuperat tot in aprox 2 saptamani). Sfatul meu e sa n-o fortezi sa manance, las-o sa-si revina incet, sa ceara ea papa. M a papat vreo 4-5 zile numai gratar de pui cu pilaf, paine prajita, branza pasteurizata de vaci cu cartofi fierti si banane. Apoi treptat am reintrodus celelalte alimente. Fara lapte, smantana, iaurt. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.

**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006) - campion la pozne

"Binele omis, raul comis si timpul pierdut sunt trei lucruri regretabile" - M. Cotrau




Lili...nu stiu ce sa spun...Reby inca mai are senzatie de voma...doar azi a avut scaun...si a fost mai tare la inceput si putin mai moale la sfarsit...dar nu diareic. Problema la noi e ca nu vrea sa inghita NIMIC in afara de lapte si cateva firimituri de paine...nu tu carne...nu cartofi sau mar copt...nimic...deci chiar e o problema. Am citit despre problema voastra...imi pare rau si ma bucur ca ati trecut cu bine.
Oricum...vreau sa vad ca e ceva...ca nu stiu ce sa mai cred...imi fac probleme ...nu mai pot nici eu sa mananc nimic...sunt aproape ca ea (nu mai am pofta de viata cand o vad ca traieste doar cu aer). In privinta laptelui nu ma lasa sufletul sa nu ii dau...pentru ca daca nu i-as da...nu ar manca NIMIC)...chiar nu stiu ce sa fac.
Vreau sa te intreb ceva: La voi s-a confirmat diagnosticul in urma analizei scaunului? Pentru ca la Reby nu au putut sa ii faca analiza pentru ca nu a avut de 2 zile scaun deloc. Poate ca acum...ca avem proba sa ne spuna si noua cineva ceva.

Mersi mult. Conteaza mult sa auzi ca mai sunt cazuri asemanatoare...chiar daca bine ar fi ca ele sa nu mai existe.
Multa sanatate si mersi inca o data.

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Lakioana, nici eu nu cred ca e de la canini! Maria are dantura completa si nu s-a manifestat asa. Fii-mea mananca prost in general, dar totusi mananca. Youtube sa traiasca!
Imi pare rau ca Reby se simte asa de rau si ca nu te pot ajuta cu mai multe sfaturi. frumusetea mica sa se faca bine cat de repede posibil!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput