Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Sanatate multa motanului si Elisei, speram sa nu ajunga pana la noi in cartier bolile!

Multumesc tuturor celor care s-au implicat in discutia despre vaccinurile optionale! Adevarul ca nu am cerut prea multe detalii, doctora mi-a "varat" informatia in timp ce imi lua tensiunea, si oricum nu mi-am batut capul prea mult atunci, in ideea ca mult mai multa incredere am in pediatra decat in ea. Am intrebat si eu doar daca exista o varsta anume pt fiecare vaccin, si mi-a zis ca trebuie urmata o schema, adica sa avem in vedere pe cele cu rapel, dar nicidecum ca pt unele deja a trecut varsta [omulet care se da cu capul de pereti]. In fine, mai studiem problema.

Chinico, nu stiu nimic despre vaccinul anti-capuse.

Dandusa, tradare-tradare, da' sa stie si Denis! Oricum, deliciosi, absolut deliciosi protagonistii!

Votez si eu pt aerul conditionat! Cum au zis si fetele, pe caldurile alea mari oricum numai zapuseala intra pe geam. Noi am folosit si vara trecuta aerul conditionat. In masina, orientat spre partea de jos, mai la picioare, in asa fel incat sa nu bata direct in spate, unde sta Serban, dar sa se simta totusi ceva racoare in masina. Iar in casa il avem pe hol, orientat spre sufragerie, deci tot nu bate direct; seara si noaptea insa mai lasam si usa la dormitorul lui deschisa, pana se racorea, ca era infernal!

Dia, si eu cred ca ar trebui sa discuti cu ea, sa-i spui ca se mai intampla accidente, si ca este mai corect sa iti spuna, pt ca uite, oricum adevarul iese la iveala!

Chris, iti trimitem o raza de soare dintre norii de la Constanta... nu aveti vreun loc de joaca mai pe langa casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

poze caprita Antonia


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Sbogdana, ce dulce e Zara! Ne povestesti cum e in vacanta?

Bamboletta, succes la oftalmologie! Ma bucur ca se vindeca. O sa treaca si roseata. Superba caprita! Ce ochisori are!!!

Dandusa, poze de la festival mai am cateva, dar nu se vad bine. Stef a stat destul de departe de scena si pozele sunt neclare, filmuletul la fel. Cat despre pantofi, dac-ai stii cati nervi mi-am facut! Vanzatoarele de la raionul incaltaminte de la Lumea Copiilor sunt... nu mai zic cum :(. Plus ca eu n-as fi vrut negri, dar asa a fost cererea pentru festival. Plus ca o sa participe si Ioana in curand, deci tot pantofi negri.
Tu cum te mai simti? Ce-ti mai face burtica?


Tema cu aerul conditionat: In masina am avut si anul trecut si n-a fost nicio problema. Acasa ne-am pus de curand si inca nu l-am testat, dar fara nu se mai putea (vara trecuta a fost jale in dormitoare).


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by a_deju

booon.. revenit. bronsiolita acuta, cu wheezing cu tot (auzisem io ceva suspect de dimineata, da' am zis ca mi se pare..), posibil fond asmatic, ramane de vazut.... tura soc de ventolin in seara asta (dac-oi avea cu cine coopera, ca suntem in prima jumate de ora de pauza intre primul puf si-al doilea, si copchilu' deja a adormit...), dexametazona 1 ml X 3/zi; ketof de doua ori pe zi, sirop de muguri de calin, ca cica-i foarte bun, si mers in continuare pe respectivul antibiotic, desi ea nu l-ar fi recomandat, dar..daca nu l-a vazut de sambata..n-avea cum sa stie azi ce-a fost in gatul lui atunci. cert e ca acum amigdalele cica-s nitel nitel umflate, si nimic mai mult.. dar pt ca face febra (da, in continuare, acum abia ce-avea 39.6..... [n-aveti om de-ala care-si smulge paru' din cap???]), continuam cu el, si sa avem si-un zinnat de rezerva, in caz ca de maine nu se amelioreaza treaba.. si ca desi e bine, este totusi o forma medie, poa' sa treaca foarte usor sau..greu..depinde de material.... iar mie mi se face rau doar cand ma uit la cata sacosa de sirpuri si siropele am pregatita la fiecare 6-8 ore.......... uf, mama lu' ma-sa de treaba... da' cica sa stau linistita, ca nu e vina mea, si nici a nimanui, nu e nici de la curent, nici de la stat mai dezbracat, nici de la nimic.. e pur si simplu.. aaa, si daca e totusi pe fond alergic, o sa fie distractie si veselie cam in fiecare primavara si toamna... yu piii


Cate zile a zis sa-i dai dexametazona?
Vezi ca asta am inteles ca are cortizon si nu se da mai mult de 3 zile. Eu tocmai i-am facut Stefaniei saptamana trecuta si injectabil si aerosoli si mi-a zis ca dupa trei zile pauza, ca e prea mult. Si noi tot cu sacosa de medicamente. Multa sanatate.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Dia1609
si una de-a mea acum: de vreo 5-6 saptamani am o tanti noua la curatenie. ea vine vinerea de obicei, lucreaza cam 3-4 ore. vineri seara vad ca in sufragerie pe perete nu mai am o icoana ... icoana pe sticla, la care tin fff mult, e pictata de un copil-minune de vreo 12 ani (acum vreo 4 ani cand am primit-o), intr-o maniera copilareasca (habar n-am cum se numeste tehnica, naiva poate :) ), ff colorata si f frumoasa, deci nu arata deloc ca o icoana clasica, pe care n-as pune-o pe perete... avea ceva, ma binedispunea cand o vedeam acolo... si era cadou de la tatal meu cu ocazia nuntii noastre..... in fine, vad ca nu mai este, o caut sumar, si ma gandesc s-o intreb pe maica-mea care a asistat la o parte din curatenie, in ideea ca poate a luat-o tanti s-o stearga si a uitat s-o puna inapoi... cuiul tot pe perete.. nu m-am gandit nici o clipa ca ar fi furat-o sau ceva de genul asta... si dupa vreo 2 zile imi aduc aminte s-o intreb pe maica-mea care habar n-avea.... si o caut mai bine (icoana statea pe peretele pe care e si canapeaua)... ma uit in spatele canapelei, nici urma de ea sa fi picat, desi ar fi fost imposdibil, ca cc canapeaua era lipita de perete, caz in care ar fi picat pe canapea.... si caut mai cu elan, si o descopar sub canapea, facuta zob (era din sticla, da?).. efectiv m-am enervat, ca era clar ca n-a picat singura acolo, ca nu avea cum, era chiar sub mijlocul canapelei, cu toate cioburile adunate pe ea, fara sa fie nimic in jur... si cuiul era inca pe perete... deci clar femeia care mi-a facut curat a daramat-o din greseala, s-a facut praf si nu a avut curaj s-o spuna.. si a ascuns-o sub pat... dar nu stiu ce o fi fost in capul ei, s-a gandit ca nu-mi dau seama? ca n-o gasesc???? ca sa nu mai spun ca tot atunci (vineri) in elanul ei muncitoresc mi-a rupt plasa de tantari de la geamul de bucatarie, ca nu s-a uitat cum se deschide si a tras tare de ea s-o scoata s-o spele ...bine, s-a rupt numai o clama care o sustinea, se repara, dar.... acum nu stiu ce sa fac? s-o dau afara? sotul zice ca nu vrea s-o mai vada... dar numai eu stiu cat de greu am gasit femeie la curatenie... si macar aveam incredere in ea ca nu fura.... pareri? sugestii?


Dia, din ce ai descris tu aici, eu ma gandesc, ca femeii poate i-a fost jena sa-ti spuna si ca sa nu crezi ca a furat-o a pus-o sub pat. Nu stiu ce valoare avea icoana, dar valoarea ei sentimentala era mare. Si eu tin mult la lucruri care au o valoare mare sentimentala, dar nu stiu ce sa-ti zic de dat afara, daca tu spui ca ea nu fura si aveai incredere in ea. Oare o discutie cu ea nu o sa rezolve problema? Nu stiu, zic si eu. Sper sa iei decizia corecta.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by aka
Deea noi am avut aerosoli cu flixotide, ibugesic, erdomed, si antermice la nevoie. asta prima data. Cris n-a facut febra deloc. dar tusea rau, se trezea din cauza tusei, iar apoi a aparut haraitul. a doua oara am facut aerosoli cu dexametazona, dar n-am observat nici o agitatie, probabil difera de la copil la copil. si tot a doua oara cortizon intravenos. si tot asa cum spui tu, avea o energie de n-ai fi zis ca e bolnava, vroia doar sa circule. nici prima nici a doua oara nu a luat antibiotic. la noi cica a fost ceva viral. aveti grija de voi, si nu iesiti afara. si mi-am adus aminte, dupa ce trece raceala, mergi si fa-i niste teste de alergii, ca sa-ti iesi din pareri.


Ibugesic eu stiu ca e tot un fel de Nurofen, adica are aceeasi substanta activa, e tot ibuprofen, deci tot antitermic. Uite ce am gasit pe forum despre el:

Ma uit in prospectul/instructiunile de la IBUGESIC,
surpraizeee..contine E110, sunset yellow (interzis in mai multe tari europene, produs cancerigen)

Sunset yeloow - efecte adverse:
urticarie, iritatie sau congestie nazala, alergi, agitatie, posibile tumori la rihichi, dureri abdominale, etc, etc.. etc..

+ datorita alergiilor si intolerantei ridicate.. NU se recomanda la copiii mici.


poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

quote:
Originally posted by a_deju

booon.. revenit. bronsiolita acuta, cu wheezing cu tot (auzisem io ceva suspect de dimineata, da' am zis ca mi se pare..), posibil fond asmatic, ramane de vazut.... tura soc de ventolin in seara asta (dac-oi avea cu cine coopera, ca suntem in prima jumate de ora de pauza intre primul puf si-al doilea, si copchilu' deja a adormit...), dexametazona 1 ml X 3/zi; ketof de doua ori pe zi, sirop de muguri de calin, ca cica-i foarte bun, si mers in continuare pe respectivul antibiotic, desi ea nu l-ar fi recomandat, dar..daca nu l-a vazut de sambata..n-avea cum sa stie azi ce-a fost in gatul lui atunci. cert e ca acum amigdalele cica-s nitel nitel umflate, si nimic mai mult.. dar pt ca face febra (da, in continuare, acum abia ce-avea 39.6..... [n-aveti om de-ala care-si smulge paru' din cap???]), continuam cu el, si sa avem si-un zinnat de rezerva, in caz ca de maine nu se amelioreaza treaba.. si ca desi e bine, este totusi o forma medie, poa' sa treaca foarte usor sau..greu..depinde de material.... iar mie mi se face rau doar cand ma uit la cata sacosa de sirpuri si siropele am pregatita la fiecare 6-8 ore.......... uf, mama lu' ma-sa de treaba... da' cica sa stau linistita, ca nu e vina mea, si nici a nimanui, nu e nici de la curent, nici de la stat mai dezbracat, nici de la nimic.. e pur si simplu.. aaa, si daca e totusi pe fond alergic, o sa fie distractie si veselie cam in fiecare primavara si toamna... yu piii


Cate zile a zis sa-i dai dexametazona?
Vezi ca asta am inteles ca are cortizon si nu se da mai mult de 3 zile. Eu tocmai i-am facut Stefaniei saptamana trecuta si injectabil si aerosoli si mi-a zis ca dupa trei zile pauza, ca e prea mult. Si noi tot cu sacosa de medicamente. Multa sanatate.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



ieri a luat 1 ml (scot cu seringa din fiola, si-i torn direct pe gat), seara.. azi a luat 2 ml, dimineata si la pranz.. adica acum :) diseara ii mai dau iar 1 ml si de maine, doar de doua ori pe zi, oricum maine mergem iar sa-l vada si-mi zice cum sa continuam, ca probabil si doza de ventolin trebuie rarita (acum suntem la 6 ore).
motanul este f bine, dimineata si-a petrecut-o dormind.. era fix cetateanul turmentat (cred si eu, dupa dex, si ketof.. si extractul de muguri de calin, care e in mare parte alcool etilic :)) ), si pana nu m-a luat de mana la propriu sa ma tarasca la el in dormitor, si sa tipe la patut, nu m-am prins ca o cerea pe nana :)) n-a tusit absolut deloc tot somnul, nu-i mai curge nasul deloc, a mancat f bine, febra ioc.. sper ca suntem pe drumul al bun :)
aa..si cel mai important, nu mai suiera absolut deloc (si da, facea cam ca trenu'-n gara :) )


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

despre nurofen, implicit ibuprofen, si aspirina (si ce se bazeaza pe aspirina) am aflat si eu ieri ca e fix neindicat si de neadministrat in probleme respiratorii, pt ca de fapt favorizeaza spasmul la nivel bronsic... va rog, nu ma puneti sa explic sau sa intru in amanunte, ca sincer nu am habar... deci mie mi-a zis clar nu pt nurofen, sa folosim doar panadol si paracetamol supozitor (sau algocalmin/novocalmin in caz de febra 40).
pe de alta parte, la capitolul bronsiolita, nenea capraru scrie ca unii copii pot refuza lichidele mai dense, cum ar fi..laptele :) deci, sa speram ca mai exista urma de speranta si pt asta cand ne-om face bine :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

revenit acasa ....laringita acuta...suna cunoscut pe aici,nu?.trat.coresp:dexa,zyrtec si nurofen.Si urmarit cu atentie respiratia.Doamne- ajuta!
Vazut Zara delicioasa si mi-am amintit de mall of emirates....
povestea de dragoste de ieri,crinuta cu boierul....m-a dat pe spate.superbi...
va pup si ce sa mai zic...sanatate,la greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Si la noi vreme aiurea, totusi am iesit putintel ca altfel nu se poate, si micutul meu e ca Oana de Dia, isi ia lopatica in mana si se posteaza in fata usii spunand: "paaaaaaa!!"
A-deju, ma bucur sa aud ca ati trecut usor peste noapte, va doresc multa, multa sanatate! Am si eu o prietena a carei fetitza face mereu bronsite, si, ca in cazul vostru, dr. imediat a amintit de astm.Eu cred ca dr. expun doar toate variantele si cele mai sumbre, dar asta nu inseamna ca motanul are afectiunea asta.
Dianarus, cum a fost cu bona??Tot vreau sa-ti spun ca ma bucur mult ca mama ta a trecut cu bine peste interventie si ca totul e in regula. sanatate multa!
Dandusa, m-a fascinat povestea de dragoste! Crinuta si conu Grigore sunt nemaipomeniti!! Imi pare rau ca nu am vazut si mamicile zambitoare si mandre de copiii lor!
Mormelvio, satmareanca mea, ma bucur sa te revad !!
Dia, habar n-am ce sa te sfatuiesc cu femeia...Oricum urat gestul, desi..pe de alta parte putea sa i se intample oricui. Am chemat si eu, acum inainte de Paste la curatenia generala o tanti din asta, e pt. prima data. Dar mi-a cerut 1 mil., mi se pare mult pentru un apart. cu 2 camere.
Daphna si voi??? Offff, multa sanatate Elisei!!
DeeaA, l-am vazut pe David, e un scump!!! Mi-au placut toate toate pozele, cu baticutul rosu e ca o fetitza, iar acolo unde doarme e ca un vis de frumos!!! Nici la David al meu nu ma satur sa-i privesc piciorusele goale cand doarme... Dar e grasutz bine puiul tau, papa acum mai bine si mai multe feluri??
Adinazot, imi pare rau pt. bunica, rau...Multa sanatate si voua!
Acs, m-am indragosit din nou de bursucii tai si de ideea de a avea mai multi copii felicitari, mami, sa-ti traiasca! Esti o femeie, o mama implinita!
Bambo, mi se facuse tare dor de Antonia, ma bucur ca ai pus poze, ce-mi place cum papa spanacul, linge si coada linguritei, ha, ha! Imi pare rau de bunica ta, Doamne ce v-ati speriat! Acum e mai bine???Nici nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau..Al meu bunic e acasuca la el, la tzara, a lucrat singur toata via, si-a reintrat in ritm, dar imi mai spune bunica mea ca tot nu e ca inainte, e mult mai slabit, oboseste repede, nu mai e la fel...offfff
Sbogdana, sunt fascinata de Zara, se incadreaza asa de bine in peisajele alea exotice...As vrea si eu sa ajung in Dubai, macar o data-n viata...
Bambo, mai stii ceva de iesencele tale?? Lavinia oare ce mai face???
Yagmur??!!!
S-a trezit david!paaaa


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput